Jste zde

Jak se zjišťuje přítomnost těhotenské cukrovky?

PřílohaVelikost
PDF icon ces_gynek_2015_6.pdf160.12 KB

Přítomnost těhotenské cukrovky se zjišťuje pomocí stanovení hladiny cukru (glykémie) v žilní krvi a to celkem dvakrát v průběhu těhotenství:

1. Na začátku těhotenství (co nejdříve po jeho zjištění) má být všem ženám stanovena glykémie nalačno. Slouží k odhalení poruchy, která byla pravděpodobně přítomná už před těhotenstvím nebo vznikla na začátku těhotenství.

Je-li glykémie nalačno v žilní krvi 5,1 mmol/l a vyšší, vyšetření by se mělo následující den zopakovat.

Je-li také druhá glykémie 5,1 mmol/l a vyšší, je potvrzena diagnóza těhotenské cukrovky a žena má být poslána na diabetologii.

Je-li druhá glykémie v normě, žena by měla absolvovat test na cukrovku OGTT (nejlépe tentýž den), jehož výsledek rozhodne.

2. Mezi 24.-28. týdnem těhotenství má být u všech žen, kterým nebyla zjištěna cukrovka na začátku těhotenství, provedeno OGTT - viz dále.

Na obě vyšetření (na začátku těhotenství i mezi 24.-28. týdnem) odesílá ženu ošetřující gynekolog a odběry by měly proběhnout v laboratoři (ne v ordinaci lékaře), která je vybavena ke správnému provedení vyšetření.

V následujících kapitolách se dozvíte všechny podstatné informace o testu na těhotenskou cukrovku (tzv. OGTT). Věnujte jim prosím pozornost a ujistěte se, že pracoviště, kde vám bude test proveden, jej provádí tímto způsobem, aby se na výsledek dalo spolehnout.

Odborný text doporučeného postupu České gynekologické a porodnické společnosti je v příloze této stránky.
Chcete-li zobrazit celý text najednou, klikněte na odkaz Verze pro tisk na této stránce.