Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Určitě nemáte důvod se stresovat. Cukrovku sice máte (podle výsledku OGTT jednoznačně), ale máte ji perfektně kompenzovanou (léčenou) a s mírným průběhem - proto snesete i občasné mlsání i více ovoce. O miminko se bát nemusíte - rozhodující jsou glykémie, které máte výborné.

Dobrý den, prosím vás chtěla bych se zeptat jaké by měly být po 2 hodinách snědení jídla hodnoty glykemie u lidí, co drží dietu a naopak u zdravého? Děkuji za odpověď.

Po 2 hodinách od dojedení jídla by glykémie měla být do 6,7 mmol/l - stejně tak u zdravých osob. U těhotenské cukrovky ale dáváme přednost měření po 1 hodině.

Dobrý den, v 28+1 jsem byla na OGTT s výsledky 5,1/8/3,5. může být zvýšená první hodnota daná tím, že jsem šla takhle pozdě? zvyšuje se hladina přirozeně směrem k porodu, když se má chodit 24 - 28 TT? můžu mít vyšší hodnotu přirozeně proto, že nejím příliš masa a nemusí se ještě jednat o cukrovku? Děkuji

Diagnostická kritéria pro těhotenskou jsou platná po celé těhotenství a zdravé ženy bez cukrovky mají normální glykémie až do porodu. Menší konzumace masa také za nic nemůže. Spíš je otázka, zda se opravdu jedná o cukrovku - ta hodnota nalačno je jen o fous a ty další dvě spíše nízké. V tomto případě bych doporučovala ještě jednou zkontrolovat samotnou glykémii nalačno.

Dobrý den ,chtela bych se zeptat na správné měření hodnot na lačno.Vždy když se měřím doma tak mám hodnoty kolem 6 a nekdy i 7 a když jdu na měření k doktorce tak mám hodnoty naprosto v norme a v pořádku.Nechápu čím to muže být a kdy přesně by se melii hodnoty na lačno meřit.Je to hned jak ráno vstanu nebo za nejakou dobu.Doufám,že to není moc hloupý dotaz ale zajímalo by me to.Moc děkuji

To není hloupý dotaz a chtělo by to zkontrolovat glukometr.

Dobrý den, prosím vás mám dotaz. Celý víkend jsem byla na svatbě, kde byli různé sladké i nesladké pochoutky, potom nevyspání, za celý víkend tak 10 hodiny spánku (jiné prostředí), pondělí jsem celé proležela únavou a strava také nic moc dietní - dojídání ze svatby. V úterý jsem podstoupila test ogtt s výsledkem nalačno 4,8 a po necelých dvou hodinách 9,5. Ještě musím dodat, že jsem velký ,,nervák". Vždy, když mi měří tlak v nemocnici mám ho vysoký 165 horní spodní je v normě, už měsíc mi bylo doporučeno si ho měřit doma 2krát denně a doma mám tlak od 110 do 125 horní. Myslíte, že na to má vliv stres a všechny věci, co jsem popsala? Děkuji.

Nějaký vliv ten víkend mít mohl, ale ne takový, aby byla výsledkem glykémie 9,5 aniž by se jednalo o těhotenskou cukrovku - jinými slovy, myslím si, že ji máte. Stres neovlivní bezprostřední hodnoty glykémie tolik jako krevní tlak - nedá se to srovnávat. Spíše by mě zajímalo, co si představit pod "po necelých dvou hodinách". Hranice pro glykémii za 60 min po vypití roztoku je 10,0 a po 120 min 8,5.

Děkuji za odpověď. Bylo to po hodině a půl či třičtvrtě.

V tom případě ta vaše cukrovka až tak jistá není - za půlhodinu by ta glykémie mohla slézt pod 8,5 a taky nevíme, zda v 60. min nebyla přes 10,0. Vzhledem k tomu, že nejasností je víc, stálo by za to test opakovat, ale správně - viz http://www.tehotenskacukrovka.cz/OGTT_jak_se_zjisti_tehotenska_cukrovka_GDM

Děkuji za odpověď. Dietu budu stejně raději držet, bojím se o mimčo. Za týden jdu na kontrolu a zítra si zkusím udělat celodenní profil. Zkusila jsem si změřit glykemii po večeři, snědla jsem 200g nějaké hnědé bulky, namazané máslem, dva plátky šunky od kosti a půl okurky. Po hodině, co jsem dojedla jsem naměřila 6,8. Jsem z toho všeho zmatená.

Dobrý den, v 26.tt jsem podstoupila OGGT.
Hodnoty byly nalačno 5,0 za hodinu po vypití 9,30 a za dvě hodiny 8,10.
Chodím do diabetologické poradny v okresní nemocnici - která není přímo specializovaná pro těhotné.
Byla mi doporučena dieta, jídlo 5-6 x denně. Dostala jsem glukometr a 50 testovacích proužků, mám se měřit 3x do týdne vždy jen hodinu po jídle.
Pokud se vlezu do normy 7,5 hodinu po jídle je to OK a mám pokračovat, následně mě za měsíc čeká kontrola s odběry.
Měla jsem snad všechny předpoklady pro cukrovku ( nadváha, cukrovka v rodině, 3 x potrat, vyšší tlak). Myslíte že kontrola 3x týdně stačí?
Zatím jsem se testovala jen jednou a po snídani naměřena hodnota 7,3. Švagrová měla cukrovku u obou neteří a jezdila do dia poradny do Brna.
Musela se testovat doma vždy před i po každém jídle. Sice jsem ráda že u mě stačí jenom 3x do týdne, ale určitě nechci nic zanedbat.
Jsou počáteční hodnoty z OGGT hodně vysoké? Mohla mít švagrová vyšší když se musela testovat při každém jídle?
Děkuji moc za odpověď
S pozdravem Mitysková

Podle nových kritérií sice nemáte cukrovku, ale s ohledem na vyšší riziko je dobře, že jste hlídaná. Hodnoty OGTT byly ještě v normě, ale při horní hranici. Měření 3x týdně je více než dostatečné, stačilo by i méně (1x týdně, event. po rizikovějším jídle).

Dobrý den, jsem ve 30. tt a z gynekologie mě poslali do diabetické poradny, i když jsem měla oGTT v normě 4,4-9,3-6,4, ale je mi nad 30 let, jsem obézní, v předchozím těhotenství jsem byla hlídána pro gestační diabetes díky podobným výsledkům jako tentokrát, dcera měla porodní váhu 3,65 kg, další věc je větší množství plodové vody a plod je o 14 dní větší prý hlavně v bříšku. Dostala jsem glukometr na velký glykemický profil (48 hodin) a všechny glykémie jsou v normě ranní max. 4,9, před jídlem také max. 4,9 a hodinu po jídle max. 7,3. Mám problém s dietou, když mi před týdnem oznámili, že je miminko větší zřejmě kvůli diabetu, tak jsem si našla vaše stránky a začala dodržovat stravu na 250 g sacharidů, paní doktorka mi snížila v pondělí příjem na 200 g a 7500 kj, takže od pondělka jím na 200 g, dnes jsem se vážila, dělám to pravidelně každé úterý a mám o 4,5 kg méně než před týdnem, což mi nepřipadá v pořádku a pokud budu dodržovat jídelníček co jsem dostala v poradně, tak mám strach, že půjde váha ještě rychleji dolů. Za celé těhotenství jsem přibrala jen 3 kg a teď jsem -1,5 kg pod původní váhou. Mám strach, aby takové snižování váhy neublížilo miminku. Co jím na 200 g sacharidů, tak jsem hrozně unavená. Jak mám upravit jídelníček, abych alespoň udržela váhu? Můžu si zvýšit sacharidy na 250 g, když mám normální glykemie? Děkuji za radu. Krásný den

Nová kritéria pro diagnózu těhotenské cukrovky jsou v platnosti teprve krátce a bude chvíli trvat, než si na ně lékaři zvyknou. Pomoci tomu můžou i samy informované těhotné ženy, budou-li jejich aplikaci vyžadovat. Ve Vašem případě se tedy nejedná o cukrovku a nepatřite do diabetologické poradny. Otázku množství sacharidů není třeba řešit. Na druhou stranu sama obezita je i bez cukrovky rizikový faktor a pomůže hlídat váhové přírůstky, aby nebyly příliš velké. Hubnutí a trápení se hladem ale není na místě. Stravujte se rozumně, zdravě: hodně zeleniny, kvalitní maso, mléčné výrobky s normálním obsahem tuku (ne smetanové výrobky, ne tučné sýry), hlídejte tuky (zejména živočišné - nejezte uzeniny, tučné maso a tučné mléčné výrobky), tak abyste se cítila dobře, ale nepřibírala více než 1-2 kg za měsíc.

Dobrý den, jsem ve 38. týdnu těhotenství, s potvrzenou cukrovkou, kterou kompenzuji dietou, kdy hodnoty po jidlech mám v pořádku a na noc si musím píchat inzulín momentálně 7 jednotek a ranní hodnoty se mi dostanou pod požadovanou hranici. Co mě teď trápí, chodím do rizikové poradny FN v Plzni a v pondělí mi bylo sděleno, že mi porod budou příští týden (což bude 38+3 tt) vyvolávat. Nikdo mi ale vlastně neřekl proč. Miminko je malé dle UTZ má 2600 gramů a žádné jiné komplikace a potíže také nemám dle sdělení paní doktorky je všechno v pořádku, už by mi porod vyvolavali tento týden, ale potřebují, aby miminko ještě trošku povyrostlo, a ja nechápu, z jakého důvodu mi bude porod vyvoláván poměrně brzo cca o dva týdny ďříve. Můžete mi, prosím, sdělit, proč bude takto postupováno? Moc Vám děkuji za odpověď. Soňa

Ohledně porodu žen s těhotenskou cukrovku v současné době není žádné jednoznačné doporučení (ani u nás ani ve světě) a budeme se muset s porodníky pokusit o nějakou domluvu, protože praxe na různých pracovištích je velmi rozdílná. V porodnici u Apolináře se postupuje individuálně a domnívám se, že ve Vašem případě by s porodem nespěchali. Není žádný důvod paušálně aplikovat doporučení nepřenášet, které platí pro ženy s nedostatečně léčeným diabetem, také u žen s výborně kompenzovaným diabetem na dietě nebo malých dávkách inzulínu. A už vůbec ne před termínem porodu - v nedokončeném 39. týdnu.

Děkuji Vám mockrát za odpověď. Bohužel se mnou o tomto nikdo nekomunikuje a zřejmě budu nucena se podvolit a nechat si porod vyvolat, i když mě zatím nikdo nepřesvědčil o tom, že je to v mém případě nutností. Jsem z toho taková rozpolcená, ale co můžu udělat, budu muset důvěřovat porodníkům, nic jiného mi v mojí situaci nezbývá, a věřit, že vše dopadne dobře. Soňa

To zní tak rezignovaně... V roli pacientky jste vůči lékařům v partnerském vztahu, nikoliv podřízeném, navzdory tomu, že na to my lékaři někdy (a někdy i často) zapomínáme. Důvěřujte své intuici. Sporné zákroky máte právo odmítnout.

Dobrý den, tak dnes jedna dobrá zpráva. Paní doktorka mně řekla, že pokud mám glykemie v normě a píchám si jen poměrně malé množství inzulínu, je dle nějakého nového předpisu možnost nechat porod proběhnout až ve 40. týdnu, z čehož mám opravdu radost. Miminko zase přibralo a všechny utz a kontroly dopadly v pořádku, takže prý není důvod indikovat porod takhle brzo, nejsou tam žádné známky diabetické fetopatie. Takže vám moc děkuji za povzbuzení, nenechala jsem se dnes jen tak odbýt a bylo mi na všechny dotazy konečně k mé spokojenosti zodpovězeno. Ještě jednou díky. Soňa

Dobrý den,už jsem jednou psala ale můj příspěvěk se mi nechce zobrazit tak to zkouším ještě jednou.Jsem ve 28tt těhotenství a byla jsem na testu těhotenské cukrovky.Výsledky mám na lačno 4.352 , po 1Hod. 7.399 , po 2Hod 8.49 . Ráda bych věděla jestli mám nebo nemám těhotenskou cukrovku.Z laboratoře mě poslali s výsledky na diabetologii kde mi setra řekla že neví jestli knim spadám nebo nespadám takže jsem se pochopitelně lekla,šla se zeptat doktorky a ta jí řekla že můj test je negativní ať nejím moc sladkého a piju jen neslazenou vodu.Takže nevím co můžu a co ne..Děkuji Vám moc za odpověď:-)

Podle nových kritérií cukrovku nemáte, i když ta poslední hodnota byla o chlup. 8,5 už je zvýšená. Na druhou stranu ty první dvě hodnoty jsou s velkou rezervou, takže celkově bych ten test hodnotila jako negativní - jako vaše paní doktorka. Nejíst příliš sladkého a nepít slazené limonády je obecné doporučení prospěšné všem těhotným...a nejen těhotným. Víc netřeba, cukrovku nemáte.

Děkuji Vám moc za odpověd!Moc jste mě uklidnila.Takže jidelniček nijak měnit nemusím?a když si občas dám nějakou buchtu to vadit nebude?Děkuji Vám!!

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně jídelníčku. Ve 24. týdnu jsem byla na OGTT hodnoty mi vyšly 5.34 a po dvou hodinách 7.76, po hodině mi krev nebrali. Muj gynekolog mě poslal do diabetologické poradny. Tam mi paní doktorka naměřila asi hodinu po jídle (měla jsem i sladkou šťávu a chléb a ředkvičky) 7.6. Dále mi řekla, že to jsou hraniční hodnoty s inzulínem, ale že dáme dietu s tím že bych měla jít na kontrolu za měsíc. Dala mi jídelníček ne pro těhotné, protože ten prý nemají. Ale v jídelníčku je omezena porce masa na 70g k obědu i k večeři. Ve vašem článku píšete, že maso by šlo jíst v jakém koliv množství ( jasně že přiměřeně). Za 10 dní diety jsem zhubla přes 4 kg, což mi nepřijde dobře. Chci se zeptat, jak moc to bude vadit, když si dám porci masa kolem 100-150g? Zda to jde nebo zda mám počkat až se tělo vyrovná s menšími porcemi. Měřené hodnoty cukru během dne byly: ráno na lačno 4.4 dvě hodiny po snídani 5.1. před obědem 4.4 dvě hodiny po obědě 6.3, před večeří 4.0 dvě hodiny po věčeři 5.2, před spaním 5.4.Děkuji za odpověď.

Dostala jste zřejmě leták s dietou pro diabetiky 2. typu, kde je jednou z priorit omezení živočišných tuků (více než cukrů). Jejich hlavním zdrojem jsou uzeniny, ale také maso - taková dieta se však naprosto neslučuje s potřebami v těhotenství, proto ji s klidným svědomím hoďte do sběru a řiďte se dietou na těchto stránkách. Hned k obědu si dopřejte pořádnou flákotu a žádné další hubnutí! Hlídejte pouze sacharidy. Dále doporučuji spíše měření po hodině od dojedení jídla - řekne nám více než měření za 2 hodiny (které se doporučuje opět spíše u diabetiků 2. typu).

Dobrý den chtěla bych se zeptat.Moje doktorka z dia poradny mi dala glukometr na měření hodnot.Mám se měřit jeden den v týdnu vždy jen po jídle a další týden jen jeden den v týdnu před i po jídle.Měřím se ted třetí týden všechny hodnoty mám vždycky do normy ale hodnota na lačno vždy ráno je vyšší.Vždy kolem 7.Můžete mi poradit čím to je nebo co mám upravit v jídelníčku.Jestli to není i tím že jím poseldní jídlo v 18.00 večer.Snad to není nic hrozného a nehrozí mi inzulínDěkuji za odpoved.

Začněte určitě tím, že přidáte 2. večeři mezi 21. a 22. hod. Měla by obsahovat delší cukry, není vhodné ovoce. Vhodná 2. večeře je např. kousek pečiva s žervé. Pokud se ranní glykémie neupraví, bude nutný inzulin - jednou denně, déle působící, aplikovaný před spaním - sníží ranní glykémii. Takto inzolovaně vyšší glykémie nalačno nejsou pro typickou těhotenskou cukrovku obvyklé a vídáme je spíše u MODY 2 diabetu. MODY 2 je mírná porucha, která se mimo těhotenství neléčí, v těhotenství je ale v některých případech nutný inzulin (po porodu se opět vysazuje). Tento typ cukrovky se diagnostikuje ve FN Motol speciálním vyšetřením z jednoho odběru krve.

Dobrý večer, ráda bych se zeptala, kdy se přistupuje k léčbě těhotenské cukrovky inzulinem. Abych byla konkrétní... Všechny hodnoty měřené glukometrem mám v pořádku (měřím se již 3 týdny), až na jednu hodnotu naměřenou hodinu po večeři. Ta byla 8,8. Nechápu, kde jsem udělala chybu, ale zřejmě jsem si musela špatně spočítat množství sacharidů v jídle (snědla jsem víc, než jsem měla). Tato hodnota mě celkem vyděsila. Je toto indikací k tomu, abych začala být léčena inzulinem? Nebo by těch hodnot muselo být víc? Děkuji za odpověď.

Důvodem nasazení inzulinu jsou opakovaně vyšší hodnoty glykémií, aniž se jedná o dietní chyby. Buďte tedy úplně v klidu :-)

Dobrý den,
prosím o radu, jak dále postupovat. Ve 27.tt jsem podstoupila OGTT s výsledky 4,8 – 9,3 – 6,7. Test však nebyl proveden úplně ok – nahlásila jsem, že jsem si ráno omylem 2x lokla mléka (a možná i v noci, pomáhá mi to na pálení žáhy a neuvědomila jsem si, že to může test ovlivnit), ale sestra řekla, že to nevadí. A během testování nám doporučili, ať si jdeme vyřídit co potřebujeme, takže mezi jednotlivými odběry jsem nebyla v klidu.

Ve 32.tt jsem se dostala do diabetické poradny. Výsledky glykemie z prstu byly 4,1 a 7,3. Sestra v poradně mi řekla, že pro ni jsou to hraniční hodnoty – je to tak? Mě jako laikovi připadá, že tam je celkem rezerva :-) Test mi udělali i přes to, že jsem byla nastydlá.

S lékařkou v poradně jsem pak chtěla probrat, zda je opravdu nutné, abych byla vedená s těhu cukrovkou a zmínila jsem se jí o nových normách. Reagovala podrážděně, že ona se jimi řídit nebude a že s výsledky které mám mě rozhodně z poradny nepustí. Dostala jsem dietu, glukometr prý není potřeba, další kontrola za 2 týdny. Za 3 dny budu mít ještě výsledky z testu na dlouhodobý cukr (snad to píšu správně).

Jsem dost na pochybách, jestli je dodržování diety a pravidelné (a pro mě stresující) kontroly opravdu nutné. Zároveň však samozřejmě nechci ohrozit dítě (až dosud je vše ok, i jeho velikost vždy odpovídá daným týdnům). Myslíte, že je dieta v mém případě opravdu nutná? Bylo by případně možné se objednat na osobní konzultaci a vyšetření k Vám? Dostanu od Vás pak zprávu pro moji gynekoložku? Protože pochopitelně nechci, aby si myslela, že si stanovuji diagnózu sama podle internetu :)

Nejprve k OGTT - to mléko by hrálo roli v případě, že by glykémie "nalačno" byla vyšší, což nebyla. Horší je ta fyzická aktivita během testu - dělá falešně nižší hodnoty. Takže nelze s jistotou říci, zda ty hodnoty byly opravdu v normě (podle nových krirérií). Hodnoty testu v dia poradně jsou v normě, ale nepíšete, o jaký test se jednalo. K přístupu paní doktorky lze konstatovat jen to, že nová kritéria jsou pro diabetology závazná, protože jsou součástí doporučeného postupu scháleného Českou diabetologickou společností (je to ale horká novinka z dubna t.r., bude chvíli trvat, než se o ni všichni dozví). Můžete se objednat, pokud jste už pokročilejší týden, viděla bych to spíš na test se snídaní (ne opakování OGTT), zprávu Vám samozřejmě dáme.

Dobrý den, na základe OGTT jsem měla hodnoty (nalačno 4,20, po 2 h 8,10) proto mě můj lékař odeslal do diabetického centra. Tam mi ale řekli, že zohledňují nové normy a proto mě jako pacientku nepřijali s tím, že cukrovku nemám. Moje dvojče cukrovku měla (podle starých norem) a tak má doma ještě glukometr, proto jsem v mezidobí, než jsem měla termín na diabetologii, dodržovala zásady pro cukrovku pro těhotné. Ráno jsem mívala hodnoty 5,0 a častěji i více a hodinu po jídle jsem někdy měla i 7,5 až 7,8. Zajimalo by mě, zda se změnou norem pro cukrovku byly zvednuty i normy po jídle? Doporučenou hodnotu 7,3 jsem snadno překročila i s "dietou", natož teď, když nemám žádnou dietu držet. Mám tedy mít za to, že cukrovku nemám nebo mám? Děkuji moc! JH

Hodnoty po jídle se zvýšily na uvedených 7,8, ale i tak jsou ty Vaše přece jen trochu vyšší, než mají běžně ženy bez cukrovky. Nejsem zastáncem toho, aby se aplikovala nová kritéria, aniž je proveden celý test - v tom Vašem chybí stanovení glykémie v 60. min. Pravděpodobnost, že byla 10,0 a více (což by svědčilo pro cukrovku) je sice malá, ale přece jen ne nulová. Doporučuji, abyste s výsledky z glukometru znovu zašla na diabetologii.

Dobrý den paní doktorko,moc děkuji za odpověď! Budu se tedy nadále měřit a kdyby se objevovaly hraniční hodnoty (hlavně v pozdějším stadiu těhotenství, kdy se to bude zhoršovat), tak se tam znovu vypravím. Chtěla jsem se zeptat, zda-li mi může proužky na testování předepsat i můj gynekolog či obvodní lékař? (Je možné, že prošlé testovací proužky mohou zkreslit výsledky mého vlastního testování? Jsem totiž i trošku ráda, že mě nepovedou jako tu s cukrovkou, a nebude mi tak hrozit vyvolávaný porod atd. Moc děkuji! Krásný den. A moc děkuji za úžasné stránky, které jsou opravdu jedinečné! I mne zbavily pochyb, že jsem si cukrovku zavinila sama a dávají mi spoustu rad, jak s dietou naložit. JH.

Prošlé proužky jsou určitě nepoužitelné a mohly by vysvětlit ty vyšší hodnoty. Některé typy glukometru jsou naprogramovány na rozpoznání prošlého proužku a hlásí jej jako chybu, jiné přístroje nikoli a musí to člověk hlídat sám. Proužky předepíše pouze diabetolog v případě potvrzené cukrovky, jinou variantou je si je koupit (na občasné kontroly by mělo stačit jedno balení po 50 ks). Do lékárny zajděte s glukometem nebo s krabičkou od předchozích proužků, protože co výrobce glukometru, to jiné proužky.

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaký je postup v mém případě...dnes jsem měla podstoupit zátěžový test na cukrovku /jsem 25.tt/- v předchozích dvou těhotenstvích bylo vše v pořádku..
dnes mi byla na lačno v 7,00hod. ráno odebrána krev /již od 18,00 předchozího dne jsem nejedla a pila jen neperl.,neslazenou vodu/... s tím,že po výsledcích mi bude podána glukoza a budu čekat..
sestra mě ale poslala nakonec domů s tím,že mám vyšší hodnoty než jsou hraniční pro provedení testu- tedy vyšší než 5,6.... takže test nemůže být proveden...mou hodnotu mi říct nechtěla, že prý se vše dozvím až od svého gynekologa...
shodou okolností mi těsně před těhotenství kamarád měřil cukr /je diabetik/ a na lačno jsem měla hodnotu 6,2 a asi 2,5 hodiny po jídle hodnotu 8 -.
/ale to bylo mimo těhotenství/, v těhotenství jsou normy asi přísnější ,že?

Jaký tedy bude u mne postup.... vůbec vlastně nevím, co znamená, když nelze tento test provést...
Děkuji velice za odpověď, Markéta..

Ten postup byl v pořádku - test by neměl být proveden, je-li zvýšená již glykémie nalačno. Glykémie nalačno by se měla zopakovat ještě jednou a pokud bude opět vyšší, máte těhotenskou cukrovku. S ohledem na ta měření u vašeho kamaráda je to pravděpodobné a možná jste měla vyšší glykémie už před těhotenstvím. Z glukometru se ale nedělá diagnóza, musí se to ověřit z žilní krve standardní laboratorní metodou.

Dobrý den,
nejprve bych velice poděkovat za tyto webové stránky, které mi velmi usnadnily orientaci v problematice těhotenské cukrovky a to včetně typů, jak si zařídit nový jídelníček. Ještě jednou veliké díky.
Nyní bych se ráda zeptala, zda podle Vás mám či nemám těhotenskou cukrovku. Po testu na cukrovku jsem obdržela od paní doktorky gynekoložky zprávu, že mám těhotenskou cukrovku a mám se hlásit ve své vybrané porodnici, kterou je FN Motol. Hodnoty byly následující: nalačno 4,29, po 1h. 9,28, po 2h. 6,25.
Hodnoty jsem nahlásila v Motole a zde mi bylo sděleno, že pro ně je nález negativní, ale že mě tedy objednají do poradny - od výsledku testu po návštěvu poradny mám čekací dobu 1 měsíc..
Mám zato, že během měsíce lze ovlivnit řadu věcí, proto již od prvního dne jsem odstranila rychlé cukry a dodržuji dietu. V poradně mi nakonec před plánovanou kontrolou zatím poskytli proužky na měření cukru v moči a to je zatím vše.
Prosím o zprávu, zda je tento postup v případě u mě naměřených hodnot dostatečný.Domnívám se, že FN Motol přešla na uznávání nových hodnot v případě těhotenské cukrovky, protože jinak si nemohu vysvětlit dvojí přístup k naměřeným hodnotám.
Děkuji za zprávu a přeji hezký den, Kateřina H.

Ano je to tak, podle nových kritérií nemáte těhotenskou cukrovku. Motol, Podolí a Plzeň jsou první pracoviště, která od května přešla na nová kritéria, další snad budou následovat - probíhají jednání. Abych pokud možno rozptýlila Vaše případné pochybnosti - nová kritéria jsou daleko lépe podložená než byla ta předchozí. Vychází z výsledků významné studie HAPO dělané na velkém souboru těhotných (cca 25 tis.). Všechny 3 hodnoty máte podle nových kritérií v normě, glykémii nalačno dokonce pod 4,5 - což v té studii vycházelo jako zanedbatelné riziko. Můžete se podle toho zařídit, cukrovku nemáte.

Dobrý den,
byla jsem na těhotenské cukrovce v 24 tt, moje hodnoty byli: na lačno 5,2 mmol/l, za dvě hodiny 9,4 mmol/l.po první hodině mě neměřili.Chtěla jsem se zeptat jestli je to dost zvýšené, všude kde jsem četla tak kdo trpí těhotenskou cukrovkou měli zvýšení kolem osmi a mě se to zdá moc 9,4. Do fakultní nemocnice jsem objednaná až za 14 dní a mám strach co mě čeká, protože nikdo mi nic neřekl.14 Dní je dlouhá doba proto jsem začala držet dietu podle vašich stránkách začla jsem hned abych nic nepodcenila, proto Vám děkuji za tyhle stránky, bez nich bych nevěděla vůbec nic. Pěkný den Míša

Výsledky svědčí pro těhotenskou cukrovku, ale nejsou nijak enormě zvýšené. Jsou takové, jaké běžně vídáme. Ničeho se nebojte.

Dobrý den, měla bych prosím také dotaz, možná víc. V prvním těhotenství jsem neměla cukrovku(4,43; 6,47; 4,48). V rodině cukrovku měla myslím jen babička, stařeckou(snad to píšu dobře). Ted jsem v 25+2 byla jsem na oggt a hned první hodnota byla za hranicí - 5,7. Sestra měla po ruce ještě jeden proužek, tak ještě udělala "kontrolní" a ten vyšel 5,8. To bylo v rozmezí 3 - 4 minut, ne po 60 minutach. Další měření neprováděla, že mám cukrovku. Měření však prováděla z prstu pomocí glukometru. Zde jsem se teď dočetla, že se má dělat odběr žilní. Bohužel si z prvního těhotenství nevybavuji, zda byl test žilní nebo z prstu. Mám však za to, že byl žilní, protože hodnoty jsem zjistila dodatečně z průkazky.

Když jsem se MUDr ptala, zda můžeme test zopakovat jiný den, řekl, že ne, že se mám objednat do dia poradny, že mi ho udělají znovu tam. Takže jsem se tam objednala a při objednání jsem se ptala, že jsem měla hraniční hodnotu 5,7, tak jestli je možné test zopakovat, pro potvrzení. Paní mi řekla, že mi maximálně udělají dlouhodobý cukr z krve a že dostanu dietu a glukometr. Ale opakování testu ne.

Po pročtení těchto stránek by mě zajímaly mě 2 věci. Ani ne týden před měřením jsem chytla od dítěte nějakou střevní chřipku, zvracela, průjmila a podobně. Cpala jsem se roztokem Kulíšek, vincentkou a colou (ledovou a po lžičkách, jak se doporučuje), což normálně nepiju(nesladím a jinak používám cukr z kokosových květů, občas v kombinaci s hnědým, ale hodně ted ujíždím na ovoci a zelenině). Neřekla jsem to lékaři, ani v laboratoři, nepřišlo mi to důležité a navíc jsem na to zapomněla. Zde jsem se dočetla, že by test neměl být prováděn v době akutního onemocnění :-/ Je možné, že by to u mě nějak ovlivnilo měření? Nebo myslíte, že je měření už správné?

A druhá... Pokud mi byl test prováděn nesprávně z prstu(nebo jej ovlivnila střevní viroza), mám požadovat nový test přímo v poradně? Nebo jak se tam mám zachovat?
Abych vysvětlila, nerada bych byla opět někam "špatně" zaškatulkována (stalo se mi u prvního těhotenství s jiným přechodným problémem). Bohužel se častěji setkávám s tím, že lékaři neakceptují, co jim říkám - pozdější datum porodu kvůli delšímu cyklu/posunuté ovulaci, nechci císaře, ale protože první skončil akutním císařem, tak druhý bude taky atd. Jedou si své tabulky a co jim říkám (přání, názory) je nezajímají. A nemyslím si, že to ted bude jinak. Když tam přijdu s žádankou a řeknu, že mi dělali test z prstu, což je jak jsem zjistila špatně, a chci ho kontrolně udělat znovu. Navíc když mrknou na porodní míry prvního dítka (54cm, 3830g), tak se se mnou nebudou ani bavit, protože mám 164 cm. Že má ale přítel a celá jeho rodina skoro 2m, to už nikoho zajímat nebude (stejně jako to nikoho nezajímalo u první dítěte i když jsem na to upozorňovala).
Chci si těhotenství užít a hlavně v klidu porodit, ale nechci ublížit mimču. Celé těhotenství mám bez problémů, ale z cukrovky jsem vystreslá už celých 14 dní před testem a po zjištění ani nemluvím. A ted mě čeká dalších 10 dní než půjdu do poradny. Navíc je pro mě velký problém píchání do prstu(z žíly bez problému). Je mi špatně a na zvracení už jen z té představy a když bych si to měla dělat sama...

Omlouvám se, pokud je to zmatené nebo dlouhé, ale chtěla jsem vše vystihnout. Moc děkuji za odpovědi a přeji krásný den.

Vaše obavy jsou na místě - diagnóza z glukometru špatně, test při viróze špatně, odmítnutí opakování testu špatně. Váš gynekolog nepostupuje správně a diabetoložka to mohla a měla napravit - poslat Vás na standardní OGTT ze žíly do laboratoře. Ale nenapravila. Rozumím, že nechcete být za potížistku, ani bojovat s větrnými mlýny. Ani nemůžete. My si to lékaři musíme vyříkat mezi sebou. Jste těhotná a máte právo být správně vyšetřená. Co teď s tím... Můžu Vám nabídnout vyšetření u nás, pokud jste z Prahy a okolí (cestovat kvůli testu přes půl republiky je nesmysl). Jinou variantou je požádat praktického lékaře - máme s nimi dobré zkušenosti, těhotnou neodmítnou a je s nimi obvykle rozumná domluva - vysvětlíte mu situaci. Bude-li test zvýšený, pokračujte v léčbě a opakování vyšetření nemusíte nikde uvádět. Bude-li v normě, tak si je můžete vychutnat :-) Poproste ale praktika, aby na žádanku napsal OGTT - glykémie 0., 60. a 120. min - aby byl test už podle nových doporučení a správně provedený (viz http://www.diab.cz/dokumenty/Screening_GDM_2014_souhrn.pdf). Celý test stojí cca 100 Kč, nikoho tedy nezatěžujete. Zvolíte-li první variantu, napište mi na hanabarova@seznam.cz Hodně štěstí.

Dobrý den, moc děkuji za bleskovou odpověď. To info bylo přes telefon, když jsem se objednávala. Jsem objednaná teprve na příští pátek. Podle toho, jak tam (ne)dopadnu, tak bych se případně ozvala a přišla. Jsem z Prahy, takže by to nebyl problém. Možná si to ještě rozmyslím a přijdu rovnou k Vám :)

Mám ale prosím ještě jeden dotaz. Kdy myslíte, že je optimální udělat test znovu po té viroze? Moc děkuji a přeji krásný víkend. Jana

Pokud se už cítíte dobře, není problém test absolvovat v průběhu příštího týdne. Zbytečně jej neodkládejte, ať máte jistotu, jestli máte být léčena nebo ne.

Dobrý den,
jsem 33. týden těhotenství. Jedná se o moje druhé těhotenství. Při prvním jsem měla těhotenskou cukrovku (OGTT 5,0/10,1/7,6) (bez píchání inzulinu), vše jsme zvládli úpravou jídelníčku a dietou. Při tomto těhotenství jsem od počátku vedená v dia poradně. Zatím se hodnoty pohybovaly převážně do 6,0, test OGTT mi dělán nebyl. Naposledy mi v dia poradně naměřili glyk. hemoglob. 36, což bylo ve 30.týdnu (14.4.). Orientační měření si mám provádět cca 1xza týden. Koncem dubna mi prvně vyskočila hodnota po snídani na 7,4, od té doby provádí měření častěji, respektive každý den či obden. Hodnoty po jídle se pohybují kolem 7,0. Do dia poradny jdu až kolem 20.5. Mojí sestře Mudr. nasadil při opakujících se hodnotách nad 7, 2 jednotky inzulinu. Můj dotaz tedy spočívá především v tom, do jaké hodnoty je gylkemie po jídle v těhotenství v normě nebo zda mám za lékařem zajít dříve, než v objednaný termín. Abych něco nezanedbala a neublížila miminku či sobě. Před každým měřením začínám být nervozní a ve stresu, což určitě taky není dobře. Moc děkuji za odpověd. Hezký den

Inzulín je místě, pokud jsou opakovaně glykémie nalačno více než 5,0 a/nebo hodinu po jídle více než 7,7, aniž se jedná o dietní chyby. To nemáte, buďte v klidu. Pokud by se začaly objevovat, běžte na kontrolu dříve.

Dobrý den
Je to asi zhruba měsíc, co mi zjistili GDM. Asi prvních 14 dní jsme to zkoušeli kompenzovat dietou, ale cukr mi nesmyslně skákal a po dvou zcela stejných jídlech se stejnou gramáží ve stejnou denní dobu jsem měla rozmezí výsledku od 6,8-8,8. Takže pokaždé překvapení. Je to asi týden co mi MUDr dal inzulín a píchám si 3-4-3. Co mě ale trápí je, že mi řekl ať se třeba 2-3 dny vůbec neměřím, že jsem pak zbytečně nervózní a jen čekám jaký bude výsledek....snažila jsem se mu vysvětlit, že naopak mě měření uklidňuje, když vím "co se děje". Řekl že si to jen namlouvám a on ví o čem mluví... Stejně ale to nemůžu vydržet a měřím si aspoň každé druhé jídlo, mám ale obavy, že mě "seřve" že spotřebovávám tolik proužků. Už při dietě mi řekl, že takhle by to nešlo abych se měřila 3xdenně a to jsem s dietou teprve začínala... taky jsem díky tomu měření(které jsem podle doktora prováděla zbytečně) zjistila že mi po některých jídlech skáče cukr na 10 i 11 - a to byly přesně odvážené porce podle jídelníčku. Dnes si měřím profil - poprvé při inzulinu (tak mám oficiálně dovoleno se měřit :D) a mám 5,1 na lačno 7,7 po snídani po hodině a 7,7 po obědě po hodině a čtvrt. Nevím jestli to není ještě pořád špatný výsledek. Tady jsem se totiž dočetla jenom doporučené max hodnoty po 2 hodinách při léčbě inzulínem, Ale profil si mám měřit hodinu po jídle. Nemyslím že by to doktor se mnou myslel nějak špatně, ale nevěří mi že mě opravdu uklidňuje když si hodnoty měřím a nevím jak ho přesvědčit - vůbec si nedovedu představit se dva - tři dny neměřit vůbec, jak mi nakázal. Mám strach o mimčo že se něco zanedbá a proto chci vědět jak na tom s cukrem jsem.
Neměla bych raději doktora změnit? Nebo má pravdu a zbytečně se měřím často i přes to že to přispívá mému klidu? A co ty hodnoty po hodině? Jaké jsou doporučeny?
Děkuji za odpověď

Cílové hodnoty u cukrovky v těhotenství léčené inzulínem jsou nalačno 3,5-5,0 a 1 hodinu po jídle 5,0-7,8. Jste trochu opačný případ, než se obvykle setkáváme - pacientky spíše musíme přesvědčovat, aby se měřily dostatečně často :-) Při léčbě inzulinem je každodenní měření nezbytné, jak se píše v doporučených postupech, které jsou závazné i pro pana doktora :-). Máte zatím malé dávky inzulínu k jídlu a žádný déle působící tzv. bazální inzulín, proto jsou u vás vhodná zejména měření nalačno a po hlavních jídlech (tedy 4x denně). Jednou až dvakrát do týdne by ale i u vás byl vhodný velký profil, tj. před a po hlavním jídle - tedy 6x denně. Pojišťovna v případě léčby inzulínem u těhotných schvaluje dostatečné množství proužků, takže v tomto žádné omezení nemáte. Lékaře snad zatím měnit netřeba, ale stůjte si za svým. Je ale důležité meřit se tak, aby to mělo smysl. Měřte se tak, jak uvádím, jiná měření nemají cenu. Jde zejména o měření po jídle - měla byste se měřit přesně hodinu po dojedení jídla (po hodině a čtvrt uvedená rozmezí už neplatí). Doporučujeme pacientkám, aby si na měření zapínaly budík na mobilu hned po dojedení jídla. Měření taky zbytečně neopakujte (někdy se pacientky změří a po 5 minutách znovu, pak ještě z jiného prstu a řeší s náma, jaktože jsou hodnoty různé - to ale nemá smysl a je to pouze plýtvání papírky).

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
3
R
F
3
Enter the code without spaces.