Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně mé těhotenské cukrovky. Byla mi potvrzena už na začátku těhotenství zhruba kolem 11tt. Mám od doktora zapůjčený glukometr a měřím si hodnoty. Přes den mi vycházejí skvěle, nejvýše 6,5 hodinu po jídle. Měřím 4x za den. Kritická je pro mě ale hodnota na lačno. Jen jednou se mi podařilo 4,9 mmol, jinak mám pokaždé nad 5,5 mmol. Už nejím skoro vůbec sladké (max. bílý jogurt s troškou marmelády), ovoce trochu, druhou večeři mám např. okurek a pořád jsou hodnoty vysoké. Jím opravdu střídmě, takže už hubnu, ale děťátko naštěstí přibývá. Nevím, co dělám špatně. Doktor říkal, že když se ranní hodnoty nezlepší, tak nasadíme inzulín. Může to být třeba i z nervů nebo z toho, že málo jím?
Moc děkuji za odpověď.
S pozdravem Karolína

Zkuste si pročíst dietu popsanou na těchto stránkách. Podstatou diety určitě není jíst málo a hubnout. Je třeba si hlídat sacharidy, nejíst věci typu marmeláda. Maso, ryby, sýry, vejce, nesladká zelenina jsou bez omezení a lze je přidat místo ubraných sacharidů (příloh) - pak žádné hubnutí nehrozí a glykémie zůstavají v mezích. S vyšší glykémií nalačno je to složitější - více zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/co-delat-kdyz-jsou-hodnoty-krevniho-cukru-vyssi/co-delat-kdyz-jsou-hodnoty-krevniho-cukru-vyssi  V některých případech nic nezabírá a řešením je metformin, event. inzulin.

Dobrý den, ve 26 tt jsem byla testech cukrovky. ranní hodnota 4,7, 10,4 a 6,9. Je možné, že by ta prostřední hodnota mohla být chybná? Moje gynekoložka mě nikam na diabetologii neposlala. Ve 30 tt mi dělala glykovaný hemoglobin, který byl v normě pod 40. A to jsem nedržela žádnou dietu.Podle ní sklon k cukrovce nemám. V nemocnici mě poslali na diabetologii s glukoměrem. Při měření mám na lačno do 5,1 obvykle kolem 4,7. A hodinu po jídle mám nejvýše 6,8. A to striktně dietu nedržím. Občas si dám i zmrzlinu a sušenku a cukr je pořád v normě v kteroukoliv dobu. Tak nevím zda cukrovku mám či ne.
Děkuji

Podle výsledků OGTT těhotenskou cukrovku máte. Je možné, že s mírným průběhem, ale sledovaná a kontrolovaná byste být měla.

Dobrý den, dnes mi po opakovaném testu byla zjištěna těhotenská cukrovka. Než se dostanu k doktorovi, zajímá mě, zda se přistupuje s dietou individuálně podle výsledků testu. První měření mi ukázalo 5.5 a o 2 týdny později hodnotu 5.3. Přistupuje se tedy k léčbě např pacientky, které bylo naměřeno např. 6 a více jinak než ke mně? Myslím z hlediska diety, ne prášku nebo inzulínu. Moc děkuji za odpověď, Martina T.

Dobrý den,

snažila jsem se dotazníkem upozornit na naprosto neprofesionální a špatný přístup při testu v nemocnici Brno - Obilní trh. Bohužel, dotazník nefunguje ani na telefonu, ani na PC. Nejde mi odeslat...píši tedy sem. Těhotné nejen že chodit mohou, ony musí-nejen mezi ordinací a čekárnou, ale i do dvorního traktu, kde v lékárně musí během testu uhradit glukozu a donést doklad o platbě. Časy jednotlivých odběrů si pak pacientky musí hlídat samy, v daný čas vstát, zaklepat na sestru a ta provede další odběr.

Dobrý den, děkuji za upozornění. Problém jsem řešila s vedoucím laboratoře, tak doufám, že se postup zlepší.

Ano hodinu po jídle. Děkuji moc

Dobrý den, paní Doktorko moc prosím o radu, mám tehotenskou cukrovku, na lačno mám vyšší glykemie 5.4 nejedla jsem 2 večeři. Ale co mě zajímá je, po obědě a večeří mám 5.4 nebo 6.8 je to špatně? Moc děkuji

Nepíšete, jak dlouho po jídle - hodinu po jídle je norma do 7,8....což by u vás bylo v pořádku.

Dobry den, chtela bych Vas pozadat o nazor - ve 26 tt mi byly na testu OGTT zjisteny hodnoty: nalacano 4,82 po 60 minutach 9,53 a po 120 minutach 8,49. Posledni hodnota je tesne pod hranici. Mela bych navstivit diabetologickou poradnu a dodrzovat nejaka opatreni? Mockrat dekuju za odpoved.

Diagnostická kritéria nepočítají s dvěma desetinnými čísly. Ta druhá hodnota je tedy 8,5, což je těhotenská cukrovka. Ta prostřední je taky při horní hranici.

Dobry den, byla mi zjistena teh.cukrovka a mam se merit i pred obedem a pred veceri, chtela jsem se tedy prosim zeptat, jake hodnoty maji byt pred obedem a pred veceri ? Predem dekuji za odpoved.

Ideálně do 5,5.

Dobrý den,
ještě k mému dotazu ohledně cukrovky. Byla jsem v dia poradně, kde jsem dostala žádanku do laboratoře na glykovaný hemoglobin a glukózu. Hodnoty byly HbA1c- 28 mmol/mol a lačná 4,7. Brali mi krev z prstu. Jejich výsledek je, že nemám cukrovku, ale za 14dní se mám přijít ukázat a tento test se provede znovu. Je to tak v pořádku, když hodnoty OGTT byly 5,1, po 1.hod 5,5 a po 2hod. 9,5? Předem děkuji za odpověď

To je podivný postup. Glykovaný hemoglobin je u většiny nově diagnostikovaných v normě - pokud cukrovka netrvá delší dobu, aby se stihnul zvýšit. Podle OGTT máte těhotenskou cukrovku, měla byste dodržovat dietu a mít k dispozici glukometr.

Dobrý den,
jsem ve 25tt a byly mi naměřeny hodnoty- nalačno 5,1, po 1.hod 5,5 a po 2hod. 9,5. Dr. mě pro jistotu posílá do dia poradny a říkal, že to asi nic nebude, ale mě se nelíbí ta poslední hodnota. Jedná se tedy o těhotenskou cukrovku?
Předem děkuji za odpověď

Máte těhotenskou cukrovku - vyšší je první i třetí hodnota. Ta prostřední je spíš netypicky nižší, což mohla být laboratorní chyba.

Dobrý den,
minulý týden mi byla diagnostikována těhotenská cukrovka. Na oggt jsem byla dva dny po sobě, pokaždé zvýšené hodnoty nalačno (5,7 a 5,4). Byla jsem odeslána na diabetologii hned další den, dostala jsem glukometr a začala jsem s měřením. Můj dotaz se týká toho, že ani jednou za 8 dní, kdy pravidelně měřím (4x denně), jsem nenaměřila vyšší hodnoty, než je povolené, naopak mám hodinu po jídle hodnoty nejčastěji okolo 5,5 (max.hodnota 6) a ranní glykemie je v rozmezí 4,7-5,0. Dietu nijak zásadně neřeším, protože jsem i dle rad paní doktorky chtěla zkusit, co mi jak bude fungovat, po čem bude hodnota vyšší/nižší, ale nijak zásadně se nemění. Omezila jsem jednoduché cukry (přestala jsem sladit, používat med, jíst sušenky a dezerty po obědě) a začala jíst a svačit v pravidelnější dobu s rozestupem, jinak ale jím ke každému jídlu poměrně velké porce, u kterých zatím sacharidy nepočítám, pravidelně ovoce (cca 8ks jahod a půl jablka k snídani, podobně ke každé svačině - 2x denně, někdy po obědě i po večeři), v podstatě se můj jídelníček kromě přímého vynechání uměle sladkých věcí (sušenky, dorty a zmrzliny) nijak nezměnil. Myslíte, že by se o těhotenskou cukrovku jednat nemuselo? Jsem velmi štíhlá, cukrovku v rodině nemáme. Případně je nutné cukr i dál omezovat? Moc Vám děkuji za odpověď i za Vaše stránky. Klára

U někoho má cukrovka mírný průběh a vynechání sladkých nezdravostí v podstatě stačí. Nemusí to ale tak být po celou dobu - s přibývajícími týdny se cukrovka může zhoršovat, pak už bude třeba hlídat i ty ostatní sacharidy.

Dobrý večer, V poradně jsme se s lékařem dohodli, že zkusím udělat několik měření jak od začátku jídla, tak pak i po skončení. Oni stále doporučuji pacientkam měřit 60 po skončení jídla a říkala jsem mu o vašem doporučení měřit 60 min od začátku. Po snídani mám vyšší hodnotu 60 min od začátku jídla a pak během 10-15 min rychle klesá, po obědě opět vyšší 60 min od začátku a klesá pomaleji a po večeři je to naopak, že je vyšší 60 min az po skončení jídla. Je tento prubeh glykemie normalni? Jestli jste se s tím nesetkala u vašich pacientek? U snidane a vecere jsem i zkousela jist stejna jídla a opět to vyšlo jak jsem psala výše. Zkoušela jsem mereni několikrát, tak nemyslím, že to byla náhoda. Do poradny jdu až příští týden. Jak byste prosím doporučila dal pokračovat v měření? Zatím jsem se všemi hodnotami pod limitem, ale jsem teprve 21tt,tak očekávám postupně zhoršování hodnot jako v předchozím těhotenství. Děkuji moc za radu!

To jsou zajímavá pozorování a přiznám se, že takto detailně jsem zatím neprověřovala. Na výslednou glykémii má vliv řada faktorů a některé podléhají cirkadiánním rytmům - např. hladiny různých hormonů, které kolísají v různou denní dobu - proto např. ten rozdíl mezi stejnou snídaní a večeří. A ty se mohou individuálně lišit, takže u každého může glykémie vrcholit v jinou dobu. Pokud jste si to ale takto vypozorovalo, pak se měřte vždy v tu dobu, kdy glykémie vrcholí - tato hodnota nás zajímá - tedy hodinu od začátku snídaně a oběda a hodinu po dojedení večeře.

Dobry den,od lékaře mam od dneška zapůjčeny glukometr one touch verio. Doma jsem doted ppuzivala optium freestyle neo a dnes jsem zkusila po oběde z 1 kapky změřit oběma glukometry. Rozdíl byl dost velký  (optium 6,3 a one touch 7,9). Večer jsem zkoušela měřit pokaždé z jiného prstu a Verio opet ukázal o 0,8 jednotek vyšší hodnotu. Je možný takový rozdíl a lze nejak zjistit, která hodnota je ta správná? Vím, že mereni doma je orientační, ale nerada bych se zbytecne stresovala špatnými hodnotami a chtěla používat ten verohodnejsi. Děkuji moc za radu! Jana

Dobrý den, nejsem sice paní doktorka, ale dovolím si odpovědět. U obou glukometrů záleží na okolnostech - byl glukometr nový? Proužky nejsou prošlé?
Když jsem vybírala glukometr, tak jsem procházela výsledky testování a glukometry One Touch Verio měly o něco vyšší odchylku, než jiné. Oproti tomu glukometry Freestyle patří dlouhodobě k těm nejlepším. Osobně ale doporučuji srovnání glykémií - pokud Vám ji budou odebírat na diabetologii z prstu, tak ideálně ze stejné kapky otestovat i na glukometru.

Já ještě doplním, že běžná odchylka měření na glukometru je +/- 15 % Tedy například, pokud by skutečná hodnota byla 7,1, glukometr ji změří s chybou +/- 1,065, tedy výsledná hodnota může být 6,0 - 8,2. V praxi se u lepších glukometrů naštěstí až s takovým rozptylem nesetkáváme. Ano, OT Verio má rozptyl vyšší, ale Freestyle zase mírně podměřuje. Jeden z nejpřesnějších glukometrů je Contour plus.

Dobry den, chtěla bych se zeptat. Zjistili mi tehotenskou cukrovku. Dostala jsem glukometr a merim 4x denně. Ráno na lacno, potom 2h po snídani, 2h po obědě a 2h po večeři. Hodnoty by neměli přesáhnout ráno 5,1 a 2h po jidle 6,7. Moje otázka zní, jestli existuje nějaká norma? Tzn. Jestli je nějaké určitě číslo, které je pro hodnotu jak na lacno tak i hodnoty po jidle. Například hodnota na lacno je v normě 3,0-4,0. A hodnota 2h po jidle 4,0-5,0. Snad jsem to napsala srozumitelné. Merim teda teprve 4 den. Kdy první den hodnota na lacno v ordinaci 4,7, druhy den 2,9 třetí den 3,6 a dneska 2,9. Tak me to trochu vyděsilo, ze jsou tak nízké. Je možné ze je to tím, ze jim naposledy cca 19:00-19:30. A pak až ráno mezi 7-9. Mam zkusit přidat druhou večeři? Moc dekuji

Cílové hodnoty nalačno v těhoteství při léčbě diabetu jsou 3,5-5,3. Ty hodnoty 2,9 se mi nezdají - spíše podezírám chybu měření. Doporučuji kontrolu vašeho glukometru - v ordinaci porovnat s jiným glukometrem.

Dobry den,chcem sa opytat na zhodnotenie mojich vysledkov testu na tehotensku cukrovku (Vyhodnotenie u dr.mam az o tyzden).Nalacno som mala hodnotu 5,1.Po 1hod. od vypitia glukoz.sirupu 8,8 a po dvoch hodinach 7,8. Som v 24 tt s dvojickami,nik v rodine nema cukrovku,som stihla.dakujem

Ta hodnota nalačno je mírně vyšší - měla by se zopakovat. Pokud bude opět vyšší, máte těhotenskou cukrovku.

Dobrý den paní doktorko,
Chtěla jsem se zeptat ohledně ketózy v těhotenství. Jelikož mám nadváhu a v rodině diabetes 2. stupně, tak jsem před otěhotněním byla na LCHF stravě, která mi velmi vyhovovala. Když jsem zjistila, že jsem těhotná, tak jsem se vrátila k normální stravě, ale nebylo mi úplně fajn. Tak jsem tento týden snížila sacharidy na cca 130 g/den, ale když jsem si dnes udělala test na ketózu, tak byl papírek růžový, takže jsem se asi dostala do ketózy. Někde jsem ale četla, že je ketóza v těhu nebezpečná, tak jsem se s Vámi chtěla poradit, co s tím? Moc děkuji za odpověď

V těhotenství není vhodná radikální změna stravy (tedy s jedinou vyjímkou - pokud byla strava před těhotenstvím extrémně nezdravá, pak je i "radikální" změna na zdravou stravu žádoucí :-) Pokud jste tedy byla zvyklá na LCHF už před těhotenstvím, není problém v ní pokračovat i v těhotenství. Spíše je problém ji radikálně kvůli těhotenství změnit...jak jste si ověřila sama na sobě, kdy jste se necítila dobře. Nedoporučuji s přísnější LCHF nově začínat v těhotenství. U těhotných diabetiček sice doporučujeme nižší příjem sacharidů, z opatrnosti ale ne striktní LCHF. Pokud jste ale na ni byla zvyklá, není problém v ní pokračovat i v těhotenství. Mírná těhotenská ketóza je fyziologická a nepředsavuje pro vás ani dítě žádné riziko.

Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den

Dobrý den,
dnes jsem byla na testu těhotenské cukrovky.. po vypití nápoje se odehrávalo vše normálně.. po druhém odběru jsem odešla a zhruba hodinu chodila v klidném tempu po městě. Poté jsem zašla na polévku a sklenici vody. Zhruba do 10 minut se mi udělalo velmi špatně, zpotila jsem se během chvilky tak že jsem měla mokré oblečení i vlasy.. klepala jsem se a část si ani nepamatuji.. díky za tu všímavou servírku,vypila a snědla jsem nějaké sladké věci a během chvíle se mi udělalo lépe. Na kontrolu a pro výsledky jdu až za týden, mám prosím něco dodržovat,je to předpoklad k cukrovce,nebo naopak? Myslela jsem,že to jsou ke poslední minuty života,byloi opravdu zle.. ráda bych se podobným stavům vyvarovala.. moc děkuji za odpověď, V.

Občas se to stává, prevencí je svačina hned po druhém odběru. Cukrovku pravděpodobně nemáte (naopak možná hodnoty budou spíše nižší), ale tato reakce může znamenat, že vaše slinivka reaguje na nálož glukózy vyšší ("přestřelenou") produkcí inzulinu, která vás následně stáhla do hypoglykémie. Podíl na tom měla ale i fyzická aktivita - procházka po 2. odběru. Přemrštěná reakce inzulinu může být známkou dispozice k budoucímu diabetu. Pomoc a prevence je jasná - nepřehánět sladké, ideálně se mu vyhýbat a celkově zdravá životospráva.

Dobrý den chtěla bych se zeptat jsem v 32tt a mám tehotenskou cukrovku píchám si večer 12jednotek Lantus ale nechápu že dietu dodrzuji stane se že občas zhresim je to ale výjimečně a mám pořád ranní hodnoty 5.8,5.9 přitom hodinu po jídle mám třeba i 4.5,5.6 max7. A než mě nasadili inzulín tak jsem ranní hodnoty měla 5.3,5.4 nechápu že s inzulinem to je horší. Píchám si 14 dní. A jsem z toho dost špatná už nevím co jíst a dělat. Děkuji za odpověď Jitka

Těhotenská cukrovka má svůj vývoj - s dalšími týdny těhotenství a stoupající hladinou těhotenských hormonů se zhoršuje. Potřebujete vyšší dávku inzulinu - dávka se postupně zvyšuje á 2-3 jednotky, dokud ranní glykémie neklesne alespoň na 5,3. Poraďte se se svým lékařem.

Dobrý den, podstoupila jsem test na těhot. cukrovku. Výsledky nalačno 4.25, po hodině 7.86 a po 2h 7.75 Podle výsledků bych tedy těhot. cukrovku mít neměla,že? Chci se jen zeptat zda může jídlo, které jsme jedli den před testem nějak ovlivnit výsledky? Večer před testem jsem měla trochu dušeného zelí. Dodržela jsem nejíst 10h před testem, ale slyšela jsem, že jídlo může mít vliv na výsledky,např. právě zelí. Opravdu mohou být výsledky zkreslené? Děkuji za odpověď.

Nebojte, toto vliv nemá, cukrovku nemáte.

Dobrý den,
chtěla bych se poradit ohledně ranních glykémií, resp. způsobu jejich měření:
1 - je dobré měřit lačnou glykémii každý den ve stejný čas?
- nyní (25 tt) se mi začli ranní glykémie horšit - resp. když měřím od cca 6:30 do 7:00 - obvykle se vejdu do 5ti, když měřím po sedmé do cca 7:45 dle toho jak se vzbudím) - mám lačný cukr 5,2 až 5,9, poslední večeři jím přesně v 21:00, je tedy dobré si přivstat a nasnídat se např. v sedm ráno? Nerada bych dostala ještě noční inzulin na základě hodnot, které bych předložila na diabetologii

2 - ke konci těhotenství údajně může dojít k tomu, že se glykémie zlepšují, tj. snižují se dávky inzulinu apod, či cukrovka vymizí, znamená to že placenta přestává fungovat? resp. je nutné na to ihned případně upozornit gynekologa?

3 - občas se mi stane, že napíchnu inzulinem i cévku na břiše, je to trochu bolestivé, a vyjde kapka tmavé krve, má toto nějaký vliv na vstřebávání inzulinu?

Předem moc děkuji za rady,
Jana

ad 1: více zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/co-delat-kdyz-jsou-hodnoty-krevniho-cukru-vyssi/co-delat-kdyz-jsou-hodnoty-krevniho-cukru-vyssi
ad 2: ano, je třeba upozornit gynekologa
ad 3: zpravidla to není problém

Dobry den, chci se zeptat dneska jsem si byla po vysledky testu a test rano nalacno 4,8- v norme, po hodine 10,0- o jednu desetinku vic a po dvou hodinach 8,1- taky v norme. Vyslali mě do dia poradny, mam cukrovku kdyz je jen jedna hodnota vyssi o jednu desetinu?

Máte těhotenskou cukrovku.

dobrý den, já byla na oGTT v 25 tt, hodnoty na lačno 3,6, hodinu po zátěži 8,O a další hodinu 8,2 ... a už jsem vedena jako gestační melitus, čili těhu cukrovka. Asi záleží na mudr, dle mé diabetické mudr. uz mam cukrovku, dle tabulek na netu jsem v normě. Tak nevím. Ale dle mé mudr. už byste byla vedena jako těhu cukrovka.

Nemáte těhotenskou cukrovku.

Dobrý den jen dotázek, co říkáte na tento džem: "Kvasnička 100% jahodový s kousky ovoce, bez přidaného cukru umělého sladidla, složení: 100g jahod na 100g výrobku, pektin."? Třeba lžička do jogurtu?? A bio hořické trubičky Amálka s demineralizovanou syrovátkou s náplní kakaová, bez přidaného cukru a umělých sladidel?? děkuji

To zní ok :-)

Dobrý den, byl mi zjištěn gestacni diabetes s hodnotami 4,4 na lacno; 7,7 po 60 minutách a 8,8 po 120 minutách. Vdiabetogicke poradne mi bylo vysvětleno, jak se správně stravovat, co z jídelníčku vynechat, ale vesměs paní doktorka koukala, že mě do poradny vůbec poslali, že je to hraniční. Glukometr mi nedala, tušit
z nemám možnost kontroly, jestli se hodnoty nezhorsuji. Jak mám dále postupovat, prosím? Stačí držet dietu "od oka" nebo si mám glukometr zkusit "vydupat" či se.objednat jinam? Jsem z dnešní návštěvy diabetologie značně rozladena.

Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den

Hraniční? Máte těhotenskou cukrovku a podle doporučeného postupu máte být vybavena glukometrem - bez toho se cukrovka nedá dostatečně kontrolovat, jak správně píšete. Od pojišťovny máte nárok na testovací proužky.

Dobrý den chtěla bych se zeptat. Jsem v 31tt a dojizdim do poradny v HK. Byla mi zjištěna těhotenská cukrovka 1hodinu po jídle mám hodnoty dobré někdy 5.6,5.8,6.3,6.8 maximálně 7.2. Ale ranní hodnoty na lačno jsou 5.3,5.6,5.7,5.8 pod tyto hodnoty nejdou. A byl mě předepsán inzulín lantus solostar 0-0-12 jednotek. Chtěla bych se zeptat zda to není moc a jestli to malému němuže ublížit.

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
y
W
8
8
Enter the code without spaces.