Co dál po porodu?
Děti žen, které měly těhotenskou cukrovku, nejsou po propuštění z porodnice dále kontrolovány a vyšetřovány. Pokud byla cukrovka v těhotenství nedostatečně léčená, může mít dítě kromě bezprostředních komplikací po porodu také od dětství větší sklon k obezitě a do budoucna vyšší riziko cukrovky 2. typu. Tomu lze předejít zdravým životním stylem – dostatkem pohybu a zdravými stravovacími návyky.
Na rozdíl od dětí by však ženy, které měly těhotenskou cukrovku, měly být pravidelně kontrolovány a to z důvodu zvýšeného rizika cukrovky 2. typu(30-60%) a rizika opakování cukrovky v dalším těhotenství.
Kontroly zajišťuje praktický lékař nebo diabetolog:
– První kontrola by měla být za 3-6 měsíců po porodu, formou kontrolního OGTT.
– Další OGTT se vyšetřuje za rok, následně 1x ročně glykémie nalačno a 1x za 3 roky OGTT.
Frekvenci kontrolních vyšetření by se měla individuálně upravit podle rizikových faktorů pro rozvoj cukrovky. Největší pravděpodobnost cukrovky je prvních pět let po porodu. Zvýšené riziko mají ženy, které měly v těhotenství cukrovku s vyšší glykémií nalačno, s potřebou léčby inzulinem, s vyšší váhou před i během gravidity a ženy s cukrovkou v rodinné anamnéze. Pravidelná fyzická aktivita (5x týdně 30-45 min, stačí rázná chůze) snižuje riziko cukrovky 2. typu až o 50%.