Jste zde

Co je těhotenská cukrovka?

Těhotenská cukrovka, nebo-li gestační diabetes mellitus, je zvýšená hladina krevního cukru poprvé zjištěná v těhotenství. Ve většině případů po porodu odezní.

Těhotenská cukrovka se podle starších literárních údajů vyskytovala u 3–5 % všech těhotných žen. Podle rozsáhlé mezinárodní studie (HAPO) z roku 2008 však bylo zjištěno, že její výskyt je mnohem častější, a to až u 18 % těhotných. V České republice přesnou evidenci zatím nemáme. Jisté však je, že se objevuje čím dál častěji. Částečně je to způsobeno tím, že jsou těhotné ženy důsledněji vyšetřovány na přítomnost této poruchy, svou roli však hrají také další faktory. Jedním z nich je i to, že odsouváme těhotenství do pozdějšího věku, než bylo obvyklé v předchozích generacích. Nejsou výjimkou ženy, které v prvním těhotenství cukrovku neměly, a teprve ve druhém nebo třetím těhotenství, obvykle po 30. roce věku, se cukrovka objeví. Riziko cukrovky se totiž zvyšuje s věkem. Vysvětlení je jednoduché – náš organismus stárne a není již v takové kondici jako dříve. Platí to nejen na úrovni fyzické výkonnosti, ale i na „vnitřní“, metabolické úrovni. Co metabolismus „zvládl bez ztráty květinky“ ve dvaceti, po třicítce, a u někoho již po 25. roce, zvládnout nemusí. Dalším významným faktorem, který má má vliv na zvýšený výskyt těhotenské cukrovky je životní styl (nedostatek pohybu, stres, nezdravé stravovací návyky) a obezita. Těhotenská cukrovka ale postihuje i ženy štíhlé a sportovní. Příčinou je vrozená dispozice k cukrovce. Těhotenství představuje pro metabolismus značnou zátěž, při které se tato vrozená dispozice projeví.

Až do 80. let minulého století se přítomnost cukrovky u těhotných prakticky nezjišťovala. Některé děti se rodily velké, s četnými komplikacemi po porodu a teprve později byla zjištěna souvislost s nerozpoznanou a neléčenou cukrovkou. Donedávna se přítomnost těhotenské cukrovky zjišťovala pouze u rizikových skupin – u žen se zvýšeným rizikem pro vznik těhotenské cukrovky (ženy s nadváhou nebo obezitou, ženy s cukrovkou u příbuzných, ženy po porodu velkého plodu a dalšími komplikacemi v předchozích těhotenstvích). Od roku 2009 platí v ČR doporučení vyšetřovat na přítomnost gestačního diabetu všechny těhotné. Důslednější záchyt a léčba těhotenské cukrovky v posledních desetiletích se tak podílejí na poklesu těhotenských a novorozeneckých komplikací.

V jednotlivých kapitolách tohoto textu se dozvíte podrobnější informace o těhotenské cukrovce.
Chcete-li zobrazit celý text najednou, klikněte na odkaz Verze pro tisk na této stránce.