Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Dobrý den chtěla bych se zeptat jsem v 32tt a mám tehotenskou cukrovku píchám si večer 12jednotek Lantus ale nechápu že dietu dodrzuji stane se že občas zhresim je to ale výjimečně a mám pořád ranní hodnoty 5.8,5.9 přitom hodinu po jídle mám třeba i 4.5,5.6 max7. A než mě nasadili inzulín tak jsem ranní hodnoty měla 5.3,5.4 nechápu že s inzulinem to je horší. Píchám si 14 dní. A jsem z toho dost špatná už nevím co jíst a dělat. Děkuji za odpověď Jitka

Těhotenská cukrovka má svůj vývoj - s dalšími týdny těhotenství a stoupající hladinou těhotenských hormonů se zhoršuje. Potřebujete vyšší dávku inzulinu - dávka se postupně zvyšuje á 2-3 jednotky, dokud ranní glykémie neklesne alespoň na 5,3. Poraďte se se svým lékařem.

Dobrý den, podstoupila jsem test na těhot. cukrovku. Výsledky nalačno 4.25, po hodině 7.86 a po 2h 7.75 Podle výsledků bych tedy těhot. cukrovku mít neměla,že? Chci se jen zeptat zda může jídlo, které jsme jedli den před testem nějak ovlivnit výsledky? Večer před testem jsem měla trochu dušeného zelí. Dodržela jsem nejíst 10h před testem, ale slyšela jsem, že jídlo může mít vliv na výsledky,např. právě zelí. Opravdu mohou být výsledky zkreslené? Děkuji za odpověď.

Nebojte, toto vliv nemá, cukrovku nemáte.

Dobrý den,
chtěla bych se poradit ohledně ranních glykémií, resp. způsobu jejich měření:
1 - je dobré měřit lačnou glykémii každý den ve stejný čas?
- nyní (25 tt) se mi začli ranní glykémie horšit - resp. když měřím od cca 6:30 do 7:00 - obvykle se vejdu do 5ti, když měřím po sedmé do cca 7:45 dle toho jak se vzbudím) - mám lačný cukr 5,2 až 5,9, poslední večeři jím přesně v 21:00, je tedy dobré si přivstat a nasnídat se např. v sedm ráno? Nerada bych dostala ještě noční inzulin na základě hodnot, které bych předložila na diabetologii

2 - ke konci těhotenství údajně může dojít k tomu, že se glykémie zlepšují, tj. snižují se dávky inzulinu apod, či cukrovka vymizí, znamená to že placenta přestává fungovat? resp. je nutné na to ihned případně upozornit gynekologa?

3 - občas se mi stane, že napíchnu inzulinem i cévku na břiše, je to trochu bolestivé, a vyjde kapka tmavé krve, má toto nějaký vliv na vstřebávání inzulinu?

Předem moc děkuji za rady,
Jana

ad 1: více zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/co-delat-kdyz-jsou-hodnoty-krevniho-cukru-vyssi/co-delat-kdyz-jsou-hodnoty-krevniho-cukru-vyssi
ad 2: ano, je třeba upozornit gynekologa
ad 3: zpravidla to není problém

Dobry den, chci se zeptat dneska jsem si byla po vysledky testu a test rano nalacno 4,8- v norme, po hodine 10,0- o jednu desetinku vic a po dvou hodinach 8,1- taky v norme. Vyslali mě do dia poradny, mam cukrovku kdyz je jen jedna hodnota vyssi o jednu desetinu?

Máte těhotenskou cukrovku.

dobrý den, já byla na oGTT v 25 tt, hodnoty na lačno 3,6, hodinu po zátěži 8,O a další hodinu 8,2 ... a už jsem vedena jako gestační melitus, čili těhu cukrovka. Asi záleží na mudr, dle mé diabetické mudr. uz mam cukrovku, dle tabulek na netu jsem v normě. Tak nevím. Ale dle mé mudr. už byste byla vedena jako těhu cukrovka.

Nemáte těhotenskou cukrovku.

Dobrý den jen dotázek, co říkáte na tento džem: "Kvasnička 100% jahodový s kousky ovoce, bez přidaného cukru umělého sladidla, složení: 100g jahod na 100g výrobku, pektin."? Třeba lžička do jogurtu?? A bio hořické trubičky Amálka s demineralizovanou syrovátkou s náplní kakaová, bez přidaného cukru a umělých sladidel?? děkuji

To zní ok :-)

Dobrý den, byl mi zjištěn gestacni diabetes s hodnotami 4,4 na lacno; 7,7 po 60 minutách a 8,8 po 120 minutách. Vdiabetogicke poradne mi bylo vysvětleno, jak se správně stravovat, co z jídelníčku vynechat, ale vesměs paní doktorka koukala, že mě do poradny vůbec poslali, že je to hraniční. Glukometr mi nedala, tušit
z nemám možnost kontroly, jestli se hodnoty nezhorsuji. Jak mám dále postupovat, prosím? Stačí držet dietu "od oka" nebo si mám glukometr zkusit "vydupat" či se.objednat jinam? Jsem z dnešní návštěvy diabetologie značně rozladena.

Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den

Hraniční? Máte těhotenskou cukrovku a podle doporučeného postupu máte být vybavena glukometrem - bez toho se cukrovka nedá dostatečně kontrolovat, jak správně píšete. Od pojišťovny máte nárok na testovací proužky.

Dobrý den chtěla bych se zeptat. Jsem v 31tt a dojizdim do poradny v HK. Byla mi zjištěna těhotenská cukrovka 1hodinu po jídle mám hodnoty dobré někdy 5.6,5.8,6.3,6.8 maximálně 7.2. Ale ranní hodnoty na lačno jsou 5.3,5.6,5.7,5.8 pod tyto hodnoty nejdou. A byl mě předepsán inzulín lantus solostar 0-0-12 jednotek. Chtěla bych se zeptat zda to není moc a jestli to malému němuže ublížit.

Nemusíte mít strach, je to obvyklá dávka. Inzulin placentou neprochází, na dítě vliv nemá.

Dobrý večer, na vašich stránkách jsem se dočetla, že se ma glykemie měřit hodinu od začátku jídla. V dia poradne mi bylo řečeno hodina po dojezeni. Co je tedy prosím spravne? Zkoušela jsem měřit 60 min od začátku jídla i po skončení a hodnoty jsou vyšší (zatím pod limit 7,8) 60 min od začátku jídla, pak klesnou cca o 0,6 při měření po dojezeni (během asi 10 min). Cukrovku mám podruhé a v předchozím těhotenství jsem měřila 60 min po dojezeni. Až teď jsem našla pro mě novou i formaci o čase měření. Ještě jsem se vás chtěla zeptat, jestli lze hodnotu 10,66 z ogtt považovat za verohodnou, když byla krev odebrána v 65.minutě po vypití roztoku glukózy? Moc děkuji za odpovědi!

I na těchto stránkách bylo dříve uvedeno, že měření je hodinu po dojezení. Po lustraci literatury jsme to opravili - rozmezí do 7,8 mmol/l bylo stanoveno pro glykémii hodninu od začátku jídla.

Ok,děkuji. A můj druhý dotaz prosím?

10,66 je jednoznačně zvýšená hodnota, 5 minut je v toleranci.

Dobrý den, jsem druhý tyden na dietě..první test ogtt mi vyšel 5,2. Pak už mi další test nedělali s výsledkem, že mám tedy diabetes. Mohla měření ovlivnit žvýkačka? Druhý test, pouze glukometrem, dělali již v diab.poradně s výsledkem 5,5 a to jsem taktéž žvýkala a navíc jsem vypila hrnek ovocného čaje, který údajně může taktéž zvyšovat cukr..nyní držím dietu a výsledky mám hezké. Je možné, že bych cukrovku neměla?

Pokud byla bez cukru, tak vliv neměla.

Dobrý večer, hodnoty hodinu po jídle mám vždy dobré, když zkusím občas změřit dvě hodiny po jídle jsou vysoké, co dělám špatně? Děkujih

Uveďte prosím na nějakém konkrétním příkladě či příkladech - jak moc vysoké a po jakém jídle.

Dala jsem si jeden a půl rohlíku s bylinkovým máslem, 4 cherry rajčátka, vajíčko a šunku od kosti.

Hodinu po jídle byla hodnota 6,8 a dvě hoďky 7,8

Zpravidla je hodnota nejvyšší do hodiny po jídle, ale individuálně, zejména po tučnějších jídlech, vrcholí až později. Pokud jste si vypozorovala, že obvykle je hodnota po 2 hodinách vyšší, pak bude u vás lepší zůstat u měření až 2 hodiny po jídle. Norma je do 6,7. U takového jídla by pomohla menší porce toho rohlíku (lze si přidat to ostatní - zeleninu, vejce...) a výměna bílého rohlíku za celozrnný (jen nesmí být obarvený...) nebo např. žitný chleba.

Dobrý den, při prvním užití inzulinového pera se mi podařilo mít jej dva dny tak, že kryt pera kryl jen jehlu (kterou používám cca na 4 vpichy a nesundavám ji) a ne průhledný roztok inzulinu, v návodu jsem se pak dočetla, že musí být chráněn před světlem... znamená to, že by byl inzulin znehodnocen? nyní ho mám s krytem tak jak má být (jedná se o Novorapid) ... nebo mám raději použít nové pero... (hodnoty po jídlech s inzulinem mám krásně do 7 mi)

Ještě jsem se chtěla zeptat, zda když aplikuji inzulin 3x denně před hlavními jídli, spát jdu obvykle ve 22:00 s glykémií 6,4 - 6,9 ... že už můžu mít v 23:00 trochu hlad ? navíc jsem bez inzulinu mívala ráno na lačno krásné glykémie 4,6 - 4,9 a ted po aplikaci inzulinu přes den mám ranní glykémii 5,1 - 5,3 - může mít vliv aplikace inzulinu a "ten hlad"? :) snad rozumíte jak to myslím, bojím se, aby denní aplikace rychlého inzulínu paradoně nevyvovala časem potřebu nočního inzulinu... snad jsem to popsala pochopitelně...
moc děkuji za radu, Jana

Ta první část dotazu je spíš na výrobce, ale dva dny bez ochranného krytu by neměly hrát roli. Pokud by se glykémie po jídle zhoršily, inzulin raději vyměňte.
Rychlý inzulin potřebu nočního inzulinu nevyvolává :-) Vyšší glykémie nalačno mohou mít řadu příčin - jednou z nich je i celkové zhoršení cukrovky s postupujícím těhotenstvím - k inzulinu před jídly je pak třeba přidat i noční inzulin. Ranní glykémie do 5,3 jsou ale ok. Máte-li pozdě večer hlad, dejte si 2. večeři - ta může mít příznivý vliv také na ranní glykémii.

Dobrý den,

prosím vás jaké hodnoty mají být při těhotenské cukrovce hodinu a dvě hodiny po jídle při měření z glukometru? Děkuji, Šárka P.

Hodinu po jídle (počítáno od začátku jídla) do 7,8 a dvě hodiny po jídle do 6,7.

Dobry den,
Prosim o dalsi nazor. Vysledky testu oggt z minuleho tydne 4,7 na lacno, 9,1 po hodine a 7,6 po dvou hodinach. Jsem ve 28. tydnu tehotenstvi, vek 35 let. Na pracovisti, kde se test provadel rekli, ze je to v norme. Me doktorce se ale vysledky nelibily a rekla, ze 9.1 je prilis a ze mam urcite omezit sacharidy. Na me to bohuzel pusobi opacne a mam na ne o to vetsi chut. Udrzim se treba cely den a pak to vecer nevydrzim. Jsou tedy vysledky v poradku a mohu jist normalne nebo je treba to omezit? Dekuji moc za odpoved.

Cukrovku nemáte. Nepíšete, jak bylo omezení sacharidů myšleno. Pokud nekonzumovat sladké nápoje, jídla, sladkosti....to je doporučení platné pro všechny těhotné ženy, protože tato jídla do zdravé stravy těhotné ženy nepatří (a nejen těhotné ženy, ale i obecně). Jiné "omezení" není třeba. Mlsat se dá i zdravě...ovoce, ořechy, občas hořká čokoláda.

Dobry den, mohu obcas s teh. Cukrovkou pouzit do jidla prirodni extrakt ze stevie? Mohou tyto pokrmy i moje deti a neskodi to miminku? dekuji

O potenciálním negativním účinku stevie nemáme informace. Můžete, ale nepřehánět :-)

Dobrý den,
prosím o radu, nyni zacinam s inzulinem v tehotenstvi... jake u Vas doporucujete mereni glykemii? mam kratky Inzulin pred hlavnimi jidly. Mam si merit lacnou glykemii, pred jidly (tj. pred pichnutim inzulinu?), po jidle, i glykemii pred spanim? je nutne merit denne stale, anebo staci jen ze zacatku a pak obcas? Jeste bych se zeptala, pokud by pripadne glykemie po jidle pri aplikaci inzulinu byla nizka, napr. kolem 4 ... muze to mit nejaky vliv na miminko, popr. jaky? Dekuji moc za radu, Jana

Četnost měření je vždy individuální a mění se podle potřeby, zpočátku určitě denně, tak jak popisujete, a pokud se glykémie na inzulinu ustálí, pak stačí méně často - toto ale vždy konzultujte se svým lékařem, žádný univerzálně platný návod není :-) Glykémie před jídlem znamená před píchnutím inzulinu. Glykémie 4 není nízká a nepředstavuje pro dítě riziko, dávku inzulinu ale "ladíme" na hodnoty po jídle 5-7,8. Pokud je tedy glykémie po jídle často kolem 4, pak stačí menší dávka inzulinu - po dohodě s vašim lékařem.

Dobrý den, minulý týden jsem byla na testu OGTT a vyšlo mi 5,2, dále se tedy nepokračovalo. Dnes jsem byla znovu a mé výsledky byly 5,1, 8,2, 7,5, ale závěr byl, že těhotenskou cukrovku mám. Šla jsem se tedy zeptat jak je to možné a nikdo nevěděl, pak mi donesly výsledky znovu a nechali mi pouze výsledek 5,1 a zbytek byl přepsán, že jsem vyšetřena nebyla... Původní zprávu prý skartovali. Přijde mi to poněkud zvláštní. Mám tedy cukrovku? Moc děkuji za odpověď

Cukrovku máte - opakovaně vyšší hodnota nalačno. Celý test vám ani neměli dělat.

Odpověď naleznete zde: sloupec (záložka) vlevo Jak se zjistí - hodnocení výsledků OGTT. A také o pár řádků níže odpověď paní doktorky k jinému dotazu.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je možné, že když jsem se třeba dnes v 8 ráno změřila, měla jsem hodnotu 5,4. Po 40 minutách, kdy jsem nic nejedla a pila jen neslazený ovocný čaj, byla hodnota 5,6. Již teď musím jíst naposledy okolo 5.hodiny odpoledne,aby druhý den ráno byla hodnota jakžtakž v normě. Inzulín si určitě píchat nechci :-( moc děkuji za odpověď

Dobrý den, již několikátý den si měřím z krve pomocí glukomeru a opakovaně mám zvšené hodnoty ráno nalačno (5,3; 6,3; 5,8; 4,9; 5,6) tedy zatím jsem se jen jednou vlezla do limitu. Může na to mít i vliv, že v noci vstávám (cca 2x) k prvnímu dítěti? Jak tyto hodnoty snížit? Hodnoty po jídlech mám v limitu, pouze jednou jsem měla zvýšenou díky dietní chybě.
A jen pro ověření - v měření se udáváná hodina po jídle měří od začátku jídla?

Moc děkuji za odpověď.

Mám prosím ještě doplňující otázku - pokud jsou tedy hodnoty nalačno vyšší nad limit, ale v noci, když vstanu k dítěti nebo na toaletu, tak mám pak neskutečný hlad, až je mi špatně - je lepší se najíst nebo to zkusit "zaspat"? Děkuji

Samozřejmě se najezte, ale důležitá je prevence nočních hladů - nešidit se přes den :-)

K Vaší druhé otázce viz níže odpověď paní doktorky ze dne 12.4.2017 k dotazu "okamžik rozhodný pro měření" - měří se hodinu počítanou od začátku jídla.

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jestli mám výsledky testu na těhotenskou cukrovku v pořádku. Při odběrech nalačno jsem měla 5,5, po 60 minutách 7,6 a po 120 minutách 5,7. V nemocnici mě na to nic neřekli a podle komentáře výsledků by měla být hladina na lačno do 5,1? Mám tedy těhotenskou cukrovku nebo ne, když po prvním odběru mě řekli že je to v pořádku a dali mě vypít látku na pokračování testu?
Předem děkuji za odpověď.

Ta první hodnota je vyšší, v testu se nemělo pokračovat. Hodnotu nalačno je třeba zopakovat, bude-li v normě, cukrovku nemáte, bude-li vyšší, máte těhotenskou cukrovku.

Dobrý den, na začátku dubna jsem byla na OGTT testu v těhotenství, kdy mi nalačno změřili z krve hodnotu 6,4, takže jsem odešla se závěrem, že mám těhotenskou cukrovku. Dnes jsem byla u paní diabetoložky a ta mě vystrašila, že si nejspíš na noc budu muset píchat inzulín. Chtěla jsem se Vás zeptat, zda je tato hodnota skutečně tak kritická, že by byl inzulín nutný? Moc se mi do něj nechce, raději bych vše zvládala jen dietou. Moc děkuji za odpověď.

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
c
n
w
X
Enter the code without spaces.