Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Úplně jste mi vyrazila dech. Už jsem gynekologům hubovala za nepřípustný rozpuštěný moučkový cukr (aby ušetřili), ale pytlík bonbónů !!...s tím jsem se ještě nesetkala. Pokud lze, napište mi kdo, ať to nemusí podstupovat další těhotné (hanabarova@seznam.cz). Paní doktorka to myslela dobře, ale ten test je z mnoha důvodů k ničemu. OGTT stojí cca 100 Kč, ale žádanku Vám bez problémů (zvláště poté, co jim povyprávíte o bonbónovém testu) napíše praktik, diabetolog, jiný gynekolog... Jestli jste z Prahy a okolí, stavte se u nás.

Chtěla bych mít test udělaný správně, nechci nic riskovat. Mohu se tedy zastavit u Vás (jsem z Prahy), test tam podstoupit a zaplatit si ho bez žádanky? Jsem už ve 28tt, stavit se mohu kdykoli. Zítra si zavolám na číslo uvedené zde na stránkách. Moc děkuji, ostatní Vám napíši na mail.

Test se dělá v odběrovém centru na Fakultní poliklinice VFN, Karlovo nám. 32. Pro žádanku se stavte v naší ambulanci u Apolináře (Apolinářská 18, v přízemí, za vrátnicí doprava, ambulance č. 3) - sestře řekněte, že po dohodě se mnou si jdete pro žádanku na OGTT - vypíše vám ji, nic neplatíte, je tam od 7 hod. Druhý den si zavolejte pro výsledek na 224967413.

Jste velmi laskava, mockrát Vám děkuji!

Dobrý den, chtěla bych se zeptat - při ogtt mi byla naměřena první hodnota nalačno 5,3, tak jsem se ptala, jestli mě pošlou domů, a prý, že ne, že naše paní doktorka chce, aby se testy dělaly i při vyšších hodnotách. Test mi byl proveden, neměla jsem vůbec žádný problém jako nevolnost, nakopnutí nebo naopak velká únava atp. Pro zbytek výsledků jsem si druhý den zavolala ke své doktorce a bylo mi řečeno, že výsledek je v pořádku a cukrovku nemám. Konkrétní hodnoty že mi po telefonu sdělit nesmí (což samozřejmě chápu) a že mi vše vysvětlí za měsíc na kontrole. Tak teď nevím, jestli to nějak řešit, když ta první hodnota byla vyšší, nebo doktorce věřit, že je vše v pořádku. Protože pokud není, tak je měsíc docela dlouhá doba...

A ještě by mě zajímalo, zda test mohlo ovlivnit, že jsem si 12 hodin před ním jako poslední jídlo dala sladkou buchtu a v noci jsem měla tabletku Rennie.

Moc děkuji za odpověď,

Alena

Přijde mi, že ten test ovlivní ten jednoduchý cukr hodně. ..záleží na množství samozřejme. Byla jsem na testu dvakrat,psala jsem níže. ..hodnoty 5,4 a 5,2. ..takže mi prostě test neudělali. To jsem nevěděla, že je tam nějaka možnost, že v případe, že na tom dr.trvá, lze ten test provést i při lehkým nadlimitu. Každopádně už tam nechci, je to ztráta času, když kvůli tomu dodržuju lacneni, je to mir ne nad hranicí a pošlou me domu....Meli by to dělat všem, myslím, že az pak by se zjistilo, zda ta cukrovka je nebo ne, he to pakarna

Buchta 12 hodin před testem vliv nemá, tabletka Rennie také ne. K tomu postupu mám ale výhrady - u významné části žen s těhotenskou cukrovkou je zvýšena pouze glykémie nalačno - pouze požadujeme, aby to bylo potvrzeno na základě alespoň dvou měření. Pokud byste měla opakovaně vyšší glykémii nalačno, máte těhotenskou cukrovku i přesto, že hodnoty v 60. a 120. min OGTT byly v normě. Některé z těchto pacientek musí být v průběhu dalšího sledování léčeny inzulinem.
Nyní k důvodu, proč se test nedělá, pokud je zvýšená už glykémie nalačno. Není to pakárna, má to svůj důvod - je-li diagnóza jasná už z glykémie nalačno, je chybou ženu a její plod vystavovat náloži 75 g glukózy. Řada žen to spíše uvítá - ten roztok není žádná mňamka.

Dobrý den, už jsem psala dříve - žiju v zahraničí, na počátku těhotenství mi z žilní krve naměřili mírně zvýšený cukr na lačno (94mg/dl), paní doktorka mě poslala k výživové poradkyni, ale další test mi udělat nechtěla.
Pořídila jsem si proto glukometr a měřím se pro jistotu sama. Měřívám se cca jednou za týden nalačno (jak mi poradil můj praktický lékař, kterého jsem konzultovala), hodnoty jsou zhruba půl na půl. Ze sedmnácti měření bylo 9 nad limit (od 93 do 98), 8 pod limit (od 83 po 91).
Když jsem se cvičně změřila i po jídle, byly hodnoty vždycky v normě (max. 128 mg/dl 1 hodinu po jídle, max 118 mg/dl 2 hodiny po jídle). Stalo se, že jsem po jídle měla nižší hladinu cukru, než nalačno.
Také jsem se dívala do svých zdravotních záznamů z minulých let a zjistila, že má hladina cukru v krvi nalačno byla v minulých letech několikrát nad "těhotenský limit", např. až 100 mg/dl, což je v limitech pro netěhotné lidi v pořádku. Trochu mě zaráží, že by se mé hodnoty cukru v krvi měly těhotenstvím najednou snížit (abych pak splňovala těhotenský limit).
Trochu nevím, co si o tom mám myslet. Můj praktický lékař mě uklidňoval, že pokud hodnoty nalačno nepřesáhnou 100 mg/dl, nemám se tím vůbec znervózňovat. Na glukózový test jdu 18/6 a nerada bych např. skončila na inzulínu, když mám hodnoty cukru nalačno stejné jako před těhotenstvím...

Budu vděčná za jakékoli postřehy,

Jana

Přečtěte si podobné dotazy s pochybnostmi od Veroniky z 30.5. nebo Simony z 28.5. a odpovědi na ně. Děkuji, HK

Dobrý den, je zvláštní, že se hranice cukru v krvi nalacno od minulých let změnila. Jsem tehotna poprvé, mám klídek, chodim na cvičení a mam docela dost ruznych v aktivit, do prace uz nechodím (prace ve škole -neustálý stres,nemoci mi nakonec rozhodly proziti těhotenství doma ). No byla jsem na testu dvakrát -poprvé ve 22.týdnu a mela jsem 5,4, tak jsem musela jít znovu o týden pozdeji-výsledek 5,2,takže mi ten test proste nemohli provést, že...sladkého jim podle chuti, mužů vypustit sladkosti, to urcite, ale jinak jim poměrného zdrave -polevky, zeleninu, občas maso, pečivo, mléčné spis dopoledne, ovoce. Nevím, prostě si myslím, že z takových hraničních hodnot nevyplývá, že mám tehotenskou cukrovku. Ještě mi to dělala dr.z prstu...tu první hodnotu, tak asi moc spolehlivý to ani není.

Dobry den. Dekuji za tuto webovou stranku a spoustu informaci. V jedne z odpovedi jsem se docetla, ze test není skodlivy, da se prirovnat k vypiti 3/4 l coca coly. Je tedy mozne misto nechutného napoje vypit vlastní coca colu? Pripadne si koupit vlastní hroznovy cukr v podobe rozpustných bonbonu v lekarne a mezi cucanim pit obyčejnou vodu? Existuje i jina vyrianta testu nez jen piti toho hrozneho napoje? Dekuji za odpoved.

Dobry den, doktorka, ke ktere chodim ja, pacientum doporucuje prinest si teply cerny caj, ve kterem se rozpusti ten jejich prasek. Na testu jsem byla jiz podruhe a sladky cerny caj byl uplne v pohode, ac dost preslazeny, ale dobry :-)

Děkuji za odpověď. Já čaj nepiju, jen vodu a když potřebuju po velkém sportovním výkonu cukr a jsem dehydratovaná, tak tu colu... Ale zajímá mě odpověď paní doktorky na tu alternativu...

http://bolsasmichaelkorsprecios.com Bolsas Michael Kors Precios
http://michaelkorsrebajas.com Michael Kors Rebajas
http://bolsosmichaelkorsoutlet.com Bolsos Michael Kors Outlet
http://michaelkorsreavaska.com Michael Kors Väska Rea
http://michaelkorsreasvaska.com Michael Kors Rea
http://michaelkorsplanbok.com Michael Kors Plånbok
http://longchampssoldes.com Longchamp Soldes
http://sacsamainlongchamp.com Sac A Main Longchamp
http://sacsamainlongchamps.com Sac À Main Longchamp

Nápoj se dá vylepšit ještě šťávou z půlky citrónu, ale tím naše alternativy končí. U Coly a dalších nápojů nemáme záruku přesného obsahu sacharidů, nemáme záruku případného vlivu ostatních příměsí. Cucání bonbónů také není řešením - roztok je třeba vypít během několika minut, rychlost vstřebání glukózy rozpuštěné v nápoji je také jiná než z bonbónů (i kdyby jste je spolkla) :-)

Dobrý den,

podstoupila jsem na lačno test, kde mi vyšli hodnoty 5,1, podle nových kritérií tedy pozitivní. Nyní budu odeslána na diabetologii a automaticky budu držet dietu a budu brána jako s těhotenskou cukrovkou. Při prvním těhotenství jsem ve stejném týdnu měla hodnoty na lačno 5,2 a tak se nic nedělo. Cukr se dokonce sám upravil, klesl a zátěžový test cukrovku neprokázal, dítě se mi narodilo normální porodní váhy. Je opravdu nutné, nyní postupovat hned takto radikálně, když viditelně je riziko cukrovky malé? Samozřejmě chápu, že je nutnosti opatrnosti omezením konzumace sacharidů, ale další navštěvování lékařů a stresování mi přijde zbytečné. Když si pročítám informace, je zřejmé, že do nových kritérií zapadlo spousty žen, které těhotenskou cukrovku nemají a mají děti normálních velikostí.

Dobry den, dovolte abych uvedla muj pripad, mozna ty jejich starosti nejsou zcela zbytecne. Prvni tehotenstvi zcela bez problemu. U druheho pri testech na lacno 5,2. Nasledny test prokazal tehu. cukrovku. Drzela jsem dietu a asi tyden si zapisovala hodnoty namerene na glukometru. Ukazalo se, ze dieta nestaci. Dostala jsem inzulin, nasledne dalsi druh inzulinu.Postupne jsme inzulin navysovali, jelikoz se cukrovka stale mirne zhorsovala. Ted v 36tt doktori sleduji prosakovani u ditete, ktere nesmi presahnout urcitou hodnotu a zaroven hlidame glykemii. Takze ac prvni tehu ok a druhe na zacatku dle starych norem take, tak podle novych jsem vedena jako tehotna s cukrovkou a rozhodne to nepovazuji za zbytecnost.

Ano, podle výsledku vstupních vyšetření nelze soudit, jak bude cukrovka dále probíhat. U Veroniky bude ale třeba glykémii nalačno zopakovat - diagnóza by neměla být dělána pouze na základě jediného měření.

Dobrý den,
ve 25. týdnu těhotenství na vyšetření OGTT mi vyšly při odběru krve ze žíly hodnoty 4,44 na lačno a 8,51 po 2 hodinách. Proto si mě o týden později pozvali do nemocnice, kde mi dělali odběry z prstu, kde byly výsledky na lačno 6,85, hodinu po snídani 3,3, hodinu po obědě 5,83 a hodinu po večeři 5,3. Poté mě poslali domů, že je vše v pořádku. Ale já jsem se domnívala, že hodnota na lačno by měla být do 5,1 a i mě překvapila druhá hodnota 3,3. Celý týden už jsem držela dietu dle pokynů. Zajímalo by mě, co by teď mělo následovat. Stačí v tomto případě dodržovat i nadále jen dietní opatření, bez měření glukometrem a bez další kontroly? A jakým způsobem můžu ovlivnit vyšší hodnotu na lačno?
Děkuji za odpověď

Podle výsledku OGTT máte těhotenskou cukrovku. Nerozumím, co si chtěli ověřovat z měření z prstu a máte pravdu, že ty výsledky jsou podivné (asi přehodili první a druhý vzorek, ale to na věci nic nemění). Dieta je na místě a měla byste být sledovaná na diabetologii.

Dobrý den,
absolvovala jsem v 28tt dva dny po sobě odběr nalačno (v rámci OGTT testu) a hodnota byla 5,2, tudíž test nebyl proveden a výsledky má vyhodnotit můj gynekolog, který mě pravděpodobně pošle do diabetologické poradně. Když jsem byla těhotná poprvé (3 roky zpátky), nebyly ještě tyto přísnější limity zavedeny a při stejných hodnotách mi test proveden byl, s vyhodnocením, že cukrovku nemám. Celé těhotenství bylo v pohodě, miminko mělo průměrné rozměry. Teď je také všechno v pořádku a dle utz je miminko také v normě. Stravuji se zdravě, hlavně ovoce a zelenina, obiloviny, luštěniny, nejím maso, z mléčných výrobků jenom máslo a sýry sportuji, takže si nemyslím, že by mi nějaká dieta v něčem pomohla, spíš naopak. Když jsem byla na testu ty 3 roky zpátky, bylo nás tam asi 10 maminek a žádná nebyla po odběru nalačno poslána pryč, všem byl test proveden. Teď nás tam bylo 7 a z toho 5 nás bylo posláno pryč, s tím, že je hodnota nalačno vyšší, u všech o 1 - 3 desetiny, takže dle starých limitů by jim test byl proveden. Na test jsem tentokrát vůbec nechtěla jít, ale nakonec jsem po naléhání mého gynekologa šla s tím, že budu mít konečně pokoj a nebudu muset podstupovat žádná další zbytečná vyšetření. Teď na základě výsledku budu muset chodit do další poradny. Nerozumím tomu, že něco co ještě nedávno nebylo za cukrovku považováno, teď už je. Není to jenom zbytečné zastrašování stále vyššího počtu nastávajících maminek a jejich podrobování stále více vyšetřením?

http://bolsasmichaelkorsprecios.com Bolsas Michael Kors Precios
http://michaelkorsrebajas.com Michael Kors Rebajas
http://bolsosmichaelkorsoutlet.com Bolsos Michael Kors Outlet
http://michaelkorsreavaska.com Michael Kors Väska Rea
http://michaelkorsreasvaska.com Michael Kors Rea
http://michaelkorsplanbok.com Michael Kors Plånbok
http://longchampssoldes.com Longchamp Soldes
http://sacsamainlongchamp.com Sac A Main Longchamp
http://sacsamainlongchamps.com Sac À Main Longchamp

Podobný dotaz přišel 23.5., odpověď je stejná: Kritéria byla upravena podle mezinárodních doporučení, které vychází z velké a významné studie, ze které vyplynulo, že těhotenství těchto žen má větší riziko komplikací (riziko, komplikace nemusí nutně nastat, protože záleží na řadě faktorů).  Sledování těchto žen se snažíme maximálně zracionalizovat (sebekontroly pomocí glukometru, návštěvy v dia poradně 1x za měsíc), aby ženy příliš nezatěžovalo a požadujeme "dietu" (spíš úpravu stravování), která by prospěla všem těhotným.

Dobrý den, jsem v 27tt, v pátek mám jít na test cukrovky, a včera jsem dostala rýmu. Chtěla jsem se zeptat, jestli to vadí, protože jsem se dočetla, že bych měla být úplně zdravá na tento test. Děkuji za odpověď

Test by bylo vhodné o pár dnů odložit.

Dobrý den, absolvovala jsem test na těhotenskou cukrovku následujícím způsobem: 6:50 první odběr krve ze žíly, následně vypit roztok glukozy a další odběr v 8:40. Výsledky z testu: první hodnota 4,4 a druhá hodnota 8,4.
Byla jsem odeslána na diabetologii s tím, že mám cukrovku. Nicméně - dělali mi pouze dva odběry, přičemž ten druhý nebyl ani po 12Omin, ale víceméně po 100 minutách...Nevím, zda to může mít vliv, nebo ne. Už před otěhotněním mi říkali, že mám polycystické vaječníky a inzulínovou rezistenci.
Poradíte mi prosím jak dál? Jsem na konci 26.týdne a od začátku jsem přibrala jen 2kg. Gynekolog se divil, že ženy s cukrovkou většinou přibírají daleko více.

Z takto provedeného testu nelze cukrovku potvrdit ani vyloučit. Jediným řešením je podstoupit jej znovu a správně, celkem 3 odběry - jak popisujeme na těchto stránkách.

Dobrý den, ráda bych se zeptala na řadu. Byla u mě zjištěna tehotenska cukrovka. Test mi byl udělán az na třetí pokus jelikož hodnoty na lačno mi vyšly 5.3 a podruhé 5.1. Při třetím pokusu jsem mela 5.0 po hodině 10 a po dvou hodinách 7.2. Paní doktorka mi řekla vše ohledně diety, dostala jsem glukometr, ale ted když se měřim a dodržuji dietu tak jak mám např. ráno nejím mlécne výrobky, dávám si malý krajíc chleba cca 40g, se šunkou a čerstvou zeleninu okurku, papriku. .... k obědu když si dam maso se zeleninou a jakou koliv přílohu i v polovičních davkach sacharidů než mam doporučenou davku, vzdy jsou hodnoty vyšší než je norma cca 8.5 az 9.5. Abych se dostala na normu cca kolem hodnoty 7 nemůžu si dát ani kousek chleba ani žádne přílohy. Bohužel mám pak dost hlad a i se bojim jestli má mimi dost energie a potřebných látek. Jediny sacharidy co mi prochází jsou ke svačině kousek ovoce s jogurtem nebo dušena zelenina. Ted jsem ve 30 tt. Rada bych věděla jestli něco nedelam spatne a jestli při těchto hodnotách hodně zatěžuji mimco. Myslíte si, že budu muset v tomto stavu uzivat léky či inzulín? Moc děkuji za odpověď. Petra

Dobry den, dovolte abych odpovedela na vas dotaz. Ja to mela dost podobne. V prvni rade musim podotknout, ze snizovat si mnozstvi sacharidu se rozhodne nedoporucuje. Mimco potrebuje energii z cukru. Vetsine maminek sice staci jen dieta, ale nekterym nam to proste nestaci. Nehledejte chybu v sobe, proste telo si s hormony v tehotemstvi neumi poradit. Pokud vam nepomaha dieta je opravdu velmi pravdepodobne, ze dostanete inzulin. Mne dieta taky nezabrala, tak jsem dostala dlouhodoby inzulin, ktery se aplikuje na noc a snizuje glikemii na lacno, pak jsem dostala i kratkodoby, ten se aplikuje 3x denne pred hlavnim jidlem. V mem pripade pomohl vzdy na par dni a pak bylo treba davky navysovat. Rozhodne tedy nesnizujte mnozsvi sacharidu na den, ale kontaktujte dr na diabetologii, ze vam dieta nepomaha. Inzulinu se nebojte, je to pro telo prirozena latka a je to 100x lepsi nez vysoka glykemie nebo hladoveni. Rozhodne nehledejte chybu u sebe. Je to sice neprijemne, ale kdyz dodrzujete dietu a mate alespon nejaky pohyb, tak vic udelat nemuzete, proste to telo nezvlada.

Dobrý večer, moc děkuji za Vaši odpověď. Bohužel s cukrovkou nemam žádne zkušenosti a paní doktorce se už tři dny do poradny nemůžu dovolat a objednaný termín na kontrolu mam az za dva týdny a vzhledem k tomu, že uz mi moc týdnů do konce tehotenstvi nezbývá dost me to trápí aby bylo vše v poradku. Jak se rika ...kazda rada draha ... v tuto chvíli. Jsem dost nervózní z toho co je vlastně ted pro mimco horší jestli nedostatek sacharidů nebo hodně cukru v krvi. Trochu jste mě uklidnila, aspoň vím, že resení je. Raději si do poradny zajedu zítra osobne, snad mě vezmou i bez objednání. Moc děkuji. Petra

Děkuji Petře E za odpověď, ke které nemám co dodat, a doufám, že vše dobře dopadlo.

Dobrý den,

minulé pondělí jsem byla na testu na OGTT, výsledky jsou takové: 4,56; 10,34; 3,78.

Nejdřív mi bylo řečeno, že je to v pořádku, že důležitá je první a poslední hodnota. Dneska se doktorce prostřední hodnota nelíbí. Mám nebo nemám těhotenskou cukrovku?
Zajímalo by mě, zdali může mít vliv, když první krev mi byla brána v 7:20, pak jsem malou chvilku ležela, poté vypila roztok během chvilky a další krev mi byla brána v 8:20, tedy ne celou hodinu po vypití roztoku, ale cca 45-50 minut, může i to mít vliv?

Moc děkuji

Ta prostřední hodnota je zvýšená. Nedodržení časového intervalu samozřejmě není ideální. Po dvou hodinách byla hodnota naopak nízká - na vyšší dávku cukru Vaše slinivka reaguje vyplavením většího množství inzulinu, který následně sníží hodnoty glykémie až moc - to pak tělo nutí k dalšímu příjmu cukrů (a tak pořád dokola). Naše dieta s vyloučením jednoduchých cukrů by Vám prospěla. Je tu ale Vaše nejistota, zda to skutečně je cukrovka, když ten test neproběhnul, jak měl.... Variantou je vyhnout se alespoň tomu sladkému (aby Vám glykémie takto nekolísala nahoru a dolů) a s odstupem cca 3 týdnů test zopakovat, tentokrát správně.   

Velice děkuji za odpověď, dle Vašich uvedených kritérií neproběhl správně ani časový interval, do kdy mají být vzorky vyšetřeny. Celý test byl dělaný dopoledne v ordinaci lékaře a až kolem 15.30 přijali všechny 3 vzorky krve do laboratoře, což asi také není správný postup. Zkusím se dohodnout s lékařkou, kam zajít na kontrolní test znovu.

Děkuji

Dobrý den,

Dnes jsem byla na testu (paní mi odebrala krev ze žíly i z prstu) a pak mě poslala domů, že jsem nad hranicí a že do dvou dnů bude mít lékař výsledky. Mám se hlásit o kontrolní odběr? Dnes začínám 26.týden... při kontrole v polovině února jsem měla hladinu 5,10.
Ráda bych se zeptala, jak je vhodné upravit jídelníček, pokud mám nastavený režim trochu jinak - vstávání okolo desáté, snídaně cca 11 (nikdy jsem nebyla zvyklá snídat), poté zobaní a normální teplý pokrm mezi 3-4 nebo až večeře 5-7.
Navíc předpokládám, že veškeré sladké by mělo jít stranou?

Děkuji

Glykémie byla už podruhé vyšší, další odběr není třeba. Měla byste být sledována na diabetologii. Více o dietě se dočtete na našich stránkách.

Děkuji za odpověď. Ještě by mě zajímalo, proč snížovali hranici - do té předešlé bych se vešla. Jsou nějaké studie, podle kterých se musela hranice snížit?

Ano, nižší hranice nalačno je na základě velké respektované mezinárodní studie povedené na velkém souboru těhotných. Předešlá kritéria takto zdůvodněná nebyla - byla pouze převzata ze všeobecné populace.

Dobrý den, pred ctyrmi dny jsem byla na testu tehotenske cukrovky, namerili mi nalacno 5,4 a test uz mi pak neudelali. Cely zivot jim hodne sladke, i ted v tehotenstvi jsem jedla hodne sladke, treba dva kolace denne, zakusky, slazene napoje, susenky a to vse denne. Ted jsem ty 4 dny nemela nic sladkeho a snazim se jist zdrave, male porce a casteji. Je mozne, ze mi ten cukr ted klesne kdyz jsem to sladke ted vypustila a predtim jsem ho jedla extreme moc? Dekuji za odpoved.

Před testem se nedoporučuje dělat výraznější změny ve stravě (zejména omezovat cukry), protože výsledek by mohl být falešně v normě. U Vás se tak nestalo, cukrovka byla přesto zjištěna. Při Vašem obvyklém příjmu sladkého by možná test dopadnul hůře. Zvýšená konzumace sladkého Vám ale neprospívá z mnoha důvodů a dieta Vám určitě prospěje :-) Pro pořádek ale připomínám, že vyšší glykémie nalačno by se měla zopakovat - aby se diagnóza nedělala na základě jediného měření.

Dobrý den.
Jsem podruhé těhotná a nyní jsem se díky své lačné glykémii 5,3mmol/l dozvěděla o nových kritériích pro stanovení těhotenské cukrovky, kdy mi OGTT nebyl proveden a rovnou jsem tedy vedena jako cukrovkářka.
Nemám problém s dietou ani měřením, jíme natolik zdravě, že si jen propočítám sacharidy, aby mi seděly do denních jídel a vynechám občasný prohřešek v podobě čokolády nebo domàcí buchty. Hýbu se denně se synem na procházkách jak mi to jen tvrdnutí břicha a nepřekonatelná těhotenská únava dovoluje.
Spíš mi přijde paradoxní, že rok a půl zpět mi s lačnou glykémií 5,5mmol/l byl OGTT proveden se zcela normálním výsledkem (a syn narozený v termínu měl normální váhu) a podle konzultace se známým diabetologem i tentokrát je prý nejspíš vše zcela v pořádku. Čekají mě tedy nejspíš zcela zbytečně kontroly u dalších lékařů, kam budu muset organizovat i svého 15M staršího syna, což je pro mě pro neustálou únavu a tvrdnutí břicha nanejvýš vyčerpávající.
To unikalo tolik diabetiček starší verzi skríninku, nebo jaký byl důvod zpřísnění kritérií?

Kritéria byla upravena podle mezinárodních doporučení, které vychází z velké a významné studie, ze které vyplynulo, že těhotenství těchto žen má větší riziko komplikací (riziko, komplikace nemusí nutně nastat, protože záleží na řadě faktorů).  Sledování těchto žen se snažíme maximálně zracionalizovat (sebekontroly pomocí glukometru, návštěvy v dia poradně 1x za měsíc), aby ženy příliš nezatěžovalo a požadujeme "dietu" (spíš úpravu stravování), která by prospěla všem těhotným.  

Dobrý den, v pondělí jdu na ogtt a chtela jsem se zeptat, zda si rano pred testem mam vzít Euthyrox, který beru každý den na štítnou žlázu.
Zároveň si chci ověřit, zda je v pořádku,ze si na test mam donést vlažný hořký čaj- neovlivní to výsledky?
A ještě poslední dotaz: píšete zde, ze od 22 hod nejíst...prosím, jak je to s pitim, mohu si v noci/rano dat vodu?
Předem moc děkuji za odpověď ještě o víkendu, protože test bude hned v pondělí ráno.

O víkendu jsem bohužel odpovědět nestihla :-( Léky na štítnou žlázu je lepší užít až po skončení testu. Hořký čaj je v pořádku, před testem je třeba být nalačno, ale pít se samozřejmě může (nesladké nápoje).

Dobrý den,

rada bych Vas požádala o radu. Dnes jsem byla na testu na tehotenskou cukrovku a hodnoty mi vyšly následovně: 1. Test na lacno 4.8, po 60. Min. 10.0 a po 120. Minutách 6.1. Znamená to, ze mam tehotenskou cukrovku? Dekuji za odpověď a přeji hezky den. Laura

O fous, ale máte (těch 10,0). Podle původních kritérií byla norma v 60. min dokonce jen do 8,8.

Dobrý den paní doktorko, ráda bych se Vás zeptala jaké jsou nejnovější odborné informace o rizicích a negativních dopadech testu OGTT na matku a plod? Lze nějakým způsobem těhotné ženy dělit na rizikové a nerizikové a dle toho OGTT test provádět namísto plošně všem? Myslíte, že rizika spojená s OGTT testem jsou zanedbatelné ve srovnání s riziky u neodhaleného GDM? Čím je GDM způsobena, nastudovala jsem si, že je onemocnění způsobeno hlavně zvýšeným příjmem cukrů, je tedy možné na test nejít v případě, že žena o sobě ví, že cukry přijímá v minimálním množství, stravuje se zdravě, má dostatek pohybu a nepatří do rizikové skupiny? Jaké náhradní vyšetření byste ženě navhrla v případě, že OGTT nechce podstopit? Děkuji

O bezpečnosti testu píšu níže v odpovědi na dotaz paní Šindelářové z 8.5. Plošné testování, jak bylo zavedeno u nás, se v některých zemích neprovádí a ano, na test někde posílají pouze rizikové ženy. V naší populaci ale nemá žádná rizika tak malé procento žen, že se vyplatí testovat všechny. Některé údaje navíc nejsou spolehlivé - např. nemusíme mít přesné a spolehlivé informace o výskytu cukrovky v rodině. Rizika OGTT nejsou žádná (když pominu fakt, že pít sladký roztok nalačno je pro některé ženy velmi nepříjemné a může způsobit nevolnosti - ty jsou ale přechodné a nejsou "nebezpečné"), zatímco rizika neléčené cukrovky jsou jednoznačná a řadou studií prokázaná. GDM není způsoben zvýšeným příjmem cukrů, jak se mylně traduje. Příčinou cukrovky je vrozená dispozice, rizikovými faktory věk, nadváha, nedostatek pohybu atd. a spouštěčem onemocnění je působení těhotenských hormonů. Zvýšený příjem cukrů (ale i tuků) poruchu dále zhoršuje, proto je nutná dieta, kdy je příjem cukrů (částečně také tuků) regulován. U některých žen ale nestačí ani pečlivě dodržovaná dieta a musí být léčeny také inzulinem nebo léky. Žádný jiný spolehlivý test, kromě OGTT, na vyloučení cukrovky bohužel zatím nemáme.

Dobrý den, paní doktorko, dotaz Lucie výborně vystihuje mé pocity a připojuji se k němu. Nenapadlo mě, že vyšetření OGTT testem mohu odmítnout, tudíž jsem na něj šla bez jakýchkoli pochybností, že by něco mělo být v nepořádku. Ale ouha. Hodnota na lačno při odběru krve mi vyšla 5,5 po hodině 9,9 a po dvou hodinách 5,3. Gynekoložka mi ještě tentýž den volala: Jak jsem předpokládala máte těhotenskou cukrovku. Zcela mě to dostalo. Zbytek dne jsem probrečela, další den jsem byla zoufalá a hledala informace, kde se dalo. Cítila jsem se hrozně - jako když prožívám nějaký traumatický stav, trvalo to dva dny, než jsem kkonečně pocítila zlom a odvahu s informací začít nějak bojovat a dobrat se rozhodnutí, že to zvládnu. Třetí den jsem byla objednána do diabetologické poradny. Nikdo se o naměřené hodnoty nezajímal, nikdo mi ani po kladení dotazů jejich význam blíže nevysvětlil, nikoho nezajímal můj životní styl. Je mi 40 let, jsem prvorodičkou, neměla jsem žádné potraty ani problém s otěhotněním. Jen jsem se věnovala kariéře a rodina šla poněkud stranou. Akrivně sportuji, 3x týdně plavání, 2x týdně běh 6 km, turistika, cyklistika, tenis, běžky... Sladké téměř nejím, stravuji se zdravě - hodně zeleniny, miluji ryby, bílý jogurt a piju čistou vodu. V poradně nás bylo celkem deset, všechny nás zavedly do jedné místnosti, kde jsme dostaly glukoměr, proužky na moč a pokyny jak a kdy máme měřit. Kuriozním zážitkem bylo, že v rámci zdravého životního stylu jsem do osmého patra na vyšetření v 25. týdnu těhotenství šlapala pešky. Když jsem přišla na místo, ihned mi byl změřen tlak a tep. Nikoho nezajímala objektivní příčina zvýšení naměřených hodnot. Proškolení o dietě přišla udělat výživová poradkyně, která měla 120 kg... Zcela omezit cukry, pozor i na všechny skryté a uvidíte. Nyní po dvou dnech měření to jasně vidím, cukr v krvi před i po jídle mám OK, ale co se mi prvně objevilo, jsou ketony v moči... Můj laický pohled na věc je, že teď si tou dietou pravděpodobně rozhodím vše co půjde a bude následovat nasazování další léčby a budu ráda, pokud neskončím na inzulínu. Tak neosobní přístup a nezájem o pacienta jsem v dietologické poradně nečekala. Teď pátrám na internetu a hledám informace, kde se dá. Zatím velmi lituji, že jsem na toto vyšetření šla. Stres, kterým tím žena prožije, je opravdu neuvěřitelný a je vážnou otázkou, zda toto zatížení není horší, než to prostě risknout. Nervozitu prožívám při každém nabírání kapky krve a s každým testovacím proužkem. Hlavně s pocitem, že mi stejně nikdo neporadí a nakonec ani nepomůže, jelikož ze strany lékařů je to pouhý alibismus, kdyby náhodou, tak oni se vlastně snažili. Smutné zjištění v době, kdy žena prožívá jedno z nejkrásnějších období. Tedy mohla by prožívat, kdyby... Předem děkuji za vaši odpověď k dotazu Lucie i vyjádření k mnou uvedeným hodnotám, či případnému nástínění, jak mám nyní či mohu postupovat, abych si situaci ještě nezhoršila. Předem děkuji za váš čas. Jana

Těhotenská cukrovka je nepříjemným překvapením v jinak dosud bezproblémově probíhajícím těhotenství, zvlášť u ženy, která je štíhlá, sportuje a jí zdravě. Je to ale tak, mezi našimi pacientkami je řada štíhlých a sportovních. Byla jsem jednou z nich a byla jsem strašně naštvaná. Cukrovka je v těchto případech pravděpodobně způsobená výraznější vrozenou dispozicí a svou roli hraje i věk (ve 25ti bychom ji pravděpodobně ještě neměly). Píšete, že je to pro vás neúměrný stres a uvažujete "zda toto zatížení není horší, než to prostě risknout". Risknout nevědět? Nevědět a riskovat komplikace než vědět a nějak se s tím poprat? Správnou odpověď znáte :-) Své nejkrásnější období můžete prožít i s cukrovkou. Rozumím, že jste naštvaná, ale o co vlastně jde: dietu zvládnete, budete se dál hýbat a občas se změříte. To je sice zpočátku nepříjemné, ale za chvíli půjde vše jak po másle, protože jste chytrá, šikovná a zvládnete to i navzdory nedostatečné péči a neosobnímu přístupu. Ketony se mohou občas objevit - je třeba pohlídat, abyste nešidila sacharidy (aspoň 200 g denně), neměla dlouhé intervaly mezi jídly a dodržovala 2. večeři. Pokud toto dodržujete a přesto se ketony objeví - neřešit.

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
3
X
9
S
Enter the code without spaces.