Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Dobrý den,
při testu na těhotenskou cukrovku v 29. týdnu mi byly naměřeny nízké hodnoty (v případě obou odběrů - na lačno i po 120 min.). Může mít tato skutečnost nepříznivý vliv na dítě resp. na mě? Mohu stav nějak korigovat nebo není třeba, kromě pravidelné stravy, tuto skutečnost řešit? Nevolností ani slabostí netrpím..
Děkuji mnohokrát za odpověď.

Buďte v klidu, žádná opatření (kromě obecně vhodných jako je pravidelná a pestrá strava) nejsou třeba.

Dobrý den,
diagnostikovali těhotenskou cukrovku. Snažím se dodržovat vždy sníst něco každé 3 hodiny. Mám ale problém s porcemi na oběd sním většinou menší porci a nejvíce mám problém u večeře. Když si dám po obědě svačinu -pečivo, tak za další 3 hodiny nejsem schopná do sebe dostat větší porci jako oběd a někdy vůbec. Cítim se dosti přeplněná. Nevím jak to mám tedy dělat, dodržet za celý den sníst 250g sacharidů? Můžete mi prosím poradit jiný druh svačin mimo pečivo? Respektivně jak to lépe rozvrhnout. Doteď jsem byla zvyklá jíst spíše po 4 hodinách, menší intervaly mi nezaručí dostatečné vytrávení.

Děkuji

250 g sacharidů je míněno jako maximum a rozhodně to neznamená, že tolik musíte sníst. Dostatečné množství sacharidů pro většinu těhotných žen je 200 - 250 g za den. Interval po 4 hod. je také v pořádku.

Dobrý den,
před časem jsem absolvovala OGTT s výsledkem 4,31 mmol/l na lačno a 8,18 mmol/l po 120 minutách. V diabetologické poradně mi řekli, že podle nových kriterií, bych cukrovku mít nemusela. Můj gynekolog mě však straší, že to s mým těhotenstvím není dobré. Mám cukrovku a prcek byl při posledním ultrazvuku v příčné poloze. Odmítl mi však říct jaké komplikace mě čekají. Aby mě zbytečně nestrašil. To se mu opravdu "povedlo". Jsem z toho hodně zmatená. Jaké komplikace mohu čekat?
Děkuji za odpověď
Tereza

O komplikacích těhotenské cukrovky se dočtete zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/jake-jsou-dusledky-nelecene-tehotenske-cukrovky-pro-matku-a-dite Nemá však smysl trápit se zbytečnou nejistotou - řešením je test zopakovat se stanovením všech 3 hodnot.

Dobry den, chtela bych se zeptat zda jsou mozne vylsedky ogtt, nakterych jsem byla minuly tyden... 27.tyden.
Pri odberu z prstu jsem mela 4,2. Pote 3 odbery s vysledkem 6,7 nalacno, po hodine 4,0 a po 2 hodinach 9,2.
Prijde mi to jako nesmysl. Ale protoze vysledky kontrolovala pouze sestra poslali me nadiabetologii, tam jdu pristi tyden.
Od minuleho tydne kdy esestra volala a sdelila mi teh. cukrovku tak nevim sladke a uz jsem zhubla 1 kilo. Od zacatku tehotenstvi jsem pribrala asi 3 kg.
Chtela bych znat vas nazor. Nerada bych pres vanoce nemoci zbytecne vzit ani kousek sladkeho.
je mozne ze jsou vysledky spis pomotane a vadilo by v tomto pripade kdybych sladke do kontroly na diabetologii troskj hresila?g

Pomotané být mohou, ale pokud byl přehozen jen první a druhý vzorek, pak by to cukrovka stejně byla (9,2 po 2 hodinách je zvýšená hodnota).

Dobrý den,
chci se podělit o odpověď na mou stížnost po nesprávném provedení OGTT. Odběry byly tehdy odebrány z prstu a vzorky se dostaly do laboratoře až po skončení celého testu.
Citace:
1. OLM t.č. není zařízeno na provádění venózních odběrů krve na stanovení glykemie.
2. Laborantky jsou kvalifikovány pouze na odběry kapilární krve.
3. Na OLM nemáme pro venózní odběry odpovídající odběrovou místnost dle požadavků hygieny.
4. Vzorek byl ihned po odběru vložen do hemolyzačního roztoku, který zabraňuje glykolýze a tím i falešnému snížení hodnoty glykémie.
Přestože se jedná pouze o doporučení České společnosti klinické biochemie, které není pro laboratoře závazné, laboratoř intenzivně pracuje na tom, aby od ledna 2015 mohla testy na OGTT provádět zcela v souladu s hygienickými a personálními požadavky na odběry pro diagnostiku gestačního diabetu mellitu.

Zajímal by mne váš názor na výše uvedené.

Moc děkuji.

Příslušná laboratoř tímto usvědčila sama sebe, že nemá oprávnění provádět oGTT (nejen u těhotných), ačkoliv původním záměrem bylo zdůvodnění, proč postupuje nestandardním způsobem. Jejich odpověď by však měla být důvodem pro neproplacení takto provedených vyšetření z prostředků veřejného pojištění a provedení auditu ostatních metodických postupů laboratoře. Konstatování, že doporučení ČSKB pro laboratoř čerpající prostředky veřejného pojištění není závazné, je skandální. A ještě poznámka k bodu 4: roztok na zpomalení hemolýzy umožňuje stanovení glykémie do 1 hodiny, nikoli déle.

Dobry den,
dnes mne gynekolog poslal do diabetologicke ambulance na zaklade vysledku oGTT, 75 g glukozy:
4,85...9,06...7,42.
Hodnoty odpovidaji novym normam. Prosim Vas o odborny nazor, zda-li je tento postup nutny? Tehotenstvi je bez problemu.
Dekuji za Vas cas. Zdravim K. Prazakova

Podle nových kritérií nemáte těhotenskou cukrovku a není důvod ke sledování v dia poradně.

Dobrý den, ráda bych se dozvěděla, zdali antibiotika (penicilin) a viróza s teplotami a dráždivým kašlem může mít vliv na hodnoty cukru v krvi? Mám měřící den, cukr na lačno v pořádku a hodinu po snídani (houska,sýr a dvě rajčata) mi hodnota vyskočila na 9,2. Jsem z toho docela vyděšená.

Ano, viróza spolehlivě "pokazí" dosud pěkné glykémie, ale zpravidla jde o krátkodobou záležitost (2-3 dny) kvůli které není nutné nasazovat (a poté zase vysazovat) inzulin.

Dobrý den, i já jsem se na základě nových kritérií pro hodnocení těhotenské cukrovky dostala do zmatečné situace, kdy nevím, jak postupovat dál. Před týdnem jsem absolvovala OGTT s výsledkem 4,4 na lačno a hodnotou 8,32 po 120 minutách. Můj gynekolog mě odeslal do diabetologické poradny s tím, že mi test vyšel pozitivní. Včera jsem tedy navštívila diabetologickou poradnu, kde mi bylo podle tabulky vyvěšené na nástěnce již sestřičkou sděleno, že jsou nová platná kritéria, podle kterých jsem v normě, a tudíž se nejspíš zase brzy rozloučíme. Informaci doplnila tím, že nic nepokazím, když se budu vyhýbat cukrům ve stravě. Následně mi i lékař pověděl, že hodnota 8,32 je nyní v normě a že mi pro jistotu za měsíc udělají glykémii nalačno. O dietě ale nic neříkal. Podle informací, které jsem se dočetla tady u Vás na stránkách, si nejsem s vyhodnocením své situace úplně jistá, i když chápu stanovisko, které v diabetologické ambulanci zaujali. Ráda bych se proto tady u Vás "doptala", jak postupovat dále. Jsem samozřejmě odhodlaná se stravovat podle pravidel diety, které jsem si už před návštěvou diabetologické poradny nastudovala tady na Vašich stránkách, za které jsem moc a moc vděčná!! Zároveň bych Vás chtěla poprosit o názor, jestli bude toto opatření dostatečné? Případně prosím o radu, co ještě udělat pro to, abych nic nezanedbala vzhledem k mým výsledkům OGTT. Nejsem zatím v této problematice tolik sečtělá, abych posoudila, jak moc je hodnota 8,32 z hlediska starých kritérií „závažná“. Za odpověď Vám předem velice děkuji. S přáním pěkného dne Petra M.

V zásadě není možné test vyhodnocovat podle nových kritérií, pokud jsou stanoveny pouze hodnoty nalačno a po 2 hod. Buď Vám měli nalbídnout opakování testu se stanovením všech 3 hodnot a nebo test hodnotit podle původních kritérií a poskytnout plnou péči (včetně zapůjčení glukometru a pravidelných kontrol). Řešení, které zvolili, je nešťastný paskvil. Mrzí mě, že odpovídám s takovým zpožděním...nějak jste se s tím asi už poprala...

Dobrý den, jaký je prosím postup v případě, kdy hodnoty měřené za hodinu po jídle jsou i přes 9, ale za dvě hodiny po jídle se již vejdou do povoleného limitu 6, 6? A ještě by mě zajímalo, zda i zdravý člověk může mít jednorázově vysokou glykémii (po pizze - 90g sacharidů za hodinu 12 a za 2 hodiny 9, 4), nebo jde již o příznak cukrovky. Děkuji za odpověď.

Hodnoty hodinu po jídle přes 9 je třeba řešit (nestačí-li dietní úprava, pak i inzulinem). Jíme totiž několikrát denně a pokud je hodnota hodinu po jídle opakovaně vyšší, tak to v součtu dává významný časový úsek, který není zanedbatelný. Proto nesouhlasím s měřením 2 hodiny po jídle, ačkoliv jej některé doporučené postupy připouštějí. Odpověď na Váš druhý dotaz - ano, i zdravý člověk může mít za určitých okolností vyšší glykémii...a navíc, z měření na glukometru nelze dělat diagnózu. Na druhou stranu bych situaci nezlehčovala a dotyčného poslala na vyšetření oGTT.

Dobrý den,
měla bych dotaz ohledně ketolátek v moči. Jsem ve 30tt. a byla mi zjištěna GD, stejně jako u prvního těhotenství. Tehdy jsem ale vystačila s mírnou dietou, teď mám problém udržet cukr po hodině po jídle pod 8. Vzala jsem tedy na pomoc Vaše rady ohledně jídleníčku, bohužel obsah 60g sacharidů ať už k obědu nebo k večeři je pro mě moc. Proto jsem si dle rady své diabetoložky rozložila jídlo na více porcí a ted jím prakticky každé 2 hodiny po malých dávkách, max 30g sacharidů. Přes toto všechno, i přes druhou večeři mám cukr nalačno někdy i přes 6 a objevily se mi v moči ketolátky. Mohu poprosit o radu, co s tím? Brát inzulin se mi moc nechce, až jako krajní možnost.
Předem děkuji

Zdravím, nejsem sice zdejší odborník, ale snad nevadí, že budu na Váš dotaz také reagovat. Stala se mi téměř stejná věc. Ve 36 tt. se mi objevily v moči ketolátky a hodnoty po snídani a obědě se mi i přes rozložení porcí nedařilo držet v normě. Moje lékařka doporučila aplikaci inzulínu před snídaní a obědem. Také se mi do toho moc nechtělo, ale jiná možnost už asi není. Není vhodné hladovět a pokud i přes malé porce cukr letí nahoru, je toto pro maminku i dítě lepší varianta. Navíc s postupujícím těhotenstvím se hodnoty ještě horší, nebo alespoň u mne k tomu dochází a musím si inzulin postupně pomalu navyšovat. Jedinou nevýhodou je, že těhotenství by mělo být ukončeno před termínem - to pro mne byl ten největší problém, ale už jsem se s tím smířila. Před termínem znamená cca kolem 39 tt., můj lékař říkal, že není problém ani např. 39 + 2, tak snad už to potom nebude tak hrozné. A je nutno rodit ve specializovaném porodnickém centru, kde mají novorozenecku JIP, kdyby náhodou nebylo s miminkem něco v pořádku. Samotné aplikace inzulínu se ale nebojte, vůbec to nebolí :-). Přeji hezký zbytek těhotenství, pohodový porod a zdravé miminko :-)Katka

Omlouvám se za pozdní reakci a děkuji Kateřině za odpověď na Vaši otázku, se kterou souhlasím. Stran vyvolávání porodu před termínem viz odpověď na předchozí dotaz.

Dobrý den, jsem nyní ve 36 tt. druhého těhotenství. Od 24.tt docházím do diabetologické poradny, doposud byly hodnoty glykémií v rámci domácího měření v pořádku, ovšem tento týden se vše zlomilo a i v moči se objevily ketolátky. Moje lékařka proto doporučila nasazení inzulinu před snídaní a před obědem, začala jsem 3 jednotkami (NOVORAPID), ale i po tomto množství byla hodnota glykémie hodinu po snídani i obědě 8,4, budu tedy asi muset počet jednotek navýšit. Jinak lačná glykemie z žilní krve je celou dobu v pořádku (4,8) a také dlouhodobý cukr je v normě (poslední hodnota měřená tento týden je 40). Moje otázka se však týká toho, zda je nutno při užívání inzulinu automaticky porod vyvolávat před termínem? Moje lékařka na diabetologii mi řekla, že dnes se již od tohoto postupu ustupuje, že je dokonce možno nechat i přenášet, pokud se u miminka neobjeví komplikace (větší hmotnost, více plodové vody apod.). Můj gynekolog však automaticky hovořil o vyvolání ve 39. tt. V současné době je váhový odhad miminka cca 2.800 g, plodová voda i monitor jsou v pořádku.
První syn se narodil s porodní váhou 4.050 g a 52 cm spontánně ve 39+6 tt., byl naprosto bez potíží, těhotenskou cukrovku jsem měla zjištěnou i v tom prvním těhotenství, ovšem bez nutnosti aplikace inzulinu. Ráda bych i toto těhotenství ukončila "na požádání" miminka, nebo alespoň v termínu, vyvolání před termínem mne upřímně řečeno děsí a obávám se zbytečných komplikací. Předem děkuji za odpověď, Kateřina

Přenášení u žen léčených inzulinem se skutečně nedoporučuje, ani ve světě ani u nás. Nicméně i nově se rodící doporučený postup péče počítá s vyvoláváním porodu až v předpokládaném termínu, nikoliv před ním.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat v 25.tt mi dělaly vyšetření na těh.cukrovku a bylo vše v pořádku, hodnoty jsi už nepamatuji. Ale nyní jsem přešla od gynekologa do poradny přímo v porodnici a tam mi pani doktorka poslala znova na vyšetření těh.cukrovky, že mám více plodové vody a že mám váhově větší plod. výsledky ještě nemám, ale mám již jen 2 týdny do porodu, tak zda mě to může nějak ovlivnit nebo bych se měla nějak bát, že jsem se s tím nějak neléčila a může to miminko nějak ohrozit. Nebo se tím netrápit a počkat na výsledky?moc děkuji

Větší množství plodové vody může mít i jiné příčiny než cukrovka a váhové odhady nemusí být přesné.

Dobrý den, jsem ve 22tt a můj gyndr. mě odeslal na 5. 12. na oGTT. Ptala jsem se ho, jestli to u nás v nemocnici (Rakovník) dělají tak, jak mají (tzn. 3 hodnoty, odběr ze žíly - dle info z těchto stránek) a bylo mi řečeno, že se tady dělá dvouhodnotový test tak, jak ho požadují gynekologové. Že měření na tři hodnoty je nesmysl a že, pokud by se na to přistoupilo, znamenalo by to zvýšení počtu nepodchycených nemocných. Chci se proto zeptat, kde v nejbližším okolí bych mohla jít na tento test tak, aby byl vyhodnocen správně a jeho výsledky byly validní. Mám od dr. "růžovou žádanku", ale nevím, jestli ta platí i jinam, než do laboratoře tady v nemocnici. Pokud ne, jakou žádanku by mi měl předepsat? Popravdě se mi nechce absolvovat tento způsob testování, když nemusí mít validní výsledky (jinak hodnoty z krve byly ve 12tt - 4,41). Předem děkuji za odpověď!

Oceňuji Váš informovaný přístup. S žádankou od lékaře můžete jít do kterékoliv laboratoře, která poskytuje provedení oGTT (stejně jako s receptem můžete do kterékoliv lékárny). Laboratoř v nemocnici v Rakovníku sice postupuje, jak si gynekologové zatím přejí (další rokování bude v prosinci), ale v rozporu s doporučením vlastní biochemické společnosti, která už v červenci zveřejnila nové doporučení pro diagnostiku těhotenské cukrovky.

Děkuji za odpověď. Napsala jsem vedoucímu Oddělení klinických laboratoří dotaz, proč postupují v rozporu s vlastní bioch.spol. a zda si je možné vyžádat při návštěvě provedení standardního tříhodnotového testu. Pokud ne, nevíte, kde případně v okolí by šlo tento test podstoupit dle platných kritérií? Jinak ta růžová žádanka je přímo do rakovnické nemocnice (vpravo nahoře předtištěná hlavička, tel. čísla apod.), nemůžu mít poté problém, pokud bych s ní šla jinam?

Dobrý den, jaký inzulin (název, značka) doporučujete pro snížení ranní glykémie?
Jsem ve 30tt a mám neustále ranní glykémii mezi 5,3-5,5 .
Předem děkuji za odpověď.
VZ

Děkuji za odpověď. Bohužel mi paní doktorka doporučila na 2.večeři jen 2dcl mléka nebo ji vynechat úplně a rovnou mi nasadila inzulin-Levemir,předepsáno píchnout ve 21hod.A pak již nejíst. Začínala jsem na 2jednotkách,ale bez efektu.Bylo mi řečeno,že po 3 dnech bez účinku si mám zvýšit dávku o 1 jednotku,opět 3dny. Dokud nedosáhnu hodnoty 5,1. Nyní jsem na 4 jednotkách, neustále mám večer hlad a ran.glykémie pořád 5,2-dokonce 5,5.Jak bych měla dále postupovat? Předem moc děkuji za odpověď. VZ

Při těchto hodnotách je třeba nejprve vyladit druhou večeři, pak zvažujeme i jiné možnosti (metformin) a nakonec inzulin. Druhá věčeře: co nejpozději (22. hod. ale i později), vhodné složení (pečivo+mléčný výrobek, ne ovoce), s obsahem 30 g sacharidů. Inzulin ovlivňující ranní glykémii se aplikuje večer kolem 22. hod, jedná se o depotní inzulin s déle trvajícím účinkem např. Insulatard, Insuman basal, Humulin N, Levemir, Lantus.

Dobrý den,

jsem 3 neděle na dietě při GD. Odhalena při OGTT v 25. týdnu - lačná glykémie 5,2, ostatní hodnoty již v normě.
Mám 2 dotazy:
1) Nyní po 3 týdnech diety se mi dle glukometru (podle mně velmi nepřesného zařízení, je shopno v tu samou chvíli naměřit 7,3 a 5,9 při opakovaném měření za minutu) pohybuje ranní glykemie mezi 5,1 -5,4. Večeřím mezi 18-19hod dle hladu, před spaním 21:30-22:00 si dávám 20 g chleba s plátkem sýra jako druhou večeři. Poradíte mi prosím, co mám změnit, abych snížila ranní glykémii?

2) kolik má být glykémie po jídle? Dle paní doktorky měřím 1,5 hod po jídle a vyžaduje hodnotu do 6mmol. Dle zde uvedených parametrů 1hod po jídle 7,8, 2 hod po jídle do 6,6mmol mi to přijde matoucí a přísné.

Taky se mi zdá, že abych se vlezla do 6mmol a ranní gl. do 5,1, musím za den přijmout sacharidy v součtu max. 150 g chleba/brambor + např. 2 manadarinky v průběhu dne jako svačiny. Zhubla jsem již 2 kg (mám z čeho brát, miinko roste, klesající váha mi nedělá starosti)

Děkuji za odpověď,

PN

Glukometry jsou holt nepřesné, výrobci avizovaná chyba měření je až 20%. Je-li to víc, zpravidla je za tím nějaká metodická chyba - např. menší kapka krve, nečistota na prstech atd. Měřte se jen jednou, opakujte jen když jste si vědoma nějaké chyby.
1. Ty glykémie nalačno jsou sice hraniční, ale další opatření zatím netřeba. 2. Hodnota do 6 za 1,5 hod. po jídle je nejen matoucí a přísná, ale také nestandardní - všechna doporučení ve světě i u nás doporučují měření buď za 1 hod. nebo za 2. Příjem sacharidů by neměl klesat pod 200 g za den.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda moje vysoké hodnoty jsou už na dávkování inzulínu. Na lačno mám většinou na stejno kolem 7,1 , po snídani hodinu až hodinu a půl mám třeba 9,2 9,8 9,7 . Odpoledne nebo večer hodinu,hodinu a půl po jídle mám přibližně to stejné - kolem 8-9. Pečivo vůbec nemůžu, to jsem měla hodnoty ještě vyšší, zkouším co můžu, ale už sama nevím co zkusit. Můžu jako těhotná zkusit chrom na snížení hladiny nebo nedoporučujete? Děkuji za odpověď.

Ty hodnoty jsou na inzulin. S chromem ani jinými přípravky v těhotentsví raději neexperimentujte.

Dobrý den, mohla bych se prosím zeptat, zda je povoleno u těhotenské cukrovky používat přírodní sladildlo Erythritol? Zde je uvedeno že je bezpečné pro těhotné a kojící - http://www.gigalekarna.cz/produkt/extra-linie-sladidlo-400g/ . Moc děkuji za odpověď.

Zatím s ním nemám zkušenosti, ale k uvedenému popisu přípravku nemám námitek.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na radu ohledně jídelníčku..je mi 36 a jsem ve 30 týdnu a polyhydramnion...již 3 týdny jsem na inzulínu a předevčírem mi paní doktorka nasadila i tabetku večer pro stále vyšší ranní glykemii. občas i po norm inzulín mám na noc humulín N 16J a na ráno před snídaní R 15J,přesto mám ranní glymču 6,1 a po snídani (60g pečiva + máslo nebo sýr) mám i 9,3 taky se budím se v noci hlady.. jím druhou večeři ve 22 většinou kousek chleba buď s jogurtem nebo máslem a k tomu hrnek mléka, mám pálení žáhy..po ránu mám opravdu hlad a navíc vysoké ketony v moči.přes den si jídlo odvažuju a mám příjem sacharidů do 250g. Byla jsem i v nemocnici, kde jsem hodnoty měla ranní super, (zjistili jsme, že jsem měla i špatný glukometr.. můj uměl naměřit i 2,5 mmol víc než u nich.. dostala jsem nový, tak snad???) a nehladověla jsem, v noci dávali mi chléb s jablkem, ale to mi teď dietní sestra zakázala. už nevím co jíst,abych cukr nenavyšovala a zároveň nehladověla. Moc dobře nespím, mívám křeče v kyčlích, tak jestli to může taky ovlivňovat hladinu?? jím většinou brambory s masem a zeleninou k večeři. děkuji moc za radu Stárková Jana

Nelze ordinovat na dálku a už vůbec ne zasahovat do léčby jiného lékaře, takže se omezím jen na obecná konstatování - dávky inzulinu je třeba adekvátně zvyšovat, dokud není dosaženo cílových hodnot glykémií. V těhotenství jsou zcela běžné i daleko vyšší dávky, než zatím máte. Hladovění (a z toho zvýšené ketolátky) jsou chybou - je nutné zvýšit dávky inzulinu k jídlu, nikoli ubírat jídlo. Ovoce k druhé večeři vhodné není, lepší je varianta mléčný výrobek + pečivo - ale v adekvátním množství (30 g sacharidů).

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda by mohli 2 nebo tři loky čisté vody z kohoutku nějak zásadně pozměnit výsledky testu oGTT? V době testu jsem totiž měla ještě stále kašel, a tak jsem měla těsně před odběrem v 60. minutě sucho v krku, že jsem si musela krk zvlhčit, jinak bych se "ukuckala". Potom mi ale zpětně začalo vrtat hlavou, jestli jsem nějak nemohla ovlivnit výsledky (odhaduji to tak na 0,15 l). Mé výsledky v 60. a 120. minutě byly: 8,8 a 7,6.
Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

Vypití trochy čisté vody během testu nemá vliv. Problém je spíš v tom, že by se test neměl dělat v době akutního onemocnění - tedy ten kašel - což může vést k falešně vyšším hodnotám. Ty vaše ale byly i při kašli v normě (pokud byla hodnota nalačno pod 5,1), test tedy netřeba opakovat.  

Dobry den,ano hodnota nalacno byla 4,6.

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jaké hodnoty jsou k nasazení inzulinu? Cukrovku mám od 26+0, teď jsem 30+1.
Moje hodnoty jsou nalačno: od 5,5 do 6,9
1 hod po jídle : od 6 do 9,3
2 hod po jídle : od 5,8 do 8,9
Teď ve 30 tt jsem byla u gynekologa, na diabetologii my bylo zděleno, že by mi měl gynekolog udělat ultrazvuk.Pan doktor odmítnul, že neni třeba, že každe miminko je jinak veliké a že to neni směrodatné k nasazení inzulinu.Po mém naléhání mě gynekolog objednal na další kontrolu již za 3 týdny, kde mi prý ultrazvuk udělá.Mám trochu obavy, abych něco nezanedbala a nepřihodilo se něco miminku.Za celé těhotenství jesm přibrala 7,5 kg při výšce 170 cm vážím teď 78 kg.Děkuji moc za radu

Rozhodující pro nasazení inzulinu jsou hodnoty glykémií. Je důležité, aby ty vyšší hodnoty nebyly způsobené dietními chybami (jinak by vám nepomohl ani inzulin). Norma je do 5,1-5,3 nalačno a do 7,8 1 hod po jídle nebo do 6,7 po 2 hod po jídle (nemá smysl měřit obě hodnoty po jídle, ale vybrat si jednu z nich a u té zůstat). Pokud jsou ty vyšší hodnoty opakovaně a nejsou způsobeny dietními chybami, pak je inzulin na místě bez ohledu na výsledek ultrazvuku.  

Zdravím. Chtěla jsem se zeptat. Mám pochybnosti o provedení oGTT. Krev mi brali jen dvakrát a to na začátku a az po 135 min. Zapomněli na mě. Sestričce na gynekologii (manželce mého doktora) jsem to říkala, ale neřešila to. Obvoďák na oGTT má názor takový, že by se to mělo dělat jen u žen, které k tomu mají nějaký předpoklad, takže mi novou žádanku nevystavil. Je možné si nechat udělat oGTT u Vás jako samoplátce? Nerada bych něco zanedbala. Děkuji

Celý test stojí pouze cca 100 Kč, ale vzhledem k tomu, že ta chyba nebyla vaší vinnou, měli by vám test udělat znovu a už podle nových pravidel (viz http://www.tehotenskacukrovka.cz/OGTT_jak_se_zjisti_tehotenska_cukrovka_GDM)

Dobrý den, mám dotaz, byla jsem na vyšetření cukrovky a výsledek zněl, že první hodnota je v pořádku a ta druhá je 6,25. Mám tedy cukrovku nebo ne. Sestřička od lékařky mi jen doporučila vynechání cukrů a bílého pečiva, s tím, že se do diabetologické poradny hlásit nemusím. Tak se chci jen zeptat jestli je to pravda a stačí mi jen se omezit v přijmu cukru. Děkuji

Podle starších kritérií je výsledek v normě, podle nových jsou třeba k vyloučení cukrovky tři hodnoty - nalačno, v 60. a 120. min oGTT. 6,25 je nicméně v normě podle starých i podle nových kritérií.

Dobrý den,
předem Vás zdravím. Včera 21.10. jsem byla na vyšetření OGTT a dneska jsem dostala tyto výsledky.

Název metody Výsledek Hodnocení Ref. meze Jednotka
oGTT (těhotné)
oGTT-glykémie/P nalačno 4,70 (.) 0,00-5,09 mmol/l
oGTT-glykémie/P 60min 10,80 ( ). 0,00-9,99 mmol/l
oGTT-glykémie/P 120min 10,10 ( ). 0,00-8,49 mmol/l

Pod těmito výsledky bylo žlutým zvýrazněno, že je to gestační DM. Úplně mě to vykolejilo. Jsem z toho špatná. Je to tak hrozné? Příští týden jdu do těhotenské poradny. Mám se už sama objednat do diabetologické poradny? Nevím totiž, jaká je v této poradně čekací doba.

Děkuji za odpověď.

Odpovídám se zpožděním, tak jste asi už absolvovala poradnu i objednání na diabetologii - na tu je dobré se objednat co nejdříve, netřeba čekat na vyjádření gynekologa. Nic hrozného to není, klasická těhotenská cukrovka. Po porodu zase odezní. K dispozici máte také naše stránky, kde se snad dočtete vše potřebné.

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
2
5
g
9
Enter the code without spaces.