Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Dobrý den, paní doktorko, ve 24.týdnu jsem byla na OGTT - žilní odběr, tři odběry, takže test proběhl správně, byla mi zjištěna zvýšená hodnota odběru po 1. hodině - po vypití roztoku, doktor mi řekl, že mám omezit sladké a za 3 týdny mě posílá znovu na tento OGTT test. Je to v pořádku? Ve Vašem článku jsem se dočetla, že když jednou je hladina cukru zvýšená, že už se to nezlepší..Tak se bojím, abych ho zbytečně neabsolvovala znovu. Děkuji za Vaši odpověd.

Rozhodně neopakovat, rovnou se objednejte na diabetologii.

Dobrý den, za 14 dní mám podstoupit ogtt. Pečlivě jsem si přečetla tyto stránky a než jsem se objednala do laboratoře, informovala jsem se u nich, jak test provádí, aby bylo vše v pořádku podle správných kritérií. Při té příležitosti mě napadlo, jak je to s podáním glukózy, nikde jsem tady na stránkách nenašla, zda si ho žena neporušený zabalený koupí v lékárně nebo ho volně dostane v laboratoři? Jde mi ohledně té tragické události v Orlové, kdy zdravotní sestra těhotné ženě dala vypít jinou tekutinu. Jak je to tedy pořešeno a je jistota,že vypijete, co máte vypít?

Roztok poskytne laboratoř, jedná se o rozpuštěnou glukózu (75g) ve vodě. chuť je sladká.

Parametry te sušenky jsou zde:
http://www.kaloricketabulky.cz/belvita-susenky-k-snidani/
Mohla bych to zařadit k přesnídávce?
Děkuji
Jeste se chci zeptat, pokud mam nalacno 3,9 a hodinu po jidle 7.7. Je to moc? Dekuju

Hodinu po jídle do 7,8 je ok. Ty sušenky vhodné nejsou, protože jsou z 22% jsou tvořené jednoduchým cukrem. Měly by být správně řazeny do kategorie sladkosti, nikoli cereálie.

Dobrý den, jsem ve 29. tt a minulý týden jsem byla na testu těhotenské cukrovky. Mé výsledky byly nalačno 4,65, po hod. 7,38 a po dvou hod. 8,59. Poslední hodnota byla zaznačena jako mírně vyšší a moje MUDr. nad tím mávla rukou a řekla mi, ať omezím sladké. Je tento postup správný? Děkuji za brzkou odpověď.

Není to správný postup, máte těhotenskou cukrovku a měla byste být sledovaná a léčená na diabetologii.

Dobrý den, ve 26.týdnu jsem absolvovala test na poliklinice Zahradníkova, Brno. Krev mi brali kapilárně, z prstu a vy píšete, že tento odběr může ovlivnit výsledky až o 25procent- kterým směrem? Mé výsledky byly: nalačno 5,08 a po 2. hodinách: 8,42 (po hodině mi krev neodebírali). Podle toho, co píšete, tedy test neproběhl správně, navíc mohl být zkreslen způsobem odběru a tak nevím, zda mám nebo ne cukrovku. Také bych se chtěla zeptat, zda konzumace 1ks zákusku 12 hodin před testem mohl ovlivnit výsledek? Sladkosti ani cukrovinky normálně jím jen výjimečně, jsem štíhlé postavy. Mám jít na testy znovu? Děkuji.

Ještě jednou zdravím a doplňuji. Moje gynekoložka mě na mou žádost odmítá poslat na testy znovu, i když bych si je zaplatila sama- nechce, prej nemůže mi napsat novou žádanku. V nemocnici mě zase testy nechtějí udělat bez žádanky. Takže opravdu nevím, jak z tohoto ven a zda mám, nebo ne cukrovku. Poradíte, jak postupovat, na koho se obrátit? Kde mi mi v Brně byli uochotni udělat test bez žádanky od gynekologa? Děkuji

Test byl proveden nesprávně a měl by být zopakován. Ta odchylka může být směrem nahoru i dolů. Správně by vám měla test udělat laboratoř zdarma a bez žádanky, protože předchozí provedla nestandardním způsobem. Jinak se budete muset obrátit na svou pojišťovnu, aby vám poradila, kde dělají testy podle platných doporučení biochemické společnosti - pouze takové by měla pojišťovna svým nasmlouvaným laboratořím proplácet. 
Žádanku na opakování testu by vám mohli dát i na diabetologii, my to tak u nás děláme, aby se pacientky nemusely dohadovat s gynekologem a laboratoří.

Dobrý den. Chci se zeptat zda neni divné, že mi moje diabetoložka řekla, že jsi mám hladinu v krvi měřit před jídlem a po 2 hodinách po jídle. Spousta maminek na facebooku mi píší, že je to blbost, že bych měla měřit po 1 hod. Děkuji za odpověď. Mé včerejší hodnoty jsou:

Ráno nalačno 4,5 , poté 5,4
před obědem 5,2 poté 5,4
před večeří 4,9 poté 4,9
Je to měřeno po dvou hodinách. Tak se ptám, jestli je toto v normě a do kolika bych se tedy měla denně před jídlem a po jídle vejít. Děkuji moc za odpovědi.

Po dvou hodninách po jídle by měla být glykémie do 6,7 - u vás je tedy v normě. Na našem pracovišti také upřednostňujeme měření 1 hodinu po jídle. Norma je do 7,8.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když si měřím lačno, po obědě a po večeři a hodnoty na lačno mám vyšší včera 5?6 dnes dokonce 7 jinakm v normě(kontroluji si cukr od včerejška), zajímalo by mě zda je nutné toto řešit tabletami, nebo při jakých hodnotách lékař píše tablety popř. inzulín ?Jsem v 28tt první zátěžový test před týdnem vyšel 5,2 na lačno 10,1 po hodině a 7,3 po 2hodinách. Můžete mě prosím poradit? Děkuji

K léčbě těhotenské cukrovy léky nebo inzulinem se přistupuje při opakovaně vyšších hodnotách glykémií, vždy však dáváme dietě nějaký čas, pak teprve zvažujeme další postup.

Dobry den, chtela bych se zeptat. Vcera jsem byla na OGGT v 25tt, jelikoz jsem mela v prvnim tehotenstvi tehotenskou cukrovku, tak jsem s ni pocitala trochu i ted, ale byla jsem mile prekvapena, ze ji nemam. Ale na co se vlastne ptam, vysledky jsem mela 4,7-8,9-5,5 z kapilarni krve, ale z glukomeru, co jsem si koupila jsem mela po hodine 10,3 a po dvou 6,5. Jak je to mozne?

Test provedený z kapilární krve je velmi nespolehlivý (odchylka oproti žilní krvi 25 i více procent), takže se bohužel nedá vyloučit, že cukrovku nemáte. Bylo by vhodné test absolvovat znovu z žilní krve a správným způsobem - více na našich stránkách "Jak se zjistí?". Odchylka mezi měřením v laboratoři a na vašem glukometru mohla být částečně dána chybou měření (glukometr není přesný) a částečně také další chybou, se kterou se často setkáváme - vyhodnocení vzorků až po skončení testu. Vzorky by se měly analyzovat hned po odběru, protože krvinky ve vzorku glukózu rychle odbourávají a její výsledek je pak falešně nižší. V současné době monitorujeme laboratoře, ve kterých se test na cukrovku dělá nesprávným způsobem, aby se tato neradostná situace mohla zlepšit. Pokud by vám to nevadilo, vyplňte prosím náš anonymní dotazník http://www.tehotenskacukrovka.cz/dotaznik - dané laboratoře pak můžeme kontaktovat a vyžadovat změnu postupu.

 

http://www.tehotenskacukrovka.cz/dotaznik

Promiňte jsem podala špatnou informaci, já měla na mysli žilní krev,ale napsala jsme kapilární. Takže je to v pořádku? A ještě jednou se moc omlouvám, jsem si to pořádně po sobě nepřečetla

Prosim o radu. Drzim dietu, hodnoty pres den mam v pohode limitech, ale tu na lacno mam nekdy 5,0 nekdy 5,1 a casteji 5,2. Je to i tak v poradku, nebo delam chybu?? diky

Dodržujte druhou večeří - má příznivý vliv na hodnotu nalačno. Pokud se vlezete do 5,3, je to ok.

Dobrý den, moc ráda bych vás poprosila o radu. Bohužel mám těhotenskou cukrovku, v současné době jsem ve 33 týdnu těhotenství. Již víc jak 3 týdny držím dietu. Hodnoty na lačno jsou v pořádku, většinou kolem 4,7, hodnoty po obědě i večeři také. S čím mám problém, jsou hodnoty po snídani. Už nevím co bych jedla abych je neměla tak vysoké. Měřila jsem si je již 7x a 5x mi vyšla hodnota vysoká (průměrně 8,5) dnes dokonce 9,2. Už se bojím i snídat abych malému nějak neublížila. Přitom ta vysoká hodnota byla po plátku chleba s máslem...Myslíte, že bude nutný inzulín? Popřípadě, jaký by byl další postup? Miminko roste, je o týden menší ale vše prý v normě. Děkuji předem za vaši odpověď. Lucie

Zkuste snídani rozložit na dvě části - tu první spíše menší s obsahem 10-20 g sacharidů, druhou část (do 20 g sacharidů) sníte za dvě hodiny. Za další 2 hodiny si můžete dát svačinu a za další 2 hodiny oběd. Svačinu lze i vynechat a dát si rovnou oběd.
Na první snídani zkuste obyčejný chleba "šumava" (odvážit cca 30g) s máslem, k tomu plátek šunky od kosti nebo vajíčko, nesladkou zeleninu. Někomu prochází bílý jogurt a do toho trochu ovoce, pečivo až na druhou snídani - je třeba vyzkoušet, někomu naopak mléčné výrobky ani ovoce na snídani vůbec neprochází. Důležité je změřit se 1 hodinu po první i po druhé snídani.

Dobrý den,

byla mi diagnostikována těh. cukrovka, mám zapůjčený glukometr, měřím 4x denně. Dodržuji dietu. Všechny hodnoty po jídle se drží v požadovaných normách, ale hodnotu na lačno mám vždy vyšší. Měřím teprve 4 dny- hodnoty 5,2, 5,1, 5,2 a dnes 5,5. K druhé večeři piji jen 2dcl mléka, protože pečivo takto pozdě již nesním. Dají se ranní hodnoty nějak ovlivnit? Do poradny jdu až za 3 týdny, co bude pravděpodobně následovat, nebudou-li ranní hodnoty pod požadovanou hranicí?

Děkuji předem za odpověď.Petra

Zkuste vylepšit tu druhou večeři - měla by obsahovat především složité sacharidy, ty v mléku nejsou. Alespoň půl krajíčku chleba se sýrem (třeba lučinou), kousek zeleniny...

Dobrý den, jsem ve 23+6 týdnu těhotenství a dnes jsem měla absolvovat test na těh. cukrovku. Po 1. odběru, na lačno mi byla naměřena hodnota 5,2 a dále již test nebyl prováděn a já byla odkázána do diabet. poradny. Když si pročítám články o provádění tohoto testu, čtu že max. hodnota pro 1. odběr by měla být do 5,5. Proto nechápu proč jsem již v testu dále nepokračovala. Děkuji Tereza

Hodnota nalacno musi byt do 5,1 - viz http://www.tehotenskacukrovka.cz/hodnoceni-vysledku-ogtt

Děkuji Lucce za odpověď a ještě doplním, že k diagnóze těhotenské cukrovky by měla být hodnota nalačno vyšší opakovaně - měli by vás tedy poslat na opakování testu. V případě, že by hodnota nalačno byla tentokrát pod 5,1, měl by se dokončit celý test.

Dobrý den, moje hodnoty po absolvování OGTT byly: Glykémie nalačno 4,35 mmol/l; Glykémie v 60. min 9,46 mmol/l ;Glykémie ve 120. min 5,38 mmol/l. Dle diabetologické laboratoře negativní, dle gynekoložky velmi hraniční. Cca po jednom měsíci my byla zjištěn cukr v moči, opakování 2 dny později negativní. Dnes zjištěn zlatý stafylokok v pochvě. Doktorka nijak dále neřeší, mám žádat o další OGTT?
Děkuji.
Petra

Pokud byl test dělán v obvyklém termínu mezi 24. až 28. týdnem - ne dříve - pak jej netřeba opakovat. Cukr v moči se může přechodně objevit, opakování testu bych zvažovala, kdyby byl i po těch dvou dnech. Zlatý stafylokok s cukrovkou nesouvisí, ta dělá spíše opakované kvasinkové záněty.

Dobry den,
rada bych s vami overila prave zjistene vysledky. Nepodstoupila jsem test OGTT, ale alternativni test, kdy mi brali krev nalacno a pak hodinu po jidle (dva sladke croissanty). Ted mi v telefonu sestricka rekla vysledky. Hodnota nalacno 3,8, hodinu po jidle 4,0 (predpokladam, ze jsou to vysledky "kratkodobeho cukru", tedy glykemie..? nalacno a hodinu po jidle). Pak mi rekla, ze glykovany hemoglobin mam 19 (udajne spodni hranice je 20). Beru Letrox 50, pravdepodobne jsem ho pred rannim testem pozila (nejsem si ted zpetne jista, nekdy ho beru vecer). Sestricka sice rikala, ze je to v poradku, ale radeji se chci zeptat vas, jestli to snizeni glyk.hemoglobinu muze byt ovlivneno tim letroxem, nebo pokud ne, tak co by to znamenalo? Mela bych test absolvovat znovu? Zkratka chci si overit, ze jsem v poradku:-). Pro jistotu neco o mne - jim hodne sacharidu (denne ovoce, obilne kase, nekolikrat tydne bohuzel sladkosti), ale jsem stihla (ve 31.tt 7kg vahy, tedy 65kg), citim se dobre. V prvnim tehot. dite 3,6kg, cukrovku jsem nemela, vse OK.
Dekuji moc za odpoved!
Eva

Mohla to být i laboratorní chyba, ale starosti si s tím nedělejte, glykémie jsou v normě, test není třeba opakovat.

Dobre, dekuji vam moc, Eva

Dobrý den, dělali mi test na těhotenskou cukrovku, vyšla prej pozitivně, podle diabetoložky je test negativní, ale přesto mi byla nasazena dieta na 225g sacharidů, protože v rodině máme cukrovku 2.typu. Jsem ve 30.týdnu těhotenství a dnes jsem si zjistila v moči obsah ketolátek 5/52. Co to znamená, ohrožuje je to miminko? Mám vyhledat lékaře? Můj diabetolog bohužel ordinuje jen pátky. Prosím poraďte

Ahoj, odpovím ti aby si nemusela mit srach o miminko. Já měla tuhle taky ketolátky v moči. Zname ná to "hladovění" tedy, že jsi ten den málo jedla a snědla si méně sacharidů. Já měla ten den nevolnosti a nechut k jídlu takže jsem malo jedla.
Ketony v moči ve zvýšeném množství se mohou objevit u lidí, kteří se dopouštějí nějaké dietní chyby. Velmi často se objevuje při držení hladovky (ať už z jakéhokoliv důvodu). Právě tak mohou mít ketony v moči lidé, kteří drží tak zvanou bezsacharidovou dietu (konzumují pouze maso, mléčné výrobky a tuk). S nálezem vyššího stavu ketonů v moči se mohou setkat i kulturisté, kteří svůj speciální jídelníček skládají především z proteinů.
Tak pořádně papkej :-) a pokus se dodržet ty sacharidy. :-)
Jestli mas FCB dej si nás tam pod těhotenskou cukrovkou, musím řící že mi tam hodně pomohly, kam se hrabou doktoři na diabetologické poradně. :-(. Doted bych bohužel pila i granko s mlékem a nevěděla bych kolik toho muzu sníst.
Lenka

Moniko, Lenka Vám ohledně ketolátek odpověděla správně.

Dobry den. Dostala jsem glukometr.A tak ted zkousim co a jak. Jak je mozne, ze hned na laco mam hodnotu jinou -nizsi,nez kdyz to zkusim znovu za hodinu jeste tesne pred snidani?

Ahoj Petro,
dovolim si odpovedet slovy pani doktorky, ktera mi napsala pred nekolika dny odpoved zde. Cituji "Jedním z orgánů závislých na správném působení inzulinu jsou játra, které při cukrovce zhoršují situaci tím, že navíc vyrábí další glukózu - zejména v noci, což je pak příčinou zvýšené glykémie ráno nalačno". Z toho usuzuji, ze pokud jsi vzhuru, telo musi samozrejme vice fungovat, potrebuje vice energie, nejis, takze ji musi vytvorit jatra - vytvari si glukozu a tim padem se glykemie zvysuje. Asi by bylo dobre se nasnidat brzo po vstavani. Ja to tak delam, do 20 minut se snazim najist. Ale ja bojuji s vysokou lacnou hodnotou jeste ke vsemu :-). Snad sjem trochu poradila, nez odpovi pani doktorka.

Dekuju moc. pomohlo:-)) taky jsem si rikala ze to bude fyziologicke. snidam cca do hodiny. jeni porad rano to mam tak 5-5,1. coz staci ale stejne si rikam ze vecer to lehce upravim jeste. Jsem zvedava co doktorka na kontrole rekne, protoze se opravdu drzim, treba me bude chtit videt az vzdy za dlouho:-)) njn. blba zatez v rodine:-(

Je to tak, jak vám odpověděla Hanka :-) Děkuji.

Dobrý den, tehotenskou cukrovku mam od 12 t. (byla na lacno 5,33, v te dobe jsem byla ale i trochu ve stresu a dost me trapily nevolnosti)) od te doby cukr krasny. Mesicni kontroly na "hlídaci pes" 33mmol.
Na kontrole v 31 t mi doktrot rekl, že miminko je o tyden vetsi a mam omezit cukry. (to me dost zaskocilo). V zivote jsem nesledovala cukry a sacharidy v potravinach jako ted). Rekl mi, že to muze byt ale i geneticky. Ja mela 3,60 kdyz jsem se narodila. Partner tez. A pani doktorka na diabetologii mi řekla, že když pristi mesic bude miminko hodne rust nasadi mi inzulin. Nevidim duvod, kdyz na lacno mam od 4-4,7 po snidani 4,9-5,2 a po obede max do 6,8.
Jak by ovlivnil inzulin mimco? To nechapu. Mam kamosky ktery maji na lacno i 9 a pichaji si tak to chapu..
Děkuji moc Lenka

Ty hodnoty rozhodně nejsou na inzulin! Výsledky ultrazvukového vyšetření jsou jen podpůrnou informací, přesnost měření sledovaných parametrů je navíc limitovaná (o týden větší nebo menší nesvědčí vůbec o ničem). Pro nasazení inzulinu jsou rozhodující výsledky glykémií a ty máte v normě a ještě s rezervou. 

Dobrý den,
ve 24.tt jsem byla na oGTT a výsledky byly tyto: glykemie:nalačno-3,9; po hodině-6,3; po 2 hodinách-5,36; cukr v moči: 0 - 8,2 - 0. Byla jsem poslána na diabetologii s tím, že mé výsledky jsou hraniční a že mám gestační glykosurii a teď musím držet dietu. Podle toho, co jsem se dočetla na Vašich stránkách, mám ale glykemie vpořádku, tak teď nevím, na čem jsem. Mám podle Vás těhotenskou cukrovku? Děkuji.

Ty výsledky jsou hluboko v normě, žádnou cukrovku nemáte. Cukr v moči se v těhotenství může objevit a nic to neznamená - rozhodující jsou výsledky z krve.

Dobrý den, mám dotaz ohledně glykemie nalačno.
Již při prvním krevním testu provedeném v těhotenství (asi 8tt) jsem měla mírně zvýšenou glykemii, hodnotu přesně bohužel nevím. Je pravda, že mi nebylo dobře a v laboratoři jsem omdlela. Může to mít spojitost?
Když mě lékař posílal podruhé do laboratoře kvůli gen.testům (asi 15tt), připojil samozřejmě i žádanku na glykemii, tu jsem měla 5,15.
Můj lékař mi odpověděl na otázku, zda mohu jíst normálně, že ani jedna hodnota není taková, abych kvůli ní musela držet dietu bez cukrů, a že další test mi bude prováděn po 24.tt (teď jsem 19.).
Mám možnost se občas změřit na glukometru, kde se mi pohybují výsledky od 4,8 do 5,5 (měřeno asi 5x v různé dny).
Jsem z toho nervózní. Četla jsem zde, že s hodnotou 5,15 se nepokračuje v OGTT atd. Přitom moje hodnoty jsou většinou nad ní.
Co mám dál dělat? Napadlo mě podstoupit test dříve jako samoplátce. Nebo mám vážně čekat ještě nejmíně 5 týdnů a hodnoty neřešit?
Děkuji za odpoveď!

Tu první hodnotu v 8 tt bych nepočítala, protože pokud Vám před vyšetřením nebylo dobře, glykémie tím mohla být ovlivněná. Glykémie nalačno v 15 tt byla mírně vyšší. Test bych proto neodkládala a podstoupila rovnou - pokud bude glykémie nalačno znovu vyšší, žádné další vyšetření není třeba a měla byste být sledovaná na diabetologii. 

Me to taky stve ty hodnoty pro tehotne snizovali. asi potrebuji vice zkusebnich vzorku. obcas mi to tak prijde:-))). radeji se tedy hlidam, protoze mam zatez v rodine-tu stareckou, ale bylo mi vysvetleno ze je to ten druhy typ, stejny jako ta tehotenska. spis se zkus merit po kazdem hlavnim jidle, hodnoty tu mas nekde uvedene. pokyd bys i po hodinu a dve mela hodnoty vyssi asibych to zacla resit, urcite ubrat sacharidy v jidelnicku:-)) drzim palce.

http://bolsasmichaelkorsprecios.com Bolsas Michael Kors Precios
http://michaelkorsrebajas.com Michael Kors Rebajas
http://bolsosmichaelkorsoutlet.com Bolsos Michael Kors Outlet
http://michaelkorsreavaska.com Michael Kors Väska Rea
http://michaelkorsreasvaska.com Michael Kors Rea
http://michaelkorsplanbok.com Michael Kors Plånbok
http://longchampssoldes.com Longchamp Soldes
http://sacsamainlongchamp.com Sac A Main Longchamp
http://sacsamainlongchamps.com Sac À Main Longchamp

Dobry den, pani doktorko,
v 28. tt jsem podstoupila OGTT (9.1.). Vysledek je: glykemie na lacno 4,7; po 60 min. 8,9; po 120 min. 7,9. Vysledky mi sdelila sestricka po telefonu s tim, ze hodnoty jsou lehce zvysene a ze me pravdepodobne gynekolozka posle do diab. poradny. Dle novych norem na techto strankach jsou vsak hodnoty v poradku, je to tak? Co myslite? Mam uz se plasit s dietou ci nikoliv? :) Dekuji pekne za odpoved a preji hezky den. Lucie S.

Dobrý den, 17.prosince mi byla zjištěna těhotenská cukrovka: hodnoty na lačno 4,9- po 2hodinách 8,0. Ted jsem dostala glukometr a měřila jsem se a nynější hodnoty mám: na lačno 4.9, někdy 5.2, hodinu po snídani mám 7.2-7.8, a hodinu po večeři jsem měla 9.3, tahle hodnota mě vyděsila. Je to hodně špatné? jím pravidelně, sladké nejím. Sacharidy si taky hlídám

ještě dodatek, hodinu po obědě jsem měla 6.9

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
U
Y
a
g
Enter the code without spaces.