Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Zatím je to jedna zvýšená hodnota. Inzulin se nasazuje, pokud jsou hodnoty opakovaně vyšší aniž se jedná o dietní chybu.

Dobrý den, dneska mi bylo cely den nevolno, nechut k jidlu, ale jedla jsem. Partner vecer udelal kuskus tak jsem si dala do misky take, konecne jsem mela na neco chut.
Po hodine jsem si ale namerila 8,5 (což je moje taková první vysoká hodnota). Moje diabetolžka mi říkala, že si mám měřit sice po dvou hodinach (hodnota do 6,6) takže me to docela zarazilo a tak jsem si po 2hod zmerila a mela jsem 5,8. Někdy tomu vážně nerozumím. Jakou hodnotu tedy mam brat? Jsem už z toho někdy jelen. Ale jde mi o mimco abych ji neublizila..
Děkuji L.

Dáváme přednost měření za hodinu po jídle. Vyšší hodnoty můžou způsobeny i virózou nebo jiným onemocněním - jak píšete, necítila jste se dobře. Pokud se do několika dnů upraví, netřeba řešit.

Dobrý den,

mám těhotesnkou cukrovku, počítám sacharidy, odvažuji porce a cukr se drží v normě. Chci se zaptat zda je možné zařadit do jídelníčku více ovoce pokud bude zachán příjem sacharidů? Zatím se můj jídelníček velmi podobal Vašemu vzorovému zde, jen nesním tolik jídla jako je uváděno. Největším problémem je pečivo, to zvládnu maximálně jednou děnně. Ideální by pro mě bylo zařadit 2x bílý jogurt s odváženým ovocem, nejspíše ke svačínám, je to možné nebo to negativně ovlivní cukr v krvy? Předem děkuji za odpověd´.Petra ( 29tt )

Ovoce můžete, tak jak píšete - započítejte do příjmu sacharidů.

http://bolsasmichaelkorsprecios.com Bolsas Michael Kors Precios
http://michaelkorsrebajas.com Michael Kors Rebajas
http://bolsosmichaelkorsoutlet.com Bolsos Michael Kors Outlet
http://michaelkorsreavaska.com Michael Kors Väska Rea
http://michaelkorsreasvaska.com Michael Kors Rea
http://michaelkorsplanbok.com Michael Kors Plånbok
http://longchampssoldes.com Longchamp Soldes
http://sacsamainlongchamp.com Sac A Main Longchamp
http://sacsamainlongchamps.com Sac À Main Longchamp

Dobrý den,
mám těhu.cukrovku od 12 tt, ted jsem podle utz 31 tyden. Cukr porad krasny. Na lacno 3,9- do 4,5. Po jidle do 5,5- 6,5. Dne 30.12 jsem byla na pohotovosti s pichanim v brisku a zjistily mi zanet močových cest. V tehu prukazce mam oznaceno ze mam dietu. Nasadila mi leky macmiror 3x denne. zkontrolovala miminko a rekla mi že vazi 1311g. Po tydnu 7.1 jsem sla ke svemu gyn. na utz a povida mi, že bych mela omezit cukry, protoze mala je velka. Mela pres 1800 g. Me to opravdu mrzelo, protoze drzim dietu. Zadne sladke, zadne cukroví nic. A tak me to vrtalo hlavou až jsem zjistila, že prasky obsahovaly Sacharozu a že se nedoporucují tem kdo nesnasi nejake cukry. Je ta moznost že mala nabrala 0,5 kg za tyden z tech prasku? Jine reseni nevidím, protože omezit se nemam vcem :-(. Takže váhově jsme o tyden driv.. tedy už 32 tyden
Děkuji moc s pozdravem Lenka

To je velmi nepravděpodobné, toho cukru je tam minimální množství. Váhové odhady bereme s rezervou (zvlášť pokud je dělán jiným člověkem, na jiném přístroji). Hoďte to za hlavu.

Dobrý den, byla mi zjištěna těhotenské cukrovka, hodnoty na lačno 4,8 poté po vypití glukózy po hodině 10,6 po 2h 7,3 a po 3h 8,0, nežijí v ČR a zde měří hodnoty celkem 4x. Do poradny jsem objednaná až na konci příštího týdne. Můžete mi prosím vysvětlit jak můžu mít 4. Hodnotu vyšší než 3.? Než budu mít k dispozici informace o dietě z poradny snažím se dle rad z vašich stránek výrazně omezit příjem sacharidů a inspirovat se dle vámi uváděného jídelníčku, chci se zeptat zda mohu k snídani cereální sušenky s obsahem sacharidů 12g, jsem zvyklá na sladkou snídani, nic jiného do sebe rano nedostanu. Děkuji předem za jakoukoliv radu!

Ty hodnoty takto mohly být, metabolické pochody občas dělají podivné věci. Pak je samozřejmě možné prohození vzorků, chyba měření... Těch 12 g sacharidů je předpokládám v 1 sušence, do snídaně se jich tedy moc nevleze a navíc většina obsahuje významné množství jednoduchých cukrů, což je problém.

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je možné, že mi vyšel test ve 24 tt na OGTT nalačno 4,4 a po 2 hodinách 3,9 (je normální, že je druhá hodnota nižší-u gynekologa mi jen řekli, že je to v pořádku). Mám více plodové vody a nyní ve 27 tt mi na ultrazvuku sdělili, že je dítě o týden větší. Mám jít na nějaké další dovyšetření do nemocnice , zda cukrovku nemám. Nikde jsem se nedočetla, proč může být druhá hodnota po vypití roztoku takhle nízká. Pokud cukrovku mám, jen mě napadá, k čemu by potom byl prováděný původní test, při kterém se nezjistila (p. doktorka mi jen řekla, že někdy tento test nemusí být tak citlivý na zjištění cukrovky a že se udělá podrobný rozbor krve-nevíte, jak toto vyšetření probíhá?). Děkuji za odpověď.

Ano, může se stát, že je glykémie ve 120. min nižší než nalačno. K vyloučení těhotenské cukrovky je třeba úplný test oGTT se stanovením hodnoty nalačno, v 60. a 120 min. Jiné testy se neprovádí.

Dobry den,
jsem 26.tyd. tehotenstvi a byla jsem na OGTT, ale jen na prvnim zilnim odberu, hodnotu jsem mela 5,2, dle starych hodnot by to bylo uplne v poradku, ale dle ted tech novych ne. Prijde mi to infantilni. Myslim, ze by stacilo hladinu hlidat a ne hned me posilat do diabetologicke poradny. Co mysliste? A pokud mi budou chtit upravit jidelnicek, zajima me, zda to umi i bez reseni gramaze, protoze rovnou rikam na to jsem uplny lempl.

Dekuji

Pokud to měření glykémie nalačno bylo jen jednou, mělo by se zopakovat - diagnóza by se neměla dělat na základě jediného měření glykémie. Hladina glykémie se pak hlídá tak, že je třeba dodržovat dietu (tu Vám musí někdo vysvětlit nebo si ji můžete pročíst na našich stránkách) a glykémie se pravidelně měří na osobním glukometru - ten Vám zapůjčí na diabetologii a hodnoty budou pravidelně kontrolovat - tedy zajistí to hlídání. Počítat gramy sacharidů je potřeba na začátku, než se je naučíte odhadovat.

Vážená paní doktorko,
velice se mi líbí Vaše stránky a mám pocit, že budete mým jediným správným zdrojem informací. Nedávno mi bylo diagnostikována GDM. Vysoká hodnota již na lačno, OGTT neprováděli, druhý den další také ne. Do poradny jsem se dostala až tento týden (27.tt), mluvila jsem krátce se sestrou, včera odběr krve z prstu ve 12:00, hodinu po obědě. V pátek jdu k Mudr.
Iniciativně jsem si hned po OGTT koupila glukometr a měřila jsem. Během dne mám hodnoty bez problému, většinou do 7,0. Bohužel ranní lačná glykémie je neustále od 6-6,3. Snažím se sníst denně maximálně 250g sacharidů (mé BMI před těhotestvím bylo 34), na nižší množství sacharidů bych se dostávala už těžko, už takto mám problém to omezovat. Po snídani, zvláště pokud nepřekročím 40g a mám trochu pohybu poté, mám hodnoty také dobré (asi záleží také na té lačné glykémii).
když jsme to říkala sestře v dia poradně, vytřeštila oči, že nemám jíst druhou večeři, vůbec žádné sacharidy, jen zelenina, šunka, sýr. Sacharidy nejpozději v 19h. Dle Vás je mi ale jasné, že druhá večeře je obecně pro správnou kompenzaci GDM důlěžitá. Pokusila jsem se druhou večeři omezit na nesacharidy, glykemie byla ráno v 6h (8h lačnění) 6,0. Po druhé večeři se sacharidy pak 6,3. Stejných hodnot jsem dosahovala i během svátků, kdy jsme vstávala a měřila až v 8h. Dělám někde chybu, nebo je to na ten noční inzulín?
Obávám se, žev mé poradně o těhu ckrovce nemají moc informací, i když pacientek tam mají hodně, zřejmě se však všechny řídí hlavně vašimi stránkami.
Může ovlnivnit glykémii na lačno jídlo z celého předchozího dne? Odpolední svačinu většinou nezvládnu a mám sacharidů více než 40g (přesto se vejdu do 7,3), někde třeba zase maličko uberu. Vím ale, že po poslední večeři jse vždy měla hodnotu 6,5, nechce se mi věřit, že by cukr v krvi za celou noc klesl tak málo.
Omlouvám se za obsáhlý dotaz, ale jsme z toho pomalu zoufalá.
Děkuji.
Hanka

Příčinou zvýšené glykémie u těhotenské cukrovky (a podobně také u DM 2. typu) je nedostatek inzulinu a zejména snížená citlivost tkání na jeho působení (inzulin umožňuje vstup glukózy do buněk, její zpracování nebo přeměnu na jiné látky). Při nedostatečném účinku inzulinu je tedy v krvi "zadržováno" více glukózy, kterou tkáně neumí dostatečně využít. Jedním z orgánů závislých na správném působení inzulinu jsou játra, které při cukrovce zhoršují situaci tím, že navíc vyrábí další glukózu - zejména v noci, což je pak příčinou zvýšené glykémie ráno nalačno. Pokud tedy nepomůže správné načasování a skladba 2. večeře (ve které by měly být zastoupeny dlouhé sacharidy), pak je třeba přistoupit k léčbě - nočním inzulinem, který utlumí produkci glukózy v játrech. Nově máme možnost také zkusit léčbu metforminem (tabletky), který zlepšuje účinek vlastního inzulinu. Obvykle tedy postupujeme tak, že nejprve zkusíme metformin na noc (500 mg, event. zvýšíme na 1000 mg)...je-li efekt nedostatečný, pak přidáme inzulin.
Co se týká dalších opatření - snažte se co nejvíce hýbat (denně procházky, "těhotenské" cvičení) - pohyb zlepšuje citlivost na inzulin - a nepřesahujte 250 g sacharidů za den. Hlídejte přírůstky na váze - aby byly co nejmenší (event. žádné).

 

Velmi Vám děkuji za odpověď. Ještě bych se chtěla zeptat, jestli je to možné, případně mám u tohoto postupu sestrvat: dočetla jsem se, že velmi často u DM dochází k nejvyšším hodnotám až 2h po jídle, je to zapříčiněno nadváhou pacienta. Zkusila jsem tedy, jestli nebude podobný stav i u mne. Po jednom jídle jsem měla jak po 60 minutách, tak po 120 stejnou hodnotu (6,7). Dá se z toho usuzovat, že dosahuji maxima někde po cca 90 mionutách a pro mou kontrolu by bylo lepší měřit tedy v tuto dobu a ne po 60 min.?
Po páteční návštěvě diabetologie (s výsledky 32 glykovaný hemoglobin a 4,1 hodnota 60 minut po lehčím obědě) mi paní doktorka řekla, že ještě počkáme do další kontroly plodu na utz, pokud by moc rostl, nasadila by mi zřejmě metformin. Ovšem k ní mám jít na kontrolu až téměř za 6 týdnů, což mi přijde absolutně nedostatečné.
Zatím mám stejnou váhu jako před měsícem, za celé těhotenství 7kg nahoře (28.tt), podařilo se mi snížit příjem na téměř 230-240 g sacharidů, tak snad je to dobře :-). Poslední dva dny mám ranní lačné hodnoty lehce pod 6, takže i snad mířím dobrým směrem.
Ještě jednou děkuji a přeji příjemný den.
H.

Dobrý den,
jsem ve 37 tt a jsem vedena jako těhotná s cukrovkou od 26 tt. Tento poslední týden mi hodnoty glykémie na lačno před snídaní vychází po 4. Upravuji druhou večeři (jím pečivo se sýrem a piji k tomu acidofilní mléko, gramáž 40 g je doržena, někdy je cukru i malinko více). Celkově dodržuji 6 jídel denně i celkové denní množství cukrů, ketolátky v moči ráno jsou negativní a přesto nevím, jak toto upravit.
Děkuji Katka

Glykémii nalačno pod 4 při léčbě pouze dietou a negativních ketolátkách není třeba řešit. V těhotenství běžný jev...dokonce i při těh. cukrovce.

Dobrý den vážená paní doktorko, může se během Ogtt po vypití roztoku sem tam vypít hlt obyčejné vody? Během první hodiny po vypití sladkého roztoku jsem si asi 3x lokla vody a sestra mi dovolila se jít i procházet, byla jsem asi jen 200m. Po druhem odberu jsem se opet malinko napila.Vadí to ? Test mi vysel dobre, čili negativně, ale mam ted pochyby stran té vody...děkuji ! test jsem absolvovala v 18 tydnu-v minulem tehot.jsem diabetes mela na INZ. Dekuji !

Pár doušků vody během testu nevadí. S ohledem na vaši anamnézu je však třeba test zopakovat ještě mezi 24.-28. týdnem.

Zdravim...odkdy prosim plati nove kriteria? Podle starych jsem ok...ppdle novych uz mam cukrovku...uplne min . rozdíl. ...
Mam to brat moc vazne??

Platí od dubna 2014, podle doporučení uznávané mezinárodní organizace už od roku 2010. Soudím, že máte asi jen lehce vyšší glykémii nalačno - pokud šlo o jediné měření, stojí za to ji zopakovat (stačí jen tu hodnotu nalačno).

Dobrý večer chtela bych se zeptat 6.11 my byla zjištěna též.cukrovka po týdnů diety jsem mela raní hodnoty od 5.6 do 6.4 hodnoty po jídle hodinu byly od 5.4 do 7.8 po týdnů diety jsem dostala inzulin lantus začala jsem na 6 jednotkách a ted mám 10 jednotek picham si večer,chtěla jsem se zeptat,jestli ranní hodnoty jsou na inzulin,jsem v 35.tydnu,ted mámhodnoty od 4.6 do 5.2.Děkuji za odpoved

Ty výchozí hodnoty nalačno 5,6-6,4 byly určitě na inzulin. Hodnoty 4,6-5,2 jsou díky léčbě inzulinem velmi pěkné. Po porodu vám bude inzulin vysazen.

Dobrý den,

jsem v 16tt a bohužel mám ranní glykemii od 5,8-do 6,3. Přes den mám hodinu po jídle krásné hodnoty kolem 6. Paní doktorka mi nasadila noční Lantus. Měla jsem začít 4j, případně zvyšovat o 2j za tři dny. Chci se optat, za jak dlouho začne inzulín "zabírat"? Po 4 j mám ranní glykemii stále kolem 6. Včera večer jsem přidala na 6j a ranní glykemie byla 6,2. Bohužel jsem z toho strašně zmatená :( můžete mi prosím poradit?

Děkuji moc
Lucka

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Jsem ve 28.týdnu těhotenství a před dvěma týdny jsem byla na testu oGTT a nalačno jsem měla 5,2 a po druhé 5,4. Test byl pokaždé přerušen a byla jsem odeslána k diabetologovi. Diabetologický test byl 3,8 ale protože jsem podle lékařky riziková, dostala jsem glukometr a musím se pravidelně měřit. Celý týden mi hodnoty vycházely dobře až na včerejší večer. Hodinu po večeři jsem měla cukr 6,2, ale když jsem šla spát zhruba o tři hodiny později naměřila jsem si 6,8. Podotýkám, že jsem mezi tím nic nejedla. Mohla byste mi to nějak objasnit? Moc tomu nerozumím. Děkuji

Hodnoty z glukometru je třeba brát s rezervou a vždy v kontextu okolností a výsledků ostatních měření. Samotná chyba měření se pohybuje v rozsahu +/- 0,5 mmol/l. I kdyby byla skutečná hodnota kolem 6, nic se neděje, protože se nejedná o hodnotu nalačno - ta je až po nejméně 8 hodinách lačnění.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám těhotenskou cukrovku, jsem na dietě. Ani jednou jsem nepřekročila limity. Ted jsem v 32tt a bylo mi řečeno, že malinka má o 14 dni větší hlavičku než zbytek tělíčka. Je to způsobeno cukrovkou? A ještě jeden dotaz, dávám si koblihu ke kafy a myslela jsem, že když je cukr v normě, tak to nevadí, je to pravda. Moc děkuji za odpověď.

Ultrazvukový nález, na který se ptáte, s cukrovkou nesouvisí. Jestli máte hodinu po koblize glykémii v normě (pod 7,8), pak je otázkou, zda cukrovku opravdu máte, protože takové dietní prohřešky zpravidla neprochází.

Reaguji prosím na tu koblihu.... tedy u mě spíše na rýžový nákyp k snídani... po snídani hodnota 6,4 ..... mám dietu a normu jsem překročila při testu nejprve o 0,8, pak o 0,3 .... ne že bych chtěla dietu nějak striktně porušovat, ale přiznám se, že mi kousek toho sladkého občas chybí :D

dobry den, som v 26tt. tehotenstva. Uz 2x som bola na oGTT ( 1x mi zmerali na gynekol len nalacno - ?? neviem a po 1 hod -8,18 ). Teraz 2x na diabetol: krv z prsta - na papierik a nasledne glukomer, ktorý vraj maju kompatibilny s laboratoriom. Hodnoty boli: nalačno 5.1 , v 1.hod - 9,0, v 2.hod - 7,0. Vraj som na hranici a mam prist znovu.
Uz som z toho vycerpana a vystresovana, ze to bude uz 3x a zase nepresne, nakolko budu chciet znovu z prsta - o kolko sa lisia tie hodnoty kapilarnej a venoznej krvi ??
O.i. uzivam spray na astmu, ktory obsahuje aj kortikoid, a neviem ci si ho mam rano dat pred dalsim vysetrenim. Moze sa pit medzi testovanim cista voda ?

iba chcem doplnit tu prvu hodnotu nalacno 4,36, a ze 1test bol v 25.tt ( tyzden pred testom na diabetol. )

dnes som bola 3x na teste ;), pekne ZO ŽILY, vyhodnotenie do 1 hod po každnom odbere, žiadne prechádzky: nalačno 4.9, po 1 hod -6.42 a po 2 hod -4,7 - čiže všetko v poriadku. No ozaj by som neverila, že tá krv z prsta, čo som mala pri predošlom teste, tak skresľuje !!!! Som vám veľmi vďačná za túto stránku, že máme k dispozícii kvalitné a aktuálne informácie. Veľmi ste mi pomohli, že som si tu všetko mohla prečítať o správnom postupe a vyvarovať sa tak chybným diagnózam. ďakujem.

Děkuji za zpětnou vazbu a jsem moc ráda, že vše dobře dopadlo.

Dobrý den,
při testu na těhotenskou cukrovku v 29. týdnu mi byly naměřeny nízké hodnoty (v případě obou odběrů - na lačno i po 120 min.). Může mít tato skutečnost nepříznivý vliv na dítě resp. na mě? Mohu stav nějak korigovat nebo není třeba, kromě pravidelné stravy, tuto skutečnost řešit? Nevolností ani slabostí netrpím..
Děkuji mnohokrát za odpověď.

Buďte v klidu, žádná opatření (kromě obecně vhodných jako je pravidelná a pestrá strava) nejsou třeba.

Dobrý den,
diagnostikovali těhotenskou cukrovku. Snažím se dodržovat vždy sníst něco každé 3 hodiny. Mám ale problém s porcemi na oběd sním většinou menší porci a nejvíce mám problém u večeře. Když si dám po obědě svačinu -pečivo, tak za další 3 hodiny nejsem schopná do sebe dostat větší porci jako oběd a někdy vůbec. Cítim se dosti přeplněná. Nevím jak to mám tedy dělat, dodržet za celý den sníst 250g sacharidů? Můžete mi prosím poradit jiný druh svačin mimo pečivo? Respektivně jak to lépe rozvrhnout. Doteď jsem byla zvyklá jíst spíše po 4 hodinách, menší intervaly mi nezaručí dostatečné vytrávení.

Děkuji

250 g sacharidů je míněno jako maximum a rozhodně to neznamená, že tolik musíte sníst. Dostatečné množství sacharidů pro většinu těhotných žen je 200 - 250 g za den. Interval po 4 hod. je také v pořádku.

Dobrý den,
před časem jsem absolvovala OGTT s výsledkem 4,31 mmol/l na lačno a 8,18 mmol/l po 120 minutách. V diabetologické poradně mi řekli, že podle nových kriterií, bych cukrovku mít nemusela. Můj gynekolog mě však straší, že to s mým těhotenstvím není dobré. Mám cukrovku a prcek byl při posledním ultrazvuku v příčné poloze. Odmítl mi však říct jaké komplikace mě čekají. Aby mě zbytečně nestrašil. To se mu opravdu "povedlo". Jsem z toho hodně zmatená. Jaké komplikace mohu čekat?
Děkuji za odpověď
Tereza

O komplikacích těhotenské cukrovky se dočtete zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/jake-jsou-dusledky-nelecene-tehotenske-cukrovky-pro-matku-a-dite Nemá však smysl trápit se zbytečnou nejistotou - řešením je test zopakovat se stanovením všech 3 hodnot.

Dobry den, chtela bych se zeptat zda jsou mozne vylsedky ogtt, nakterych jsem byla minuly tyden... 27.tyden.
Pri odberu z prstu jsem mela 4,2. Pote 3 odbery s vysledkem 6,7 nalacno, po hodine 4,0 a po 2 hodinach 9,2.
Prijde mi to jako nesmysl. Ale protoze vysledky kontrolovala pouze sestra poslali me nadiabetologii, tam jdu pristi tyden.
Od minuleho tydne kdy esestra volala a sdelila mi teh. cukrovku tak nevim sladke a uz jsem zhubla 1 kilo. Od zacatku tehotenstvi jsem pribrala asi 3 kg.
Chtela bych znat vas nazor. Nerada bych pres vanoce nemoci zbytecne vzit ani kousek sladkeho.
je mozne ze jsou vysledky spis pomotane a vadilo by v tomto pripade kdybych sladke do kontroly na diabetologii troskj hresila?g

Pomotané být mohou, ale pokud byl přehozen jen první a druhý vzorek, pak by to cukrovka stejně byla (9,2 po 2 hodinách je zvýšená hodnota).

Dobrý den,
chci se podělit o odpověď na mou stížnost po nesprávném provedení OGTT. Odběry byly tehdy odebrány z prstu a vzorky se dostaly do laboratoře až po skončení celého testu.
Citace:
1. OLM t.č. není zařízeno na provádění venózních odběrů krve na stanovení glykemie.
2. Laborantky jsou kvalifikovány pouze na odběry kapilární krve.
3. Na OLM nemáme pro venózní odběry odpovídající odběrovou místnost dle požadavků hygieny.
4. Vzorek byl ihned po odběru vložen do hemolyzačního roztoku, který zabraňuje glykolýze a tím i falešnému snížení hodnoty glykémie.
Přestože se jedná pouze o doporučení České společnosti klinické biochemie, které není pro laboratoře závazné, laboratoř intenzivně pracuje na tom, aby od ledna 2015 mohla testy na OGTT provádět zcela v souladu s hygienickými a personálními požadavky na odběry pro diagnostiku gestačního diabetu mellitu.

Zajímal by mne váš názor na výše uvedené.

Moc děkuji.

Příslušná laboratoř tímto usvědčila sama sebe, že nemá oprávnění provádět oGTT (nejen u těhotných), ačkoliv původním záměrem bylo zdůvodnění, proč postupuje nestandardním způsobem. Jejich odpověď by však měla být důvodem pro neproplacení takto provedených vyšetření z prostředků veřejného pojištění a provedení auditu ostatních metodických postupů laboratoře. Konstatování, že doporučení ČSKB pro laboratoř čerpající prostředky veřejného pojištění není závazné, je skandální. A ještě poznámka k bodu 4: roztok na zpomalení hemolýzy umožňuje stanovení glykémie do 1 hodiny, nikoli déle.

Dobry den,
dnes mne gynekolog poslal do diabetologicke ambulance na zaklade vysledku oGTT, 75 g glukozy:
4,85...9,06...7,42.
Hodnoty odpovidaji novym normam. Prosim Vas o odborny nazor, zda-li je tento postup nutny? Tehotenstvi je bez problemu.
Dekuji za Vas cas. Zdravim K. Prazakova

Podle nových kritérií nemáte těhotenskou cukrovku a není důvod ke sledování v dia poradně.

Dobrý den, ráda bych se dozvěděla, zdali antibiotika (penicilin) a viróza s teplotami a dráždivým kašlem může mít vliv na hodnoty cukru v krvi? Mám měřící den, cukr na lačno v pořádku a hodinu po snídani (houska,sýr a dvě rajčata) mi hodnota vyskočila na 9,2. Jsem z toho docela vyděšená.

Ano, viróza spolehlivě "pokazí" dosud pěkné glykémie, ale zpravidla jde o krátkodobou záležitost (2-3 dny) kvůli které není nutné nasazovat (a poté zase vysazovat) inzulin.

Dobrý den, i já jsem se na základě nových kritérií pro hodnocení těhotenské cukrovky dostala do zmatečné situace, kdy nevím, jak postupovat dál. Před týdnem jsem absolvovala OGTT s výsledkem 4,4 na lačno a hodnotou 8,32 po 120 minutách. Můj gynekolog mě odeslal do diabetologické poradny s tím, že mi test vyšel pozitivní. Včera jsem tedy navštívila diabetologickou poradnu, kde mi bylo podle tabulky vyvěšené na nástěnce již sestřičkou sděleno, že jsou nová platná kritéria, podle kterých jsem v normě, a tudíž se nejspíš zase brzy rozloučíme. Informaci doplnila tím, že nic nepokazím, když se budu vyhýbat cukrům ve stravě. Následně mi i lékař pověděl, že hodnota 8,32 je nyní v normě a že mi pro jistotu za měsíc udělají glykémii nalačno. O dietě ale nic neříkal. Podle informací, které jsem se dočetla tady u Vás na stránkách, si nejsem s vyhodnocením své situace úplně jistá, i když chápu stanovisko, které v diabetologické ambulanci zaujali. Ráda bych se proto tady u Vás "doptala", jak postupovat dále. Jsem samozřejmě odhodlaná se stravovat podle pravidel diety, které jsem si už před návštěvou diabetologické poradny nastudovala tady na Vašich stránkách, za které jsem moc a moc vděčná!! Zároveň bych Vás chtěla poprosit o názor, jestli bude toto opatření dostatečné? Případně prosím o radu, co ještě udělat pro to, abych nic nezanedbala vzhledem k mým výsledkům OGTT. Nejsem zatím v této problematice tolik sečtělá, abych posoudila, jak moc je hodnota 8,32 z hlediska starých kritérií „závažná“. Za odpověď Vám předem velice děkuji. S přáním pěkného dne Petra M.

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
z
Z
P
V
Enter the code without spaces.