Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Smyslem měření je zjistit, zda při doporučené dietě nevyskakují hodnoty cukru v krvi nad normu. Při vynechání svačin a večeře to však těžko zjistíme :-) Vyšetření ranní moče není důvodem pro vynechání večeře ani druhé večeře (svačina před spaním) - ta je při cukrovce v těhotenství velmi důležitá. Glykémie nalačno se měří pouze ráno, přes den se jedná o glykémii před jídly a její měření není důvodem k vynechání svačin (právě naopak). Glykémie po jídle je zpravidla nejvyšší 1 hodinu po dojedení jídla - proto preferujeme měření právě v tuto dobu - nejlépe nás informuje o tom, zda porce sacharidů k jídlu nebyla příliš velká.   

Dobrý deň, rada by som Vás požiadala o radu a bližšie informácie. Vyšiel mi pozitívny OGTT s hodnotou po 2 hodinách 8,8. Na lačno bola hodnota cukru v norme. Po dvoch dňoch mi robili glykemický profil (odbery z prsta) na lačno a následne 2 hodniny po raňajkách, obede, večeri, najvyššiu hodnotu po jedle som mala 5,9, ostatné hodnoty boli nižšie (hodnota po obede bola dokonca aj pri odbere zo žily len 5,0). Medzi odberom na OGTT a glykemickým profilom somm nedržala žiadnu diétu. Chcela by som sa teda informovať, či je tehotenská cukrovka definitívne potvrdená OGTT, alebo sa môže jednať o nejaký náhodný výkyv, keďže glykemický profil bol úplne v poriadku? Na diabetologickú ambulanciu som nebola odoslaná, tiež mi nebola doporučená žiadna diéta. Je tento postup správny? Ďakujem za odpoveď.

Diagnóza na základě laboratorních vyšetření není nikdy 100% jistá...může jít o náhodu, o laboratorní chybu, ale to, co popisujete, je celkem běžný jev. Těhotenská cukrovka se záměrně zjišťuje v době, kdy trvá krátce a je sotva znatelná - projeví se po vypití 75 g glukózy (což je hodně), ale po běžných jídlech jsou ZATÍM hodnoty v normě. Jak těhotenství dále pokračuje, situace se zhoršuje, hodnoty začínají vyskakovat i po jídle (zejména při nedodržování diety). Pozvolné zhoršování je způsobeno těhotenskými hormony, jejichž hladina postupně stoupá s přibývajícími týdny těhotenství. Měla byste být sledována na diabetologii, léčena (dietou) a průběžně kontrolována.

Dobrý den,
ve 24. týdnu mi byla diagnostikována těhotenská cukrovka na základě zvýšené glykémie po 2h - 8,5. Při dodržování diety se vejdu do limitu po jídle, ať už podle nových nebo starých kritérií, ale na lačno jsem se pohybovala před poslední kontrolou v podarně mezi 5,1 a 5,4 a doktorka mi řekla, jestli budou další měření zase nad 5,1, mám si rozmyslet, jestli si chci večer píchat inzulín nebo brát Metrormin. V posledním týdnu se mi ale zvýšila hodnota na lačno, 2x jsem naměřila 6,1. K jakému postupu léčby byste se v tomto případě příkláněla?
Moc děkuji za odpověď

Nejprve je třeba vyzkoušet všechny možnosti úpravy diety, ujistěte se, že vše dodržujete, jak doporučujeme. Před den mějte dostatek pohybu. Druhou večeři posuňte na co nejpozději (cca 23 hod. i později) a dejte si na ni nejlépe chleba (cca 60 g) s lučinou, žádné ovoce. Pokud se glykémie nalačno nezlepší....Léčbu metforminem zatím nemáme u těhotných tolik osahanou, je to však běžný lék používaný u většiny pacientů s diabetem 2. typu. Ve světě jsou s ním velmi dobré zkušenosti také v těhotenství. Pokud bych byla na vašem místě (což si snadno představím - také jsem měla těhotenskou cukrovku), zvolila bych nejprve metformin, a teprve pokud by nezabral, pak inzulin.

Dobrý den,
Mám těhotenskou cukrovku, která se mi od začátku dost zhoršuje- první 3 týdny stačila dieta, pak jsme museli nasadit inzulín, který mi byl od té doby už 2x zvýšen. Od posledního zvýšení dávek dneska uplynuly 4 dny a dnešní hodnoty mám nějak podezřele nízké (3,9 na lačno pak 5,8 , 6,2 a 5,8) Celkem se děsím proč mi to tak z ničeho nic udělalo, protože až do dneška jsem na lačno mívala 5,6-6 a po jídlech minimálně 6,9, nejčastěji ale přes 7 až k 8-mi, ale někdy i 9 až 10 ( třeba hodnotu 9 po 2/3 grahamového rohlíku bez ničeho na snídani i přes inzulín) Nevím co může tak náhlé snížení znamenat a mám velký strach, protože jsem hledala různě na internetu a dočetla jsem se že to může znamenat nedostatečnou funkci placenty... nebo je možné že ty vyšší dávky inzulínu začaly zlepšovat glykémii až po 4 dnech?? Cukrovka mi byla zjištěna v 26tt a teď jsem v 33tt. Děkuji za odpověď

Buďte naprosto v klidu, nejedná se o žádnou poruchu placenty. Zvýšení dávek chce svůj čas, aby se projevilo, hodnoty vám konečně klesly na úroveň cílových hodnot. Pokud by glykémie nalačno zůstaly pod 4, váš lékař vám nejspíše sníží noční inzulin. Ideální rozmezí glykémie nalačno je 4,0-5,0.

Děkuji za odpověď :) Noční inzulín vůbec neužívám i když nevím jestli bych neměla vzhledem k tomu, že normálně mívám k těm 6-ti. Celkem jste mě uklidnily a doufám, že už se ty glykémie konečně stabilizují. Ještě jsem chtěla dodat, že jsem z diety na 275g přešla na 175g abych ty hodnoty aspoň nějak "uklidnila" ale zase nevím jestli těch sacharidů pro vývoj mimča není málo. Je to teda laboratorium jak hrom s tou cukrovkou :D už aby to bylo za námi a dcera byla zdravá.....

175 g sacharidů za den je pro těhotenství hraniční, chtělo by to alespoň 200 g (i za cenu toho, že se možná budou muset mírně zvýšit dávky inzulinu).

Dobrý den, jsem ve 31. týdnu těhotenství a mám diagnostikovanou těhotenskou cukrovku. Dodržuji od čtvtka Váš jídelníček. Bohužel se budím okolo 3 hodiny ranní a pociťuji veliký pokles cukru. Nevím, co mám sníst v tuto dobu, abych nějak dietu neporušila. Pokud sním bílkovinu, vůbec mi to nepomůže. Pokud zkusím něco i malého sacharidového, usnu znovu a uleví se mi. Prosím Vás o radu. Moc děkuji

U těhotenské cukrovky léčené dietou nebývají hypoglykémie, v noci máte tedy hlad, ale pravděpodobně ne pokles cukru. V prvním týdnu až dvou bývají tyto pocity běžné, pak se to obvykle "usadí", nebojte. Je ale velmi důležité nešidit porce jídla během dne (a zejména obsah sacharidů - můžete 250 g denně, event. i více dle domluvy s vaším lékařem - na dálku nelze ordinovat) a dodržovat druhou večeři - dát si ji co nejpozději (cca 22-23 hod.) a s "dlouhými" sacharidy - tj. pečivo s něčím, ne ovoce. Pokud toto vše dodržujete a noční hlady budou přetrvávat, můžete si něco malého s dlouhým sacharidem dát i v noci, není to chyba.

Dobrý den, před 4 týdny mi byl dělán poprvé OGTT. Hodnota na lačno 4,7mmol, po dvou hodinách 8,1mmol. Odběr po jedné hodině nebyl prováděn. Dnes mi (28+6) byl OGTT opakován. Doma jsem si na vlastním glukoměru naměřila 4,6mmol, u paní doktorky z glukometru 5,1mmol. Byly provedeny i oba odběry žilní krve po jedné i po dvou hodinách. Výsledky glykémie ze žilní krve zatím ještě neznám, ale měřila jsem se v čekárně před odběrem žilní krve vlastním glukometrem. Po hodině hodnota 8,9mmol a po dvou hodinách 7,0mmol (kapilární krev). Chtěla bych se zeptat, zda jsou tyto hodnoty v pořádku nebo jsem již po prvním provedeném OGTT s výsledkem 8,1mmol ze žilní krve po dvou hodinách měla být odeslána do diabetologické poradny? Rozhodla jsem se, že dietu budu dodržovat pro všechny případy stejně a měřit se doma vlastním glukometrem. Chtěla bych se zeptat, jaké jsou cílové hodnoty, které by glykémie z kapilární krve neměla dosáhnout a jaké ovoce v jakém množství je povolené? Děkuji.

Výsledky prvního OGTT byly podle nových kritérií v normě (chybí však vyšetření v 60. min). Vyčkejte na výsledky druhého úplného testu (hodnoty z glukometru nejsou spolehlivé), budou-li hodnoty pod 5,1 nalačno, pod 10,0 v 60. min a pod 8,5 ve 120. min, pak nemáte cukrovku, není třeba držet dietu ani další kontroly. Odpověď na poslední otázku najdete na našich stránkách v kapitole Jak se kontroluje? a Léčba - Dieta.

Dobrý den,
ve 28+5tt jsem podstoupila OSullivanův test (50g glukosy, odběr po hodině) s výsledkem 9,1. Jaké jsou hranice pro tento test?
Děkuji

Test je zvýšený, je-li hodnota 7,8 a vyšší. Neznamená však automaticky diagnózu těhotenské cukrovky, pouze říká, že tato žena má zvýšené riziko cukrovky. Je-li zvýšený, měl by následovat standardní test OGTT, který potvrdí (nebo vyloučí) těhotenskou cukrovku. Tento způsob testování se stále v některých zemích používá, u nás (a v řadě dalších) byl již dávno opuštěn, mimo jiné proto, že žena, která má těhotenskou cukrovku, je dvakrát vystavena nepříjemnému testu - dvakrát zatížena náloží cukru. Doporučený postup platný v ČR najdete (a váš lékař) na http://www.tehotenskacukrovka.cz/OGTT_jak_se_zjisti_tehotenska_cukrovka_GDM

Dobrý den,byla jsem v 28týdnu těhotenství na testech cukrovky.Výsledky mám na lačno 4.352 , po 1Hod. 7.399 , po 2Hod 8.49 . Doktorka mi řekla že mam jen omezit sladké.Chtěla bych se zeptat jestli vadí když si dám občas néjakou upečenou buchtu a jestli můžu jíst každý den ovoce jako je meloun?nebo jestli opravdu musím sladké vynechat?Děkuji Vám moc za odpověď.

Ta třetí hodnota byla na hranici, ale přece jen už v pásmu těhotenské cukrovky (8,5 a výše) - naše laboratoř a řada dalších by do výsledků udala hodnotu 8,5 (která zahrnuje hodnoty 8,45-8,54). Měla byste dodržovat dietu, jak je popsána na těchto stránkách, kde je vše podstatné i o ovoci.

Děkuji za odpoveď,paní doktorka mi řekla že test je negativní že omezit jen sladké a nepit sladké nápoje..A už mě vůbec neobjednala na kontrolu,je to v pořádku?takže jídelniček musím dodržovat určitě?a

Vyjadřování výsledků na dvě desetinná místa je nešťastné a zavádějící (diagnostická kritéria počítají pouze s jedním desetinným místem). Přitom tolerovaná laboratorní chyba je mnohem vyšší než 0,01. Někde se ale hranice udělat musí (ještě nedávno byla navíc hranice ve 120. min 7,7). Podle mého názoru byste měla být sledována na diabetologii a dodržovat dietu. Diagnóza není v medicíně téměř nikdy zcela stoprocentně jistá (protože všechna vyšetření jsou zatížena určitou chybou), ale pokud je léčba nenáročná a bez nežádnoucích vedlejších účinků (jako je zdravá strava, kterou doporučujeme), je menším zlem ji dodržovat zbytečně než nedoržovat a riskovat neléčenou cukrovku.
 

Dobrý den,
prosím jen o Váš názor k postupu pana doktora, který mi sdělil, že trpím těhotenskou cukrovkou. Při provedení zátěžového testu oGTT byly naměřeny tyto hodnoty: krev nalačno 4,5 po vypití roztoku po 120min. 6,6. Moč nalačno 0,0 a po vypití roztoku po 120min. 30,4. Bylo mi doporučeno omezení sacharidů s tím, že do příště si dělat 5 odběrů z prstu, kde mi vyšly hodnoty: nalačno 4,2, hodinu po snídani 4,0, hodinu po obědě 5,6, hodinu po večeři 6,0 a opět druhý den ráno nalačno 4,5. Opět omezení sacharidů a za 3 týdny kontrola - kde mi vyšly hodnoty: nalačno 4,5, hodinu po snídani 4,3, hodinu po obědě 5,4, hodinu po věčeři 8,4, nalačno druhý den 7,3. Tam mi bylo řečeno že mám dietní chybu u hodnoty 8,4, proto za týden kontrola znovu s devíti odběry z prstu, kde to vyšlo vše v pořádku. Pan doktor jen opakuje omezení sacharidů. Omezuji se hodně, jsem 33tt a váhový přírustek je 6kg. Prosím o Váš názor, Vaše stránky se mi moc líbí, také Váš milý přístup při odpovědích.
Děkuji a přeji hezký den
Simona

Není mi jasné na základě čeho váš pan doktor usoudil, že máte těhotenskou cukrovku. Z důvodu přítomnosti cukru v moči při oGTT? Cukr v moči a současně normální hodnoty hladiny cukru v krvi jsou v těhotenství celkem běžný jev (protože se zvyšuje propustnost ledvin pro glukózu) a nejedná se o těhotenskou cukrovku. O cukrovce rozhodují hladiny cukru v krvi, které jste měla v normě (ta jedna jediná vyšší při měření z prstu o ničem nesvědčí, protože z prstu se nedělá diagnóza, je to pouze orientační měření).

Dobrý den, mám potvrzenou těh. cukrovku. Bohužel moje paní doktorka v dia poradně mi dává spíše informace pro klasické cukrovkáře, ale já se řídím hlavně vašemi stránkami. Chci se zeptat, koupila jsem si na vlastní náklady glukometr a dnes jsem paní Dr. žádala o napsání proužků na pojištovnu, ta to odmítla s tím, že bych si jedině musela píchat inzulin, abych na to měla nárok, což mě překvapilo a nejsem si jistá tím, že má pravdu. Jak mám případně postupovat, pokud na to nárok mám, jestli teda mám? jsem u ZPMVCR

Podle vyhlášky MZ to zatím takto je, že pacienti na dietě nemají nárok na proužky, ale z praxe víme, že pojišťovny tolerují, pokud je z diagnózy na poukazu zřejmé, že se jedná o těhotenskou cukrovku (O24.4). V některých regionech a u některých pojišťoven jsou s tím však větší problémy. Paní doktorka by to mohla alespoň zkusit. Pokud to nelze, ať vám přesto vypíše poukaz a vy si jej běžte nechat proplatit přímo na pobočku vaší pojišťovny (při osobním kontaktu zpravidla pojišťovna vyhoví - nechce přijít o klienta).

Dobrý den,
byla jsem na vyšteření OGTT v 26tt a měla jsem hodnotu na lačno 6,0. Ve vyšetření nepokračovali, poslali výsledky mému gynekologovi a ten mi provedl podrobnější a citlivější vyšetření z krve, které dopadlo v pořádku. Během tohoto vyšetření jsem už držela 6 dnů dietu podle Vašich stránek, ale den před vyšetřením jsem se tolik nehlídala jako předtím. Je možné, že druhé vyšetření bylo v pořádku, kvůli započaté dietě? Nevím jestli je potřeba dále dodržovat dietu?Předem mnohokrát děkuji za odpověď. Andrea

Na to nelze spolehlivě odpovědět, pokud nevím, o jaké podrobnější a citlivější vyšetření se jednalo. Správný postup je zopakovat glykémii nalačno ze žíly ještě jednou (jiný den), pokud je opět zvýšená, je to cukrovka, pokud je v normě, dokončí se celý test OGTT.

Dobrý den, jedná se o vyšetření glukovaného hemoglobinu, žádala jsem sestřičku o opětovné poslání na test OGTT a řekla mi, že to není potřeba, a že ty výsledky jsou v pořádku a naměřená hodnota 6,0 na lačno je jen mírné zvýšení. Nerada bych něco zanedbala :(.Děkuji

Glykovaný hemoglobin se zvyšuje až při déle trvající neléčené cukrovce, proto je pro diagnostiku těhotenské cukrovky nevhodný - tu potřebujeme odhalit dříve než se glykovaný hemoglobin zvýší. Správný postup je ten, který jsem vám popsala. Pokud se nedomluvíte s gynekologem, můžete se obrátit na praktického lékaře, přímo na diabetologii v místě bydliště nebo pokud jste z Prahy a okolí, vyšetříme vás u nás. Jedenkrát zvýšená glykémie nalačno a normální glykovaný hemoglobin nepotvrzuje ani nevylučuje těhotenskou cukrovku. 

Děkuji Vám mnohokrát. Objednám se na opětovný OGTT jako samoplátce a pokud se těhotenská cukrovka potvrdí, ráda bych se telefonicky objednala do Vaší ordinace. Ještě jednou mnohokrát děkuji za rady.

Dobrý den,
byla jsem na testu OGTT - těhotenství 27+5tt a vyšly mi hodnoty: na lačno 8,06 a po 120min. od vypití roztoku 4,064. Den předtím jsem jedla do 19h, pak už nic. Krev na lačno mi brali v 7:15 ráno.Poslali mě do diabetologické poradny a měřili mi glukoměrem na lačno jsem měla 5,6 a pak proběhlo měření hodinu po obědě (pečené kuře + rýže) a hodnota byla 5,6. Mohu se zeptat na váš názor? Automaticky mě zařadili, že mám těhu cukrovku, ale mě ty výsledky přijdou zvláštní, že bych měla mít na lačno takovou hodnotu 8,06 a po 120min. od vypití roztoku 4,064...Děkuji předem

Je to méně častá varianta, ale může být.

Dobrý den, i já bych Vás chtěla poprosit o radu. Byl mi proveden test (nalačno 4,2, po 2 h 8,1) s tím, že mě nevedou jako pacientku (dle nových norem). Mám ale doma glukometr a snažím se řídit dietou zde uvedenou. No, občas asi sním víc ovoce, ale když tu cukrovku tedy nemám, tak proč ne. Z vlastní zvědavosti si měřím glykemii na lačno a nutno říct, že se málokdy dostanu pod hodnotu 5,1:-(... Když se potom měřím kdykoliv po jídle, hodnoty jsou krásně v limitu. Takže můj jediný problém je hodnota na lačno... mívám i 5,6 (i 5,8)... a to se snažím večer (22h - 23h) mít ještě lehkou svačinu (např 2x toast s avokadem nebo maslem). Můžete mi prosím poradit, zda mám vyžadovat nějaké další vyšetření, nebo co si počít s hodnotou nalačno? Samozřejmě, jako všechny maminky tady bych nerada něco zanedbala. Jsem 32tt.
Moc Vám děkuji za Vaše skvělé stránky a Vaše pacientky mají veliké štěstí, že mají centrum, kam se mohou s důvěrou obrátit!! JH

Může to být chyba glukometru, může to být i cukrovka (přece jen chybí vyšetření v 60. min OGTT). Stálo by to za kontrolu glukometru (taky expirace testovacích proužků) a za kontrolu glykémie nalačno ze žíly - bude-li v normě, můžete být v klidu.

Dobrý den, moc děkuji za odpověď. Měřím se ráno dál a hodnoty jsou i nad 6, zajímavé je, že hodnoty po jídle jsou v pořádku v normě. Mohu se zeptat, jak se da glukometr zkontrolovat? Kde? A pokud bych chtěla novou glykemii ze žíly, žádanku mi vypíše můj gynekolog? Je to obvyklé nebo mám očekávat problém? Moc Vám děkuji a přeji Vám pěkný den. JH

Glukometr se dá zkontrolovat v diabetologické poradně, v lékarně, kde byl zakoupen, u výrobce... Glykémii ze žíly má zkontrolovat gynekolog (neobvyklé je především to, že aplikuje "nové normy" aniž je proveden celý test). Asi nejjednodušší by byla diabetologie - zkontrolují glukometr i glykémii.

Dobrý den,je mi 42 let,čekám 2.dítě.Při prvním těhotenství byl cukr v pořádku.Nyní v tomto těhotenství v 25.týdnu na OGTT - na lačno 4,9 a po 2.hod.10,6. Gynekolog mě odeslal do diabet.poradny.nyní jsem ve 34.týdnu těh.Měřím se 1x týdně.Na lačno 3,4-4,7, 1.hod po jídle (snídaně 6,5-7,4..oběd 4,6-6,4..večeře 5,7-6,3).Jen 2x mi po obědě a večeři vyskočila hodnota na 7,3 a 7,6 ale to jsem udělala dietní chybu a asi půl hodiny po jídle snědla ještě omylem ovoce.Stalo se mi, že jsem zhřešila, ale poté se pro jistotu po hodině změřila.Po banánu a jahodách s bílým jogurtem a proužkem 86% čokolády jsme měla 3,6.Po čokoládové tatrance a ještě proužku sladké čokolády po hodině 5,1.Vím,že bych takto hřešit neměla,ale někdy mám stavy spíš jako o nízkého cukru.Není to divné,že mi po sladkém hodnota nevyskočí výš?Dodávám,že nemám po jídle žádnou fyzickou aktivitu,ale klidový režim.Před 2.týdny jsme byla nemocnici na pozorování s bolestmi břicha(vše bylo v pořádku),kde mi dělali celodenní glykem.profil z cukru a moči.Vyšel mi úplně v pořádku(3,5-4,6-5,5-5,1).Jen jsem měla +++ acetonu v moči.V diab.poradně mi řekli,že to mohlo být tím,že v nemocnici jsou delší pauzy mezi jídly.Doma jím častěji a ve včerejší moči v poradně jsem prý aceton neměla a opravdu nehladovím.I když mám přírůstek zatím jen 5kg.Včera výsledky dlouhodobého cukru prý jako u zdravého člověka(tuším 33-34?-zprávu jsem odevzdala hned na gynek.).Dostala jsem papírky na moč a mám si ještě navíc měřit ten aceton.Myslíte si,že mám opravdu těhotenskou cukrovku? A nemám se bát o miminko,když sem tam zhřeším(sním hlavně více ovoce,než je povoleno,hlavně jablka),pokud mi hladina cukru neskáče nad povolenou normu?? Moc děkuji za odpověď. Vlaďka

Určitě nemáte důvod se stresovat. Cukrovku sice máte (podle výsledku OGTT jednoznačně), ale máte ji perfektně kompenzovanou (léčenou) a s mírným průběhem - proto snesete i občasné mlsání i více ovoce. O miminko se bát nemusíte - rozhodující jsou glykémie, které máte výborné.

Dobrý den, prosím vás chtěla bych se zeptat jaké by měly být po 2 hodinách snědení jídla hodnoty glykemie u lidí, co drží dietu a naopak u zdravého? Děkuji za odpověď.

Po 2 hodinách od dojedení jídla by glykémie měla být do 6,7 mmol/l - stejně tak u zdravých osob. U těhotenské cukrovky ale dáváme přednost měření po 1 hodině.

Dobrý den, v 28+1 jsem byla na OGTT s výsledky 5,1/8/3,5. může být zvýšená první hodnota daná tím, že jsem šla takhle pozdě? zvyšuje se hladina přirozeně směrem k porodu, když se má chodit 24 - 28 TT? můžu mít vyšší hodnotu přirozeně proto, že nejím příliš masa a nemusí se ještě jednat o cukrovku? Děkuji

Diagnostická kritéria pro těhotenskou jsou platná po celé těhotenství a zdravé ženy bez cukrovky mají normální glykémie až do porodu. Menší konzumace masa také za nic nemůže. Spíš je otázka, zda se opravdu jedná o cukrovku - ta hodnota nalačno je jen o fous a ty další dvě spíše nízké. V tomto případě bych doporučovala ještě jednou zkontrolovat samotnou glykémii nalačno.

Dobrý den ,chtela bych se zeptat na správné měření hodnot na lačno.Vždy když se měřím doma tak mám hodnoty kolem 6 a nekdy i 7 a když jdu na měření k doktorce tak mám hodnoty naprosto v norme a v pořádku.Nechápu čím to muže být a kdy přesně by se melii hodnoty na lačno meřit.Je to hned jak ráno vstanu nebo za nejakou dobu.Doufám,že to není moc hloupý dotaz ale zajímalo by me to.Moc děkuji

To není hloupý dotaz a chtělo by to zkontrolovat glukometr.

Dobrý den, prosím vás mám dotaz. Celý víkend jsem byla na svatbě, kde byli různé sladké i nesladké pochoutky, potom nevyspání, za celý víkend tak 10 hodiny spánku (jiné prostředí), pondělí jsem celé proležela únavou a strava také nic moc dietní - dojídání ze svatby. V úterý jsem podstoupila test ogtt s výsledkem nalačno 4,8 a po necelých dvou hodinách 9,5. Ještě musím dodat, že jsem velký ,,nervák". Vždy, když mi měří tlak v nemocnici mám ho vysoký 165 horní spodní je v normě, už měsíc mi bylo doporučeno si ho měřit doma 2krát denně a doma mám tlak od 110 do 125 horní. Myslíte, že na to má vliv stres a všechny věci, co jsem popsala? Děkuji.

Nějaký vliv ten víkend mít mohl, ale ne takový, aby byla výsledkem glykémie 9,5 aniž by se jednalo o těhotenskou cukrovku - jinými slovy, myslím si, že ji máte. Stres neovlivní bezprostřední hodnoty glykémie tolik jako krevní tlak - nedá se to srovnávat. Spíše by mě zajímalo, co si představit pod "po necelých dvou hodinách". Hranice pro glykémii za 60 min po vypití roztoku je 10,0 a po 120 min 8,5.

Děkuji za odpověď. Bylo to po hodině a půl či třičtvrtě.

V tom případě ta vaše cukrovka až tak jistá není - za půlhodinu by ta glykémie mohla slézt pod 8,5 a taky nevíme, zda v 60. min nebyla přes 10,0. Vzhledem k tomu, že nejasností je víc, stálo by za to test opakovat, ale správně - viz http://www.tehotenskacukrovka.cz/OGTT_jak_se_zjisti_tehotenska_cukrovka_GDM

Děkuji za odpověď. Dietu budu stejně raději držet, bojím se o mimčo. Za týden jdu na kontrolu a zítra si zkusím udělat celodenní profil. Zkusila jsem si změřit glykemii po večeři, snědla jsem 200g nějaké hnědé bulky, namazané máslem, dva plátky šunky od kosti a půl okurky. Po hodině, co jsem dojedla jsem naměřila 6,8. Jsem z toho všeho zmatená.

Dobrý den, v 26.tt jsem podstoupila OGGT.
Hodnoty byly nalačno 5,0 za hodinu po vypití 9,30 a za dvě hodiny 8,10.
Chodím do diabetologické poradny v okresní nemocnici - která není přímo specializovaná pro těhotné.
Byla mi doporučena dieta, jídlo 5-6 x denně. Dostala jsem glukometr a 50 testovacích proužků, mám se měřit 3x do týdne vždy jen hodinu po jídle.
Pokud se vlezu do normy 7,5 hodinu po jídle je to OK a mám pokračovat, následně mě za měsíc čeká kontrola s odběry.
Měla jsem snad všechny předpoklady pro cukrovku ( nadváha, cukrovka v rodině, 3 x potrat, vyšší tlak). Myslíte že kontrola 3x týdně stačí?
Zatím jsem se testovala jen jednou a po snídani naměřena hodnota 7,3. Švagrová měla cukrovku u obou neteří a jezdila do dia poradny do Brna.
Musela se testovat doma vždy před i po každém jídle. Sice jsem ráda že u mě stačí jenom 3x do týdne, ale určitě nechci nic zanedbat.
Jsou počáteční hodnoty z OGGT hodně vysoké? Mohla mít švagrová vyšší když se musela testovat při každém jídle?
Děkuji moc za odpověď
S pozdravem Mitysková

Podle nových kritérií sice nemáte cukrovku, ale s ohledem na vyšší riziko je dobře, že jste hlídaná. Hodnoty OGTT byly ještě v normě, ale při horní hranici. Měření 3x týdně je více než dostatečné, stačilo by i méně (1x týdně, event. po rizikovějším jídle).

Dobrý den, jsem ve 30. tt a z gynekologie mě poslali do diabetické poradny, i když jsem měla oGTT v normě 4,4-9,3-6,4, ale je mi nad 30 let, jsem obézní, v předchozím těhotenství jsem byla hlídána pro gestační diabetes díky podobným výsledkům jako tentokrát, dcera měla porodní váhu 3,65 kg, další věc je větší množství plodové vody a plod je o 14 dní větší prý hlavně v bříšku. Dostala jsem glukometr na velký glykemický profil (48 hodin) a všechny glykémie jsou v normě ranní max. 4,9, před jídlem také max. 4,9 a hodinu po jídle max. 7,3. Mám problém s dietou, když mi před týdnem oznámili, že je miminko větší zřejmě kvůli diabetu, tak jsem si našla vaše stránky a začala dodržovat stravu na 250 g sacharidů, paní doktorka mi snížila v pondělí příjem na 200 g a 7500 kj, takže od pondělka jím na 200 g, dnes jsem se vážila, dělám to pravidelně každé úterý a mám o 4,5 kg méně než před týdnem, což mi nepřipadá v pořádku a pokud budu dodržovat jídelníček co jsem dostala v poradně, tak mám strach, že půjde váha ještě rychleji dolů. Za celé těhotenství jsem přibrala jen 3 kg a teď jsem -1,5 kg pod původní váhou. Mám strach, aby takové snižování váhy neublížilo miminku. Co jím na 200 g sacharidů, tak jsem hrozně unavená. Jak mám upravit jídelníček, abych alespoň udržela váhu? Můžu si zvýšit sacharidy na 250 g, když mám normální glykemie? Děkuji za radu. Krásný den

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
6
C
V
H
Enter the code without spaces.