Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Diagnóza těhotenské cukrovky se stanovuje na základě zvýšených hladin cukru v krvi, nikoliv v moči. Cukr v moči se objevuje u řady těhotných žen i bez cukrovky. Rozhodující je vyšetření z krve. Takže pokud byla i hodnota nalačno v mezích (nižší než 5,1), cukrovku nemáte.

Moc děkuji za odpověď.
Mám již i výsledek odběru nalačno a je to 5,4, výsledek testu vyšel tedy pozitivní zřejmě na základě tohoto.
Dovolte mi tedy prosím ještě jednu otázku, snad opravdu poslední: Mohly na hodnotu odběru nalačno mít vliv okolnosti odběru (kromě již zmíněné předcházející nemoci jsem tu noc před testem spala jen asi 4,5 hodiny, měla jsem v neděli odpoledne kávu, kterou běžně téměř nepiju a hlavně ne tak silnou, a asi mě to nějak nabudilo, takže jsem večer nemohla usnout; ráno před testem jsem nestíhala, byla jsem z toho lehce nervózní a do odběrové místnosti jsem tak trochu dobíhala, mj. 1 patro po schodech)?
Moc ještě jednou děkuji a přeji Vám jen dobré.

Glykémie nalačno je ovlivnitelná řadou faktorů, proto při lehce vyšší samotné glykémii nalačno doporučujeme vyšetření zopakovat (stačí jen glykémii nalačno).

Tak přece ještě jednou, tentokrát píšu, co jsem se dozvěděla včera při návštěvě u diabetoložky...

Bohužel jsem tam byla dost pozdě před "zavíračkou", už neměla moc času, nechtěla se se mnou moc bavit, prohlásila internet za vynález ďáblův (když jsem se snažila vysvětlit, na jakých stránkách jsem se vzdělávala ;-) , ale hlavně - označila moje výsledky za patologické, ovšem nikoli kvůli hodnotě nalačno (5,4), ta je prý v pořádku, ale kvůli hodnotě v 60. minutě (8,6???)... Tak z toho jsem popravdě zmatená už úplně, nevím, co si vlastně myslet, o obou hodnotách po požití roztoku jsem si myslela, že jsou v pořádku podle starého i podle nového...

Pozvala mě na odběr nalačno za týden (nevím ale vlastně , co se bude vyšetřovat; mám s sebou přinést vzorek ze sběru moči za 12 hodin a teď si uvědomuju, že také nevím, jakých 12 hodin to má být...) a dala mi jídelníček na 225 g sacharidů, pravděpodobně obecně diabetický (seznam doporučených potravin obsahuje např. light nápoje a tavené sýry, naopak zapovídá jiné mléčné výrobky než nízkotučné, ořechy všeho druhu a vůbec všechno, co jen trochu "smrdí" tukem - to bych pak ráda věděla, kde vlastně tu energii mám brát; leták tedy, stejně jako Vy, doporučoval jako druhou večeři se 40 g pečiva, lékařka to označila za "zastaralé" a doporučila spíše 2 dl mléka...).

Tak jsem z toho docela "vedle", myslela jsem si, že se to konečně vysvětlí, udělá se třeba kontrolní odběr nalačno, který bude OK a budu mít klid, a ono ne, vypadá to, že už mě jen tak "nepustí"... Už mi to nějak přerůstá přes hlavu, řeším už 14 dní akorát cukrovku a dietu a všechno ostatní jde stranou, přitom potřebuju pracovat (dokončuji VŠ, tlačí mě termín odevzdání DP) a obecně fungovat a ne běhat po doktorech a starat se akorát o jídlo, když si navíc myslím, že je to všechno zbytečné a že celý ten stres s tím je taky zbytečný a neprospívá ani mně, ani dítěti, ani rodině... Občas už mě i napadlo, že jsem měla radši OGTT předem odmítnout a být v klidu... A upřímně - mám chuť se na to vykašlat (teda na tu dietu podle Vašich stránek pochopitelně ne, ta asi nemůže ničemu uškodit, stejně jako zvýšení fyzické aktivity, ale na to "martyrium s medicínským systémem")...
To by nestačilo, kdybych šla (samozřejmě po dodržování diety; po těch cca 14 dnech mohu říct, že to není zas tak strašné a mám z toho aspoň dobrý pocit, že pro sebe něco dělám, navíc bych řekla, že se i fyzicky cítím o něco lépe) ve 30. TT na standardní odběr krve nalačno, který se stejně bude dělat (protilátky), a podle výsledku pak se zařídila dál? Jenže zároveň nechci být "problémová" - jak se na mě budou dívat potom v porodnici, když budu "neléčená cukrovkářka"?

Moc se Vám omlouvám za tento "výlev" a jeho délku, asi to sem nepatří, ale celé mě to hrozně štve, protože si myslím (aspoň zatím pořád ještě můžu), že je to jenom nějaká chyba a teď už vůbec nevím, co s tím...

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné používat ke slazení nápojů při těhotenské cukrovce stévii ve formě bylinky. Děkuji za odpověď.

Ano, stévii můžete.

Dobrý den,
jsem ve 25. tt a při testu oGTT mi vyšla hodnota 5,6, takže se dále netestovalo. Při prvním těhotenství před 14 měsíci byly výsledky v pořádku, ani v rodině problémy s cukrovkou nemáme. Je možné, že výsledek byl tím, že jsem se v noci pořádně nevyspala, protože na mě "lezla" nemoc? (Bylo mi divně už den před testem večer a odpoledne po testu už jsem měla horečku). Měl by se tedy test opakovat?
Díky za odpověď.

Test nelze provádět v době akutního onemocnění, protože může výrazně zkreslit výsledky testu. Běžte na něj znovu, až se uzdravíte.

Vážená paní doktorko, mám dotaz ohledně zvýšených hodnot po 2 hodinách. Těhotenskou cukrovku jsem měla v obou těhotenstvích, poprvé léčena inzulinem (nízké dávky max. 8 jednotek), podruhé cukrovka zjištěna v 1. trimestru, OGTT na moji žádost (3. měsíce před těhotenstvím OGTT v pořádku) a léčena jen dietou, dobře kompenzovaná. Cukrovku 2. typu mám v rodinné anamnéze, hmotnost mám normální. Nyní jsem půl roku po porodu a plně kojím. Dělán OGTT s hodnotou 4,4 a 7,9. Na další mám jít za půl roku a poté se teprve uvidí, zda bude v pořádku, nebo bude diagnostikována porucha glukózové tolerance. Zatím tedy bez dalších doporučení. Na dotaz, zda může mít vliv kojení, mi bylo řečeno, že to ovlivňuje pouze lačnou glykémii (tu jsem měla vždy v normě, i v těhotenství) Je to opravdu tak? Mám tedy jít na nový test za rok od porodu, nebo počkat až do skončení kojení (plánuji kojit déle)? Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Markéta

Kojení má určitě vliv na výsledky testu (a nejen na glykémii nalačno), proto bych doporučovala na test jít až po jeho ukončení (s odstupem alespoň měsíc po ukončení). Smyslem kontroly do půl roku po porodu je odhalit jednoznačnou přetvávající poruchu či cukrovku, kterou je třeba řešit. Hraniční výsledek (jako ve vašem případě) je pak lépe kontrolovat až po vyloučejí všech vlivů na výsledek testu (tj. kojení).

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na následující… Bude mi 30 let, jsem nyní v 7.tt (první těhotenství), jsem 1 rok po operaci štítné žlázy pro Graves – Basedovu chorobu (zvýšená funkce štítné žlázy, zjištěno ve 26 letech, štítná žláza odebrána, nyní Euthyrox 125 mg), mám o 3 roky mladšího bratra, kterému ve 25 letech byla zjištěna DM 1.typu (rodiče DM nemají, prababička ze strany matčinýho otce měla DM 2.typ, babičce z matčiny strany nedávno zjistili také DM 2.typ). Já nyní byla na pravidelné kontrole na endokrinologii, hormony štítné žlázy jsou v pořádku. Zároveň mi vzali glykémii. Výsledky nevím, ale lékařka mi řekla, že jsou hraniční. Mám přijít na kontrolu za měsíc a nyní jí napsat jídelníček. Jsem z toho nyní celkem nervozní a samozřejmě se bojím. Všude se píše, že těhotenská cukrovka vzniká až po 20.týdnu. Je možné, že toto nebude těhotenská cukrovka, ale souvisí to s jiným typem (např. DM 1. typ). Může to být těhotenská? Jaká je pravděpodobnost, že mě postihne vzhledem k výše uvedenému nebo že mi zůstane? Vím, že z dotazu lze těžko vyvozovat důsledky, ale za každý názor budu vděčná.

To je podivný postup. Zaprvé, diagnózu nelze stanovit z jediného měření glykémie nalačno (je třeba zopakovat) a za druhé, pokud je hodnota vyšší (5,1 mmol/l a vyšší), je třeba věc řešit hned a ne až za měsíc. U cukrovky 1. typu bývá začátek zpravidla dramatičtější (nikoli hraniční hodnoty), tím se tedy zbytečně nestresujte. Může jít o nějakou drobnou poruchu přítomnou už před těhotenstvím, může jít ale i o chybu měření. Vyžádejte si proto výsledky a opakování měření - hned, ne až za měsíc. Doporučený postup diagnózy cukrovky v těhotenství najdete zde: http://www.diab.cz/dokumenty/Screening_GDM_2014_souhrn.pdf

Glukosa před zátěží 4.10 mmol/l, glukosa po zátěži 7.50....?? Děkuji za odpověď.

Nelze říci, protože k vyloučení cukrovky podle nových kritérií jsou nutná tři měření: nalačno, v 60. min a ve 120. min po vypití 75 g glukózy.

Dobrý den paní doktorko,
dlouho jsem přemýšlela, zda Vám napsat své zkušenosti s diagnostikou těhotenské cukrovky, ale po přečtení příspěvku Kateřiny, to považuji za nezbytné.

Jsem rovněž z Českých Budějovic a na počátku července (26+6 tt) jsem absolvovala ogtt v odběrové místnosti STAFILA, spol. s r.o. Nejprve mi byl udělán kontrolní odběr z prstu. Hodnota glykémie vyhovovala a byla mi odebrána krev ze žíly. Poté mi dala laborantka vypít roztok glukózy (0.5l), do kterého přimíchala šťávu z jednoho celého citronu, kterou jsem si přinesla s sebou. Poté jsem mohla odejít ke svému gynekologovi na pravidelné vyšetření, neboť má ordinaci cca 5 metrů od odběrové místnosti. Po celou dobu jsem mohla pít vodu. Musím říct, že před vyšetřením u gynekologa jsem vždy extrémně vystresovaná a více než hodina čekání v čekárně to rovněž neusnadnila. Může mít opravdu stres velký vliv na výsledek testu?

Po prohlídce na gynekologii jsem se vrátila zpět do odběrové místnosti. Nevím, zda druhý vzorek mi byl odebrán přesně po 120 minutách, ale spíše to bylo o něco dříve. Nedá se říci, ze by laborantka hlídala čas, spíše to nechávala na maminkách. Vzorek po 60 minutách odebírán nebyl. Hodnota na lačno 3,93, po 120 minutách 7,75. Upozorňuji, že se jednalo pouze o odběrovou místnost a netuším, zda byla krev okamžitě odvezena k testování.

Když jsem si o týden později volala na gynekologii pro výsledky, řekla mi sestra, že mám hodnotu na hraně a mám se vyvarovat sladkého a ovoce jíst v rozumné míře. Nedalo mi to a volala jsem na diabetologii, kde mi paní doktorka sdělila, že dle starých kritérií mám těhotenskou cukrovku a ihned mě objednala.

Péče na diabetologii (MUDr. Váchová) byla naprosto ukázková. Vše mi vysvětlili, dostala jsem glukometr a rovněž mi sdělili, ať požádám gynekologa o zopakování testu, tentokrát s dodržením 3 odběrů a nových hodnot. Požádala jsem tedy gynekologa o opakování testu, ale odmítl s tím, že nová kritéria má na stole teprve týden a vlastně je lepší, že držím dietu. Přitom jsem do 33 tt přibrala jen 5 kg a při 175cm vážím 62kg. Tuto váhu mám i nyní v 36 tt.

Bohužel jsem byla následně hospitalizována pro hrozící předčasný porod. Dostala jsem se tak do péče diabetoložky v nemocnici v Českých Budějovicích a nestačím se divit. Test ogtt u hospitalizovaných pacientek je zde prováděn na základě 2 hodnot, navíc není odebírána krev ze žíly, ale z prstu do jakési odběrové nádobky.

S ohledem na GDM je mi při hospitalizaci jednou za 14 dní kontrolován glykemický index (nalačno a hodinu po hlavních jídlech je odebrána krev z prstu do jakési odběrové nádobky s tím, že hodnota musí být do 6,5) a předepsána dieta. Cukrovku mám dobře kompenzovanou a výsledky v pořádku. Vaše požadavky na dietu tu však aplikovány rozhodně nejsou (pravidelně dostáváme tavené sýry, paštiky, světlé pečivo, dia přesnídávky, dia džem, zelenina k obědu je maximálně ve formě dušené mrkve či špenátu, atd).

Diabetoložka mi rovněž sdělila, že dietu budu meset dodržovat i celé šestinedělí, což je opět zcela v rozporu s tím, co jsem četla na Vašich stránkách. Mohu se po porodu alespoň občas rozmazlit nějakou tou sladkou buchtou či marmeládou k snídaní?

Předem mnohokrát děkuji za Vaši odpověď.

Děkuji za váš příspěvek, takové informace jsou po nás cenné - stran osvěty mezi lékaři ve snaze o sjednocení postupů. V šestinedělí si už zahřešte, zvlášť když ve vašem případě ani není jisté, že cukrovku vůbec máte.

Dobrý den, náhodou jsem narazila na vaše stránky. Při běžném testu těhotenské cukrovky mi byly naměřeny hodnoty nalačno 5,1, po 60 minutách 8,29 a po 120 minutách 7,96. Byla jsem odeslána na diabetologii a tam mi bylo paní doktorkou sděleno, že se jedná o gestační diabetes a musím dodržovat dietu dle starých norem. ( nalačno 5- 5,5; 1 h PPG pod 7,8; 2 h po začátku jídla 6-7-7,1). Jedná se doopravdy o gestační diabetes nebo dodržuji dietu zbytečně? Hodnoty dle nových a starých kritérií jsou velmi rozdílné...Jaké normy by tedy měly být dodržovány? Nyní jsem v 35. týdnu a relativně často se mi stává, že mám zvýšené ranní hodnoty nalačno nad hodnotu 5,5. Podle nových kritérií by tato hodnota měla být do 5,1. Já jsem měla hodnoty nalačno v rozmezí 5,1-5,5; nyní mám hodnoty nad 5,5. Jiné hodnoty jsou v pořádku ( dle dodržování starých kritérií). Chtěla bych poprosit o radu, jak snížit hodnoty nalačno? V současné době pociťuji více pocity hladu přes den, občas i v noci, pokud nemohu spát. Bojím se jíst více, aby jsem neměla zvýšené hodnoty. Předem děkuji za odpověď.

Máte cukrovku podle starých (hodnota ve 120. min) i podle nových (hodnota nalačno) kritérií. Dieta je na místě, ale nesmíte hladovět a už vůbec ne hubnout. Pročtěte si naši dietu a zkuste to "vyladit". Ve vašem případě je zejména důležitá druhá večeře - ta má vliv na hodnotu nalačno. Ideální 2. večeře je 40 g pečiva a jeden mléčný výrobek (bílý jogurt, žervé nebo hrnek mléka), vynechat ovoce. 2. večeře se jí kolem 22. hodiny, klidně i později (chodíte-li později spát).

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jestli jsou nějaké nové normy pro označení těhotenská cukrovka. Dnes jsem byla na oGTT. První hodnota 4,6 po vypití sladkého roztoku a uplynutí dvou hodin hodnota 5,36. Slyšela jsem, že snad je teď nová hranice 5,1. Je to pravda a mám se obávat těhotenské cukrovky a raději omezit cukry?
Děkuji za odpověď.

Informace o nových kritériích najdete zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/OGTT_jak_se_zjisti_tehotenska_cukrovka_GDM
Podle starých i nových kritérií máte obě hodnoty v normě, přesto cukrovku nelze spolehlivě vyloučit, protože vám nebyla stanovena hodnota v 60. min po vypití roztoku.

 

Dobrý den, chci vám napsat, jak mi byl dělán test na těhotenskou cukrovku a co jsem se dozvěděla, když jsem se bránila. Byla mi odebrána krav na lačno - z prstu!!! a vyhodnocena glukometrem!!!. Hodnota vyšla 5,4 což je zvýšené a bylo mi tedy řečeno, že mám cukrovku. Když jsem se bránila, že test má být proveden ze žíly a vyhodnocen laboratorně, tak mi bylo sděleno, že pro všechny odběrné laboratoře v ČB (STAFILA, spol. s r.o.) je předepsáno, že odběr na lačno se provádí z prstu a vyhodnocuje glukometrem a že je to v pořádku. Opakování testu jiný den se neprovádí. Na moje námitky ke glukometru jsem se dozvěděla, že v laboratoři mají k dispozici kalibrovaný přístroj, tudíž je stejně přesný jako vyhodnocení laboratorní metodou. Odběr z prstu místo žíly je prý také v pořádku. Nelíbí se mi celý postup, který se týká vlastně všech těhotných že z Č. Budějovic.
Také mi připadá nesprávné, že jsem evidovaná jako cukrovkářka, když došlo k nepřesnému testování, tudíž přeci vůbec není jisté, zda cukrovku mám, či nikoli. Před dvěma roky jsem v těhotenství test prodělala, hodnoty 4,1 a 6,7. Na začátku tohoto těhotenství jsem cukr měla 3,4. Nikdo z rodiny cukrovku nemá. Vím, že podle uvedeného nelze u mě říct, zda cukrovku mám, či nikoli, ale připadá mi celý postup špatně. Na základě rady lékařky tedy držím dietu (ne tak přísnou jak uvádíte - potraviny nevážím, ale vynechala jsem cukr a snažím se jíst v pravidelných intervalech). Nevím, zda tato omezení nejsou zbytečná.

Jak píšete, diagnóza cukrovky u vás jistá není, protože takto nelze postupovat. Děkujeme za podnět, který budeme dále řešit.

jeste bych chtela dodat ta hodnota byla asi po vypiti roztoku 5,5. takze nevim jak se to bere kdyz mi rekli jen tuto hodnotu. zitra si vyzadam testy abych to mohla doplnit. dekuji Iveta H.

Je celkem jedno, jaká byla hodnota po vypití roztoku, protože u vás je diagnóza jasná už z hodnoty nalačno (správně se v testu ani nemělo pokračovat - tyto chyby se však bohužel dějí i u nás).

Dobry den pani Doktorko, jiz jsem psala jeden komentar ale nikde ho nevidim, tak nevim:-), prosim Vas chtela bych se zeptat, ziji v Irsku a tady maji uplne jiny system okremne vseho. byla jsem na testech OGGT a rekli mi ze mam teh.cukrovku, mela jsem hodnotu 5,5 na lacno,ale kdyz tady vidim ze zeny pisi tri hodnoty tak nevim mne rekli jen toto, testy tady asi taky maji jiny protoze mne nabrali rano krev a pak jsem vypila ten gluk.syrup a poslali me na dve hodiny domu,po dvou hod. mi vzali dalsi krev, ve vasem testu zena musi byt dve hod.v klidu,coz jsem byla ale stejne to prejizdeni a zadne mereni uz po hodine dalsi odber. tak se nedivim ze jim to tady vychazi asi jinak, hodne pak platite za jehly a stitky tak nevim asi busines. Prosim Vas chtela jsem se zeptat merim se 7x denne, a rano dle nich to mam vysoke kolem 5,5-5,6-5,8 mela jsem i 5,1 , pres den mam normalni hodnoty co chteji do 7, jen to rano a nekdy mirne vzdy po svacine nad 5. rekli mi at jim vic pred spanim ze mam velkou proluku v noci,ale stejne. chodim spat kolem 12 vecer a rano vstavam kolem pul devate. v po jdu do poradny a chteji mi dat inzulin,tak se chci zeptat jaky nazor na to mate Vy? je opravdu potreba inzulin? je mi uplne dobre,nejsem rano ani unavena bez energie,co je pravda v noci moc nemuzu spat, mam porad sny,jakobych byla nekde jinde..jestli i tohle na to pusobi ze nespite poradne.Omlouvam se za delsi text a dekuji moc za odpoved. Iveta H.

Ty ranní hodnoty jsou opravdu vyšší a pokud nepomůže úprava druhé večeře (ideálně 40 g pečiva + nesladký mléčný výrobek, ne ovoce), řešíme dále - je to však individuální a takhle na dálku nelze posoudit, musela bych mít o vás i miminku více informací.

Dobrý den,
můj gynekolog mi těhotenskou cukrovku zjišťoval z krve, a to v 25tt. Nikam mě neposílal. Bylo jedno, zda jsem/nejsem najezená. Bylo mi řečeno, že to zjišťují jinou metodou a nemusím pít roztok, jak je standardem.
Je tento test směrodatný pro určení těhotenské cukrovky?
Děkuji.

Asi se jednalo o glykovaný hemoglobin, který však nelze použít k vyloučení těhotenské cukrovky - zvyšuje se až při déle trvající neléčené cukrovce. Používáme jej v těhotenství k průběžným kontrolám pacientek (zda je léčba dostatečná), ale nikoli k diagnóze.

Dobrý den,
chtěla bych se Vás optat na mé hodnoty, jelikož v naší diabetelogické poradně si se mnou neví rady. Po zátěžovém testu OGTT ve 26tt mi vyšly tyto hodnoty:
na lačno: 4,4, 60 min. po vypití glukozy 9,6, 120 min. po vypití 5,4. Byla jsem odeslána do diab.poradny, kde mi po přezkoumání hodnot bylo sděleno, že podle staré normy těhotenskou cukrovku mám, dle starých nemám, a že platné jsou obě a tak přesně nevědí, zda cukrovku potvrdit nebo ne. Mám prý jen omezit sladké (ale nemám úplně co omezovat, protože sladké moc nemusím a nejím). Od začátku těhot. mám 6 kg nahoře, netrpím obezitou a mimčo velikostí odpovídá týdnu těhotenství. Zajímalo by mě, zda tedy cukrovku mám nebo ne, zda mám začít řešit nějaké diety nebo se stravovat normálně. Děkuji předem za odpověď :)

Cukrovku nemáte a užívejte si zdravé těhotenství bez zbytečných omezení.

Dobrý den, již jsem projela mnoho stránek a diskuzí a nikde jsem nenašla žádnou, která by se zabývala mým dotazem. Jsem pozorována pro GDM a už 2x se mi stalo, že jsem měla hodnotu 60 min po jídle kolem 6,5 a 120 min po jídle 7,7 a vyšší. Nechápu, jak je to možné? Hodnota by přece logicky měla klesat, kde se tam ta glukosa bere? U obou měření jsem se dívala na film s manželem, takže klidný večer, žádný stres. Velmi vám děkuji za odpověď, Jinřiška

Glukóza se vstřebává různě dlouho v závislosti na skladbě jídla a dalších individuálních faktorech. V případě jednoduchých "rychlých" cukrů dosahuje její hladina vrcholu kolem 60. min po požití (jako je tomu obvykle u oGTT testu). U složitých "pomalých" sacharidů, zvláště v kombinaci s tukem (který celkově zpomaluje trávení), se může stát, že hladina cukru v krvi bude vrcholit až později než za hodinu. Ve vašem případě hrál roli ještě další faktor - že jste si po jídle sedla k televizi. Pohyb je velmi důležitou součástí léčby, protože snižuje glykémie. Samozřejmě není reálné ani možné jít hned po jídle cvičit, ale pomůže i běžný pohyb po domácnosti - v rámci úklidu kuchyně po jídle atd. Pokud lze, procházka by byla ideální. 

Dobrý den paní doktorko, mám dotaz ohledně druhé večeře. Druho véču jím kolem 22hod. ale když jdu spát do 2hodin od posledního jídla, tak se v noci často budím s pocitem hladu. Chci se zeptat, můžu jít spát např. po hodině od posledního jídla??? Protože já opravdu nevydržím.
A druhý dotaz. od 29tt mám dietu a od té doby jsem nepřibírala. Teď jsem ve 36tt a mám kilo až kilo a půl nahoře. Je to v pořádku???
Děkuji.

Druhou večeři si klidně posuňte na později. Na váš druhý dotaz se mi těžko odpovídá - nemám o vás dostatek informací. Optimální váhový přírůstek je individuální a velmi záleží také na tom, zda je žena spíš hubená, normální, v pásmu nadváhy či obezity.

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Ve 24. tt jsem absolvovala OGTT s negativními výsledky. Vzhledem k tomu, že v předešlém těhotenství jsem ho měla také negativní, ale dítě v posledních týdnech těhotenství přibývalo více na váze a následně po porodu se vyskytly i určité zdravotní problémy, zažádala jsem nyní ve 32. týdnu o zopakování testu. Tentokrát mám hodnoty 2 hodiny po testu 8,48 a chystám se tedy na diabetologii. Můj problém spočívá v tom, že plod má pouze dvoucévný pupečník a napadá mě tedy otázka, zda se k miminku dostane dostatek živin, když budu držet klasickou těhotenskou dietu. Nebo se to snad řeší jinak? Zatím ještě neznám názor paní doktorky, ke které se chystám, ale ráda bych odpověď na tento problém slyšela z více stran. Děkuji a přeji hezký den.

Pokud se budete řídit dietou uvedenou na těchto stránkách, nemusíte se žádného nedostatku živin obávat (ani při dvoucévném pupečníku).

Dobrý den, byla jsem v24tt na gott a vyšli mi hodnoty na lacno4,5 hodinu po vypít 10,6 a dvě hodiny po vypít 6,1. Řekli mi že mám cukrovku a nasadili diétu. Teď mám na loskot 3,2-4,4 po 2hodinách po snídani 3,4-4,3 hodinu po obědě 4,6-5,2 a po dvou hodinách po večeři 3,5. Chodím si tak dvakrát za den lehnout. Bolí mi pořád hlava a ubírá na váze. Je to v pořádku?Chtěla bych si nechat znova udělat testy,protože si myslím že cukrovku nemám. Můžete mi poradit. Předem dekuji

Podle výsledků testu máte těhotenskou cukrovku a opakování testu považuji za zbytečné. Dietu je ale třeba upravit tak, abyste nehubla - nedostatek živin dělá sice nízké hodnoty glykémie po jídle, ale celkově vám ani miminku neprospívá. Vhodná dieta je podrobně vysvětlena na těchto stránkách.

Dobry den, chci se zeptat, zda je normalni mit rano pred snidani hodnoty 5,1 a hodinu po snidani 4,7 ? K snidani jsem mela platek chleba, maly kureci
rizecek a kousek papriky. K piti sklenici slabe kavy s mlekem bez cukru. Je ta hodnota mozna, kdyz mleko je jeste ke vsemu k snidani docela problematicke ?
Tu hodinu po snidani jsem cestovala do prace.
Dekuji.

Je to možné, dokonce i běžné (u mírné cukrovky, kdy dietní jílo spojené s pohybem je takto bezproblémové). Jiným vysvětlením je chyba měření.

Dobrý den,

ranní testy na lačno mi vycházejí špatně v rozmezí 5,8 - 7. Avšak testy 1. hodinu po hlavních jídlech jsem schopná ovlivnit do normy 15 - 20 min. svižnou chůzí. Bez chůze 8,1, po 15 min chuzi 6,4. Můžu takto ovlivňovat výsledky? Jsou v pořádku ohledně dítěte...

Děkuji Klára Poláková

Pohyb je důležitou součástí léčby, prospívá vám i dítěti (jen je asi nereálné zajistit jej po každém jídle...také v pokročilém těhotenství). Na druhou stranu ty ranní hodnoty nejsou v pořádku a měly by se řešit. Máte druhou večeři? Pokud ne, tím bych začala - dát si ji co nejpozději (mezi 22 - 23 hod.), kousek pečiva s něčím (lučina, sýr, bílý jogurt...), ne ovoce. Pokud ani to nepomůže, pak je na místě malá dávka déle působícího inzulinu večer nebo metformin.

Dobrý den, mám GDM, glukometr používám od minulého týdne. Ještě žádnou z hodnot jsem neměla ve vámi udané normě - 5,1 a 7,8. Navíc mi moje diabetoložka (mimochodem jediná, která mě vzala a neřekla mi, že má plno (Brno)) udala jiné hodnoty - 5,5 a po 120 min. do 6,6. Navíc jsem se v lékařských materiálech dočetla o dalším rozmezí - 5,5, 7,2 a pod 120 min. 6,6.
Musím říct, že vámi udané hodnoty jsem ještě ani jednou nesplnila, vždy mám mírně navíc. Většinou se vlezu do hodnot mé diabetoložky, také občas něco navíc.
Dietu držím od chvíle, kdy mi byl GDM zjištěn, věci si nevážím, ale jím mnohem méně, již jsem zhubla 2,5 kg (10 dní diety).
Takže k mému dotazu - myslíte si, že bych měla aplikovat inzulín? Moje doktorka bude k dispozici až za 20 dní, není nutné nasadit inzulín dříve? Děkuji za odpověď.

Omlouvám se za pozdní odpověď, ale i tak tato poradna nemůže sloužit k ordinování léčby na dálku. Obvykle se postupuje tak, že se dá dietě nějaký čas (cca týden), vychytají se dietní chyby a pak se teprve přistupuje k inzulinu. Doufám, že se vše již vyřešilo.

Dobry den,
mela jsem těhotenskou cukrovku (při dodrzovani diety jsem mela glykemii v poradku, inzulin jsem nebrala). Není mi jasne, kdy presne by mela zmizet a jak se mam ted po porodu chovat.
Ted jsem 3 tydny po porodu.
V porodnici mi den po porodu merili glykemii 4 krat za den, výsledky byly v poradku, ale byla jsem tam stále na diabetologicke diete, tak mi prijde ze to mereni nemelo moc smysl. Vzdyt i během tehotenstvi jsem mela při diete glykemii v poradku!
Tak jsem se doma párkrát zmerila po jidle s cukrem a hodnoty v poradku nemam:-(
Mela jsem 7,1 hodinu po kousku marcipanu a 8,7 hodinu po bublanine.

Znamena to, ze mam stále cukrovku??
Mam dále drzet dietu?
Mohu nejak snížit pravdepodobnost, ze mi ta cukrovka zustane napořád?

Dekuji moc

Těhotenská cukrovka by měla odeznít do konce šestinedělí. Takže 3 týdny po porodu jsou vyšší glykémie po sladkém obvyklé - proto jej v šestinedělí omezíme. Riziko cukrovky 2. typu (které je u žen s anamnézou těhotenské cukrovky zvýšené) snížíte zdravým životním stylem - netloustnout, přemýšlet nad tím, co jíte a jak jíte, mít dostatek pohybu.

Dobrý den, mám zvýšenou glykémii na lačno (při oGTt 5,3, domácím glukometrem 5,5), lékař na nic nečekal a nasadil mi Metformin. Nejsem si jista novými studiemi, že popsané nežádoucí účinky na plod jsou přežitek a vy se zde o PAD vůbec v léčbě nezmiňujete. Nevím zda mám Metformin brát či nebrat, co je horší? Není lepší alternativou aplikace inzulínu? Lékař říkal, že jsem ideální pro léčbu PAD, protože jsem přišla v čas (25týden)a on má pomalý rozjezd a že bych se k inzulínu stejně dostala a takto se nebudu muset píchat. Děkuji za další názor

Metformin se v posledních několika letech začal i u nás používat v léčbě těhotenské cukrovky. V zahraničí jsou s ním dobré zkušenosti. Na stránkách jej zatím nezmiňujeme, protože zatím nepatří do běžné léčby jako inzulin a záleží na konkrétním pracovišti. Také na našem pracovišti jej ve vybraných případech používáme.

Dobrý den, ráda bych se Vás dotázala na svou situaci. Můj gynekolog má dovolenou a v mezidobí jsem si měla dojít na oGTT test, jelikož jsem měla na lačno cukr 6,7 (jsem ve 13tt). Tam jsem dnes byla s tím, že jsem měla nalačno 8 a test byl přerušen (nic mi vypít nedali), dostala jsem zprávu s výsledky a že více mi k tomu řekne můj gynekolog. Ten ale bude až 12.8. (14.8. mám termín kontroly). Můžete mi říci, prosím, co alespoň přibližně očekávat, že se bude dít? Moc děkuji.

Máte cukrovku, pravděpodovně v určité formě přítomnou už před těhotenstvím a musíte být léčena a sledována diabetologem. Začněte s naší dietou a objednejte se na diabetologii - viz náš seznam dia poraden.

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
x
p
B
u
Enter the code without spaces.