Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Ano, jedná se o těhotenskou cukrovku, zvýšená je prostřední hodnota (podle starých i nových kritérií).

Dobrý den,
včera, 28+1, mi byl provedený test těhotenské cukrovky. Hodnota nalačno byla v pořádku, ovšem hodnota po 2 hodinách je 9,1. Se svým gynekologem jsem telefonicky konzultovala zvýšenou hodnotu a řekl mi, že to nic není, že je to lehce zvýšené. Mám prý vynechat bílé pečivo a nejíst vůbec sladké.
Chtěla jsem se zeptat, zda tento test může být ovlivněný tím, v jakém těhotenském týdnu se provádí. Zároveň se chci zeptat, zda je tato dieta, kterou mi pan doktor doporučil, dostačující.
Ještě mi není jasné, proč se někde odebírají a hodnotí tři vzorky a někde jen dva. Mně brali krev nalačno a následně 2 hodiny po vypití tekutiny.
Děkuji předem za odpověď.

Máte těhotenskou cukrovku a dieta pana doktora rozhodně nestačí. Také je třeba, aby vás sledoval diabetolog, který mimo jiné zajistí pravidelné kontroly hladin cukru (které si budete dělat sama na glukometru). Na týdnu záleží, ale kritéria jsou stejná i ve 28+1. Nově by měly všechny laboratoře provádět 3 měření - těhotenská cukrovka je potvrzena při zvýšení kterékoliv z nich.

Dobrý den, čistě náhodou jsem zjistila, že se měnila pravidla pro hodnocení těhotenského diabetu po OGTT. Mohla bych se zeptat, na základě čeho byla změněna? V obou těhotenstvích jsem na základě OGTT (starých pravidel) měla potvrzený GDM (Lačná glykémie 4,3–4,7; 60 min. 9,1–9,8; 120 min 6,9–7,9 mmol/l. OGTT proveden celkem 4x v průběhu 2 těhot. a šestinedělí). POdle nových kritérií bych tedy diagnózu GDM neměla, chápu to správně? Ovšem v obou těhotensvích jsem byla nakonec léčena inzulínem, protože glykémie po jídle se i přes poctivě dodržovanou dietu (vážení sacharidů...) pohybovala často nad 8 mmo/l. Byla tedy chyba ve stanovení diagnózy anebo by byla chyba podle nových kritérií tuto diagnózu nestanovit?
Předem děkuji za odpověď.
P.S. Plně chápu Vaše pracovní nasazení a proto se nebudu divit, když můj dotaz položený čistě ze zvědavosti neodpovíte.
Přeji krásné slunečné dny Jaroslava

No, to je oříšek... Na váš úvodní dotaz je odpoveď snadná, horší bude ten další...
Metabolizmus cukrů je pozměněn u všech těhotných žen vlivem hormonálních změn, které v těhotenství nastávají. Otázka je, kdy už jsou hladiny cukru nad rámec normálních těhotenských změn - tedy, kdy už jsou patologické a je třeba je léčit. Původní kritéria byla nastavena "odhadem", protože nebylo dostatek informací. Nová kritéria byla změna na základě velké a kvalitně provedené studie HAPO (zapojeno cca 25 tisíc těhotných žen), ve které se zjišťovalo, jak vysoké hladiny krevního cukru již představují riziko. Kritéria byla postupně přejata uznávanými institucemi jako je WHO a v řadě zemí, proto ani Česká republika nechce být pozadu. Našim velkým problémem však není pouze všeobecné přijetí nových kritérií (diabetologové a biochemici již přijali, gynekologové je zatím odmítají), ale také velmi rozšířené metodické chyby při provádění oGTT, které zásadním způsobem ovlivňují jeho výsledky. A tím se dostávám k nelehké odpovědi na váš další dotaz. Byly vám oGTT provedeny metodicky správně jak popisujeme na http://www.tehotenskacukrovka.cz/jak-byl-mel-test-spravne-probihat Jedna z možností tedy je, že jste cukrovku skutečně měla, i když výsledky oGTT byly (falešně) nižší. Druhou možností je, že jste ji neměla (testy byly provedeny správně a podle nových kritérií byly výsledky v normě). Pak se nabízí odpověď, že jste byla zbytečně léčena. Jak jsem vysvětlovala na začátku - jistou "poruchu" má každá žena, nová kritéria lépe stanovila, co už léčit máme a co ještě ne. V nových kritériích je přísnější glykémie nalačno, zatímco po zátěži glukózou (a z toho odvozeně i po jídle) jsou nově tolerovány hodnoty vyšší.  

http://bolsasmichaelkorsprecios.com Bolsas Michael Kors Precios
http://michaelkorsrebajas.com Michael Kors Rebajas
http://bolsosmichaelkorsoutlet.com Bolsos Michael Kors Outlet
http://michaelkorsreavaska.com Michael Kors Väska Rea
http://michaelkorsreasvaska.com Michael Kors Rea
http://michaelkorsplanbok.com Michael Kors Plånbok
http://longchampssoldes.com Longchamp Soldes
http://sacsamainlongchamp.com Sac A Main Longchamp
http://sacsamainlongchamps.com Sac À Main Longchamp

Dobrý deň, včera som absolvovala test na GTT a vyšli mi hodnoty 5,7 nalačno, 8,3 po 1 hodine a 8,8 po 2 hodinách, ale celý test sa vykonával len z kapilárnej krvy teda z prsta. Mám žiadať o opakovanie testu? Je možné že by boli výsledky ak by boli odoberané správne nižšie a teda, že tehotenskú cukrovku nemám? Ide mi o to či mám začať dodržiavať diétu a vyradiť cukor z jedálnička alebo nie. Nehcem nič zanedbať. Ďakujem za skorú odpoveď.

Výsledky testu provedeného z odběru z prstu jsou zcela nespolehlivé, mohou se lišit o 25 a více procent. Jediným řešením je test absolvovat znovu, což je nepříjemné. Na postup si stěžujte.

Dobrý den, gynekolog mi sdělil, že mám v 24TT hraniční hodnotu těhotenské cukrovky - 6,92. Vůbec netuším o co se jedná. Víc mi k tomu nesdělil. Na dotaz zda si mám něco hlídat, odpověděl, že stačí přestat sladit a ať si seženu nějakou brožurku a nastuduji si vše sama. Nerada bych něco podcenila a proto bych ráda slyšela názor odborníků, zda skutečně stačí jen přestat sladit a více se tímto nezabývat. Moc Vám děkuji za Vaši odpověď. Eva

Abych Vám mohla odpovědět, musím vědět, o jaké vyšetření se vlastně jednalo. Nalačno? Po nějakém testu? Jakém? Pro Vaši informaci - jak se správně zjišťuje přítomnost těhotenské cukrovky najdete zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/OGTT_jak_se_zjisti_tehotenska_cukrovka_GDM

Dobrý den,
OGTT test - a7ve 25. týdnu těhotenství glukosa na lačno - 4, 1, po 60 minutách 4, 3 a po 120minutách 7, 9. Gynekolog říká, že mám těhotenskou cukrovku, odeslal mě na diabetologii. Na diabetologii mi pan doktor sdělil, že se o těhotenskou cukrovku nejedná. Že mám zcela normální hodnoty. Co mám dělat? Musím dodržovat nějakou dietu? Jakým potravinám se mám ve stravě raději vyhýbat... ? Děkuji za odpověď.

Pravdu má diabetolog, gynekologové si na nové hodnoty budou muset teprve zvyknout. Vy buďte v klidu a užívejte si normální těhotenství bez cukrovky.

Dobrý den,

co si myslíte o jídelčníku z dietní jídelny ze Spálené, viz níže:
http://www.prahamp.cz/index.php?nid=7262&lid=cs&oid=2797599 (D9 - diabetická).

Děkuji za Vaši odpověď.

S pozdravem,

NT

Nevypadá to věru zle, ale určitá korekce je na místě - např. ty špagety budou pravděpodobně se slazeným rajčatovým protlakem nebo kečupem, místo toho bych zvolila např. nabídku D3. Úterní uzená rolka taky nic moc, buď aspoň vynechat sladkokyselou okurku nebo zvolit D4.

Dobrý den,
zvazujeme moznost ambulantniho porodu, nicmene mam te. Cukrovku, ve 36t jsem dostala inzulin, davky musim stale zvysovat (dnes 37+6 a jsem na 16 jednotkach pred snidani 14 pred obedem a 8 pred veceri). Velikost ditete je v norme, prutoky take, jen vody je vice(na hranici normy), glyk.hemoglobin 40. Zajimalo by me jaka vsechna vysetreni v souvislosti s gdm se po porodu delaji me a detatku, do kdy musi byt provedena a jestli hrozi nejake pozdejsi komplikace kvuli kterym by bylo nutne v porodnici zustat.
Dekuji!

Ve vašem případě by to až takový problém nebyl (pokud nenastane nějaká komplikace při porodu) - inzulin vám bude hned po porodu vysazen a 2-3 dny si budete kontrolovat glykémie. Problém je ale s miminkem - musí být kontrolováno pro možný rozvoj hypoglykémií a dalších případných komplikací, které nemusí být zjevné bezprostředně po porodu. S ohledem na bezpečnost zejména pro miminko tedy ambulantní porod v případě cukrovky na inzulinu není vhodný (jinak jsem jeho velkým zastáncem).

Dobrý den,
k dnešnímu dni jsem v týdnu 28+1. Můj doktor mě ještě neposlal na test na těhotenskou cukrovku. Chci se zeptat, není už na to pozdě? Pokud ano, co dál? Děkuji za komentář.

Test má být proveden mezi 24.-28. týdnem a kdykoli poté, pokud z nějakého důvodu nebyl proveden. Běžte na něj co nejdříve.

Dobrý den, paní doktorko, mám na Vás jeden dotaz. Sice ještě nejsem těhotná, ale snažím se otěhotnět. Chodím na pravidelné preventivní prohlídky, kde mi byly opakovaně naměřeny ranní hodnoty glykemie 5,6 cca deset let po sobě. Znamená to tedy, že rovnou po otěhotnění budu léčena na těhotenskou cukrovku? Děkuji za odpověď.

Ještě před otěhotněním je třeba dořešit, o jakou poruchu se u vás jedná. Naštivte diabetologa, který vás vyšetří, popřípadě zahájí léčbu (bude-li třeba) a otěhotnění naplánujte v konzultaci s ním. Bylo by chybou řešit vyšší glykémie až po otěhotnění a je štěstí, že o problému víte předem.

Dobrý den zajímalo by mě od jaké hodnoty se nasazuje inzulín u těhotenské cukrovky. A co ovlivňuje hodnotu ráno na lačno.
Děkuji

Důvodem k nasazení inzulinu jsou opakovaně vyšší hodnoty glykémií (nalačno nad 5,0 a hodinu po jídlech nad 7,8) i přes dodržování diety. Postupuje se velmi individuálně, s přihlédnutím k dalším okolnostem. Pokud máte problém s ranní hodnotou nalačno, začněte úpravou druhé večeře. Je důležité ji dodržovat a má obsahovat dlouhé sacharidy (ideálně splňuje např. kousek pečiva s lučinou).

Dobrý den,
jsem ve 28.tt a byla mi zjištěna těhotenská cukrovka. Oggt test - první hodnota v normě, po 2 hodinách 9.1. Držím dietu, myslím, že vcelku poctivě, odvažuji porce, atd. Při kontrolních měřeních glukometrem nebyla žádná hodnota nad normál, spíše nižší. Např.včera 2 hodiny po večeří jsem naměřila 5.3 mmol/l. Je tato hodnota v normě? Dále bych se chtěla zeptat, jak je to s pitím minerálek s náhradním sladidlem - např. Poděbradka prolinie? Jsou vhodné při těhotenské cukrovce? A jak je to s kolovými nápoji s označením light? Lze je pít v omezeném množství nebo jsou úplně nevhodné?
Moc děkuji za odpověď.

Ty hodnoty jsou v pořádku (mohou být i nižší) a svědčí o tom, že máte cukrovku dobře kompenzovanou. Umělá sladidla (a tedy i všechny výrobky označené light, které je obsahují) v těhotenství nedoporučujeme - chybí udaje prokazující jejich bezpečnost pro vývoj plodu.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na několik věcí, byla mi diagnostikovaná těhot. cukrovka - 5,3 - 10, 4, zatím jsem pouze na dietě, ale paní doktorka mi po naměření jednoho velkého a malého glykemického profilu oznámila, že pokud za týden nesnížím hodnoty nalačno, dá mi inzulín. Vše ostatní bylo v pořádku. Navíc jsem již 5 dní nemocná, bolest v krku, jsem doma.
1. Měla jsem hodnoty na lačno asi 3x do týdne až 5,4. Nevím, jak je ovlivnit. Můžete mi prosím poradit? Ostatní hodnoty před a po jídle během dne jsou v pořádku, přestože přesně všechno nevážím, pouze jsem změnila jídelníček, časy jídel atd. (místo obyč. pečiva pouze celozrnné, menší množství, nejím běžné přílohy, ale vařím si celozrnné těstoviny, bezpluchý oves, rýži natural, pohanku, samozřejmě žádný cukr a nic sladkého, ovoce jen trochu atd. Poradili mi vypít jako druhou večeři sklenici mléka - je to v pořádku? Můžu místo toho podmáslí nebo Caro s hodně mlékem?
2. Do práce vstávám v pět hodin ráno, proto v deset hodin večer už dávno spím a nejím - chodím spát velmi unavená v 9 hodin, je to špatně?
3. Do jak dlouhé doby po probuzení se musím nasnídat? O víkendu můžu hned v 7 (kvůli snídani vstávám nevyspalá), ale v pracovní dny dojíždím, vstávám v 5h a snídám až v sedm hodin. Může to tak být?
4. Na snídani jsem si udělala vlastní musli (kombinace vloček - žitné, pohankové, jáhlové, ovesné, lísk. oříšky, sluneč. semínka, lněné semínka smíchám s kouskem nakrájeného jablka nebo jiného ovoce a jím s mlíkem) - ačkoliv se píše, že mléko po ránu většině maminek neprochází, hodnotu po snídaní mám v normě. Mám to přesto úplně vynechat, nebo takovou snídani můžu jíst? Zní to nelogický, ale může mít nějaký vliv i na hodnotu na lačno?
5. Má to, že jsem nemocná, vliv na naměřené hodnoty? Pokud ano, je tedy v pořádku, aby mi byl dán inzulín po měření hodnot v období, kdy jsem nemocná bez srovnání s těmi, kdy jsem zdravá?
6. Můžu jíst chlorellu? Beru ji už několit let a měla jsem za to, že mému organismu velmi prospívá, o to víc v nemoci větší dávky. POkud ji můžu, kam ji do jídelníčku zařadit? (má se jíst po jídle 2 hodiny a před dalším jídlem půl hodiny)

Mockrát děkuji za jakékoliv odpovědi, jsem moc ráda, že takové stránky existují. Moje paní doktorka mi vlastně zatím nic nevysvětlila, nemá zřejmě čas, pouze dala papír s jedním dnem vzorového jídelníčku a odkázala na vaše stránky... BP

ad 1: Při problémech s ranní glykémii má velký vliv správné načasování a složení druhé večeře. Měla by obsahovat déle působící sacharidy, což samotné mléko nesplňuje. Zkuste kousek pečiva s lučinou nebo tvarohovou pomazánkou, to se nám nejlépe osvědčilo.
ad 2: Námi uváděné časy jsou jen ilustrační - je třeba je přispůsobit vašemu režimu. Takže druhá večeře před 21 hod. ve vašem případě je naprosto v pořádku.
ad 3: Snídaně by měla být ideálně do hodiny od probuzení. Přesné dodržení časů je však důležité zejména u pacientek léčených inzulinem, proto se tím netrapte. O víkendu snídani ještě posuňte - dobrý a dostatečný spánek je také důležitou součástí léčebného režimu :-). Ve vašem případě jde pořád o určitý pravidelný režim. To, co cukrovce neprospívá, je žádný režim - jeden den ponocování, druhý den naopak, třetí den zase úplně jinak, časté vynechávání jídel atd. To není váš případ.
ad 4: Složení vaší snídaně je v pořádku (je-li po ní glykémie v normě) a nemá vliv na hodnotu nalačno.
ad 5: Nemoc, viróza, má bezprostřední vliv na hodnoty glykémií (zejména nalačno) a může být sama o sobě příčinou přechodného zhoršení hodnot (několik dnů) a není důvodem k nasazení inzulinu, pokud se jedná pouze o mírné zvýšení jako ve vašem případě. 
ad 6: Můžete, užívejte ji před večeří.  

Dobrý denm
léčím se na těhotenskou cukrovku a dodržuji veškeré hodnoty a gramáže vámi uvedených jídel, ale včera večer jsem měla hladinu 9,6 a dnes ráno dokonce 11,2. Nevím, co mám již dělat, aby mi hodnota klesla dolů. Co může být příčinou a jak dále?

Děkuji.

Výsledky je třeba zkonzultovat s vaším diabetologem. Je možné, že bude potřeba léčba inzulinem.

Dobry den, chtela jsem se zeptat - pokud stanovuji glykemicky profil a merim glykemii 4x denne, pred a po snidani, plus po hlavnich jidlech, kdy vlastne mam merit glykemii pred snidani? Ihned, co se probudim anebo treba za 20 min, kdy se chystam snidat?
Hodnoty po probuzeni a pozdeji - pred snidani jsou nekdy dost odlisne:-) Drzim dietu, 30.tyden. Dekuji.

Co je to dost odlišné? Že první ještě v normě a druhá již zvýšená nebo naopak? Pokud je jedna glykémie 4,0 a druhá 5,0, pak to není podstatné, obě jsou v normě. Snídaně by měla ideálně proběhnout do 8 hod. ráno (v intervalu mezi 6-8 hod. ranní) a je celkem jedno, jestli se změříte hned po probuzení nebo až před snídaní - spíš, co vám víc vyhovuje.

Dekuji moc za odpoved. Jsem na diete od 16. tydne a doposud jsem mela temer vsechny hodnoty v norme (merila jsem zpocatku kazdy den, potom ob den). Nyni 'jdu' do kritickych tydnu - momentalne 30. tyden a hodnoty nalacno se mi pohybuji mezi 4,8-5,2 (posledni tyden). Pokud zmerim ihned po probuzeni je napr. 5,2 - pokud treba o 20-30 minut pozdeji - glykemie klesne. Moje lekarka ma momentalne dovolenou a ja nevim, jestli jsou takove hranicni hodnoty na inzulin nebo to muzu jeste nejak ovlivnit dietou. Druhou veceri mam kolem 23. hodiny, vetsinou krajicek chleba s lucinou, nekdy dam sklenicku mleka. Hodnoty po obede a po veceri mam v poradku, po snidani doposud v poradku, poslednich par dni trosku vyrostly - nekdy 6,4, jindy vyssi, max. 7,2. Jednou se mi stalo, ze hodnota vyskocila na 7,8, ale to jsem zkusila posnidat pomazankove maslo, normlani doslo:-) Mam jeste par dni vyckat, jak se glykemie na lacno vyvinou, anebo je nutna lecba inzulinem?

Dobrý den. Potřebovala bych se poradit ohledně testu. Chtěla bych test zopakovat. Dle výseldků na lačno 4,5 a po dvou hodinách (ani ne sestra odebrala krev po 1,50 minutách) výsledek 8,3 jsem byla zaslána na diabetologii s tím, že mám cukrovku.
Test byl dělán v ambulanci lékaře, měření bylo pouze na lačno a po 1,50 minutách. Pila jsem bůh ví co protože když jsem řekla sestřičce, že nápoj chutná jako voda s moučkovým cukrem sestra pouze odvětila však to je glukoza je drahá.

Nyní jsem v 32+2 a chtěla bych test opakovat. Na koho se můžu obrátit?? Je hodnota u takového test těch 8,3 na vedení na diabetologii a na dietu??

Až vyhlásíme přehlídku kuriózních lapsů při vyšetření oGTT, váš příspěvek bude aspirovat na jedno z předních míst...to je jedním slovem otřesné. Z takto provedeného testu opravdu nelze říct, zda výsledek svědčí pro cukrovku či ne. Nejlepší bude požádat o opakování testu na diabetologii, popřípadě jste-li z Prahy a okolí, obraťte se na nás.

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, když bych si chtěla dát slaný cuketovy koláč (cuketak), jake množství si mohu vzít?
Děkuji

Nevím, co vše takový cukeťák obsahuje (kromě cuket) - kolik mouky atd. Orientačně jej počítejte jako pečivo a zkontrolujte glykémii.

Dobrý den, v 27. týdnu těhotenství jsem byla na testu ogtt a vyšly mi hodnoty 5,4 - 10,6 - 10,4 (na lačno, po 60 min., po 120 min). Gynekolog mě nikam neodeslal, ačkoliv jsou hodnoty vyšší, pouze mi doporučil omezit sladké. Je to dostačující? Nebo je potřeba dodržovat striktně dietu? Děkuji.

Máte jednoznačně těhotenskou cukrovku (všechny tři hodnoty jsou nad normu) a je nezbytně nutné, abyste byla sledovaná na diabetologii a léčená. Dodržujte naši dietu, pouhé omezení sladkého je naprosto nedostatečné. Na diabetologii musíte být sledovaná zejména proto, že vám zajistí měření na osobním glukometru, pomocí kterého se může průběžně kontrolovat, zda je dieta dostatečná.

Tak já měla po dvou hodinách hodnotu 8,3 a musím dodržovat dietu a pravidelně se měřit. Hodnota nad 8,5 je již cukrovka a divím se, že Vás lékař nikam nezaslal. Být Vámi spojím se s nějakou diabetologickou poradnou.

Dobry den, ve 28. tydnu jsem absolvovala OGTT a krivka mi vysla ponekud nestandardne: nalacno 4,8, po 1. hodine 6,3, po 2. hodine 9,1.
Muzete mi prosim objasnit, co to muze znamenat? Dekuji.

Pokud byl test proveden správně, jak popisujeme na našich stránkách: http://www.tehotenskacukrovka.cz/jak-byl-mel-test-spravne-probihat, pak je výsledek sice méně obvyklý než vídáme, ale může být. Podle toho výsledku máte těhotenskou cukrovku. Kromě možných chyb, na které upozorňujeme, ještě připadá v úvahu záměna vzorků v 60. a 120. min.

Dobrý den,
na Vašich internetových stránkách jsem se dočetla, že je možné provést OGTT test se standardní snídaní. Bohužel zatím se mi nepodařila sehnat žádnou biochemickou laboratoř, který by to umožňovala. Nemáte k dispozici seznam míst v ČR, kde by bylo možné tento OGTT test se standardní snídaní absolvovat? Moc děkuji.

Test by měla provést jakákoli laboratoř, jde o prosté vyšetření cukru v krvi - váš lékař na žádanku napíše žilní glykémie nalačno a 1 hod. po snídani. Vy si s sebou do laboratoře vezmete tu snídani a s laborantkou se domluvíte, že druhý odběr bude 60 min po dojezení snídaně (aby vás nenechali čekat).

Dobrý den, ráda bych se zeptala zda můj lékař něco nepodcenil. Byla jsem na testu ogtt ve 24 plus 4 tt a hodnoty byli-ihned-4,7, po hodině 10,85 a po dvou hodinách 6,05. Můj doktor i tu prostřední hodnotu vzal jako vpořáku. Mám to tak také brát? Děkuji

Ta prostřední hodnota není v pořádku a podle starých i nových kritérií máte těhotenskou cukrovku.

dobry den byla jsem na testu cukru a prvni jsem mela 4,8 a po 2 hodinach 7,76 mam cukrovku?? dekuji za odpoved

Podle starších kritérií ano - vyšší hodnota po 2 hodinách. Podle nových kritérií jsou tyto dvě hodnoty v normě, ale chybí vyšetření v 60. min - abychom mohli použít tato nová kritéria, musela byste test absolvovat znovu se změřením všech tří hodnot.

Dobrý den,
dnes jsem očekávala u svého dr. žádanku na test oGTT, ale nedostala jsem ji. Místo toho jsem si vyzvedla 50g glukosy v lekárně, mám ji po 8hod lačnění rozpustit v 0,5l vody/čaje a hodinu po vypití přijít na odběr krve (v ten den budu 28+1). Na internetu jsem se dočetla že se jedná o tzv. Sullivanův test.
Mám se obávat zanedbané péče a že případná cukrovka nebude podchycena? Může to uškodit dítěti?
Je případně možnost si nechat udělat test v laboratoři na vlastní žádost bez doporučení lékaře?
Děkuji za informace

Sullivan se v našich končinách nepoužívá. Používá se např. v USA. Je to orientační test, který slouží k "vychytání" rizikovějších těhotných - ty, které mají vyšší hodnotu, podstoupí následně standardní oGTT a teprve na zakládě jeho výsledku je zjišťováno, zda mají cukrovku. Na tomto systému je nevýhodné, že zaprvé neodhalí mírnější formy těhotenské cukrovky a zadruhé - ženy, které cukrovku mají, musí dvakrát vypít větší množství koncentrovaného cukru (poprvé 50 g při Sullivan testu a podruhé 100 g při oGTT).
Pokud Váš lékař používá test jak jsem popsala, je to sice jiná metodika zjišťování těhotenské cukrovky než je u nás doporučena, ale přijatelná. Pokud jej však používá jako náhradu standardního testu (což také občas vídáme), je to naprosto nedostatečné. Dítěti test samozřejmě nijak neublíží, potíž je ale v tom, že jde pouze o orientační test, na základě kterého nelze spolehlivě vyloučit těhotenskou cukrovku. 

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, čekám dvojčata, ve 23+6 mi při glukozovem testu byly namereny hodnoty: na lačno 4,31 a po 2 hodinách 7.91. Jedna se o těhotenskou cukrovku?
Děkuji

Podle starších kritérií ano - vyšší hodnota po 2 hodinách. Podle nových kritérií jsou tyto dvě hodnoty v normě, ale chybí vyšetření v 60. min - abychom mohli použít tato nová kritéria, musela byste test absolvovat znovu se změřením všech tří hodnot.

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
S
c
P
A
Enter the code without spaces.