Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Dobrý den, paní doktorko, jsem 5 měsíců po porodu (GDM na dietě od 13tt), na OGTT jsem zatím nebyla, ale z měření glukometrem po jídle vím, že mám hodnoty i přes dietu vysoké - k hlavnímu jídlu mi teď často neprojde ani 100g přílohy - brambor, celozrnných těstovin nebo natural rýže a to ani v kombinaci se zeleninou. Po dvou hodinách už mám ale hodnoty obvykle na úrovni lačné glykemie. Ve srovnání s těhotenstvím bohužel nastalo zhoršení, pozoruji také docela velké rozkolísání (co mi jednou projde s hodnotou kolem 6 mi jindy neprojde s hodnotou kolem 8-10). Abych udržela cukr na uzdě, jím už prakticky jen maso, zeleninu, ovoce, mléčné výrobky, ořechy a přílohy v malém množství do max. 100g), na 150g sacharidů za den se dostanu málokdy a pokud ano, tak to naháním kvantem zeleniny. Včera po večeři (pečený pstruh na másle, 125 g brambor a zeleninový salát) jsem měla glykémii 8,7, podobně vysoké hodnoty se mi i při dietě opakují prakticky denně (glukometr mám contour plus, který podle informací na internetu ještě navíc podměřuje, takže ve skutečnosti asi budou ještě vyšší). Dcerku plně kojím a jsem štíhlá (BMI 18). Praktická lékařka mě poslala na diabetologii, tam mi ale řekli, že mám dál držet dietu a přijít, až přestanu kojit (kvůli testům na protilátky), nebo pokud budou mé hodnoty kolem glykemie po jídle kolem 15 (tedy už rozjetá cukrovka). Inzulín mi nyí nasazovat nechtějí kvůli riziku hypoglykémií při kojení. Glykovaný hemoglobin byl 4,1 (na konci těhotenství 35, ale je pravda, že první měsíce po porodu jsem takto striktní dietu nedržela, protože jsem o zvýšeném cukru nevěděla. Jsem z toho nešťastná, nechci přestat kojit, ale bojím se, že kombinace kojení a stravy s převahou tuků pro mne není dlouhodobě vhodná. Navíc se bojím množství sacharidů ještě snížit, aby si na ně mé tělo neodvyklo úplně, takže se snažím jíst každé dvě hodiny a menší dávky, abych se dostala na 100-150 g sacharidů za den. Je to řešení, nebo si mám raději vyžádat inzulín? Nebo prostě stáhnout sacharidy na úplné mínimum, spoléhat na tuky a bílkoviny a doufat, že až přestanu kojit, hodnoty se srovnají samy a bude zase možné sacharidy zpátky přidat?

Ještě bych se chtěla zeptat - je nějaký výzkum, kolika ženám po porodu porucha zůstane? Pořád pátrám, proč zrovna u mně se stále neztratila (po prvním těhotenství byla na kontrolním OGTT po 9 měsících po porodu úplně ok, glukometr jsem doma neměla, takže jsem si cukr po porodu neměřila a tím pádem nevím, kdy se mi cukr po prvním porodu ve skutečnosti srovnal), když jsem hubená a rozhodně jsem se nikdy nestravovala nezdravě, jen je pravda, že tomu pohybu zas tak moc nedám. Jsem ale štíhlá a v rodině v tomto věku (je mi 35) cukrovku nemáme (jen poruchu glukózové tolerance ve vyšším věku u matky, která má lehkou nadváhu, a pak u dědečka z otcovy strany, tam se ale objevila DM2 až po 80 letech věku). Je možné, že by se u mně teď projevila DM1 - LADA? Zatím stále doufám, že se u cukr po skončení kojení srovná - je to ještě reálné, nebo se to nestává? Nebo mám spíš čekat, že až začnu s příkrmy, tak se cukr naopak ještě zvýší a skončím na inzulínu?

Paní doktorko, ještě poslední dotaz - nemohl by za zvýšenými glykemiemi stát zvýšený korizol (způsobený hladověním = současnou už téměř rok drženou dietou zaměřenou nyní už víceméně jen na tuky a bílkoviny) a stres? Přiznám se, že zvýšené glykemie docela řeším, každé měření nad normu je stresující a vidina celoživotního píchání inzulinu a kombplikací spojených s diabetem mi na stresu neubírá. Navíc jsem opravu hodně hubená (mám už hraniční podváhu), což je způsobeno nízkosacharidovou dietou (100-150g sacharidů denně), kterou držím už téměř rok (v těhotenství jsem i přes štíhlou postavu přibrala jen 5 kilo). Má smysl si i při kojení nechat si jako samoplátce vyšetřit krev (kortizol, případně i cpeptid), abych věděla, jak jsem na tom? Nechci nechávat vyšetření až po skončení kojení (za rok), protože pokud by to byla LADA, prý je nutné začít s inzulínem co nejdřív. Bohužel lékařka mi při kojení vyšetření kvůli zkreslení nechce provést. Moc děkuji za reakci

Možností je více, nelze vyloučit ani typ LADA, ale k jeho dovyšetření není třeba čekat až po skončení kojení - nevidím k tomu důvod. Hladovění za vyšší glykémie nemůže, ale ve vašem případě není vhodné z mnoha jiných ohledů. Nízkosacharidová strava není o hladovění a pokud na ní přesto hladovíte a hubnete, pak není správně pojatá a zbytečně spolu se sacharidy omezujete i to ostatní. Tím neříkám, že je vhodná pro každého. Chtělo by to ale podrobnější rozbor s jídelníčkem. Negativní roli může hrát i nedostatek svalové hmoty - jste hubená a nesportujete. Svaly jsou pro odbourávání glukózy důležité (zvlášť po jídle, které ji obsahuje).

Dobrý den.jsem podruhé těhotná 24+5,doteď kompenzace cukrovky výborná, glykovany hemoglobin 33, problém mívám s glykémii na lačno,ale ta je ok,dlouho jsem neměřila posnídánovou-jak pecuju ó syna,zapomínám hlídat čas,dnes po rohlíku 10,2.chci se zeptat,může se dlouhý cukr za měsíc zvýšit z těch 33 na hodnotu přes 40?Děkuji PP

Ano, glykovaný hemoglobin se může zvýšit poměrně výrazně, glykémie 10 nejsou v pořádku.

Dobrý den, jak velkou odchylku od reality může mít vyhodnocení všech 3 vzorků odebrané žilní krve až po dokončení testu oGTT? Mé výsledky testu jsou lačná 4,8..8,2..6,3. Nyní jsem ve 20. týdnu těhotenství. Již při prvním náběru na začátku gravidity jsem měla lačnou gly 5,1 . Protože předchozí 2 těhotenství byla s GDM, měřím se na vlastní náklady od 14. týdne glukometrem, držím dietu s vyloučením volných cukrů, porce však neodměřuji, jen od oka hlídám přílohy. Vážím 52 kg, za poslední měsíc jsem zhubla půl kg. Posledních 14 dnů mívám lačnou gly kolem 5,5 a 1 hod po jídle kolem 10, proto jsem o dřívější oGTT poprosila svou gynekoložku. (jinak asi 1/2 hod po testu, jsem přijela domů jsem, najedla a udělalo se mi špatně,dle glukometru naměřila 3,6,) Děkuji za Vaši odpověď.

Pokud byly použity zkumavky s trojsložkovým antiglykolytickým činidlem (který zabrání zkreslení výsledků), pak pozdější vyhodnocení vzorků nevadí. Ty výsledky z glukometru (a anamnéza diabetu v předchozím těhotenství) ale pro diabetes svědčí. Pro jistotu by bylo vhodné zkontrolovat přesnost glukometru.

Dobrý den, ve 25.týdnu těhotenství jsem byla v laboratoři na testu OGTT. Vyšly mi hodnoty 4,2, po 60min 7,5 a po 120 min. 8,6 mmol/l. S výsledky jsem objednaná na kontrolu na gynekologii až za 14 dní.. Vyplývají pro mě z naměřených hodnot nějaká omezení? Děkuji za zprávu.

Výsledky svědčí pro těhotenskou cukrovku a platí pro ně doporučení popsaná na těchto stránkách.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak se správně dělá zátěžový test ogtt. Všude se dočítáme,že pokud se první hodnota na lačno naměří nad 5,1, tak už se v testu nepokračuje. Já jsem byla na testu ve 24 TT a naměřili mi na lačno 5,6. Vidíš podle všeho by se nemělo pokračovat, ale opakovat další den. Nicméně u mě pokračovali dál a hodinu po vypití jsem měla 10,3 a za dvě hodiny 6,8. Tak nevím zda to bylo dobře.
Na diabetologii mě poslali, s tím že jsem si vyfasovala glukometr, první tři dny jsem musela měřit před a po jídle. ( Mimochodem měřím hodinu a půl po jídle) a podle výsledků mi bylo řečeno, stačí měřit už jen jednou týdně. Hodnoty na lačno se pohybovaly kolem 5,2; 5,3; 4,7 a po jídle kolem šesti. V ostatní dny taktéž, jen jsem asi dvakrát měla lačně hodnoty 5,7 a 5,9.
Bylo mi řečeno, že po jídle nesmí přesáhnout 7. Což se ještě nestalo.
Teď jsem pouze na dietě a na kontrolu mám až 19. 12.
Jinak vše se mnou řešila jen sestřička a doktorku jsem vůbec neviděla.
Je to tak správně? Nerada bych třeba dostala inzulín. Jsem teď ve 32+3tt. Přijde mi to celé takové zvláštní.
Nicméně děkuji za odpověď.

Ještě chci dodat, že při testu jsem měla lehkou virózu. Bolest v krku a kašel.
A po celou dobu těhotenství se mi v moči objevuje cukr (++). Dnes jsem navíc kromě cukru měla i ketony(++).

Odpovídám se zpožděním, omlouvám se, ale hodnoty máte hezké, předpokládám, že žádný inzulin nebyl třeba.

Dobry den, mam po prvnim tydnu diety stale zvysene hodnoty nalacno. Mohou mi dat hned inzulin nebo nejprve zkusim dal, co by mohlo zabírat. Jdu v pondeli do diaporadny a moc jim tam neverim (nedali glukometr a jen rekli, co nesmim), tak bych rada vedela dopredu, kdyz mi budou chtit hned nasadit inzulin, zda je to v poradku. Moc děkuji a hezky den

Dobry podvecer pani doktorko,mam na Vas jeste jeden dotaz zamereny na rozlozeni makrozivin pri tehotenske cukrovce.Myslite si,ze je pro miminko spatne omezeni sacharidu na hodnotu cca 100g na den ve prospech tuku?Vsimla jsem si,ze strava zamerena na vyssi objem tuku a bilkovin mi svedci vic nez strava,pri ktere uprednostnuju sacharidy...mam po ni vetsi hlad,cca co 2-3 hodiny.Kdezto u vysokotukove vydrzim plna i 4-5hodin mezi jidly a je mi dobre.Jen by me zajimalo,jestli muze plod nejak stradat,kdyz se mu nedostava tolik sacharidu co driv (pred pozitivnim ogtt).Predem dekuji za Vasi odpoved.

Viz předchozí odpověď, nemějte obavy, dítěti nic nechybí.

Dobrý den paní doktorko, mám na Vás dotaz ohledně nízko sacharidové diety, která mi byla doporučena v souvislosti s pozitivním OGTT. Moje hodnoty byly následující:
na lačno 4,8
60 min. po vypití roztoku 10,6
120 min. od vypití roztoku 9,6

Hodnoty jsou vysoké, i přesto, že jsem štíhlá, s cukrem jsem nikdy moc nekamarádila a před těhotenstvím bývala fyzicky aktivní. Za celou dobu těhotenství, momentálně jsem ve 27.týdnu, jsem nabrala cca 5kg. Moje současná váha je 55kg při 166cm.

Zítra jsem objednaná na diabetologii, kde podstoupím další krevní testy. Už 3. den se snažím dodržovat dietu s omezením sacharidů. Ty se snažím držet do 100g na den. Oproti tomu jsem navýšila zdravé tuky, jako vajíčka, ryby, zdravé oleje, ořechy atd. Momentálně si tuky držím okolo 80g na den, bílkoviny cca 90g. Při téhle stravě nemám takový hlad a nedokážu sníst takový kalorický objem co dřív. Myslíte, že můžu miminku nějak ublížit? Taky by me zajímalo, jaký je podle Vás v mem případě optimální kalorický příjem včetně rozložení jednotlivých makroživin? Předem děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Veronika

Kromě sacharidů a glykémií není ve vašem případě potřeba nic dalšího sledovat, pokud jíte dosyta a nehladovíte. Navýšila jste příjem výživnějších a důležitějších živin než jsou sacharidy, proto obavy, že by dítěti mohlo něco chybět nejsou na místě :-) Přesné rozložení makroživin také není třeba sledovat. Nejsem zastáncem jídla podle čísel a tabulek. Hlídejte glykémie, ale jinak si užívejte pohodové těhotenství.

Dobrý den,dnes jsem si poprvé píchla inzulín,skrz vyšší ranní hodnoty. Doktor mi řekl,že mám jíst jídlo bez příloh a když,tak jsem zeleninu. A po píchnutí mi bylo na omdlení. A měřit se mám až 2h po jídle. Ale co jsem četla,tak jiné cukrovkářky se měří hodinu po jídle. Děkuji za odpověď

Měření po jídle je podle zvyklostí pracoviště, u nás dáváme přednost měření 1 hod po jídle. Velikost příloh lze upravit podle glykémií po jídle a ve většině případů není nutné je zcela vynechávat. Zelenina je rozhodně žádoucí, nejlépe ke každému jídlu.

Dobry den, cca 14 dni zpet mi byla diagnostikovana teh.cukrovka... mela jsem dvakrat zvysenou hodnotu nalacno.. gynekolozka me poslala do diaporadny... zde nastal problem, vsude, kam jsem volala, mi řekli, ze maji plno... nakonec me tedy vzali v poradne pri nemocnici :( glukometr jsem nedostala, mam drzet dietu a jednou za mesic mi vezmou 3x krev.. nalacno, po obede a po veceri... uz jsem si na těchto strankach vse procetla, takze jsem si glukometr poridila sama... kdyz mi na glukometru budou vychazet spravne hodnoty, muzu byt v klidu, ze je vse v poradku?

Když už vám nedali glukometr :-( ať vám alespoň napíšou proužky - od pojišťovny máte nárok na 400 ks. Při normálních hodnotách buďte zcela v klidu :-)

Dobrý den,
mate prosim tip na overene kucharky v knizni podobe pro DIA vareni? Zejmena na "sladke" vareni a peceni... predem moc dekuji, Terka

Cukrfree kucharka od pani Janiny Cerne.

Pekny den. Som v 25tt a na vysetreni mi v dia ambulancii namerali glukomerom hodnoty: nalacno 5,0 , po hodine 10,1 a po dvoch hodinach 8,7. Dr povedala ze som v norme. Je to v poriadku? Dakujem za radu

Hodnoty v 60. a 120. min jsou zvýšené, ale z glukometru nelze dělat diagnózu. Vyšetření bohužel nebylo děláno správným postupem.

Dobrý den, i přes dietu mívám od 25tt hodnoty 5,5 do 6,0 nalačno. Hodnoty po jídle mívám max. do 6,8. Vyšší hodnoty na lačno mám už 10 týdnů (již jsem v 35 tt) a v diabetologické poradně mi vždy říkají, že je vše v normě, že se tím nemám stresovat, ale norma je pod 5,1. Neměla bych si píchat inzulín? Jiná diabetologická poradna u nás není a do další nejbližší to trvá 2 hodiny. Děkuji za odpověď.

Takto na dálku nelze posoudit, je třeba vidět všechna měření, ale nebylo by vhodné vyjadřovat se k léčbě po internetu. Jestli chcete, přijeďte k nám na konzultaci.

Dobrý den, ráda bych si ujasnila, co je myšleno měřením po jídle - znamená to měření hodiny po prvním soustu nebo po celkovém dojedení?
Např obědvat mohu cca 20min, tak bych nerada zkreslila měření.

Děkuji

Hodinu od začátku jídla.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je vážné, když se krevní křivka zvyšuje. Před třemi týdny, když jsem byla odbědu tak jsem měla hodnotu gl HB 33 (což byl pokles a bylo vše v pořádku). Jenže má gynekoložka mi řekla, že miminko je malé tak mám porušovat dietu. Bohužel jsem na to hodně doplatila a tentokrát mám výsledky špatné a hodnoty se mi zvýšily na 37. Myslíte si, že to hodně ublížilo miminku? Jsem 31t+3d. Děkuji za odpověď

Na shledanou

Hodnoty glyk. hemogl. vždy posuzujeme v kombinaci s glykémiemi (glyk. hemogl. nestoupá tak rychle - těch 37 je pořád ještě v normě, ale pro těhotenství jsou rizikové hodnoty glykémií opakovaně nad normu). Malý růst plodu má celou řadu příčin a řešit věc dekompenzací diabetu je nestandardní a nebezpečný postup.

Dobrý deň, rada by som sa spytala ako je to s ovocím pri tehotenskej cukrovke...som 33tt a moje hodnoty nalačno neprekročia 4,9..pri merani glukometrom po ranajkach viac reagujem na žitny chlieb tak som ho nahradila večerným chlebikom a hodnoty mám teraz ukážkove...
Na svačinku si zvyknem davať ovocie do misky, jeden cely pomaranč, dve mandarinky..alebo jablko s mandarinkami a blumami....proste je to viac ako 150g..cca 400g..a toto mi tiež prechadza..po hodine mi vyskoči max niečo do 6,6..niekde som čitala že fruktoza sa neda namerať nakolko je to rychly cukor a nejde do krvi preto tak nizka hodnota, ale hned ho telo spracuje (ak som to spravne pochopila)...len teraz neviem aky to ma dopad na miminko...mam sa obavať tych velkych porcii ovocia alebo možem naďalej jest kedže na to reagujem velmi dobre...moc ďakujem za odpoveď :)

Glukometr je váš rozhodčí a pokud jsou glykémie v normě, pak toto množství můžete.

Dobrý den, chci se zeptat z odběru krve na lačno mi byla zjištěna hladina glykémie 5,2. Beru momentálně utrogestan 1-1-2. Nemůže to být důvod zvýšené hladiny cukru v krvi? Jsem poslána na další kontrolní odběr krve + OGTT - teď jsem v 11t. OGTT bude provedeno když bude opět hladina zvýšena. Mám si brát před vyšetřením ranní Utrogestan. Nebo popř. je nutné provádět OGTT ještě v době když žena bere utrogestan? Většinou je to prý tak do 14t.
Předem moc děkuji za odpověď

Ano, Utrogestan má vliv a pokud bude i druhá ranní glykémie vyšší, měla byste být sledovaná min. po dobu užívání Utrogestanu a držet dietu (kontrolovat glykémie na glukometru). Po jeho vysazení je vhodné udělat test (nebo dále držet dietu, pokud to pro vás nebude problém a bude vám vyhovovat).

Vážená paní doktorko,
jsem nyní v 8. týdnu těhotenství a při plánování další kontroly v 10. týdnu i s odběry mi můj lékař vydal rovnou žádanku na OGTT, bez odběru lačné glykémie, z důvodu toho, že můj otec a jeho matka se léčí s DM II. Hledala jsem ve více zdrojích i studiích, zda je takto časné provádění testu běžné a bohužel jsem v podstatě žádné informace nenašla. proto se chci zeptat - je opravdu nutné tento test podstupovat již takto časně? A jaký vliv může takto velké zatížení glukozou mít na v podstatě ještě nevyvinutý plod? Je případně možné test nepodstoupit a doma si několikrát orientačně změřit glukometrem hodnoty jak nalačno, tak hodinu a dvě po jídle a test absolvovat případně až například po 12.tt?
Proti testu jako takovému nic nenamítám, jen mě zarazila časnost jeho absolvování. Děkuji!

Máte pečlivého gynekologa, který nechce vaše vyšší riziko podcenit, proto vám navrhuje raději kompletní OGTT než jen glykémii nalačno, která neodhalí, pokud je problém jen s glykémiemi po jídle. Pokud nemáte ranní nevolnosti, není od věci raději prověřit celý test - ale je to na vás. Alternativou by byl náběr glykovaného hemoglobinu ("dlouhý cukr" který odráží glykémie za delší období nazpátek), protože smyslem této kontroly na začátku těhotenství je odhalit ženy, které mají nějakou poruchu vzniklou už před těhotenstvím a to glykovaný hemoglobin prozradí. Bude-li vše v normě, pak následuje OGTT mezi 24.-28. týdnem. Pravidelná měření na glukometru jsou také možná, ale test je spolehlivější.

Dobrý den,
prosím o radu, chystám se na OGTT, prosím o Váš názor:

1/ je opravdu nutné od půlnoci až do ukončení OGTT zustat bez jakychkoli tekutin, rekli mi v laboratori, ze nesmim ani vodu, v nejvyssi nouzi pouze ovlazit rty... vzhledem k tomu, ze plne kojim, za noc i 2 - 3 x + budu kojit pred testem... tak to bez tekutin asi nezvladnu, kdyz budu i presto pit cistou vodu, mohu nejak ovlivnit test a popripade jak?

2/ vzhledem k vytizeni s detmi, se stihnu kolikrat poradne najist az mezi osmou devatou vecerni a je to poradna porce sacharidu (pomale i rychle)... muze to nejak ovlivnit vysledky testu? na OGTT jdu na sedmou rani, tj. jak bych se pripadne pro max. objektivitu mela stravovat den pred OGTT?

3/ muze vysledek testu ovlivnit i cca 20 min chuze na test? (samozrejme s kojenim cca pul hodiny pred testem...)

4/ mam glukometr a lacne se pohybuji kolem 5,4 - 5,7 nejcasteji (po kojeni), jidle dle diet prochazeji do 7,8, sladka jidla kolem 9ti...+ plne kojim, rikam si, zda ten test nyni 3 mesice po porodu ma smysl (posilaji me z DIA, GDM na inzulinu)... kdyz vim, ze lacna neni nad 7 a pojidlova glykemie take neni nad 11? tzn. cukrovku dle glukometru nemam :)

predem moc dekuji za odpovedi, s pozdravem Jana L.

Předpokládám, že jde o kontrolní test po porodu (z vašeho dotazu to není úplně zřejmé). Pokud plně kojíte, je vhodné test odložit do doby, kdy nebudete muset kojit těsně před testem a během testu - jinak to zkresluje výsledky.
ad1) to je nesmysl, pít samozřejmě můžete, naopak by nebylo vhodné přijít na odběry dehydratovaná !
ad2) den před testem jezte jako obvykle
ad3) ta chůze ne, kojení ano (pohyb včetně chůze během testu by ale zkreslil výsledky po vypití roztoku)
ad4) na glukometru je po porodu norma nalačno do 5,5 a hodinu po jídle do 7,8
 

dobrý den, zrovna jsem dostala výsledky testu ogtt. potrebovala bych poradit. byla jsem na dvou testech. z prvního (klinika medila) me poslali domu, protože odber nalačno nevysel dobře a tudíž mi ani glukozu nedali vypit. hodnota byla 5,1. doktor me odeslal na testy znovu jinam a to do fn brno bohunice. zde mi vzali krev nalačno, dali vypit glukozu a vzali po hodine a po dvou odber. po vypiti glukozy se mi udelalo dost spatne, malem jsem omdlela. nicmene výsledky jsou nasledujici: nalačno 5,1, po hodine 6,4 a po dvou 6,8. zaver zprávy: ogtt v norme (mirne chylosni). dle toho, co jsem vyčetla na internetu, těhotenskou cukrovku mam (dvakrát odber nalačno vysel 5,1). navíc první dite vazilo 4220g. mam tedy tehu cukrovku? a druhy dotaz zni. pokud bych sla rovnou na testy do fn brno bohunice a mudr. by se ridil výsledky "ogtt v norme", tak bych cukrovku mela a ani by se na to neprislo? postupuje vůbec fn brno spravne? dekuji za odpovedi.

Nepostupuje správně. Cukrovku máte a ten roztok vám dali vypít zcela zbytečně, v rozporu s doporučeným postupem. Už jsem v Brně jednou intervenovala, vidím, že bez výsledku. Pomohla by stížnost od Vás poslaná vedení laboratoře.

Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych se zeptat, zda těhotenská cukrovka spadá do rizikového těhotenství a bylo by lepší s ní zůstat doma na neschopence? Děkuji moc za odpověď

Záleží na okolnostech. Sama o sobě ne, pokud se ji daří zvládat.

Dobrý den, pani doktorko. Byla mi diagnostikovaná tehotenska cukrovka, hodnoty oGTT 4,4 ... 10,5 ... 5,6. Mám doma glukometr a již týden dodržuji dietu. Hodnoty hodinu po jídle mám dobré - 5,4 ... 6,1. Problém mám ale s ranní glykémií, která se stabilne drží kolem 5,2, bez větších výkyvu. Zkusila jsem druhou veceri, vynechat druhou veceri, zmerit se ráno hned po probuzení v 7:00 nebo až 8:30, zdá se, že na to nic nemá vliv. Taky nerozumím, proč mám problém s ranní glykémií, když podle oGTT jsem ji mela v norme. Diabetolog mi napsal cílovou hodnotu 5,1, tak se bojim inzulinu, do terminu mam este daleko. Zajímá me Váš názor. Dekuji a preju hezky den.

Hodnota do 5,3 je zcela ok.

Dobrý den paní doktorko,
Při OGTt mi byla v 25.tt zjištěna vyšší hodnota po 2 hodinách (9,2). Mám sice lehké pochybnosti o správnosti provedení testu (právě poslední odběr byl udělán cca o 10 minut dříve než měl být a vyšel výrazně vyšší nežli ten prostřední, navíc trpím poměrně silnými nevolnostmi, beru stále Utrogestan , což prý dle dietologické sestry mohlo mít na výsledek vliv), nicméně poctivě měřím glykemie (na lačno max.4,5, hodinu po jídle jak kdy, obvykle max. kolem 7, nejhorší výsledek byl Jedinkrát ve výši 7,7) a hlídám stravu. Díky stále trvajícím nevolnostem a nechutenství jsem ale rovnou obdržela i ketonové proužky na glukometr a občas přes den mám měřit . Měřím záměrně delší dobu po jídle, ráno na lačno či po nevolnosti, paradoxně ráno i po nevolnosti je vše v pořádku (0,2), ale v průběhu dne se občas vyskytne hraniční či lehce vyšší hodnota (0,6 -0,9), obvykle po delší době bez jídla či v případě svačiny bez sacharidů. Sestra na diabetologii mě strašně vyděsila informací, že je to pro miminko mnohem více nebezpečné než cukrovka a mám tak sacharidy zvednout. Potíž je v tom, že mé tělo spec.sacharidy celé těhotenství nejhůře snáší a byť se snažím jíst často a v malých dávkách, víc nejsem schopna pozřít bez toho, aniž bych následně vše vyzvracela. Na stránkách uvádíte, že sacharidy nejsou pro výživu nezbytné. Ráda bych se tak zeptala, zda i tedy lehká ketoza je akceptovatelná a zda opravdu může miminku nějak ublížit? Velice děkuji za radu. Krásný večer

Buďte úplně v klidu, žádné riziko nehrozí, netuším, na základě čeho to sestřička tvrdí. Těhotenství zcela zdravých žen je provázeno mírnou těhotenskou ketózou, která má svůj fyziologický význam. A fyziologickou ketózu mají i ženy s dobře srovnanou cukrovkou. Poslouchejte své tělo, které vám moudře radí, co vám nesvědčí :-)

Dobrý den, trochu navážu na předchozí otázku paní Kamily, protože mi to taky už nějakou dobu vrtá hlavou. Na stránkách v sekci OGTT píšete, že v rámci testu se vypije 75g glukozy, což je prakticky totéž jako zapít snídani ovocným džusem nebo sníst např. 220 g hranolek, tedy nic, co by v běžném životě bylo až tak nereálné (a věřím, že řada lidí se tak minimálně občas stravuje). Když je v rámci OGTT pro těhotné limit za hodinu 10,0 mmol/l (a za dvě hodiny 8,5), znamená to, že i zdravým lidem vyskočí po takové porci cukr na vyšší hodnotu, než je 7,8 (resp. 6,7) a je to vlastně úplně normální? Byl jsem teď po porodu na testu OGTT - lačná hodnotu i ta po 2 hodinách v normě (po hodině se nehodnotilo), na glukometru si ale hodinu po jídle občas naměřím i kolem 9 (za dvě hodiny už je v normě). Je to normální a mám to pustit z hlavy a přestat se měřit, nebo bych se i tak měla hlídat, aby hodnoty hodinu po jídle zůstávaly do cca 8?

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
y
H
w
9
Enter the code without spaces.