Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Dobrý den, jsem ve 33tt, mám zjištění TC. Mé hodnoty jsou po ránu nalačno kolem 5,2-5,8. Od Dr. mám instrukce, pokud hodnota ráno překročí 3x po sobě 6,0, je nutno zahájit léčbu inzulinem. Prozatím to zvládám.
Co mě trápí je, že stále hubnu. Nabrala jsem 7kg a ty teď jdou pomalu dolů, díky zjištěné cukrovce ve 24tt.
Mám dole 4 kg a stále hubnu dál-nedobrovolně. Jím vyváženě, 8x denně, ale stále hubnu.
Nemůže to prosím mít vliv na malého v bříšku? Je mi 40 let.
Děkuji.

Pokud přidáte bílkoviny a tuky (maso, ryby, vejce, sýry, ořechy, avokádo, do jídla olivový olej nebo máslo), hubnout nebudete a glykémie zůstanou pěkné. Sacharidům je neoprávněně přisuzována větší výživová hodnota než ve skutečnosti mají. Bílkoviny a tuky vás lépe zasytí.

Dobry den, prave jsem byla kvuli tehotenske cukrovce hospitalizovana -prenasim. Dost me dnes prekvapilo, ze mi k obedu donesli houskove knedliky s omackou se zelim a kouskem masa. Temto jidlum se snazim obloukem vyhybat. Rikala jsem si, ze si nejspis neuvedomili, zemam dietu. Sla jsem tedy na sesternu se zeptat. Sestricky nechapaly, co se mi nelibi, ze me jidlo je sestaveno dle spravneho stravovani pro tehotne diabeticky a kde jsem prisla na to, ze bych toto jidlo nemohla jist... Byla jsem trochu v soku, sestricky jsou tu dost v presile :) Co si o tom myslite? Mozna, ze ke konci tehotenstvi jsou tato jidla uz povolena.. Nejsem v zadne zapadle porodnici, lezim v UPMD v Praze. Predem dekuji za Vasi odpoved.

jen pro "uklidneni", ja v porodnici pri hospitalizaci dostala, smazenou rybu s kasi a presladkou rajskou polevku, a 2 dcl mleka... nikdo moji GDM na inzulinu neresil... byla jsem tez v soku...

Co na to říct :-( Jídlo v nemocnicích je tristní, porodnice nevyjímaje.

Vážená paní doktorko, chtěla jsem se zeptat, jak je to s glykmémiemi po porodu - dle OGTT se uvádí, že má být hodnota po vypití roztoku do 7,8 a zároven se uvádí, že postprandiální glykémie má být hodinu po jídle do 7,8 ... 2 měsíce po porodu mám hodinu po jídle (většinou u sladkých jídel, jídla dle diety prochází) kolem 9ti, po dvou hodinách se ale pohodlně vejdu do limitu 7,8 ... znamená to, že mi žádná porucha po porodu tedy nezůstala, když je hodota po dvou hodinách ok? lačné hodnoty z glukometru mám obvykle 5,6 - 6 (většinou bězprostředně po kojení) i s druhou věčeří... jak velký vliv může mít noční kojení (2 - 3 x) na glykémie? Moc děkuji za informace, T.

Hodnoty po jídle měřené na glukometru jsou něco zcela jiného než hodnoty při standardním OGTT (mimo těhotenství se při něm s měřením v 60. minutě nepracuje, není ani jasné, co má být norma). Hranice po jídle měřené na glukometru jsou stejné u těhotných i netěhotných, a to do 7,8 za hodinu a/nebo do 6,7 za 2 hodiny. Vaše hodnoty nalačno i po jídle jsou tedy mírně vyšší a sladké vám nesvěčí. Kojení má na glykémie spíše příznivý vliv - snižuje je a je dobře, že kojíte (nejen pro dítě, ale i pro vás).

Dobrý večer, při prvním těhotenství před třemi lety jsem měla těhotenskou cukrovku, stačilo dodržovat dietu. Jsem podruhé těhotná (10tt). Můj gynekolog mě chce poslat na ogtt test již ve 14tt. Pokud vyjde negativní, tak se test bude ještě opakovat v pozdějším týdnu těhotenství. Je toto standartní postup? Děkuji za odpověď.

Ano, je to vhodný postup, pokud byla před tím cukrovka zjištěná podle zvýšené hodnoty v 60. nebo 120. min OGTT (nalačno v normě) nebo pokud po předchozím těhotenství s cukrovkou nebyl dělán kontrolní test cca 1/2 roku po porodu. Alternativou je stanovení HbA1c na začátku těhotenství. V ostatních případech stačí glykémie nalačno v I. trimestru.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda nevadí, když absolvuji kontrolní ogtt až 7 či 8 měsíců po porodu. Vím, že je doporučováno 3-6 měsíců po porodu. Je to opravdu tak striktní? Děkuji.

nevadí

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když se zjistí těhotenská cukrovka, jak často se musí pak do diabetologické poradny docházet? Jestli jednou za 14 dní zhruba? Nebo dříve? A co taková návštěva u diabetologa obnáší, co vše mi bude dělat. Děkuji za odpověď a hezký den.

Záleží na zvyklostech pracoviště. U nás je první kontrola za týden po edukaci, jsou-li výsledky dále dobré, pak stačí 1x za měsíc, nejsou-li dobré, pak kontrola hned. Na kontrole rozebereme měření glykémií, změříme tlak, ptáme se na váhu, na potíže. 1x za měsíc je laboratorní odběr - kontrolujeme glykovaný hemoglobin.

Dobrý den pani doktorko, chci se zeptat když mi vyšla 2.hodnota na testu OGGT po hodině o malinko vyšší, jestli mě hned muj gynekolog pošle na diabetologii? Nebo mi jen řekne at omezím např. cukry? Děkuji za odpověď. Jestli se stím nemusí hned na diabetologii.

ano, i tak patříte na diabetologii - podle výsledku nelze soudit, jak bude cukrovka probíhat

Dobrý den, na začátku těhotenství jsem měla zvýšenou hodnotu, ačkoliv dle výsledků z laboratoří glykémie na lačno byla do 5,6 (do té bych se v klidu vešla, ale do 5,1 nikoli). Mám se dostavit na Karlák na zátěžový test. Chci se zeptat, zda je to tam tak, že vezmou první odběr a když bude vyšší, tak se to rovnou bude řešit v dia poradně, nebo budu muset podstupovat celé kolo? Jde mi o to, zda se dozvím výsledek na lačno ihned, nebo zda člověk musí případně "zbytečně" podstoupit vypití roztoku a pak následně 2 odběry.

Děkuji!

Nejprve se stanoví glykémie nalačno - dozvíte se hned, na základě ní se rozhoduje o poračování testu.

Přijde mi tedy od diabetoložky dost nefér, že mi neřekla, že zvednutím dávky spadnu do vysokého rizika a že mi to zvýšila už po těch pár dnech, kdy navíc věděla o stresující situaci v rodině... Jsem si skoro jistá, že kdybych dávku snížila na 1000 mg denně, tak bych měla stejné výsledky glykémií jako teď, nemohla bych to ještě udělat? Děkuji.

Ještě k předchozímu dotazu - myslela jsem, že je důležité, že cukrovka je kompenzovaná, tedy že jsou při měření dobré hodnoty, a nevěděla jsem, že hraje roli, kolik metforminu se bere - tady někde píšete, že dobrá kompenzace je do 1000 mg denně. To bych tehdy bývala ještě počkala, jestli nezabere těch 1000 mg, myslím, že mi doktorka dávku z 1000 na 1500 zvýšila už asi po 5 dnech, kdy jsem se navíc docela stresovala. Také mi tvrdila, že je to pro dítě úplně bezpečné, ale když tedy nezáleží na kompenzaci, ale na množství léku, tak tedy může miminku škodit ten metformin? Jsem z toho zmatená, děkuji za objasnění.

Ta dávka 1000 mg by neměla být dogma, tzn. že při dávce 1500 mg automaticky vyvolávat porod, pokud k tomu není jiný důvod.

Vážená paní doktorko,
mám podobný problém jako jedna paní tady - cukrovka s metforminem a vyvolání porodu. Já konkrétně beru 1500 mg metforminu denně, ale zpětně si myslím, že by se mi to možná stabilizovalo i s dvěma tabletami po 500 mg - diabetoložka mi nasadila ty dvě tablety po 750 g už po několika dnech braní dvou tablet po 500 g. Každopádně teď beru metformin celkově asi 8 týdnů a mám cca týden do termínu. V porodnici by chtěli porod vyvolat na termín, už jsem tam objednaná, ale mně se do toho vůbec nechce. Cítím se výborně, nemám jakékoliv další problémy, glykémie s metforminem v normě, miminko je spíše menší (kolem 3 kg) a můj pocit mi prostě říká, že miminko ještě potřebuje být v bříšku. Našla jsem si někde, že WHO nedoporučuje vyvolání porodu až do konce 41. týdne, pokud má být jediným důvodem těhotenská cukrovka. Ráda bych ještě aspoň ten týden počkala, ale už minule mě v porodnici docela strašili, tak nevím... Byl by velký risk dát miminku ještě aspoň ten týden? Děkuji moc za radu!

Jsem také zastáncem toho, že je třeba brát v úvadu další okolnosti - pokud je vše ostatní v pořádku, ani metformin 1500 mg by neměl být sám o sobě důvodem k vyvolávání porodu.

Dobrý den, chci se zeptat když mi vyšla 2.hodnota po hodině o malinko vyšší, jestli mě hned muj gynekolog pošle na diabetologii? Nebo mi jen řekne at omezím např. cukry? Děkuji ta odpověď.

ano, i tak patříte na diabetologii - podle výsledku nelze soudit, jak bude cukrovka probíhat

Dobry den, mam narizeno brat 4xdenne 2 tablety magnesia z duvodu rizikoveho tehotenstvi. V papirech je vsak napsano, ze od 21h nemam jist, pit jen čistou vodu a prasky nebrat. Vztahuje se to i na to? Magnesium beru v dane casy behem dne - rano, v poledne, vecer a na noc, a jakmile vynecham, trapi mne tvrdnuti bricha... Dekuji za odpoved.

Magnesium nebývá problém. Večer úplně v pohodě a ráno zkuste až po testu s jídlem (test má stejně probíhat v brzkých ranních hodinách).

Dobrý den, paní doktorko.
V diabetologicke ambulanci mi bylo sděleno, že se mám měřit po jídle pouze po dvou hodinách.
Zde na stránkach jsem se dočetla, že se má měřit po hodině a ještě si nastavit budík (prosím a je to hodina od započetí jídla nebo hodina po skončení jídla?).
Jak mám postupovat ohledně svého lékaře? Děkuji.

Toto je otázka zvyklostí pracoviště. Měření je od začátku jídla. My jsme vypozorovali, že řada žen má hodnotu po 2 hodinách v normě, třeba i mnohem nižší než 6,7, ale za hodinu jim to vylítne nad 7,8, proto dáváme přednost měření za hodinu. V individuálních případech to ale může být jinak (např. u žen, které měly vyšší hodnotu ve 120. min OGTT). Můžete vyzkoušet obojí a zjistit, kdy to měření dává větší smysl.

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, proč je hodnota glikemie na lačno v pořádku do 5,6 a u těhotných je limit jen 5,1

Děkuji

Dobrý den, paní doktorko,
jsem ve 27.týdnu těhotenství, je mi 37 let a byla mi zjištěna těh.cukrovka- výsledky oGtt- 4-9,3-9,4. Byla jsem odeslána do dia poradny a doporučena dieta. Doma mám vlastní glukometr, měřila jsem se už pravidelně dříve, hodnoty na lačno jsem měla vždy lehce přes 4. Minulý i tento týden (ještě před dietou) jsem měla 2h po jídle 4,5-4,7. Problém spočívá v tom, že nyní mám nařízeno jíst často a to mi teda vůbec nepasuje. Měřit se mám už brzo ráno v 6:30 a posl.jídlo ve 20h. Jelikož spím 10-11h ( chodím spát okolo 23h) vůbec nevím jak to provozovat. Spím do 10h a to už bych měla mít min.2 jídla v sobě. Jsem zvyklá jíst 4x denně a hlad jsem nikdy neměla ....Jsem spíš sova a přijde mi divné, že mám teď vše změnit. 2 dny se snažím to dodržovat a výsledek je ten, že jsem unavená, nevyspaná,ve stresu, mám víc hlad a to je špatně. Otázka na Vás je- můžu mít stejný biorytmus jako před tím? Nestačí mi 4 jídla denně?Doposud jsem se cítila odpočatá a velmi dobře,.Od začátku gravidity jsem přibrala jen 1kg, obávám se, že dieta mi ubere nějaká kila. Jsem štíhla, cukrovku jsme v rodině nikdy neměli. Děkuji za odpověď.Lucie

Nevidím důvod, proč byste měla kvůli cukrovce překopávat svůj zaběhlý denní rytmus, počty jídel nebo spánkový režim. Nemějte to však vašemu pracovišti za zlé. My jsme také spoustu věcí přehodnotili až časem, až jsme si osahali, které z vyčtených doporučení fungují a kreré ne a u kterých je to jedno. Dříve jsme také trvali na 6 malých jídlech denně. Nyní je dále doporučujeme, ale jen těm, kterým to tak vyhovuje. 4 jídla jsou v pohodě, pro léčbu jsou zásadní hodnoty glykémie - nalačno a po vašich 4 jídlech - jsou-li v normě, není třeba nic měnit.

Dobrý den ,v 15tt mi ze zily byla zjištěna těhotenská cukrovka hodnota 5,1 a 5,8 na lačno.od te doby měřím hlídám a ta celé tři měsíce přes den hodnoty v pořádku i bez diety když jim cokoliv a lačná se ani nehorší ani nelepší glukometr tedy měří všelijak veliké rozdíly po opakovaném měření ale v průměru za poslední tři měsíce je stále lačná cca 5,7 .to jsem zkoušela dietu ,až 8j nočního inzulínu ,léky v tabletách a hodnoty stále stejné. Nyní jsem 26tt. Vše ostatní tlak,otoky ,test štítné žlázy ,moc ,váha vše je v pořádku i miminko má ideální váhu.chci se zeptat zda pokud toto budu hlídat dál neléčitelné jen hlídat zda ke zhoršení nedochází a případnou takto mírně zvýšenou jen lacnou glykémii budu ignorovat hrozí velké riziko ??? Zároveň jsem v inv.duchodu kvůli úzkostné poruše jsem psychicky hodně zvysene nervózní člověk a tedy je i možné že žádnou cukrovku nemám a vše je jen malinko zvýšené ze stresu když se nehorší ani s postupujícím tehu.? Je to již me třetí těhotenství v prvních dvou ani před tehu nebyl u mě s cukrem žádný problém.dekuji za odpověď.

Je třeba zohlednit spoustu dalších věcí - které hodnoty převažují, jak se vyvíjí glykovaný hemoglobin, jak miminko roste atd. To takto na dálku nelze a je třeba, abyste probrala se svým diabetologem.

Dobrý den,

byla jsem na oGTT a po vypití roztoku jsem se procházela na čerstvém vzduchu, protože mi pořád bylo na zvracení uvnitř čekárny. Je tedy možné, že jsem nevědomě ovlivnila výsledky testu? (Výsledky po ještě nemám vyhodnocené, ale hodnota glykémie nalačno byla 4.)

Děkuji,

J.

Vliv to mít mohlo, ale samozřejmě také záleží, jak moc intenzivní to procházení bylo.

Dobrý den,
jsem ve 38. týdnu, beru metformin a hodnoty mám s ním v normě, jinak je vše v pořádku, miminko je naprosto tabulkové. Bylo mi ovšem řečeno, že s GDM nelze takzvaně "přenášet" (dávám do uvozovek, protože o skutečném přenášení lze hovořit až po ukončeném 42. týdnu), tj. rodit po termínu. Můj předchozí porod byl ovšem zbytečně vyvolávaný a následně velmi problémový a traumatický. Upřímně, považuji vyvolávání porodu bez velmi závažného a akutního důvodu za maximální hloupost a aroganci, protože když tělo matky ani dítě nejsou na porod připravené, tak to často nedopadne dobře (nejen moje zkušenost). Chci tedy vědět, jestli u (zejména kompenzované) GDM existují skutečně tak závažné důvody (třeba nějaká statisticky opravdu významně vyšší rizika) pro tyto dle mého názoru násilné zásahy do těhotenství a do tak složitého a jemně vyladěného procesu jako porod. A srovnávaly se třeba opakovaně výsledky předčasně indukovaných porodů (kvůli GDM) s výsledky GDM porodů ve 41. a 42. týdnu? Já už jsem rozhodnutá, že na indukci do konce 42. týdne tak jako tak nepřistoupím, samozřejmě pokud k tomu nebude opravdu vážný důvod, nicméně by mě zajímalo, proč se indukce porodu dnes bere na tak lehkou váhu a proč se neberou v potaz její možné následky, které mohou být skutečně závažné a dlouhodobé, zejména co se týče traumatu na straně matky - opět nejde jen o moji zkušenost, znám bohužel více žen, které si díky indukci prošly skutečným hororem (i když jistě existují i ženy, které vyvolání porodu uvítají nebo které ho zvládnou dobře - třeba proto, že jejich tělo už je v podstatě na porod připraveno). Děkuji za odpověď-

Máte pravdu, že u výborně kompenzované těhotenské cukrovky není důvod k zasahování do termínu porodu, na což pamatuje i doporučený postup - ke stažení zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/OGTT_jak_se_zjisti_tehotenska_cukrovka_GDM - lze se na něj odvolat, pokud by ve vaší porodnici chtěli postupovat jinak. Jen upozorňuji, že vyvolání porodu může mít někdy ještě jiný důvod, který s cukrovkou nemusí souviset.

Dobry den, stale mi vrta hlavou jedna vec. Vsude se pise, ze rychle cukry musime z jidelnicku uplne skrtnout. Ja jsem vsak obcas zhresila (par susenek, zmrzlina), ale hodnoty cukru jsem po hodine mela vzdy v norme. Je to tedy opravdu takovy problem jist tato jidla, kdyz si uhlidam glykemie? Nebo cemu jinemu to vadi? Predem dekuji za Vasi odpoved.

Pokud vám občasné dietní chyby prošly, žádný problém. Glukometr je rozhodčí toho, co můžete a co ńe (a doufat, že měří správně). Některým ženám s těhotenskou cukrovkou neprojde bez inzulinu ani malý krajíček chleba ke snídani, natož něco sladkého.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s létáním s těhotenskou cukrovkou? Jsem v 17 tt a bylo mi řečeno, že jsem měla zvýšené hodnoty 5,5 při krevním testu. Test se proto bude opakovat. Jde mi o to, že mám ve 20 tt absolvovat služební cestu do zahraničí v délce letu cca 3 hodiny. Výsledky druhého krevního testu budou tedy relativně čerstvé a předpokládám, že v případě zvýšených hodnot nestihnu další testy. Je bezpečné cestu absolvovat? Dle gynekologa by krátký let neměl vadit. Děkuji Vám za odpověď.

Přeji vám příjemný let :-) - cesta letadlem není žádný problém.

Dobrý den,
prvním testem nalačno jsem s hodnotou 5,9 neprošla, byla jsem poslána domů s tím, že nemám do opakování testu jíst sladké, pít sladké + žádné ovoce. Jsem obézní, nyní v 28 tt, ale jím zdravě, od začátku těhotenství jsem nic nepřibrala. Před těhotenstvím se mi nedařilo váhu ani zdravou stravou snížit. Těhotenství problémové, od počátku jsem v pracovní neschopnosti. Po třech dnech byl test opakován s hodnotou nalačno 4,92, byl mi tedy podán roztok s glukózou a výsledky po hodině 13,29 a po dvou hodinách 14,87. Tyto hodnoty mě hodně vyděsily, chci se zeptat, zda se u takto špatných hodnot ihned nasazuje inzulín, případně tabletky nebo se i takto špatné hodnoty dají korigovat dietou. Zároveň mě znepokojuje, že hodnota po dvou hodinách byla vyšší než po hodině. Nemyslím, že by šlo o chybu měření, odběr byl proveden přímo v centru s laboratoří, kdy krev pravidelně odnášeli. Dietu držím už od první glykémie nalačno (víc než týden) od zjištění výsledků sacharidy přesně počítám. Na diabetologii jsem ještě nebyla, bude mi teprve vystavená žádanka, glukometr z diabetologie tedy zatím nemám. Proto jsem ze strachu o dítě nasadila k jídlu jako pečivo pouze večerní chléb. Za den se vejdu s množstvím sacharidů do 100 g, chci se zeptat, zda tímto nízkým množstvím nemůžu uškodit dítěti? Existuje nějaká minimální hodnota sacharidů, kterou musím za den přijmout? Za dobu této diety (cca něco přes týden jsem zhubla 1,5 kg) Mám strach zařadit klasický chléb, jelikož dnes s vypůjčeným glukometrem měřeno nalačno 4,3 mmol/l, hodinu po snídani s obsahem sacharidů 8,4g naměřena hodnota 6,5 mmol/l. Vím, že hodnota po snídani je v normě, nicméně dle mě, k poměru přijatých sacharidů je i tak vysoká a neumím si představit jak by vypadala po zařazení klasického chleba. Omlouvám se za dlouhý dotaz a předem děkuji za odpověď.

Podle výsledků OGTT nelze soudit, jak se cukrovka bude vyvíjet a zda bude nutný inzulin. A vyšší hodnoty rozhodně automaticky neznamenají potřebu léčby inzulinem. Výhoda je, že máte normální glykémie nalačno, hodnoty po jídle se dají v naprosté většině případů zvládnout úpravou stravy bez inzulinu. Dolní hranice na příjem sacharidů není. Sacharidy nejsou po vaši výživu (a tím ani dítěte) nijak zásadní. Dopřejte si dostatek bílkovin spolu s přirozenými tuky, které ty bílkoviny v normálních potravinách doprovází (maso, ryby, vejce, sýry...). Dopřete si také zdravé rostlinné tuky (kvalitní oleje, ořechy, semínka, avokádo...) a spoustu zeleniny - ideálně ke každému jídlu. Malý váhový úbytek u obézních v těhotenství nevadí (potvrzeno studiemi). Což ale neznamená, že byste měla hladovět a strádat - k tomu ale nepotřebujete zrovna sacharidy. 6,5 po snídani je výborný výsledek, jen tak dál. Klasický chleba netřeba. Aby se vám kupované večerní pečivo nepřejedlo, zkuste i domácí nízkosacharidové pečivo - na internetu už je spousta receptů. Některá jídla, např. vaječná omeleta se zeleninou ke snídani se obejde i bez pečiva. 

Dobrý den,
prosím o radu, jsem cca měsíc po porodu, v těhotenství těh. cukrovka s inzulinem, po porodu mi u sladkých jídel leze glykémie hodinu od začátku jídla od cca 8 do 9,5 ... ostatní jídla, cca dle dietních omezení z těhotenství (275 g S) jsou do 7 mi, lačné glykémie se mi pohybují 5,3 - 5,6 - měřeno glukometrem z prstu ... jsou vyšší glykémie po sladkých jídlech u lidí s poruchou tolerance cukrů? anebo je to běžné i u "zdravého" čověka?

A ještě bych se zeptala, v těhotenství se vyšetřuje hladina cukru po 60 min a po 120 min, klasický OGTT, který mě za nějakou dobu čeká se vyšetřuje jen po 120 min, proč tomu tak je? a vynechává se právě ta hodnota po 60 min? jen mě napadá, když mi budu hodnoty 60 min od začátku jídla lítat nad 7,8 (do těch 10ti), ale klasický OGTT po 120 min nic neukáže - tj. glykémie stihne klesnout pod hranici? tak zda je vše v pořádku? a porucha tolerance cukrů není přítomna? chápu správně, že tento test je jen pro diagnostiku DM2, resp. prediabetes?

Předem moc děkuji za odpověd,
s pozdravem,
Terka

Cukrovka má odeznít během šestinedělí, jestli jste měsíc po porodu, dejte tomu ještě čas. Možná se ale ukáže, že mírná porucha přetrvává (možná byla přítomná už před těhotenstvím) a sladká jídla vám zkátka nesvědčí a svědčit nebudou. Zdravý člověk má i po sladkých jídlech hodnoty v normě, tedy do 7,8, často i nižší.
Těhotenská cukrovka se testuje jinak než jiná cukrovka nebo prediabetes - pro hodnotu v 60. min nebyla u všeobecné populace na rozdíl od těhotných určena normální hodnota a pro diagnostiku je dostačující měření ve 120. minutě. Více o odlišnostech také zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/OGTT_jak_se_zjisti_tehotenska_cukrovka_GDM

Dobrý den, paní doktorko, mám těhotenskou cukrovu na dietě a chtěla bych se zeptat, jak je to s hodnotami po jídle - všude se píše, že je nutné udržovat hodnoty jako u zdravého člověka a já jsem našla, že těm nepřekročí hladina glykemie hodnotu 6,5 - proč je tedy v těhotenství dovoleno až 7,8? Mívám hodnoty právě na té horní hranici a tak řeším, jestli ještě ubrat na sacharidech nebo ještě lépe přidat pohyb, jen nevím, jestli je to vhodnější před nebo po jídle? A ještě se chci zeptat - pokud mi v pohodě prochází větší dávky ovoce (hodnoty do 6 po 30 gramech sacharidů v ovoci), můžu si ho dopřát víc? Někde jsem totiž četla, že fruktózu v něm glukometr nezměří...?

Jinak moc děkuji za tuto poradnu, škoda jen, že v této sekci nefunguje vyhledávání, protože vy vám to určitě ušetřilo řadu času při odpovídání na už dříve zodpovězené otázky.

Normální hodnoty po jídle jsou sporné, zatím platí hodnoty do 7,8 s tím, že pacientkám říkáme čím nižší, tím lepší a také aby po každém jídle nebyla hodnota na této horní hranici, ale raději níže (je totiž třeba brát v úvahu i chybu měření - tak aby byla jistota, že hodnota není ve skutečnost nad). Pokud je tedy hodnota často na této hranici, pak je snížení sacharidů na místě. Pohyb po jídle také funguje bezvadně, ale zpravidla není možný po každém jídle. U sacharidů také dbejte na druh - lépe se chovají celozrnné druhy než bílé. Pokud prochází více ovoce, klidně si dopřejte, fruktózy v rámci ovoce v celku se nebojíme.
Děkuji za ocenění stránek i za tip na vylepšení - proberu s webařem.

Dobrý den, moc děkuji za vaši poradnu, čerpala jsem z ní celé těhotenství s cukrovkou a moc mi pomohla, proto se na vás obracím i teď. Aktuálně jsem dva měsíce po porodu a čistě ze zvědavosti jsem si poslední dny párkrát po jídle změřila cukr - a výsledky mě vyděsily. Hodinu po - na můj vkus malé - snídani se vyšplhají přes 8 (snídám třeba jen půl housky se zeleninou a sýrem nebo dva malé plátky chleba, což mi v těhotenství procházelo), občas vyskočí i přes den po hlavním jídle (dávám si o něco větší porce příloh než v těhotenství, ale rozhodně se nepřejídám, protože hubnu), lačná glykemie je ok (kolem 5). V těhotenství jsem měla cukrovku od 12tt (v prvním těhotenství od 24tt), v obou případech udržovanou jen na dietě, před otěhotněním jsem ale cukrovku neměla (glykovaný hemoglobin jsem měla 28). Plně kojím a už teď mám BMI 18,7, takže bych potřebovala přibrat a nevím, jak na to - kojit přestat nechci, ráda bych kojila minimálně rok. Jak mám postupovat? Jsem z toho ve stresu a nejradši bych se měřila po každém jídle, protože mám obavy, aby zvýšené hodnoty neměly vliv na kojeného syna i na mně s ohledem na vyšší riziko rozvoje diabetu nebo dalších s tím souvisejících zdravotních problémů. Mám si zajít na kontrolní OGTT hned, nebo ještě počkat, a jak dlouho je ještě šance, že se to samo srovná? V rodině široko daleko nikdo cukrovku nemá, jen máma má asi 10 let poruchu gluk. tolerance. Já jsem štíhlá, inzulín jsem si v těhotenství nepíchala a tak mě dost děsí, že mi cukrovka zůstane...

Je možné, že vám nějaká mírná porucha zůstala (z hodnot, které uvádíte, bych to nenazývala cukrovkou), což je častější u žen, které měly zjištěnou těhotenskou cukrovku už v I. trimestru. Jste štíhlá, ale po své mamince asi nějakou dispozici máte. Doufám, že vás uklidní, že narozdíl od těhotenství vaše vyšší hodnoty kojenému dítěti nevadí - na složení mléka to nemá vliv. Z dlouhodobého hlediska to ale vadí vám a a bylo by dobré śtravu upravit tak, aby vám vyšší glykémie neubližovaly. Můžete už nyní, i když kojíte. Sacharidy často bereme jako nezbytnou součást stravy, ale není to tak. Výživově prospěje vám i kvalitě mléka, když zůstanete u malých příloh, ale dopřejete si dostatek bílkovin a kvalitních tuků. Zelenina je úplně bez omezení a dopřejte si i ovoce (jen vynechte džusy, ovocné smoothie atd.). Pořiďte si Cukrfree kuchařku od Janiny Černé a uvidíte, že se dá udělat i spouta výborných dobrot i bez cukru. Kojte co nejdéle - je to dobré nejen pro dítě, ale metabolicky i pro vás. S OGTT nemusíte spěchat, intenzivní kojení jej zkresluje.

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
W
3
M
q
Enter the code without spaces.