Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Dobrý den, paní doktorko jsem v 30 týdnu těhotenství chtěla bych se Vás zeptat, výsledky z oGTT mě vyšli pozitivní ještě jsem nebyla u diabetického lékaře. Nevím co ta cukrovka obnáší je to rizikové pro mě a mé miminko? Vlastně hodně lidí mě řeklo, že to je rizikové a bojím se. Co jsem těhotná tak sladké věci bych mohla jíst každý den, je mi dobře když si dám aspoň něco sladkého, když to nemám jsem nervozní. Sousedka mi říkala, že u těhotenské cukrovky mohu z ničeho nic odpadnout být mi špatně atd.. Děkují Vám za odpověď.

Odpovědi na všechny vaše otázky najdete na těchto stránkách - pokud ne, ráda doplním. Tvrzení vaší sousedky nemůžu potvrdit, nic takového u našich pacientek nepozorujeme :-)

Dobrý den,jsem v 16.tt. Byla mi diagnostikována těh. cukrovka po OGTT - hodnoty 5,3..5,7,..5,6. V době provedení testu jsem měla rýmu,ale nic jiného,takže jsem na test normálně šla. Mohla rýma zkreslit výsledek? Při návštěvě diabetologie mi naměřili 4,7 a nasadili dietu. Ale glukometr,abych se mohla hlídat, mi nedali. Jen si budu dělat domácí odběry krve a moči asi jednou za měsíc, které budu odnášet do laborky. Jak mám vědět jestli dodržuji dietu správně, když nemám zpětnou vazbu? děkuji za odpověď

Pokud ty další hodnoty byly 60. a 120. min OGTT, pak byla zvýšená jen nalačno, kterou je třeba zopakovat - pokud je v nomě, pak se nejedná o cukrovku. 4,7 je v normě, ale nevím, zda to bylo ze žíly. Jinak skutečná cukrovka vyžaduje glukometr a diabetolog by ho měl zajistit.

Dobrý den, byl mi ve 28tt proveden ogtt test s výsledky 5,1 - 10,5 - 5,1. Test mi byl prováděl v době, kdy jsem měla virózu, ovšem bez horečnatých stavů, bolest v krku a rýma. Navíc jsem byla ve stresu, jedná se o třetí těhotenství a testy jsem dříve moc dobře nesnášela, nebylo mi ani nyní dobře od žaludku. Po naměření hodnoty 5,1, jak máte uvedeno na stránkách nebyl test ukončen. Jak v takovém případě postupovat s ohledem na případnou falešnou pozitivitu testu. Bude vůbec někdo řešit, jak se takový případ řeší.

Test by bylo dobré zopakovat a správně.

Dobrý den, na konci 23. týdne těhotenství jsem byla na OGTT a byly mi naměřeny hodnoty 5,0 nalačno, 8,2 po hodině, 6,8 po dvou hodinách. Prý mám zvýšenou hodnotu po hodině, takže mám držet dietu a každý měsíc chodit na kontrolu. Na internetu se ale všude píše, že prostřední hodnota má být do 10,0. Jak to tedy je? Děkuji za odpověď.

Ano, ty hodnoty jsou v normě, nemáte těhotenskou cukrovku.

Moc Vám děkuji za odpověď a rady, co jíst. Nicméně toto všechno jím, dělám si i druhou večeři a stále hubnu.
Dokonce se mi za poslední týden dost zvýšily hodnoty. Nalačno 5.9, 6.2.,...Odpoledne jsem měla hodinu po jídle 9,8. Dr. zatím zvažuje, zda nepočkáme ještě týden.
Začínám mít obavy, aby miminko nestrádalo. Nemám ho rovnou požádát o inzulin?
Ještě se chci zeptat, zda doporučujete tablety nebo injekce.
Nyní si píchám Clexane kvůli sráživosti krve.
Moc děkuji za rady. Cítím se trošku bezradná a nerada bych ohrozila plod.
Martina 34+1

Někdy dieta nestačí a jsou třeba i léky, popřípadě inzulin. Před zahájením léčby bych ještě doporučovala ověřit přesnost glukometru.

Dobrý den, v 17.tydnu jsem byla na oGTT, výsledky - 4,5 ... 10,0 ... 5,5. Je možné, že špatný výsledek v 60.minute byl ovlivnen stresovou situací - v čekárne zemrela pani po asi pulhodinove resuscitaci, cehoz jsem byla svedkem?

Ano, stres mohl mít vliv.

Dobrý den, je mi 34 let, 156 cm, 51 kg, nyní po 4. těhotná (13.týden). 1. těhotenství (29 let), potrat gemini v 21.týdnu, příčina neurčena. 2. těhotenství (30 let) GDM dg. ve 27. týdnu, inzulín od 30.týdne s navýšením na 0-5j-5j, porod vyvolaný 38+0, dítě 2600 g. 3. těhotenství (32 let) cukr v moči ve 23. týdnu, potvrzeno oGTT (4,6..11,6...7,8) po celou graviditu na dietě, porod 39+6, dítě 3040 g. Rok po posledním porodu kontrolní oGTT v normě. Kdy je prosím vhodné vyšetřit oGTT? Dle diabetologa doporučen oGTT standardně, gynekolog provádějící screening 1. trimestru navrhl provedení testu již nyní. Velice děkuji.

Pokud byl OGTT po posledním porodu dělán před rokem či méně, pak bude stačit glykémie nalačno, popřípadě doplnit glykovaný hemoglobin, aby byla jistota, že tam žádná porucha neběží (OGTT v I. trimestru je pro řadu žen nepříjemný, často mají ranní nevolsnosti, proto se mu snažíme vyhnout, když lze). V předhozím těhotenství ale cukrovka přišla dříve než je obvyklé, proto je na zvážení ještě jiný postup - průběžné kontroly doma na glukometru (1x týdně nalačno a po hlavních jídlech). K tomu se snažit jíst zdravě už nyní. Pak by provedení OGTT nebylo nutné.

Děkuji, jen doplňuji, že poslední klasický oGTT (glykémie pouze 120 min) byl proveden před 4 měsíci. Dám na Vaše rady, budu monitorovat glukometrem.

Dobrý den, jsem ve 33tt, mám zjištění TC. Mé hodnoty jsou po ránu nalačno kolem 5,2-5,8. Od Dr. mám instrukce, pokud hodnota ráno překročí 3x po sobě 6,0, je nutno zahájit léčbu inzulinem. Prozatím to zvládám.
Co mě trápí je, že stále hubnu. Nabrala jsem 7kg a ty teď jdou pomalu dolů, díky zjištěné cukrovce ve 24tt.
Mám dole 4 kg a stále hubnu dál-nedobrovolně. Jím vyváženě, 8x denně, ale stále hubnu.
Nemůže to prosím mít vliv na malého v bříšku? Je mi 40 let.
Děkuji.

Pokud přidáte bílkoviny a tuky (maso, ryby, vejce, sýry, ořechy, avokádo, do jídla olivový olej nebo máslo), hubnout nebudete a glykémie zůstanou pěkné. Sacharidům je neoprávněně přisuzována větší výživová hodnota než ve skutečnosti mají. Bílkoviny a tuky vás lépe zasytí.

Dobry den, prave jsem byla kvuli tehotenske cukrovce hospitalizovana -prenasim. Dost me dnes prekvapilo, ze mi k obedu donesli houskove knedliky s omackou se zelim a kouskem masa. Temto jidlum se snazim obloukem vyhybat. Rikala jsem si, ze si nejspis neuvedomili, zemam dietu. Sla jsem tedy na sesternu se zeptat. Sestricky nechapaly, co se mi nelibi, ze me jidlo je sestaveno dle spravneho stravovani pro tehotne diabeticky a kde jsem prisla na to, ze bych toto jidlo nemohla jist... Byla jsem trochu v soku, sestricky jsou tu dost v presile :) Co si o tom myslite? Mozna, ze ke konci tehotenstvi jsou tato jidla uz povolena.. Nejsem v zadne zapadle porodnici, lezim v UPMD v Praze. Predem dekuji za Vasi odpoved.

jen pro "uklidneni", ja v porodnici pri hospitalizaci dostala, smazenou rybu s kasi a presladkou rajskou polevku, a 2 dcl mleka... nikdo moji GDM na inzulinu neresil... byla jsem tez v soku...

Co na to říct :-( Jídlo v nemocnicích je tristní, porodnice nevyjímaje.

Vážená paní doktorko, chtěla jsem se zeptat, jak je to s glykmémiemi po porodu - dle OGTT se uvádí, že má být hodnota po vypití roztoku do 7,8 a zároven se uvádí, že postprandiální glykémie má být hodinu po jídle do 7,8 ... 2 měsíce po porodu mám hodinu po jídle (většinou u sladkých jídel, jídla dle diety prochází) kolem 9ti, po dvou hodinách se ale pohodlně vejdu do limitu 7,8 ... znamená to, že mi žádná porucha po porodu tedy nezůstala, když je hodota po dvou hodinách ok? lačné hodnoty z glukometru mám obvykle 5,6 - 6 (většinou bězprostředně po kojení) i s druhou věčeří... jak velký vliv může mít noční kojení (2 - 3 x) na glykémie? Moc děkuji za informace, T.

Hodnoty po jídle měřené na glukometru jsou něco zcela jiného než hodnoty při standardním OGTT (mimo těhotenství se při něm s měřením v 60. minutě nepracuje, není ani jasné, co má být norma). Hranice po jídle měřené na glukometru jsou stejné u těhotných i netěhotných, a to do 7,8 za hodinu a/nebo do 6,7 za 2 hodiny. Vaše hodnoty nalačno i po jídle jsou tedy mírně vyšší a sladké vám nesvěčí. Kojení má na glykémie spíše příznivý vliv - snižuje je a je dobře, že kojíte (nejen pro dítě, ale i pro vás).

Dobrý večer, při prvním těhotenství před třemi lety jsem měla těhotenskou cukrovku, stačilo dodržovat dietu. Jsem podruhé těhotná (10tt). Můj gynekolog mě chce poslat na ogtt test již ve 14tt. Pokud vyjde negativní, tak se test bude ještě opakovat v pozdějším týdnu těhotenství. Je toto standartní postup? Děkuji za odpověď.

Ano, je to vhodný postup, pokud byla před tím cukrovka zjištěná podle zvýšené hodnoty v 60. nebo 120. min OGTT (nalačno v normě) nebo pokud po předchozím těhotenství s cukrovkou nebyl dělán kontrolní test cca 1/2 roku po porodu. Alternativou je stanovení HbA1c na začátku těhotenství. V ostatních případech stačí glykémie nalačno v I. trimestru.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda nevadí, když absolvuji kontrolní ogtt až 7 či 8 měsíců po porodu. Vím, že je doporučováno 3-6 měsíců po porodu. Je to opravdu tak striktní? Děkuji.

nevadí

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když se zjistí těhotenská cukrovka, jak často se musí pak do diabetologické poradny docházet? Jestli jednou za 14 dní zhruba? Nebo dříve? A co taková návštěva u diabetologa obnáší, co vše mi bude dělat. Děkuji za odpověď a hezký den.

Záleží na zvyklostech pracoviště. U nás je první kontrola za týden po edukaci, jsou-li výsledky dále dobré, pak stačí 1x za měsíc, nejsou-li dobré, pak kontrola hned. Na kontrole rozebereme měření glykémií, změříme tlak, ptáme se na váhu, na potíže. 1x za měsíc je laboratorní odběr - kontrolujeme glykovaný hemoglobin.

Dobrý den pani doktorko, chci se zeptat když mi vyšla 2.hodnota na testu OGGT po hodině o malinko vyšší, jestli mě hned muj gynekolog pošle na diabetologii? Nebo mi jen řekne at omezím např. cukry? Děkuji za odpověď. Jestli se stím nemusí hned na diabetologii.

ano, i tak patříte na diabetologii - podle výsledku nelze soudit, jak bude cukrovka probíhat

Dobrý den, na začátku těhotenství jsem měla zvýšenou hodnotu, ačkoliv dle výsledků z laboratoří glykémie na lačno byla do 5,6 (do té bych se v klidu vešla, ale do 5,1 nikoli). Mám se dostavit na Karlák na zátěžový test. Chci se zeptat, zda je to tam tak, že vezmou první odběr a když bude vyšší, tak se to rovnou bude řešit v dia poradně, nebo budu muset podstupovat celé kolo? Jde mi o to, zda se dozvím výsledek na lačno ihned, nebo zda člověk musí případně "zbytečně" podstoupit vypití roztoku a pak následně 2 odběry.

Děkuji!

Nejprve se stanoví glykémie nalačno - dozvíte se hned, na základě ní se rozhoduje o poračování testu.

Přijde mi tedy od diabetoložky dost nefér, že mi neřekla, že zvednutím dávky spadnu do vysokého rizika a že mi to zvýšila už po těch pár dnech, kdy navíc věděla o stresující situaci v rodině... Jsem si skoro jistá, že kdybych dávku snížila na 1000 mg denně, tak bych měla stejné výsledky glykémií jako teď, nemohla bych to ještě udělat? Děkuji.

Ještě k předchozímu dotazu - myslela jsem, že je důležité, že cukrovka je kompenzovaná, tedy že jsou při měření dobré hodnoty, a nevěděla jsem, že hraje roli, kolik metforminu se bere - tady někde píšete, že dobrá kompenzace je do 1000 mg denně. To bych tehdy bývala ještě počkala, jestli nezabere těch 1000 mg, myslím, že mi doktorka dávku z 1000 na 1500 zvýšila už asi po 5 dnech, kdy jsem se navíc docela stresovala. Také mi tvrdila, že je to pro dítě úplně bezpečné, ale když tedy nezáleží na kompenzaci, ale na množství léku, tak tedy může miminku škodit ten metformin? Jsem z toho zmatená, děkuji za objasnění.

Ta dávka 1000 mg by neměla být dogma, tzn. že při dávce 1500 mg automaticky vyvolávat porod, pokud k tomu není jiný důvod.

Vážená paní doktorko,
mám podobný problém jako jedna paní tady - cukrovka s metforminem a vyvolání porodu. Já konkrétně beru 1500 mg metforminu denně, ale zpětně si myslím, že by se mi to možná stabilizovalo i s dvěma tabletami po 500 mg - diabetoložka mi nasadila ty dvě tablety po 750 g už po několika dnech braní dvou tablet po 500 g. Každopádně teď beru metformin celkově asi 8 týdnů a mám cca týden do termínu. V porodnici by chtěli porod vyvolat na termín, už jsem tam objednaná, ale mně se do toho vůbec nechce. Cítím se výborně, nemám jakékoliv další problémy, glykémie s metforminem v normě, miminko je spíše menší (kolem 3 kg) a můj pocit mi prostě říká, že miminko ještě potřebuje být v bříšku. Našla jsem si někde, že WHO nedoporučuje vyvolání porodu až do konce 41. týdne, pokud má být jediným důvodem těhotenská cukrovka. Ráda bych ještě aspoň ten týden počkala, ale už minule mě v porodnici docela strašili, tak nevím... Byl by velký risk dát miminku ještě aspoň ten týden? Děkuji moc za radu!

Jsem také zastáncem toho, že je třeba brát v úvadu další okolnosti - pokud je vše ostatní v pořádku, ani metformin 1500 mg by neměl být sám o sobě důvodem k vyvolávání porodu.

Dobrý den, chci se zeptat když mi vyšla 2.hodnota po hodině o malinko vyšší, jestli mě hned muj gynekolog pošle na diabetologii? Nebo mi jen řekne at omezím např. cukry? Děkuji ta odpověď.

ano, i tak patříte na diabetologii - podle výsledku nelze soudit, jak bude cukrovka probíhat

Dobry den, mam narizeno brat 4xdenne 2 tablety magnesia z duvodu rizikoveho tehotenstvi. V papirech je vsak napsano, ze od 21h nemam jist, pit jen čistou vodu a prasky nebrat. Vztahuje se to i na to? Magnesium beru v dane casy behem dne - rano, v poledne, vecer a na noc, a jakmile vynecham, trapi mne tvrdnuti bricha... Dekuji za odpoved.

Magnesium nebývá problém. Večer úplně v pohodě a ráno zkuste až po testu s jídlem (test má stejně probíhat v brzkých ranních hodinách).

Dobrý den, paní doktorko.
V diabetologicke ambulanci mi bylo sděleno, že se mám měřit po jídle pouze po dvou hodinách.
Zde na stránkach jsem se dočetla, že se má měřit po hodině a ještě si nastavit budík (prosím a je to hodina od započetí jídla nebo hodina po skončení jídla?).
Jak mám postupovat ohledně svého lékaře? Děkuji.

Toto je otázka zvyklostí pracoviště. Měření je od začátku jídla. My jsme vypozorovali, že řada žen má hodnotu po 2 hodinách v normě, třeba i mnohem nižší než 6,7, ale za hodinu jim to vylítne nad 7,8, proto dáváme přednost měření za hodinu. V individuálních případech to ale může být jinak (např. u žen, které měly vyšší hodnotu ve 120. min OGTT). Můžete vyzkoušet obojí a zjistit, kdy to měření dává větší smysl.

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, proč je hodnota glikemie na lačno v pořádku do 5,6 a u těhotných je limit jen 5,1

Děkuji

Dobrý den, paní doktorko,
jsem ve 27.týdnu těhotenství, je mi 37 let a byla mi zjištěna těh.cukrovka- výsledky oGtt- 4-9,3-9,4. Byla jsem odeslána do dia poradny a doporučena dieta. Doma mám vlastní glukometr, měřila jsem se už pravidelně dříve, hodnoty na lačno jsem měla vždy lehce přes 4. Minulý i tento týden (ještě před dietou) jsem měla 2h po jídle 4,5-4,7. Problém spočívá v tom, že nyní mám nařízeno jíst často a to mi teda vůbec nepasuje. Měřit se mám už brzo ráno v 6:30 a posl.jídlo ve 20h. Jelikož spím 10-11h ( chodím spát okolo 23h) vůbec nevím jak to provozovat. Spím do 10h a to už bych měla mít min.2 jídla v sobě. Jsem zvyklá jíst 4x denně a hlad jsem nikdy neměla ....Jsem spíš sova a přijde mi divné, že mám teď vše změnit. 2 dny se snažím to dodržovat a výsledek je ten, že jsem unavená, nevyspaná,ve stresu, mám víc hlad a to je špatně. Otázka na Vás je- můžu mít stejný biorytmus jako před tím? Nestačí mi 4 jídla denně?Doposud jsem se cítila odpočatá a velmi dobře,.Od začátku gravidity jsem přibrala jen 1kg, obávám se, že dieta mi ubere nějaká kila. Jsem štíhla, cukrovku jsme v rodině nikdy neměli. Děkuji za odpověď.Lucie

Nevidím důvod, proč byste měla kvůli cukrovce překopávat svůj zaběhlý denní rytmus, počty jídel nebo spánkový režim. Nemějte to však vašemu pracovišti za zlé. My jsme také spoustu věcí přehodnotili až časem, až jsme si osahali, které z vyčtených doporučení fungují a kreré ne a u kterých je to jedno. Dříve jsme také trvali na 6 malých jídlech denně. Nyní je dále doporučujeme, ale jen těm, kterým to tak vyhovuje. 4 jídla jsou v pohodě, pro léčbu jsou zásadní hodnoty glykémie - nalačno a po vašich 4 jídlech - jsou-li v normě, není třeba nic měnit.

Dobrý den ,v 15tt mi ze zily byla zjištěna těhotenská cukrovka hodnota 5,1 a 5,8 na lačno.od te doby měřím hlídám a ta celé tři měsíce přes den hodnoty v pořádku i bez diety když jim cokoliv a lačná se ani nehorší ani nelepší glukometr tedy měří všelijak veliké rozdíly po opakovaném měření ale v průměru za poslední tři měsíce je stále lačná cca 5,7 .to jsem zkoušela dietu ,až 8j nočního inzulínu ,léky v tabletách a hodnoty stále stejné. Nyní jsem 26tt. Vše ostatní tlak,otoky ,test štítné žlázy ,moc ,váha vše je v pořádku i miminko má ideální váhu.chci se zeptat zda pokud toto budu hlídat dál neléčitelné jen hlídat zda ke zhoršení nedochází a případnou takto mírně zvýšenou jen lacnou glykémii budu ignorovat hrozí velké riziko ??? Zároveň jsem v inv.duchodu kvůli úzkostné poruše jsem psychicky hodně zvysene nervózní člověk a tedy je i možné že žádnou cukrovku nemám a vše je jen malinko zvýšené ze stresu když se nehorší ani s postupujícím tehu.? Je to již me třetí těhotenství v prvních dvou ani před tehu nebyl u mě s cukrem žádný problém.dekuji za odpověď.

Je třeba zohlednit spoustu dalších věcí - které hodnoty převažují, jak se vyvíjí glykovaný hemoglobin, jak miminko roste atd. To takto na dálku nelze a je třeba, abyste probrala se svým diabetologem.

Dobrý den,

byla jsem na oGTT a po vypití roztoku jsem se procházela na čerstvém vzduchu, protože mi pořád bylo na zvracení uvnitř čekárny. Je tedy možné, že jsem nevědomě ovlivnila výsledky testu? (Výsledky po ještě nemám vyhodnocené, ale hodnota glykémie nalačno byla 4.)

Děkuji,

J.

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
B
C
b
W
Enter the code without spaces.