Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Dobrý den, ačkoliv jsem nepatřila do žádné z rizikových skupin, skončila jsem bohužel v prvním těhotenství na inzulinu (cca 3 jednotky 3x denně). Nyní jsem těhotná podruhé. Kapacity diabetologů bohužel přes prázdniny nestačí, takže jsem na OGTT objednaná až na 15. tt (bylo mi sděleno, že by měl proběhnout nejpozději do 12. tt). Od 10. tt proto na radu své gynekoložky preventivně držím dietu (zatím jsem zcela vynechala klasický cukr a vše, v čem je obsažen, a snažím se dodržovat rozestupy mezi jídly).
Nemám ale jasno v následujících věcech:
1.) Jak moc přísnou dietu mám nyní (11. tt) dodržovat, než budou provedeny testy, které následně vyhodnotí na diabetologii a dají mi konkrétní doporučení pro mou osobu?
2.) Před testem OGTT by žena údajně měla jíst "normálně", tzn. včetně běžných cukrů apod., aby nebyly výsledky zkresleny. Má tedy test smysl, když v té době budu již několikátým týdnem dodržovat dietu?
3.) Nestačilo by místo testu OGTT jen změřit lačnou hodnotu a dál se řídit měřením hodnot po jídle pomocí glukometru?
Předem moc děkuji za odpovědi.

Kéž by se každá i zcela zdravá žena stravovala tak, jak vám poradila vaše gynekoložka. Pokud jste na zdravé stravě déle a hodláte v ní pokračovat, i když bude test negativní, není třeba kvůli testu nic měnit. Výrazné omezení sacharidů těsně před testem může zkreslit výsledky. Problém je, když se pak žena po testu vrátí k jich obvyklé konzumaci, protože může mít neodhalenou cukrovku. Dlouhodobá zdravá strava je prevencí cukrovky. Varianta 3 je také možná.

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jak je to s homeopatikama, jestli se můžou užívat při těhotenské cukrovce. Chci je užívat před porodem a během porodu, ale někde jsem vyčetla, že obsahují cukr, tak se chci zeptat na Váš názor, jestli je můžu nebo ne.
Děkuji za odpověď. Denisa

S homeopatiky problém není - to množství cukru v nich je zanedbatelné.

Dobrý den,
před pár dny jsem vám psala o tom, jak jsem zoufalá z diagnózy i měření, teď reaguji na vaši odpověď z 24.7. Na našem malém městě žádný jiný psycholog není, musela bych jezdit daleko vlakem nebo busem, což teď není reálné. Navíc jsem v životě vyhledala pomoc psychologů opakovaně a nikdy mi žádný nepomohl. Je to všechno spíš čím dál horší, před měřením kolikrát brečím a přijde mi, že mě to pořád víc bolí, nenávidím to a celou tu hodinu do měření se klepu, jak to teď vyjde. A když to vyjde špatně, tak jsem zoufalá a brečím další hodinu. Ranní lačné glykémie mám vždy vysoké a to jsem zkusila jíst večer na druhou večeři třeba i ten večerní chlebík, ale přijde mi vyloženě hnusný a a když ho s velkým přemáháním sním, je mi z něj vysloveně fyzicky zle a na zvracení. Bez druhé večeře být nemůžu, to je mi špatně hlady. Celkově teď snáším těhotenství hodně špatně, mizerně spím, jsem pořád unavená, bolesti zad, neustálé pálení žáhy atd. atd.... ta cukrovka s dietou je poslední kapka. Kolikrát nemám ani sílu vařit, natož vymýšlet něco nízkosacharidového, je to ostatně dost těžké, protože třeba mé oblíbené věci (těstoviny, domácí pizzu, klasické omáčky, sladká jídla typu ovocné knedlíky...) nemůžu. Maso moc ráda nemám, před časem jsem zkoušela i vegetariánství. Ryby od malička nejím, na luštěniny nemám chuť od začátku těhotenství a na samotnou zeleninu nejsem moc zvyklá, miluju spíš ovoce jako banány nebo melouny, kterým se zrovna ládovat taky nemůžu... Prostě pořád dokola řeším, co jíst a nakonec sice vždycky něco jakžtakž přijatelného vymyslím, ale většinou si moc nepochutnám a pořád mám chutě na něco jiného. Volala jsem na diabetologii, chtějí mi kvůli těm hodnotám (hlavně nalačno) napsat inzulín, ale to prostě nedám, stresuje mě i píchání do prstu, natož jinam, to ani omylem nezvládnu. Od té diagnózy jsem jenom ve stresu a skoro pořád brečím, mám strach o dítě, co by se mu všechno mohlo stát a jak tahle diagnóza ovlivní porod, protože všechny mé psychické problémy začaly právě po tom příšerném prvním porodu, který byl vyvolávaný, já ani miminko jsme nebyli připravení a podle toho to taky dopadlo, celé to byla agónie plná násilí, která mě hodně poznamenala a vedla k depresím. Manžel chce, abych se na to raději vykašlala, když mě to tak ničí, myslí si, že to akorát škodí mně i miminku. Aspoň jsem se rozhodla, že do preventivního vyvolání porodu v žádném případě nejdu, další příšerný traumatický porod zažít nehodlám. Ale už opravdu nevím, jak dál, nezvládám to, představa dalších minimálně dvou měsíců diety, měření, případně inzulínu a toho stresu je pro mě nesnesitelná...

Potřebujete nutně pomoc psychologa, těhotenství není kontraindikací jízdy vlakem nebo autobusem. Vím, že je těžké přepnout z negativního uvažování, jak nic nejde do pozitivního uvažování, jak to udělat. Ale zkuste to. Každý den si naplánujte něco, co vás potěší. Třeba si vyberte a uvařte nějakou dobrotu z této kuchařky https://cukrfree.cz/cukrfree-kucharka/, vyražte někam na procházku, na výlet. Tu hodinu, co čekáte na měření glykémie, si čtěte fakt dobrou, napínavou knížku nebo se dívejte na oblíbený film, seriál, video. A nebo ještě lépe - něčím se zaměstnejte, glykémie budou po jídle hned lepší, když budete mít nějaký pohyb, než když budete sedět a ve stresu čekat.

Dobrý den,prosím o radu,jak je to s přílohami.Váží se v syrovém,nebo už uvařeném stavu?Konktétně těstoviny,nebo rýže?Děkuji.

Pokud použijete pro obsah sacharidů naši tabulku, kde píšeme např. rýže uvařená, vážíte uvařenou rýži. V nevařeném stavu použijte hodnotu uvedenou na obalu rýže.

Vazi se v uvarenem stavu, taky jsem byla poucena ;-)

Vazena pani doktorko,
pred 10 dny mi byla zjistena tehotenska cukrovka, od te doby dodrzuji dietni opatreni. I pres veskera opatreni mam namerene hodnoty ranni glykemie vyssi, nez by mely byt. Pohybuji se kolem 6,2. Nevim, zda mám pristoupit k dalsim opatrenim, zacit se temito hodnotami znepokojovat, proto jsem si Vas dovolila kontaktovat. Dia poradnu (první návštěva)mam navstivit až 10.8. z duvodu vytizenosti pracoviste.

Velmi Vam dekuji za reakci

S pozdravem

Fajstavrova

Dobrý den,
tento týden jsem podstoupila OGTT. Všechny odběry mi byly prováděny z prstu - hodnoty: 4,0-8,8-8,5. Na Vašich stránkách jsem se dočetla, že je nutné odebírat krev z žíly, jinak jsou výsledky zkreslené. Jak to tedy je? Bylo mi řečeno, že hodnoty jsou hraniční, ale z důvodu výskytu cukru v moči po 1. hodině (3,0) a po 2. hodině (9,0) mám těhotenskou cukrovku a musím držet dietu.
Děkuji za odpověď.

Je to tak, jak píšeme na těchto stránkách. Hodnoty z prstu jsou nespolehlivé, nevylučují ani nepotvrzují cukrovku.

Dobrý den,
hodnoty OGTT mám: nalačno 3, 64 - po jedné hodině 8, 88 - po dvou hodinách 6, 41. Doktorka mi sdělila, že těhotenskou cukrovku nemám, nicméně dle starých norem je prostřední hodnota zvýšena, pokud se nemýlím, a být těhotná pár let zpátky, budu považována za diabetičku. Příliš tomu nerozumím - na základě čeho se tyto normy mění? Mám začít s dietou?
Děkuji Vám za odpověď,
s pozdravem Magdalena

Cukrovku nemáte a tečka. Nové normy jsou nesrovnatelně lépe podloženy než ty staré. Dieta ne, ale zdravá strava je v každém případě vhodná pro každou těhotnou ženu :-)

Dobrý den, jsem v 32tt, po provedeném testu na cukrovku jsem byla poslana k diabetologovi s tím ze hodnoty vysly hraniční, doktor mi řekl ze stačí vynechat volné cukry, co jsem udelala...hodnoty na lacno jsem měla 4.9 5.1 5.2 i 5.4 po dvou hodinach po jídle max do 6 , merim se 2x týdně, po kontrole mi rekl ze je vše ok a mám pokračovAt. Chci se zeptat v úterý jsem zhresila palacinkou a v pátek se merila a na lacno 7.4 což mě vyděsilo,ale po dvou hodinach po jídle(houska sýr paprika)hodnota 4.6 Je možné ze to ma za následek palacinka?

Určitě ne, úterní palačinka nemá páteční dostřel :-) Dietní chyba se projeví hodinu až dvě po jídle. Pokud budete mít nadále hodnoty nalačno v normě, pak bych těch 7,4 považovala za chybu měření. 

Dobrý den,
děkuji vám za odpověď ohledně rizik GDM i odkazy. Sama jsem našla ještě nedávno zveřejněnou francouzskou studii zahrnující tuším cca 800 000 žen, na níž mě zaujalo několik věcí. https://link.springer.com/content/pdf/10.1007%2Fs00125-017-4206-6.pdf Z této francouzské studie podle celkových výsledků GDM ženy (oproti ženám bez GDM) měly větší pravděpodobnost výskytu eklampsie a preeklampsie (3% vs. 2%) a CŘ (28% oproti 20%). Jejich děti měly o 30% menší pravděpodobnost perinatálního úmrtí (0.5 % a 0.6 %), o 40% větší pravděpodobnost makrosomie (16% oproti 9%), o 20% vyšší pravděpodobnost asfyxie (1% versus 0.9 %), o 30% častější výskyt respiračních potíží (4% vs. 3%), o 30% vyšší pravděpodobnost poranění při porodu (0.7 % a 0.5 %), o 20% častější výskyt srdeční malformace (0.9 % a 0.7 %). Je celkem zjevné, že ač třeba riziko typu "o 20, 30 % větší pravděpodobnost" může znít děsivě, ve skutečnosti jsou absolutní rozdíly velmi malé (například 3 % versus 4 %, 1 % versus 0.9 %). Riziko typu zvýšení počtu císařských řezů ani za relevantní riziko nepovažuji vzhledem k tomu, že GDM ženy jsou považovány za (vysoce) rizikové, že jsou často tlačeny do indukcí a porodu před termínem, což všechno zákonitě musí vyústit ve větší počet CŘ. Dále mě napadá, jestliže GDM ženy rodí častěji CŘ, indukcí a před termínem, není to spojeno s rizikem třeba dýchacích potíží spíše než se samotným GDM? Také mi není jasné, jak samotné GDM „může“ za vrozené srdeční vady, když ty, pokud vím, vznikají v nejranějších stádiích těhotenství. A především, je známo, že GDM trpí mnohem častěji ženy obézní nebo staršího věku, což samo o sobě zvyšuje mnohá rizika pravděpodobně více než GDM samotné, není například větší váha dětí významně spojena s BMI matky? Jestli jsem se dobře dívala, tak i riziko perinatálního úmrtí v těhotenství po 37. týdnu je sice (velmi mírně) zvýšeno u GDM (0.15 % versus 0.21 %), ale zároveň zřejmě koreluje právě s věkem matky, takže u mladších žen s GDM, včetně těch na inzulinu, je v podstatě stejné jako u žen bez GDM (v tomto případě si nejsem jistá, jestli jsem správně pochopila tabulku, ale konečně i sami autoři výslovně uvádějí, že toto riziko je sporné – "Whether or not GDM is associated with an increased risk of perinatal mortality remains a controversial subject."). Dále mě napadá, že všechny ženy ve studii byly léčeny a většina byla zřejmě takzvaně dobře kompenzována (když byly z větší části pouze na dietě), přesto u nich některá rizika přetrvávala a navíc v některých parametrech na tom byly nepatrně lépe ženy na inzulínu než ty na dietě (třeba eklampsie/preeklampsie, asfyxie, dokonce i riziko perinatální mortality, když se vyloučily případy nediagnostikovaného pregestačního diabetu.…). Ale vy zase uvádíte, že „u adekvátně léčené cukrovky probíhá těhotenství jako každé jiné a komplikace nehrozí“, což mi s tím moc nejde dohromady… Když se na tu studii a její závěry a medializaci dívám, tak mám spíš pocit, že „badatelé začali s předpokladem, že výzkum stanovil GDM jako jasně definovanou chorobu s nebezpečím podobným jiným typům diabetu, a proto si zaslouží intenzivní sledování a agresivní léčbu a že tento přístup byl prokázán jako bezpečný a účinný. Tyto předpoklady nutně omezují, jak analyzují a interpretují své údaje.“ Omlouvám se, že vás takto zahlcuji, ale po diagnóze GDM to dost řeším a skutečně by mě zajímalo, zda existují výrazně zvýšená rizika, pokud bych hypoteticky odmítla agresivnější léčbu (nebo později třeba indukci před termínem porodu) jen kvůli vyšším ranním glykémiím, s výjimkou držení rozumné diety a případně třeba sledování glykovaného hemoglobinu. Dosti v tomto ohledu souzním třeba s názorem Henci Goer (již jsem citovala výše) na tuto problematiku a zejména na uvedenou studii, viz: https://www.childbirth-u.com/gestational-diabetes-new-study-tell-us-think/. Ta ve svém článku uzavírá následovně (volný amatérský překlad): „Jak můžete vidět v tiskové zprávě, která zahájila tento příspěvek, média informují o zjištění alarmujícího zvýšení procentuálního výskytu nežádoucích výsledků u novorozenců. Tento poplach nepochybně zvýší intenzitu již agresivního řízení GDM a tím zvýší míru komplikací spojených s těmito intervencemi, což v bludném kruhu odůvodní ještě více agresivních zásahů. Škodlivé důsledky císařských řezů, včetně vlivu na budoucí těhotenství, pravděpodobně překročí škody, která by zanechalo GDM samotné.“ Samotná diagnóza, dieta, měření, sledování glykémií může minimálně některé ženy nesporně (velmi) stresovat a to už ani nemluvím o rizicích indukovaných porodů a císařských řezů, včetně těch psychologických, které jsou obecně dost podceňovány. To vše v době, kdy by se žena měla těšit na miminko, kdy těhotenství samo může být dost náročné atd. Místo toho řeší: Smím jíst tohle nebo tamto? Co když budu mít zítra zase větší glykémii? Co když mi dají inzulín? Co když to ohrozí miminko? Budou mi vyvolávat porod? Atd. Atd. Mám prostě pocit, že v konečném důsledku může diagnóza GDM a současný přístup k léčbě nadělat víc škody než užitku...

Problém té zmiňované francouzské studie je, že test na GDM je ve Francii dělán pouze u selektované části žen, nikoliv celoplošně – u všech těhotných, jako je to tomu např. u nás. Test na GDM tedy dělají pouze ženám s nějakým rizikovým faktorem, např. věk nad 35 let (průměrný věk žen s GDM v ČR je 32 let), BMI nad 25 (polovina žen s GDM v ČR má BMI v normě) nebo DM v rodinné anamnéze (příbuzní přitom často vůbec netuší, zda mají cukrovku). To vysvětluje, proč je záchyt GDM při použití stejných diagnostických kritérií ve Francii kolem 7 %, zatímco u nás u 20 % těhotných. Studie pak srovnává tyto vyselektované ženy s GDM s ostatními těhotnými, které údajně nemají GDM, ve skutečnosti je však mezi nimi významné procento těch, které mají nezjištěný GDM. Ženy se zjištěným GDM byly léčeny, ženy s nezjištěným GDM léčeny nebyly, mohly tedy mít a pravděpodobně měly (studie HAPO) vyšší výskyt komplikací. Proto ty malé rozdíly ve výskytu komplikací u obou skupin.
Máte pravdu, že skutečný GDM není spojen s významně vyšším rizikem vrozených vývojových vad. Samotná obezita ale ano a GDM byl v této studii zjišťován v selektované populaci žen se zvýšeným BMI – proto možná ten rozdíl.  
Větší procento císařských řezů nelze svádět na zbytečné „tlačení do indukcí“. Těhotenství žen častěji komplikované velkým plodem, insuficiencí placenty, preeklampsií atd. nevyhnutelně častěji končí císařským řezem, to je realita.
Nepatrně vyšší riziko některých komplikací u žen na dietě ve srovnání s ženami na inzulinu se obtížně posuzuje, když nevíme, jaká byla kompenzace GDM (glykémie, glykovaný hemoglobin) u obou skupin. Předpokládat nestačí, data jsou data. Riziko souvisí především s kompenzací. Z jiných studií, které jsem vám poslala, víme, že úspěšná léčba GDM snižuje riziko komplikací. A víme to i z praxe (i když chápu, že ta se do statistik nepočítá).
Nyní k těm zbytečným intervencím - indukcím, císařským řezům a agresivnímu řízení GDM. Malá citace z doporučeného postupu pro GDM http://www.tehotenskacukrovka.cz/sites/default/files/ces_gynek_2015_6.pdf: „GDM není indikací k ukončení těhotenství císařským řezem.“, „u žen s GDM s nízkým rizikem: ukončení těhotenství před termínem porodu není indikováno.“ GDM s nízkým rizikem je GDM s uspokojivou kompenzací, léčený pouze dietou nebo malými dávkami metforminu (do 1000 mg/den) nebo malými dávkami inzulinu (do 10 j/den). Pokud tedy pracoviště tlačí ženu do císařského řezu nebo vyvolání porodu pouze z důvodu GDM, který je přitom dobře kompenzovaný, na dietě atd., pak postupuje v rozporu s doporučeným postupem České gynekologicko-porodnické společnosti. Tečka. Pokud tak některá pracoviště přesto postupují, ženy tím stresují atd., je správným řešením raději GDM nediagnostikovat, neléčit, neřešit? Přestože máme velkými studiemi doloženo, že neléčený GDM zvyšuje rizika komplikací a léčený GDM tato rizika snižuje? Není rozumnějším řešením vyžadovat a trvat na respektovaní doporučených postupů?
Co se týká „agresivní léčby“ GDM - vynakládáme maximum snahy zvládnout léčbu GDM zdravou stravou a pohybem. Léky přidáváme v necelých 10 % případů (ve francouzské studii 28 %). Pokud máte problém s mírně vyššími hodnotami nalačno, zkuste naše tipy zde: http://www.tehotenskacukrovka.cz/co-delat-kdyz-jsou-hodnoty-krevniho-cukru-vyssi/co-delat-kdyz-jsou-hodnoty-krevniho-cukru-vyssi
Pokud máte jakýkoli dotaz stran diety či léčby, ráda vypomůžu. Přeji Vám hodně zdaru a glykémie v normě.

Dobrý den paní doktorko,
je mi 35 let a jsem podruhé těhotná (v prvním těhotenství před 3 lety jsem těhotenskou cukrovku neměla). Nechtěla bych nic podcenit, nicméně na klasický OGTT test tentokrát jít nechci. Před těhotenstvím jsem se stravovala nízkosacharidově a vypití tohoto množství glukózy (podle chutí navíc ještě s umělými sladidly a kdo ví čím) je pro mě nepřijatelné (trpím na kvasinkové infekce a pokud konzumují větší množství cukru mám tendence k závislosti). Momentálně kvůli nevolnostem nejsem schopná LCHF dodržovat, ale doufám, že se mi k tomuto typu stravování povede co nejříve vrátit. Říkala jsem si, že pokud bych dodržovala dietu podobnou té doporučované pro těhotenskou cukrovku a občas se přeměřila glukometrem + si nechala udělat test na glykovaný hemoglobin, tak by to pro mě a dítě nemělo představovat zvýšené riziko. Co si o tomto postupu myslíte, příp. co byste mi ještě doporučila? Je mi jasné, že se to nedá považovat za ekvivalent OGTT, ale chci udělat alespoň nějaká opatření.

Glykovaný hemoglobin se zvýší až po několika týdnech neléčené cukrovky - jako diagnostický test pro těhotenskou cukrovku je tedy nepoužitelný. Jedinou alternativou je změření glykémie před a po snídani, je to ale orientační, cukrovku spolehlivě nevyloučí. Ještě to zvažte. Ten roztok žádná umělá sladidla neobsahuje, je tak sladký, že to není třeba :-) Může obsahovat trochu kyseliny citrónové a nějaký konzervant - podle výrobce. Jednorázově vám určitě neublíží.

Dobrý den,
ráda bych poprosila o radu. V testu ogtt jsem měla hodnoty 4,8-9,3-8,1. Gynekoložka mě poslala na diabetologii, že mám cukrovku, tam mi řekli, že hodnoty jsou v pořádku a nemám cukrovku. Do limitu jsem se vešla, ale přece jen jsem byla kousek od něj. Mám tedy větší riziko, že se u mě cukrovka ještě projeví později v těhotenství? Raději se snažím držet dietu na 250g sacharidů, abych předešla případným problémům. Jen by mě zajímalo, jestli je to riziko budoucí cukrovky pro mě reálné. Děkuji za odpověď. Lucie

Těžko soudit z hodnot testu, které jsou v normě :-) Strava, kterou doporučujeme, je ale vhodná pro všechny těhotné ženy.

Dobrý den,

při OGTT mi byla naměřená lačná glykemie 5,2, tedy hodnota při které tělo nelze zatížit glukózou, poslali mě domů, ať se domluvím s lékařem. Nedalo mi to a volala jsem ještě ten den do laboratoře, že by se test měl opakovat a oni mi sdělili, že to vědí, ale že můj gynekolog to tak nechce a ať se domluvím s ním. Tak teď nevím, co mám čekat, mám trvat na opakování testu a nechat se na něj poslat ještě jednou nebo mám přijmout fakt, že mám GDM. V prvním těhotenství jsem GDM měla. Jaká je pravděpodobnost, že druhá lačná glykemie bude normální, když už v prvním trimestru byla 4,9?

Tak standardní postup to není - vyšetření by se mělo zopakovat. Na druhou stranu je fakt, že pravěpodobnost opakování GDM je velká. Zdravá strava a sledování glykémií vám prospěje.

Dobrý den,

minulý týden jsem podstoupila test OGTT, hodnoty po zátěži vyšli mírně zvýšené. Před testem jsem byla opravdu velice unavená a ve stresu. Den předem jsem zažila velice vypjatou situaci ve svém zaměstnání a na to konto celou noc nespala. Ráno, v den testu, jsem byla velice unavená, tak že jsem pospávala během přestávek mezi odběry. Test jsem nicméně podstoupila a teď lituji, že jsem nezavolala, nevysvětlila situaci a neobjednala se na jindy. Mohla tato skutečnost ovlivnit výsledky testu tak, že se tělo hůře vyrovnávalo se zátěží po vypití roztoku glukozy? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Mohlo, ale také nemuselo, každý na tyto situace reagujeme trochu jinak. Jestli máte nějaká rizika cukrovky, tak bych text zbytečně neopakovala.

Pěkný den,
již druhým měsícem mám doma glukometr a měřím si hodnoty na lačno a hodinu po obědě a po večeři. K zátěžovému testu na cukrovku jsem se vlastně ani nedostala, protože lačné hodnoty byly 5,4 a na druhý pokus 5,2. Hodnoty po jídle mám vždy v pořádku, snad nejvyšší hodnota byla 6,3. Ale s tou ranní mám problém. Mám přikázanou 2. večeři, tu dodržuji. Když si změřím cukr cca v 6 ráno, tak jsem na hodnotách 4,8-5,1. Jakmile ale vstanu třeba o hodinu později, tak už jsem na hodnotách 5,2-5,4. Schválně jsem si zkusila změřit hodnoty okamžitě po probuzení a následně o 30-60 minut pozděj, aniž bych jedla, a opravdu ta hodnota pomaličku stoupala místo aby, pro mě logicky, klesala. Jsem z toho zmatená už. Připadá mi, že čím déle nejím, tím vyšší hodnotu si naměřím, ale to mi nedává smysl. Je toto normální, nebo je potřeba tento stav řešit? Nevím totiž, jak ještě lépe dodržovat dietu, aby byly hodnoty v pořádku i ráno. Glykovaný hemoglobin po prvním měsíci na dietě mi vyšel 35 mmol. Předem mockrát děkuji za radu i samotnou odpověď.

Za hodnotu nalačno počítáme tu první ranní hned po probuzení - ta odráží situaci v noci a tu máte v normě. Ten mírný vzestup během rána mezi probuzením a snídaní nevadí. Dělají to ranní hormony. Hodnoty máte celkově pěkné.

Dobrý den,
zajímaly by mě přesné statistiky diabetické fetopatie a úmrtí plodu v děloze. Je nějaké riziko těchto komplikací i u léčené cukrovky? Co když třeba léčba nezabírá? A jaký je procentuální výskyt těchto komplikací u neléčené, tj. nekompenzované nebo špatně kompenzované cukrovky? Co se týče například úmrtí plodu, jaká čísla jsou u matek bez cukrovky a jaká u matek s těhotenskou cukrovkou, léčenou i neléčenou? Prosila bych opravdu o konkrétní čísla, klidně i o odkaz na příslušné vědecké studie nebo jejich závěry. A ještě mě napadá, projevilo se nějak testování všech žen (oGTT) a jejich léčba na celkových statistikách dětské úmrtnosti? Děkuji vám za odpověď, Anežka.

Rizika představuje neléčená nebo špatně léčená cukrovka. Studie s čísly např. zde: http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa0707943#t=article, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2827530/, http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa042973#t=article, http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa0902430#t=article
Z dlouhodobého hlediska jsou největším problémem špatně léčené cukrovky epigenetické změny - "naprogramování" metabolismu tak, že dítě má během života větší sklon k obezitě a složkám metabolického syndromu, včetně DM 2. typu. Riziko úmrtí naštěstí významně zvýšené není - v ČR je obecně velmi nízká perinatální mortalita.

Dobry den, byla jsem v 25+0 na OGTT a rada bych zkonzultovala sve namerene hodnoty. Test byl proveden z zilni krve a vsechna predepsana pravidla dodrzena - 4,97 dale po 60min 5,07 a po dalsich 60min 4,31. Jako by se mnou ten roztok skoro vubec nic neudelal. (Dokonce mi chutnal a postavil me po lacneni na nohy). Mam vypozorovano, ze musim cely zivot pravidelne a casto jist, nekdy mam stavy, ze mi je spatne z hladu, pritom jsem relativne po jidle. To same ma muj bracha, neustale s sebou nosime energeticke tycinky, cokoladu, hroznovy cukr pro pripad nouze. Nikdy jsem nedrzela zadnou dietu, jim na co mam chut a kdy mam chut (a to jsou casto sladke veci), BMI mam v norme (pred tehotenstvim 22,5), doposud jsem pribrala 4,5kg. Mam sedave zamestani, sport velmi rekreacne, kolem 30.roku veku mi namerili bazalni metabolismus kolem 1450kcal. Tak nevim, zda se radovat celkove z rychleho a fungujiciho metabolismu nebo se spise obavat, ze telo nefunguje efektivne a potrebuje hodne cukru, aby fungovalo normalne? Moc dekuji a preji krasne leto. Dekuji Vam take za tyto velmi prinosne stranky. S pozdravem, Senta

Hodnoty máte v normě, nejsou ani příliš nízké. Ale to, co popisujete, je typické pro metabolismus, který na cukry reaguje vyšší hladinou inzulinu, než je třeba a následně stáhne glykémie až do pásma mírné hypoglykémie - tu člověk vnímá nepříjemně a zkonzumuje další cukr. Následuje začarovaný kruh cukr - inzulin - hypoglykémie - další cukr atd. U části těchto jedinců může časem dojít k rozvoji cukrovky (je ale obtížné spolehlivě říci, do jaké míry to představuje riziko cukrovky, která je nyní v populaci velmi rozšířená a její výskyt neustále narůstá). Kruh se dá rozetnout zdravou stravou, zejména omezením volných cukrů (včetně džusů) a rafinovaných sacharidů (bílé pečivo a další bílé přílohy, hranolky atd.).

Dobrý den, před deseti dny jsem byla na testu, mám těhotenskou cukrovku, což byl pro mě šok. Skoro týden držím dietu a měřím se, od začátku se snažím přísně dodržovat dietu, ale hodnoty jsou zatím i tak vysoké, hlavně nalačno (kolem 6), po obědě nebo snídani 2x i kolem deseti, bojím se inzulínu. Špatně snáším i samotné měření, mám odjakživa problém s injekcemi (a nemocničním prostředím vůbec) a kolikrát mi trvá pět minut, než se odhodlám píchnout a přitom se klepu - nevím, kam se píchá inzulín, ale to bych zcela jistě nedala. Nechutná mi ani dieta, jím kolikrát úplně s přemáháním a odporem, protože jsem byla zvyklá jíst úplně jinak a plno svých oblíbených věcí nemůžu. A hlavně jsem tentokrát strašně moc doufala v přirozený porod, protože můj první byla indukce a byl to doslova horor, od začátku těhotenství se mi na to vrací vzpomínky a představa nečeho podobného je pro mě nesnesitelná. V podstatě celý ten týden od měření jenom brečím a brečím, nejsem skoro schopná fungovat a mám pocit, že dalších 12 týdnů nepřežiju, ještě navrch třeba s inzulinem. A z porodu mám teď naprostou a totální hrůzu, v noci z toho nespím, protože další indukci nebo císaře prostě psychcicky nezvládnu, celé předchozí roky mě držela nad vodou jen myšlenka na to, že příště to bude lepší a že porod bude co nejpřirozenější, je to pro mě životně důležitá věc. Co mám dělat? Psycholog mi nepomůže, to jsem zkoušela, k psychiatrovi už chodím a antidepresiva už beru. Děkuji za radu.

Nevzdávejte pomoc psychologa, zkuste jiného. Stres zhoršuje glykémie - je to pak začarovaný kruh. Těch pár týdnů do porodu to určitě zvládnete. Dobře kompenzovaná cukrovka, včetně té, která je léčena nízkými dávkami inzulinu, není důvodem žádných zásahů do termínu ani způsobu vedení porodu. Pouze u cukrovky, která vyžaduje vyšší dávky medikace, se nedoporučuje přenášet, tzn. že se těsně před termínem porod vyvolá. Ani v těchto případech ale není sama o sobě důvodem k císařskému řezu.  

Na našem malém městě žádný jiný není, musela bych jezdit daleko vlakem nebo busem, což teď není reálné. Je to všechno spíš čím dál horší, před měřením kolikrát brečím a přijde mi, že mě to pořád víc bolí, nenávidím to a celou tu hodinu do měření se pomalu klepu, jak to teď vyjde. Ranní lačné glykémie mám vždy vysoké a to jsem zkusila jíst večer na druhou večeři třeba i ten večerní chlebík, ale přijde mi vyloženě hnusný a a když ho s velkým přemáháním sním, je mi z něj vysloveně fyzicky zle a na zvracení. Celkově teď snáším těhotenství špatně, mizerně spím, jsem pořád unavená, bolesti zad, pálení žáhy... kolikrát nemám ani sílu vařit, natož vymýšlet něco nízkosacharidového, je to ostatně dost těžké, protože třeba mé oblíbené věci (těstoviny, domácí pizzu, klasické omáčky, sladké...) nemůžu. Maso samotné moc ráda nemám, před časem jsem zkoušela i vegetariánství. Ryby od malička nejím, na luštěniny nemám chuť od začátku těhotenství a na samotnou zeleninu nejsem moc zvyklá, miluju spíš ovoce jako banány nebo melouny, kterým se zrovna ládovat taky nemůžu... Prostě pořád řeším, co jíst a nakonec sice vždycky něco jakžtakž přijatelného vymyslím, ale většinou si moc nepochutnám. Volala jsem na diabetologii, chtějí mi kvůli těm hodnotám napsat inzulín, ale to prostě nedám, stresuje mě i píchání do prstu, natož jinam, to ani omylem nezvládnu. Od té diagnózy jsem jenom ve stresu, mám strach o dítě, co by se mu všechno mohlo stát a jak tahle diagnóza ovlivní porod, protože všechny mé psychické problémy začaly právě po tom příšerném prvním porodu, který byl vyvolávaný, já ani miminko jsme nebyli připravení a podle toho to taky dopadlo, celé to byla agónie plná násilí, která mě hodně poznamenala a vedla k depresím. Manžel chce, abych se na to raději vykašlala, když mě to tak ničí, myslí si, že to akorát škodí mně i miminku. Apoň jsem se rozhodla, že do preventivního vyvolání porodu v žádném případě nejdu, další příšerný traumatický porod zažít nehodlám.

Dobrý den,
jsem ve 27tt a moje gynekoložka mě na žádnou těhotenskou cukrovku zatím neposlala. Když jsem se ptala, její odpověď zněla, že nemám předpoklady k těhotenské cukrovce, všechno zatím v pořádku a uvidíme, až při 30tt jak bude mimčo velké. Začínám mít ovšem obavy, zda je její přístup v pořádku. Mám to nechat být nebo naléhat? Cukrovku v rodině má pouze babička, což pí. doktorka odůvodnila, že to je stařecká cukrovka.

Všechny ženy mají mít provedený test na těhotenskou cukrovku mezi 24.-28. týdnem bez ohledu na rizikové faktory. Stařecká cukrovka v rodině je navíc jedním z rizikových faktorů. Jeho provedení až na základě růstu plodu je v rozporu s doporučeným postupem gynekologicko-porodnícké společnosti. 

Dobrý den, jsem ve 25tt a musím na druhy test ogtt, protože při prvním měření mi bylo naměřeno na lačno 5,9.Nyni ale beru antibiotika, bude to mít nějaký vliv.Mam zánět močových cest a beru Medoxin po 12 hod. .Děkuji za odpověď.

Zopakování testu odložte po dobrání antibiotik.

Dobrý den, chtěla jsem odeslat dotazník (kde a jak byl test proveden špatně) , ale prostě se přes "nejsem robot" (CAPTCHA) nedostanu z žádného prohlížeče. Nikde není nic, co by šlo opsat do rámečku, dostanu se na obrázky, vše vyklikám správně, stisknu ověřit a odeslat dotazník a vždy chyba. Škoda.
Tady v komentářích vám boj proti spamu funguje dobře a znaky jsou viditelné.

Dobrý den, jsem ve 24tt a byla jsem na testu těhotenské cukrovky OGTT. Když jsem přišla ráno na test na lačno tak mi vzali krev, pak mě posadili do čekárny tam jsem strávila cca 45 min, poté přišla doktorka a řekla mi ať jdu domu, že mi řekne výsledky můj gynekolog. Právě mě zarazilo, že mi nedali vypít nápoj a neřekli mi vůbec nic. Tak se Vás ptám co mám očekávat od doktora apod. ??? Děkuji za rady.

Zřejmě jste měla vyšší hodnotu nalačno, vyšetření je však třeba znovu zopakovat. K tomu vás ale měla laboratoř pozvat následující den a ne vás posílat zpět ke gynekologovi. Laboratoř má povinnost provést úplný screening a úplný screening znamená vyšetření zopakovat při vyšší hodnotě nalačno - tak to mají napsané v doporučeném postupu.

Dobrý den,
ve 27 tt jsem byla na OGTT. Naměřené hodnoty na lačno (4,7) a po 2. hodině (7,2) mi vyšly dobře, ale hodnota po první hodině byla těsně pod limitem (9,6). Gynekoložka mě na to upozornila a doporučila mi vyhýbat se sladkostem, sladkému ovoci a jíst častěji menší porce jídla. Běžně moc sladkého nejím, nesladím, ale ovoce jsem jedla poměrně dost. Zajímá mě zda se může cukrovka v průběhu těhotenství ještě rozvinout a zda bych si měla neměla hlídat i množství sacharidů ve stravě (brambory, chléb), nebo postačí vyhýbat se jednoduchým cukrům? Děkuji

Stačí se vyhnout přidaným cukrům. Což by ostatně prospělo všem těhotným :-)

Dobrý den,
lze nahradit test OGTT pravidelnym merenim na glukometru (v pripade potreby kazdy den)? Na kolik % je toto testovani spolehlive? V pripade nevyhovujicich hodnot (peclivych zaznamu pro lekare) je pote samozrejmosti test z odberu... Dale bych se rada zeptala na laborator v Praze, kde byste test doporucila, nase doktorka (spise sestra) provadi test v ordinaci. Odebira vsechny tri vzorky u sebe, takze v pripade podstoupeni testu bych radeji byla v laboratori, kde bude vse spravne.
Velice vam predem dekuji za vas cas a preji vam krasny vikend.
S pozdravem,
Tereza

Glukometr nenahradí přesnější vyšetření standardní laboratorní metodou. S žádankou od své lékařky můžete každý všední den bez objednání do odběrového centra VFN Karlovo nám. 32, ideálně mezi 6:30-7:00. Bude-li fronta, máte jako těhotná přednost.

Dobrý den,
už jsem vám před časem psala. V minulém těhotenství jsem měla diagnostikovanou těhotenskou cukrovku, a i když jsem měla (jenom s dietou) vše naprosto bez problémů, dobře kompenzováno, s dobrými hodnotami a ani jinak v těhotenství žádné problémy, doktor v porodnici mě jen kvůli tomu velmi nevybíravě tlačil do vyvolání porodu už deset dní před termínem, zastrašoval smrtí dítěte atd. Doktorka u mého nekomplikovaného porodu zase i touto dobře kompenzovanou těhotenskou cukrovkou (!) zdůvodnila zbytečný a mnou nechtěný nástřih hráze, který mi pak způsobil velké následné problémy a obrovské psychické trauma. Dcera přišla na svět zdravá a v termínu, 2 800 g. Nicméně mám pocit, že jsem jenom kvůli těhotenské ckrovce spadla do kolonky riziková a podle toho se mnou jednali, užila jsem si spoustu stresu a problémů, které být ani nemusely (ostatně sama uvádíte, že například vyvolávání porodu je u dobře kompenzované cukrovky zbytečné). To by ještě tak nevadilo, ale nedávným podrobným zjišťováním informací jsem zjistila, že krátce po mém porodu se změnily hodnoty a že jsem GDM podle nových hodnot NEMĚLA. Takže všechen ten stres a problémy byly úplně, ale úplně zbytečné, kdybych na test nešla, ušetřila bych si nervy, nikdo by neměl důvod mě tlačit do vyvolání, pravděpodobně bych jednala v mnohém jinak a porodila přirozeněji a bez fyzických a duševních jizev, které se stále úplně nezahojily. Celé mi to prostě přijde absurdní.
Mám za sebou druhý údajně pozitivní test OGTT, který jsem absolvovala jen po velkém váhání, ale poté jsem zjistila právě tu zmíněnou předešlou změnu v hodnotách a mám teď velké pochyby, navíc když pouze jedna z hodnot byla lehounce vyšší. Nechystá se zase náhodou nějaká změna hodnot, abych po porodu nezjistila, že jsem vlastně cukrovku neměla? A můžu se zeptat na to, jaká je praxe v ostatních zemích, zda je test všude prováděn stejně a zda je cukrovka diagnostikována podle stejných hodnot? Na základě nejen svých smutných zkušeností nejen v této záležitosti prostě momentálně nemám velkou důvěru v české porodnictví...
A pokud tomu testu prostě už moc nevěřím, je ještě jiná možnost, jak ověřit cukrovku?
Děkuji za odpověď.

Nebudou. Hodnoty byly upraveny na základě výsledků velké mezinárodní studie na cca 25 000 těhotných žen. Předchozí hodnoty nebyly takto dobře podloženy - nebyla k dispozici takto kvalitně provedená rozsáhlá studie. Nové hodnoty přijala WHO a řada zemí. Těhotenská cukrovka dobře kompenzovaná dietou vyžaduje obvyklou péči - tedy žádné předčasné vyvolávání porodu atd. Nástřih hráze je indikován v odůvodněných případech, ale cukrovka mezi ně nepatří ani nikdy nepatřila. Zjišťování těhotenské cukrovky bývá kritizováno za to, že vede k nejrůznějším zbytečným zákrokům. Problém je ale v nesprávné indikaci těchto zákroků, ne v diagnóze. Nezjištěná a tudíž neléčená cukrovka má řadu rizik pro matku a dítě. 

Dobrý den,
byla mi zjištěna těhotenská cukrovka ve 24.tt. Hodnoty jsem měla 4,8 na lačno, 10,0 po 1. hodině a 8,8 po 2. hodině. Teď jsem po prvním týdnu kontrolního měření a jelikož jsem hodnoty mělo vždy v normě, vyšší byly pouze jednou, a to když jsem nedodržela pravidelný čas večeře ( o téměř 4 hodiny déle než večeřím teď běžně ), zkusila jsem lehce "zhřešit" a dala jsem si na výletě zmrzlinu, následně jsem se po cca hodině změřila a výsledek byl 7,2, takže v normě. Chci se tedy zeptat, pokud někdy ( neříkám že každý den, ale třeba jednou za týden ) takto něco mlsnu, můžu miminku hodně ublížit, nebo pokud se i přes to budou hodnoty držet v normě, tak takto můžu někdy zahřešit? Kupodivu po chlebu se šunkou jsem měla hodnotu vyšší než teď po té zmzlině.
A ještě jeden dotaz, našla jsem že kokosový cukr má glykemický index pouze 35, můžu ho občas na doslazení použít?
Děkuji za odpověď

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
g
u
w
g
Enter the code without spaces.