Jste zde

Dotazy a komentáře

Máte-li nějaký dotaz či komentář, klikněte prosím na níže uvedený odkaz "Přidat komentář", rádi vám odpovíme. Jen prosím berte v úvahu, že se nejedná o online poradnu - v odpovědích mohou být časové prodlevy (zejména v době prázdnin atd.). 

Komentáře

Dobrý den, při OGTt mi byla v 26.tt zjištěna zvýšená hodnota při posledním odběru (9,2), na lačno i první odběr byly v normě. Doporučena poradna a dieta. Od počátku těhotenství dosud však trpím silnými nevolnostmi s nechutenstvím a nejsem schopna jíst vůbec sladké ani tučné potraviny ani větší množství čehokoli. Po propočtu sacharidů které jsem tak schopna vůbec konzumovat se tak do dietních doporučení vejdu v podstatě celé těhotenství. Dietu tak v podstatě dodržuji neplánovaně stále. Přiznám se, ze tak nevím úplně co dál, předpokládám, ze doporučená dieta tak nemůže mít efekt. Mohu poprosit o radu? Děkuji

Smyslem diety není "vyléčení" nebo "zmizení" cukrovky (ta zmizí až po porodu), ale udržení hodnot glykémií v normě - což si ověříte na glukometru. Pokud se vejdete, pak je to v pořádku a není třeba nic měnit. Možná jsem ale úplně nepochopila, na co se ptáte.

Dobrý den, jsem po porodu měsíc a teď si měřila po 14dnech neměla sem proužky a teď na lacno mam 6.5 je možné ze hodnota na lacno může být ovlivněna stresem? Manžel měl 2dny zpět autonehodu tak na tom nejsem zrovna psychicky dobře. Jinak poslední měření před 14 dny bylo 4.3lacno.děkuji

Stres dělá hodně, zkuste to znovu, až vám bude lépe.

Dobrý den, mám na Vás dotaz. Jsem poprvé těhotná a byla jsem na OGTT. Naměřili mi následující hodnoty:
na lačno 4,2
hodina po vypití roztoku 9
dvě hodiny po vypití roztoku 8
Chci se Vás zeptat, jestli se to musí nějak řešit?

Děkuji
Vencová

Ty hodnoty jsou v normě.

Dobry den byla sem na odbere ogtt a pani mi 5íkala ze mak hodnotu nalacno 5.2, proto mi nemohla dat vypit roztok, da se opakovat test jiny den. Pani sestricka řikala, ze man zavoat o dva dni memu dr a uvidim jestli me nan zas pošle. Krupčíková Katarína. Hezký den.

Toto posílání tam zpět ke gynekologovi je nešťastné, laboratoř by vás měla automaticky pozvat následující den na zopakování.

Dobrý den,
v 11. tt jsem byla na klasických odběrech, na základě kterých mi na 1. screeningu paní doktorka řekla pravděpodobnost vrozených vývojových vad. Když jsem následující den byla u své gynekoložky, řekla mi, že jsem v tom 11.tt při odběrech měla hraniční glukózu - 5,0. Zároveň jsem v té době měla angínu, zatím neléčenou, ale hned po této kontrole jsem u obvoďáčky dostala antibiotika.
Chci se zeptat, je možné, že mohla být glykémie zvýšená právě kvůli angíně? Pro jistotu dietu držím. Na kontrolu jdu kolem 10.11. Jinak genetické predispozice určitě mít mohu - děda měla diabetes mellitus a i táta si teď musí dietou glukózu držet, ale cukrovku zatím nemá.
Ps: Při takovéto dietě hubnu - za týden 1,5kg, ale mám trochu nadváhu. Vadí, že mi jde váha dolů?
Moc děkuji předem za odpověď a za vaše stránky a možnost se takto zeptat.

http://bolsasmichaelkorsprecios.com Bolsas Michael Kors Precios
http://michaelkorsrebajas.com Michael Kors Rebajas
http://bolsosmichaelkorsoutlet.com Bolsos Michael Kors Outlet
http://michaelkorsreavaska.com Michael Kors Väska Rea
http://michaelkorsreasvaska.com Michael Kors Rea
http://michaelkorsplanbok.com Michael Kors Plånbok
http://longchampssoldes.com Longchamp Soldes
http://sacsamainlongchamp.com Sac A Main Longchamp
http://sacsamainlongchamps.com Sac À Main Longchamp

Hodnota 5,0 je ještě v normě, zvlášť při angíně, která může glykémii spíš zvýšit. Žádná hubnoucí dieta není na místě, pouze normální zdravá stava, kterou by měla ctít každá těhotná žena. Po 24. týdnu následuje OGTT.

Dobrý den,

mám dotaz k testu OGGT po porodu.

Před šesti týdny jsem porodila holčičku (4600 kg, 53 cm). V těhotenství mi nebyla diagnostikována cukrovka, ale v porodnici mi doporučili kvůli vysoké porodní hmotnosti dcery absolvovat po šestinedělí opět zmíněný test.

Předpokládám, že těhotenská cukrovka zmizí s porodem, je to tak? Jaký význam tedy má testování po porodu? Je tu riziko, že se u mě mohla objevit cukrovka jiného typu?

Předem velmi děkuji za odpověď, na kterou v porodnici nebyl čas. :)
K. K.

Samozřejmě jsem měla na mysli OGTT. Předem děkuji za odpověď. K. K.

Ano, klasická těhotenská cukrovka během šestinedělí vymizí, ale mělo by se to vyloučit kontrolním testem - některým ženám může zůstat a pro ostatní platí, že mají vyšší riziko zejména cukrovky 2. typu později během života.

Vážená paní doktorko,
chtěla bych Vám velice poděkovat za všechny informace na těchto stránkách a za odpovědi na dotazy. Byla mi diagnostikována těhotenská cukrovka ve 27. tt a bez informací zde uvedených bych asi docela tápala, co tedy můžu jíst. Rychlokurz v diabetologické poradně mi přišel poměrně nedostatečný. Řídila jsem se tím, co je uvedeno na těchto stránkách, i když to bylo někdy v rozporu s tím, co mi sdělili v dia poradně, kam jsem docházela. Jejich informace se mi úplně nezdály, např. „měřte hodinu po dojedení, můžete klidně bílý rohlík, jogurty jezte klidně slazené, ale jedině do 3,5 % tuku, max 5 ks ořechů denně, rozhodně nejezte lučinu a palouček, ovoce jedině dopoledne“, a další. Asi bych při téhle dietě umřela hlady. Díky Vašim radám (zkoušela jsem např. mandlový a kokosový chleba ke snídani, když normální neprocházel, jedla jsem hodně zeleninu, semínka, ořechy, neochucené plnotučné mléčné výrobky a také lučinu a palouček:-)) jsem se nebála snižovat množství sacharidů na úroveň, která prošla, a nemusela jsem mít strach, že to ublíží mně nebo miminku. Tato informace, že sacharidy nejsou nezbytné ani pro mě, ani pro miminko, pro mě byla opravdu zásadní. Cukrovku jsem udržela na dietě, začala jsem cvičit jógu, jedla jsem 4 x denně a nikdy jsem neměla hlad. Miminko se narodilo 16. září, přesně týden před termínem, s váhou 3350 g úplně bez problémů a i já jsem nyní podle měření na glukometru také v pořádku. Ještě jednou Vám mnohokrát děkuji a přeji mnoho úspěchů a příjemných lidí v práci. S pozdravem, Martina

Dobrý den, Martino, moc děkuji za takovou pěknou zpětnou vazbu a gratuluji ke zdravému miminku :-)

dobry den,
jak moc striktni dietu musim drzet? lekar mi zatim doporucil pouze nejist sladke a samozrejme bile pecivo. vysledky meho testu jsou:
ve 26tt nalacno 4,7
60min 10,83
120min 4,54
dekuji za odpoved

Podle výsledků testu nelze nic soudit, je třeba začít s dietou a podle výsledků na glukometru uvidíte, jak moc striktní musíte být.

Dobrý den, paní doktorko jsem v 30 týdnu těhotenství chtěla bych se Vás zeptat, výsledky z oGTT mě vyšli pozitivní ještě jsem nebyla u diabetického lékaře. Nevím co ta cukrovka obnáší je to rizikové pro mě a mé miminko? Vlastně hodně lidí mě řeklo, že to je rizikové a bojím se. Co jsem těhotná tak sladké věci bych mohla jíst každý den, je mi dobře když si dám aspoň něco sladkého, když to nemám jsem nervozní. Sousedka mi říkala, že u těhotenské cukrovky mohu z ničeho nic odpadnout být mi špatně atd.. Děkují Vám za odpověď.

Odpovědi na všechny vaše otázky najdete na těchto stránkách - pokud ne, ráda doplním. Tvrzení vaší sousedky nemůžu potvrdit, nic takového u našich pacientek nepozorujeme :-)

Dobrý den,jsem v 16.tt. Byla mi diagnostikována těh. cukrovka po OGTT - hodnoty 5,3..5,7,..5,6. V době provedení testu jsem měla rýmu,ale nic jiného,takže jsem na test normálně šla. Mohla rýma zkreslit výsledek? Při návštěvě diabetologie mi naměřili 4,7 a nasadili dietu. Ale glukometr,abych se mohla hlídat, mi nedali. Jen si budu dělat domácí odběry krve a moči asi jednou za měsíc, které budu odnášet do laborky. Jak mám vědět jestli dodržuji dietu správně, když nemám zpětnou vazbu? děkuji za odpověď

Pokud ty další hodnoty byly 60. a 120. min OGTT, pak byla zvýšená jen nalačno, kterou je třeba zopakovat - pokud je v nomě, pak se nejedná o cukrovku. 4,7 je v normě, ale nevím, zda to bylo ze žíly. Jinak skutečná cukrovka vyžaduje glukometr a diabetolog by ho měl zajistit.

Dobrý den, byl mi ve 28tt proveden ogtt test s výsledky 5,1 - 10,5 - 5,1. Test mi byl prováděl v době, kdy jsem měla virózu, ovšem bez horečnatých stavů, bolest v krku a rýma. Navíc jsem byla ve stresu, jedná se o třetí těhotenství a testy jsem dříve moc dobře nesnášela, nebylo mi ani nyní dobře od žaludku. Po naměření hodnoty 5,1, jak máte uvedeno na stránkách nebyl test ukončen. Jak v takovém případě postupovat s ohledem na případnou falešnou pozitivitu testu. Bude vůbec někdo řešit, jak se takový případ řeší.

Test by bylo dobré zopakovat a správně.

Dobrý den, na konci 23. týdne těhotenství jsem byla na OGTT a byly mi naměřeny hodnoty 5,0 nalačno, 8,2 po hodině, 6,8 po dvou hodinách. Prý mám zvýšenou hodnotu po hodině, takže mám držet dietu a každý měsíc chodit na kontrolu. Na internetu se ale všude píše, že prostřední hodnota má být do 10,0. Jak to tedy je? Děkuji za odpověď.

Ano, ty hodnoty jsou v normě, nemáte těhotenskou cukrovku.

Moc Vám děkuji za odpověď a rady, co jíst. Nicméně toto všechno jím, dělám si i druhou večeři a stále hubnu.
Dokonce se mi za poslední týden dost zvýšily hodnoty. Nalačno 5.9, 6.2.,...Odpoledne jsem měla hodinu po jídle 9,8. Dr. zatím zvažuje, zda nepočkáme ještě týden.
Začínám mít obavy, aby miminko nestrádalo. Nemám ho rovnou požádát o inzulin?
Ještě se chci zeptat, zda doporučujete tablety nebo injekce.
Nyní si píchám Clexane kvůli sráživosti krve.
Moc děkuji za rady. Cítím se trošku bezradná a nerada bych ohrozila plod.
Martina 34+1

Někdy dieta nestačí a jsou třeba i léky, popřípadě inzulin. Před zahájením léčby bych ještě doporučovala ověřit přesnost glukometru.

Dobrý den, v 17.tydnu jsem byla na oGTT, výsledky - 4,5 ... 10,0 ... 5,5. Je možné, že špatný výsledek v 60.minute byl ovlivnen stresovou situací - v čekárne zemrela pani po asi pulhodinove resuscitaci, cehoz jsem byla svedkem?

Ano, stres mohl mít vliv.

Dobrý den, je mi 34 let, 156 cm, 51 kg, nyní po 4. těhotná (13.týden). 1. těhotenství (29 let), potrat gemini v 21.týdnu, příčina neurčena. 2. těhotenství (30 let) GDM dg. ve 27. týdnu, inzulín od 30.týdne s navýšením na 0-5j-5j, porod vyvolaný 38+0, dítě 2600 g. 3. těhotenství (32 let) cukr v moči ve 23. týdnu, potvrzeno oGTT (4,6..11,6...7,8) po celou graviditu na dietě, porod 39+6, dítě 3040 g. Rok po posledním porodu kontrolní oGTT v normě. Kdy je prosím vhodné vyšetřit oGTT? Dle diabetologa doporučen oGTT standardně, gynekolog provádějící screening 1. trimestru navrhl provedení testu již nyní. Velice děkuji.

Pokud byl OGTT po posledním porodu dělán před rokem či méně, pak bude stačit glykémie nalačno, popřípadě doplnit glykovaný hemoglobin, aby byla jistota, že tam žádná porucha neběží (OGTT v I. trimestru je pro řadu žen nepříjemný, často mají ranní nevolsnosti, proto se mu snažíme vyhnout, když lze). V předhozím těhotenství ale cukrovka přišla dříve než je obvyklé, proto je na zvážení ještě jiný postup - průběžné kontroly doma na glukometru (1x týdně nalačno a po hlavních jídlech). K tomu se snažit jíst zdravě už nyní. Pak by provedení OGTT nebylo nutné.

Děkuji, jen doplňuji, že poslední klasický oGTT (glykémie pouze 120 min) byl proveden před 4 měsíci. Dám na Vaše rady, budu monitorovat glukometrem.

Dobrý den, jsem ve 33tt, mám zjištění TC. Mé hodnoty jsou po ránu nalačno kolem 5,2-5,8. Od Dr. mám instrukce, pokud hodnota ráno překročí 3x po sobě 6,0, je nutno zahájit léčbu inzulinem. Prozatím to zvládám.
Co mě trápí je, že stále hubnu. Nabrala jsem 7kg a ty teď jdou pomalu dolů, díky zjištěné cukrovce ve 24tt.
Mám dole 4 kg a stále hubnu dál-nedobrovolně. Jím vyváženě, 8x denně, ale stále hubnu.
Nemůže to prosím mít vliv na malého v bříšku? Je mi 40 let.
Děkuji.

Pokud přidáte bílkoviny a tuky (maso, ryby, vejce, sýry, ořechy, avokádo, do jídla olivový olej nebo máslo), hubnout nebudete a glykémie zůstanou pěkné. Sacharidům je neoprávněně přisuzována větší výživová hodnota než ve skutečnosti mají. Bílkoviny a tuky vás lépe zasytí.

Dobry den, prave jsem byla kvuli tehotenske cukrovce hospitalizovana -prenasim. Dost me dnes prekvapilo, ze mi k obedu donesli houskove knedliky s omackou se zelim a kouskem masa. Temto jidlum se snazim obloukem vyhybat. Rikala jsem si, ze si nejspis neuvedomili, zemam dietu. Sla jsem tedy na sesternu se zeptat. Sestricky nechapaly, co se mi nelibi, ze me jidlo je sestaveno dle spravneho stravovani pro tehotne diabeticky a kde jsem prisla na to, ze bych toto jidlo nemohla jist... Byla jsem trochu v soku, sestricky jsou tu dost v presile :) Co si o tom myslite? Mozna, ze ke konci tehotenstvi jsou tato jidla uz povolena.. Nejsem v zadne zapadle porodnici, lezim v UPMD v Praze. Predem dekuji za Vasi odpoved.

jen pro "uklidneni", ja v porodnici pri hospitalizaci dostala, smazenou rybu s kasi a presladkou rajskou polevku, a 2 dcl mleka... nikdo moji GDM na inzulinu neresil... byla jsem tez v soku...

Co na to říct :-( Jídlo v nemocnicích je tristní, porodnice nevyjímaje.

Vážená paní doktorko, chtěla jsem se zeptat, jak je to s glykmémiemi po porodu - dle OGTT se uvádí, že má být hodnota po vypití roztoku do 7,8 a zároven se uvádí, že postprandiální glykémie má být hodinu po jídle do 7,8 ... 2 měsíce po porodu mám hodinu po jídle (většinou u sladkých jídel, jídla dle diety prochází) kolem 9ti, po dvou hodinách se ale pohodlně vejdu do limitu 7,8 ... znamená to, že mi žádná porucha po porodu tedy nezůstala, když je hodota po dvou hodinách ok? lačné hodnoty z glukometru mám obvykle 5,6 - 6 (většinou bězprostředně po kojení) i s druhou věčeří... jak velký vliv může mít noční kojení (2 - 3 x) na glykémie? Moc děkuji za informace, T.

Hodnoty po jídle měřené na glukometru jsou něco zcela jiného než hodnoty při standardním OGTT (mimo těhotenství se při něm s měřením v 60. minutě nepracuje, není ani jasné, co má být norma). Hranice po jídle měřené na glukometru jsou stejné u těhotných i netěhotných, a to do 7,8 za hodinu a/nebo do 6,7 za 2 hodiny. Vaše hodnoty nalačno i po jídle jsou tedy mírně vyšší a sladké vám nesvěčí. Kojení má na glykémie spíše příznivý vliv - snižuje je a je dobře, že kojíte (nejen pro dítě, ale i pro vás).

Dobrý večer, při prvním těhotenství před třemi lety jsem měla těhotenskou cukrovku, stačilo dodržovat dietu. Jsem podruhé těhotná (10tt). Můj gynekolog mě chce poslat na ogtt test již ve 14tt. Pokud vyjde negativní, tak se test bude ještě opakovat v pozdějším týdnu těhotenství. Je toto standartní postup? Děkuji za odpověď.

Ano, je to vhodný postup, pokud byla před tím cukrovka zjištěná podle zvýšené hodnoty v 60. nebo 120. min OGTT (nalačno v normě) nebo pokud po předchozím těhotenství s cukrovkou nebyl dělán kontrolní test cca 1/2 roku po porodu. Alternativou je stanovení HbA1c na začátku těhotenství. V ostatních případech stačí glykémie nalačno v I. trimestru.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda nevadí, když absolvuji kontrolní ogtt až 7 či 8 měsíců po porodu. Vím, že je doporučováno 3-6 měsíců po porodu. Je to opravdu tak striktní? Děkuji.

nevadí

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když se zjistí těhotenská cukrovka, jak často se musí pak do diabetologické poradny docházet? Jestli jednou za 14 dní zhruba? Nebo dříve? A co taková návštěva u diabetologa obnáší, co vše mi bude dělat. Děkuji za odpověď a hezký den.

Záleží na zvyklostech pracoviště. U nás je první kontrola za týden po edukaci, jsou-li výsledky dále dobré, pak stačí 1x za měsíc, nejsou-li dobré, pak kontrola hned. Na kontrole rozebereme měření glykémií, změříme tlak, ptáme se na váhu, na potíže. 1x za měsíc je laboratorní odběr - kontrolujeme glykovaný hemoglobin.

Dobrý den pani doktorko, chci se zeptat když mi vyšla 2.hodnota na testu OGGT po hodině o malinko vyšší, jestli mě hned muj gynekolog pošle na diabetologii? Nebo mi jen řekne at omezím např. cukry? Děkuji za odpověď. Jestli se stím nemusí hned na diabetologii.

ano, i tak patříte na diabetologii - podle výsledku nelze soudit, jak bude cukrovka probíhat

Dobrý den, na začátku těhotenství jsem měla zvýšenou hodnotu, ačkoliv dle výsledků z laboratoří glykémie na lačno byla do 5,6 (do té bych se v klidu vešla, ale do 5,1 nikoli). Mám se dostavit na Karlák na zátěžový test. Chci se zeptat, zda je to tam tak, že vezmou první odběr a když bude vyšší, tak se to rovnou bude řešit v dia poradně, nebo budu muset podstupovat celé kolo? Jde mi o to, zda se dozvím výsledek na lačno ihned, nebo zda člověk musí případně "zbytečně" podstoupit vypití roztoku a pak následně 2 odběry.

Děkuji!

Nejprve se stanoví glykémie nalačno - dozvíte se hned, na základě ní se rozhoduje o poračování testu.

Stránky

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA (boj proti spamu)
Níže uvedené znaky opište prosím bez mezer do okénka:
i
c
7
Y
Enter the code without spaces.