Sledování stavu

Jak se kontroluje těhotenská cukrovka?

 

Zjistěte, jak sledujeme zvládání těhotenské cukrovky – ať už doma pomocí glukometru nebo u lékaře pomocí odběru krve. Vysvětlíme, jak by se měly hodnoty cukru v krvi pohybovat a co dělat, pokud jsou vyšší.  

ogtt a diagnostika gdm

Jak se těhotenská cukrovka kontroluje

Pro úspěšnou léčbu jsou velmi důležité pravidelné kontroly toho, jak jste léčeny. Kontroly zajišťuje diabetologická poradna. Občasné stanovení glykémie nalačno a přítomnosti cukru v moči je naprosto nedostatečné. Glykémie nalačno může být u těhotenské cukrovky po celou dobu zcela v normě, zatímco hodnoty po jídle zvýšené (při nedostatečné léčbě). Kontroly přítomnosti cukru v moči jsou zbytečné, protože u některých těhotných žen je cukr v moči přítomen aniž by trpěly cukrovkou a u těch, co cukrovku skutečně mají, může být naopak přítomen až při výrazně zvýšených hladinách cukru v krvi.

Co naopak smysl má, je pravidelná kontrola glykémií nalačno a po jídle. Podle doporučení má být všem těhotným s cukrovkou poskytnut osobní glukometr a měřící proužky pro domácí měření hladin cukru z kapky krve z prstu (viz dále).

Vstupně a dále jednou za měsíc se zpravidla kontroluje také hladina tzv. glykovaného hemoglobinu. To je velmi užitečný ukazatel toho, jak na tom byla vaše cukrovka za posledních několik týdnů. Norma je pod 40 mmol/mol. Užitečný v tom, že se nedá ošidit. Nestačí dodržovat léčbu několik dnů před jeho vyšetřením – jeho hladina se tak rychle nemění. Pokud má tedy pacientka pravidelné měření glykémií na glukometru v normě, ale glykovaný hemoglobin zvýšený, může to znamenat, že v den, kdy se měří na glukometru, vše poctivě dodržuje, ale v ostatní dny polevuje. Glykovaný hemoglobin je pro vás tedy něco jako „hlídací pes“.

Jak se měřit na glukometru

Glukometr je malý přístroj (vejde se do dlaně), pomocí kterého si můžete změřit aktuální hladinu cukru z malé kapky krve získané z prstu. Glukometr vám poskytne diabetologická poradna, a také vás tam naučí, jak se s ním pracuje. K příslušenství patří nástavec na lancetu (píchátko), náhradní lancety (jehličky do píchátka), testovací proužky (v krabičce nebo ve folii). Pojišťovna hradí potřebné množství testovacích proužků i jehliček.

Postup měření hladiny krevního cukru (glykémie) na glukometru:

  1. umyjte si ruce mýdlem a osušte (nepoužívejte dezinfekci, mohla by zkreslit výsledek měření), ruce by měly být suché a teplé,
  2.  připravte si nástavec s lancetou („píchátko s jehličkou“),
  3.  zasuňte testovací proužek do vypnutého glukometru (na glukometru nemačkejte žádná tlačítka, glukometr se sám spustí po správném zasunutí proužku),
  4.  jakmile začne na displeji glukometru blikat symbol kapičky krve, píchněte se lancetou do boční strany bříška prstu, odložte lancetu a jemným masírováním prstu vymáčkněte kapku krve,
  5.  vezměte glukometr, volný konec testovacího proužku přibližte ke kapce krve a nechte ji nasát do proužku,
  6.  po nasátí dostatečného množství krve do proužku se na displeji glukometru po několika sekundách objeví výsledek měření, který si zapište.

Lancety jsou od výrobce určeny pro jednorázové použití, ale v praxi není třeba lancetu měnit po každém píchnutí do prstu. Stačí ji vyměnit po jednom dnu měření. Naproti tomu testovací proužek lze použít jen jednou, poté je nutné ho vyhodit (ne vrátit zpět do krabičky – znehodnotil by ostatní nepoužité proužky). Proužky jsou citlivé na vlhko, proto krabičku ihned po vyjmutí nového proužku opět důkladně zavřete.

Cílové hodnoty glykémií

Cílem léčby těhotenské cukrovky je udržet hodnoty krevního cukru (glykémií) v normě. Musíte mít hodnoty, jako byste žádnou cukrovku neměly.

U žen léčených dietou nebo metforminem jsou cílové hodnoty při měření na glukometru:

  • nalačno do 5,3 mmol/l
  • za 1 hodinu od začátku jídla do 7,8 mmol/l

Hodnota do 7,8 mmol/l je doporučené maximum po jídle, i když se změříte o něco dříve nebo později (zpravidla však vrcholí právě 1 hodinu po jídle). Na některých pracovištích preferují měření 2 hodiny po jídle, norma je do 6,7 mmol/l.

Při dietě ani při léčbě metforminem nehrozí nízká hladina cukru v krvi – hypoglykémie, proto neuvádíme dolní hranici normy. Nízká hodnota bývá většinou chyba měření (např. malá kapka nebo měření venku při nízkých teplotách).

Během dne se provádí celkem 4 měření – ráno nalačno, 1 hodinu po snídani, 1 hodinu po obědě a 1 hodinu po večeři. Četnost měření je ale individuální, podle doporučení ošetřujícího lékaře. U nás je zvykem do první kontroly po týdnu měřit glykémie denně. Pokud jsou v pořádku, dále stačí měření 2 až 3 dny v týdnu (nalačno a hodinu po hlavních jídlech). 

U žen léčených inzulinem je měření nutné denně a častěji, zpravidla před a hodinu po každém hlavním jídle (opět podle dohody s ošetřujícím lékařem). Cílové hodnoty jsou podle doporučení:

  • nalačno 3,5 – 5,3 mmol/l
  • za 1 hodinu od začátku jídla 5,0 – 7,8 mmol/l

Dolní hranice uvádíme proto, že při léčbě inzulinem je riziko nízké hladiny krevního cukru – hypoglykémie. Cílem léčby inzulinem určitě není udržování hodnot glykémií na dolní hranici normy. Kromě rizika hypoglykémie by byl ohrožen i růst plodu, protože takto nízké hodnoty by mohly být nedostatečné pro jeho výživu. Dávky inzulinu se tedy upravují (snižují), pokud jsou nalačno hodnoty opakovaně pod 4,5 mmol/l nebo po jídle pod 5,5 mmol/l.

Co dělat, když jsou glykémie vyšší

Vyšší glykémie nalačno (nad 5,3 mmol/l)

Hodnota nalačno je glykémie změřená alespoň 8 hodin po posledním jídle. Prakticky se tedy jedná o ranní hodnoty po nočním lačnění (glykémie během dne před jídly nejsou „nalačno“, protože během dne zpravidla nemáme tak dlouhé intervaly mezi jídly).

Glykémie nalačno je třeba měřit co nejdříve po probuzení (připravte si glukometr na noční stolek), protože během rána může glykémie u některých žen vlivem hormonů mírně stoupat. Hodnota změřená až před snídaní tedy nemusí odpovídat hodnotám nalačno.

Příčinou vyšších hodnot nalačno může být dietní chyba ve večerních a nočních hodinách (v případě posledního jídla v nočních hodinách, ke kterým počítáme i sklenici mléka, se nejedná o hodnotu nalačno).

U některých žen s těhotenskou cukrovkou jsou ale hodnoty nalačno vyšší, i když se žádných večerních a nočních dietních chyb nedopouští. Příčinou je zpravidla zvýšená produkce glukózy v játrech vlivem snížené citlivosti jater na působení inzulinu.

Glykémii zvyšuje také stres a infekční onemocnění (viróza). Máte-li stresové zaměstnání, zvažte nemocenskou. Zažila jsem pacientku, kterou jsme kvůli vyšším glykémiím museli léčit inzulinem a po nástupu na mateřskou (a opadnutí pracovního stresu) jsme inzulin zase mohli vysadit. Stres byl hlavní příčinou zvýšených glykémií. Viróza zvýší glykémii zpravidla jen přechodně (2 až 3 dny), změna léčby zpravidla není nutná.

Co může mít příznivý vliv na hodnoty glykémií nalačno:

  • celkově správně dodržovaná dieta během dne – někdy vidíme příznivý vliv diety už po několika dnech
  • dostatek pohybu – denně alespoň procházka – pohyb zlepšuje citlivost na inzulin
  • dostatek spánku a méně stresu
  • večeře: opakovaným měřením ranní glykémie je třeba vypozorovat, zda je u vás ranní glykémie lepší, pokud předchozí večer zařadíte 2. večeři nebo ne. U některých žen je glykémie nalačno lepší, pokud dostatečně vylační, tzn. že již nic nejí v pozdějších večerních hodinách (poslední jídlo je mezi 18 – 20 hod.). U jiných žen ale naopak delší noční interval nalačno ranní hodnoty paradoxně zhoršuje – játra vyrábí více glukózy. V těchto případech je tedy vhodnější 2. večeři zařadit a je třeba i vypozorovat, jaká a jak velká 2. večeře je ve vašem případě ideální. Více o vhodném složení 2. večeře najdete v Jídelníčku.

V některých případech ale tato režimová opatření nezabírají dostatečně a je nutné začít s medikamentózní léčbou.

Vyšší glykémie po jídle (nad 7,8 mmol/l)

Vyšší glykémie po jídle mají dvě hlavní příčiny:

  1. Jídlo s vyšším glykemickým indexem, což jsou zejména jídla s přidaným cukrem. Někdy glykémii pokazí i pár gramů cukru, např. sladká zálivka v salátu. Pozor na to. Vyšší glykemický index mají i potraviny bohaté na škrob a chudé na vlákninu. Více v kapitole o dietě.
  2. Jídlo s větším množstvím sacharidů. V kapitole o dietě uvádíme maximum doporučené pro jednotlivá jídla. Někdy může být problém v tom, že nezapočítáte všechny sacharidy v daném jídle. Mezi zdroje sacharidů patří nejen mouka, chleba, pečivo, brambory a další obvyklé přílohy, ale také sladší zelenina, ovoce, mléko a mléčné výrobky a luštěniny. Pokud počítáte správně a glykémie je přesto zvýšená, je řešením množství sacharidů v jídle snížit. V praxi to znamená klasické přílohy více nebo zcela nahradit zeleninou. Při dostatečném příjmu bílkovin a zdravých tuků to není problém. Pokud by vám ale snižování sacharidů v jídle nevyhovovalo, je variantou aplikovat před jídly inzulin. Jeho aplikace může být podle potřeby, tedy ne před všemi jídly, ale pouze před jídly, kdy si budete chtít dopřát více sacharidů.

Nebo zkuste ještě tyto triky:

Po jídle se alespoň trochu hýbejte. I kdyby to znamenalo, že budete chvíli chodit jen kolem kuchyňského stolu (protože je venku tma a zima).

Změňte pořadí jídla. Když sníte nejprve bílkovinu (maso a spol) se zeleninou a přílohu budete jen tak uďobávat a většinu sníte až na závěr, vstřebávání sacharidů z přílohy bude pomalejší a glykémie se nezvýší tolik. To se těžko realizuje např. u obloženého chlebu nebo u jídel, kde jsou všechny složky smíchány. Ale i před takovými jídly může sníst nejprve zeleninu/salát, k tomu zakousnout třeba kousek sýru, a pak teprve jíst. Díky bílkovino-zeleninovému předkrmu vám navíc bude stačit menší porce.

Mezi další příčiny vyšších glykémií po jídle patří i ty, které zvyšují také glykémii nalačno, zejména stres a infekce.   

Co je hypoglykémie

Léčba inzulinem je spojená s rizikem náhlého snížení hladiny krevního cukru pod 3,5 mmol/l, nebo-li hypoglykémií. Při léčbě metforminem ani při pouhé dietě hypoglykémie nehrozí. Hypoglykémie se projevuje pocitem hladu, nevolností, pocitem na omdlení, třesem, opocením, mžitky před očima, bušením srdce – u každého člověka trochu jinak, ale při opakovaných hypoglykémiích je již soubor příznaků podobný. Těžší hypoglykémie může vyústit v bezvědomí. To však hrozí spíše u pacientek, které mají déle trvající cukrovku 1. typu. U žen s těhotenskou cukrovkou se s tím nesetkáváme. Kdykoliv se při léčbě inzulinem nebude cítit ve své kůži, raději si změřte glykémii, ať máte jistotu, že se nejedná o hypoglykémii.

Hypoglykémie se léčí trochou cukru. Nejrychleji působí čistá glukóza (hroznový cukr), který se prodává v různých příchutích v každém obchodě. Obvykle stačí 3 až 4 tabletky (6 až 8 g cukru), které rozkousejte a zapijte trochou vody. Po cca 15 až 20 minutách by se glykémie měla upravit (příznaky a nepříjemné pocity mohou trvat o něco déle). Naopak není vhodná čokoláda, protože kvůli obsahu tuku se cukr z čokolády vstřebává pomalu. Pokud ale nebudete mít zrovna po ruce hroznový cukr, vezměte si cokoliv, co obsahuje sacharidy (ovoce, trochu džusu nebo limonády, pečivo apod.).

Při léčbě pouze bazálním inzulinem je hypoglykémie vzácná. Může se objevit v souvislosti s fyzickou aktivitou – mějte proto vždy u sebe něco k zakousnutí. Častější je hypoglykémie po krátkodobém inzulinu, když jeho dávka neodpovídá zkonzumovaným sacharidům. Větší riziko hypoglykémie je také po inzulinu nesprávně aplikovaném až po jídle.