Jste zde

Kam za léčbou

Všechny ženy, kterým je v těhotenství zjištěna zvýšená hladina cukru v krvi, by měly být odeslány do diabetologické poradny.

Některým gynekologům je potřeba se krapet připomenout, aby vás odeslali. Rozhodně je chybou, pokud péče o maminku s čerstvě zjištěnou cukrovkou vypadá následovně: „Výsledky testu jsou jen mírně zvýšené, vlastně to je jen lehká porucha, stačí, když omezíte sladké, zatím vás nikam odesílat nebudu.“ Jak už jsem zmínila v kapitole o povaze tohoto onemocnění – porucha se v průběhu těhotenství postupně zhoršuje a doporučení „omezit sladké“ pro správnou léčbu nestačí! Nenechte se odbýt.

V diabetologické poradně byste měly být informovány o jaké onemocnění se jedná, jaká rizika plynou z toho, pokud by nebylo léčeno a především, v čem spočívá jeho léčba. Důležité jsou také pravidelné kontroly toho, jak jste léčeny.

U těhotenské cukrovky dobře kompenzované na dietě je možné sledování na běžné diabetologii, v případě potřeby další léčby (inzulin) je vhodné sledování na pracovišti zaměřeném na léčbu diabetu u těhotných - viz Seznam dia poraden pro těhotné