Jste zde

Pohyb

Mezi lidmi (a bohužel i mezi mnohými lékaři) přetrvávají nepodložené názory o údajných rizicích fyzické aktivity v těhotenství. Pravdou je, že naopak fyzická inaktivita, nebo-li „peciválství“, je tím, co zdárnému průběhu těhotenství neprospívá. Těžká fyzická aktivita v případě rizikového těhotenství, zvláště zvedání těžkých břemen, jistě není vhodná, to dá rozum. Je však prokázáno, že v normálně probíhajícím těhotenství běžná ani zvýšená fyzická zátěž nezvyšuje riziko potratu ani předčasného porodu. Naopak, ženy fyzicky aktivní rok před otěhotněním a v průběhu těhotenství mají výrazně snížené riziko nejen gestačního diabetu, ale například i preeklampsie. V jedné studii měly dokonce ženy, které usilovně cvičily, snížený výskyt předčasného porodu. Je jen velmi málo těhotenských komplikací, kdy je ženě doporučeno pohyb omezit.

Pro všechny ostatní platí – pohybu se nebojte, pohyb spaluje cukr a snižuje jeho hladinu v krvi a to je přesně to, co při těhotenské cukrovce potřebujeme. Nejvíce to tělo ocení po ránu, kdy jak už bylo řečeno, je nejvýraznější inzulínová rezistence a tudíž nejobtížnější udržet glykémii v normě. Asi nejhorším prohřeškem je jít si po snídani lehnout! To samo o sobě může zvýšit glykémii, aniž byste při snídani udělaly dietní chybu.

Jak tedy cvičit? Nechci vás vyhánět na pole kopat brambory, to by jistě nebyl ten nejideálnější pohyb pro těhotnou. Stejně tak si selským rozumem odvodíte, že běhání také není od určitého měsíce těhotenství to pravé ořechové a stejně tak většina kontaktních sportů (např. míčové hry) – ne kvůli pohybu, ale kvůli riziku úrazu. Ideální je chůze, plavání a individuální cvičení, nejlépe se zaměřením pro těhotné ženy. V současné době je poměrně bohatá nabídka těhotenských cvičení, stačí si vybrat. Cvičení jednou týdně, je lepší než nic, ale asi vytušíte, že pro zdraví je to málo. V ideálním případě si potřebujete zacvičit každý den. Pokud je pro vás obtížné to časově zvládnout, snažte se alespoň v rozumné míře o pohyb v rámci běžných denních aktivit – např. kam můžete dojít pěšky, nejezděte autem ani tramvají. To platí především po ránu. Pokud jste doma, běžte po snídani na procházku, pokud pracujete, zkuste jít alespoň část cesty do práce pěšky. Berte prosím ale všechny tyto dobře míněné rady s rozumem. Jistě tím nemám na mysli, aby žena v pokročilém těhotenství štrádovala po ránu na pražské magistrále do práce! Zkrátka choďte, pokud vám to podmínky dovolí. Některá z vás možná namítne, že vám stačí „běhání kolem dětí“ nebo že se dost „naběháte v práci“. Prosím, stačí, ale mělo by to být bez stresu. Stres zvyšuje hladinu adrenalinu a ten zvyšuje hladinu krevního cukru. Takže „stresové pobíhání“ kolem čehokoliv se do zdravého pohybu nepočítá. V takovém případě zvolte něco relaxačního, uklidňujícího (např. jóga pro těhotné), až děti uložíte nebo se vrátíte z práce.

Pamatujte, že budete-li v rozumné míře cvičení pokračovat i po porodu, snížíte si riziko rozvoje cukrovky (a dalších zdravotních problémů) nejen v dalším těhotenství, ale i později během života.